Irak

64

Irak

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Zanimljiva je ta konfiguracija ISILa - Islamski front Iraka i Levanta. Realno to je i tako. Ne postoje Iračani i Sirijci već samo Arabi suniti, šiiti i ove manje grupe. Irak i Sirija su kolonijalna kovanica. Sirija i Irak su nastali kad i Kraljevina SHS sa sličnim koncesijama prema Francuzima i Britancima. Neko bi rekao "vještačka tvorevina" samo što je Juga imala neuporedivo jače utemeljenje u većinskom narodu. Arabi se nisu mnogo žrtvovali za panarabizam i stvaranje snažnije arapske države. Nisu imali stomak za to.
Prije nekih 60 godina Sirija i Egipat su bili formirali Ujedinjenu Arapsku Republika uglavnom na fonu zajedničke borbe protiv Izraela. Ali i to se raspalo (kao i borba protiv Izraela).
Irak i Sirija su jedno vrijeme gajili više nego dobre odnose sa gotovo zajedničkim ideološkim kvazi - socijalističkim partijama na vlasti. Ali i to se raspalo (kao i kvazi - socijalizam).
Sad su ovi Arabi - islamisti na razvalinama Iraka i Sirije našli da ispravljaju istorijske krive Drine i da rekao bih na pravom mjestu prave Arabsku Republiku od Basre do Latakije. Uzeli su islam za najlakšu i najsočniju ideologiju za one mase Araba tamo, i guraju od Tikrita do Mosula, od Deir ez Zora do libanonske granice.
Mada u tom poslu, kao i u svakoj pravoj stvari mogli bi da imaju mnogo problema. Razvaline Iraka i Sirije ujedinjene u Arapski Sovjetski Savez sa islamskom ideologijom značile bi kraj za jordanskog kralja, egipatske generale, a i oni hedonisti iz Rijada bili bi na tapeti.
I Iran, Izrael i Turska dobili bi Arabe sa kojima ne bi mogli da lače kao do sad. Vidjećemo šta će biti od ovih zanimljivih vremena.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

sada citam da su se iranci ponudili da pruze pomoc,revoluciona garda je stavljena u punu pripravnost,inace kruzi prica kako su amerikanci pokrenuli 7000 vojnika kao pomoc iraku.
inace u narednim godinama mozemo ocekivati jos mnogo ovakvih akcija sirom bliskog istoka,ovim napadom izrael dobija najvesi jer je "uspeo"da za 3 godine sve potencijalne neprijatelje da vrati 40 godina u nazad,lakse se tuci sa likovima u pikapu nego sa likovima kao sto je iranska armija



offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

monomah ::sada citam da su se iranci ponudili da pruze pomoc,revoluciona garda je stavljena u punu pripravnost,inace kruzi prica kako su amerikanci pokrenuli 7000 vojnika kao pomoc iraku.
inace u narednim godinama mozemo ocekivati jos mnogo ovakvih akcija sirom bliskog istoka,ovim napadom izrael dobija najvesi jer je "uspeo"da za 3 godine sve potencijalne neprijatelje da vrati 40 godina u nazad,lakse se tuci sa likovima u pikapu nego sa likovima kao sto je iranska armija


Nije baš tako. Izraelcima je mnogo lakše kad imaju Arabe u regularnim armijama za koje Arabi nisu. Izraelcima je daleko teže da izađu na kraj sa jednim Hezbolahom nego sa nekakvom tenkovskom kolonom ili avio bazom sa načičkanim avionima.
I za Mosad je bilo daleko lakše da se probije da vrhova Sadamovog, Šahovog vjerovatno i Bašarovog režima nego kroz ćelije Hezbolaha.
I na kraju krajeva, prozapadnjački uređene arapske države samo su generisale korupciju, nepotizam i nekakve megalomanske projekte. Arabe treba ostaviti onakvim kakvim jesu i naći će načina da doakaju mnogima.
I Iranska revolucionarna garda i Ameri imaju isti cilj - vladanje nad Arapima.

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

pa na primeru hezbolaha i pricam,od kad su se osnovali nema mnogo previranja imaju svoje skole,obdanista drze mir na svojoj teritoriji,napao ih izrael i sta je ucinio ceo svet video izraelce kao agresore,a hezbolah dobio samo na imidju jer su i posle povlacenja izraelaca odrzali svoju strukturu u vlasti i jos podigli ugled medju tamosnjim narodom.
primer jako lose propagane je i napad na gazu pre 1 ili dve godine kada je na cnn uzivo izraelska bomba pogodila neku zgradu,sta mislis kad su gledaoci uzivo to videli da li su osetili neko divljenje izraelu ili ogorcenje ka istom.
povodom infiltracije u redove necije vojske ili sluzbe,sta mislis da je lakse infiltrirati se u jednu sluzbu koja ima birokratski i druge bezbednosne aparati ili uci u skupinu koja u pikapovima krstari pustinjama,jednostavno izraelci su izvalili da u danasnjem informacionom vremenu mnogo bolje uspevaju slomiti svoje neprijatelje izazivanjem revolucija i unistavanjem zemlje neglo vojni napadi na iste.
jel si video izbeglice svi u dobrim kolima,sirotinja ne bezi vec ljudi koji su relativno dobro situirani,profesori,privrednici,doktori ...
kako ces stvoriti relativno jaku zemlju u kojoj osim kicma-trans radnika nemas nikakve skolovanije ljude.
ne zelim nikog da vredjam ali srbija danas ima 7% visoko obrazovanih ljudi(sa sve privatnim fakultetima),a jedna kanada 45%gde su oni a gde smo mi

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Nije sve tako jednostavno.

Ajde ovako. Koje bio prvi običan čovek (dakle ne Prorok Muhamed (A.S.)) koji je postao musliman ?

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

pa verovatno neki lik kom su dosadili i parti i romejci,pa reko ako vec nemogu na ovom svetu da uzivam onda cu barem uz muhameda moci da zivim bogovski,isto kao i hriscani

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Ne baš. Može se reći daleko od toga.

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2005
  • Poruke: 218

problem je što su se,kako pišu mediji, dokopali i novca i oružja iz skladišta u osvojenim gradovima.....preliće se mnogo i u siriju i ko zna gde.......a vidim da se nato nešto kao zabrinuo.......kako će na dva ili tri fronta od jednom...hehe siroma rasmusen i barak osama

offline
  • Cigi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 2830
  • Gde živiš: Novo mesto

Sa Stratfor-a.
Citat:The Iraqi army's weaknesses have been exposed, along with the significant local Sunni tribal support that apparently proved instrumental in facilitating the Islamic State in Iraq and the Levant's offensive in Iraq. That leaves a heavy burden on Iraq's Kurdish peshmerga to try to contain the threat. Peshmerga forces will concentrate on protecting key energy infrastructure in the northern disputed territories. At the same time, Turkey could see an opportunity to use the jihadist threat to deepen its military presence in northern Iraq.

The Kurdistan Regional Government will try to leverage Baghdad's desperation for military support to negotiate a deal on energy distribution and revenues. But the Kurdish leadership also cannot afford to have the rising jihadist threat destroy Iraqi Kurdistan's reputation as a haven for investors. The refinery at Baiji between the cities of Mosul and Tikrit remains dangerously exposed, and critical energy infrastructure in Kirkuk lies on the Islamic State in Iraq and the Levant's warpath. Even though Baghdad and Arbil are in the middle of a dispute over energy, the urgency of the ISIL threat will drive them to cooperate on the security front for now. Baghdad will have to swallow a bitter pill in this process as Kurdish forces extend deeper into disputed areas of Ninawa province and Kirkuk, thereby reinforcing the Kurdistan Regional Government's long-term agenda of establishing de facto Kurdish authority over its energy-rich periphery.

But the peshmerga may not be operating alone. Turkey's moves in particular will be critical to watch in the coming days. In backing the Kurdistan Regional Government's energy export policy, Ankara has put itself at odds with Baghdad. At the same time, Turkish Energy Co., a state-owned firm closely tied to Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan, has been steadily increasing its stake in Kurdish energy. Most recently, it acquired a 20 percent stake in ExxonMobil's six energy blocks, two of which are close to Mosul and one of which is in Kirkuk province. For its part, the ISIL has demonstrated a deliberate targeting of Turkish interests in the current offensive, something it similarly demonstrated in Syria over the past year. ISIL raided the Turkish Consulate in Mosul on June 11, capturing 49 employees -- including the consul-general, a close adviser of Erdogan. The group also abducted 31 Turkish truck drivers.

ISIL is trying to prompt a Turkish overreaction. Turkish special operations forces are probably planning a rescue operation to free the Turkish hostages. Turkey already keeps a quiet military presence farther north in the Kurdish province of Dahuk. Roughly 2,500 Turkish troops are there divided between four outposts in Bamerni, Batufa, Dilmentepe and Kanimasi. Turkish military and intelligence also operate out of offices in the cities of Sulaymaniyah and Arbil. Uneasy with Turkey's growing influence in northern Iraq, Baghdad voted in 2012 to outlaw all foreign forces, including Turkish troops, from the country, but Ankara's close (for now) relationship with Kurdistan Regional Government President Massoud Barzani has enabled Turkey to maintain a presence in the north. Turkey so far has used its military presence in Iraqi Kurdistan mainly for intelligence purposes with the aim of monitoring Kurdistan Workers' Party activity in northern Iraq, but it could shift its focus to the emergent ISIL threat. Calls by the Kurdistan Workers' Party and the Syrian-based Kurdish People's Protection Units to reinforce the peshmerga in the fight against ISIL create an additional incentive for Turkey to respond to the developments in Iraq while simultaneously maintaining a close eye on Kurdish militant activity in the area.

Turkey held an emergency informational meeting with fellow NATO members June 11 and numerous crisis meetings. Erdogan met with Deputy Prime Minister Besir Atalay and National Intelligence Agency chief Hakan Fidan. President Abdullah Gul and Turkish Chief of Staff Gen. Necdet Ozel took part in a second meeting between Atalay and Fidan. Together the two meetings lasted more than four hours, and no press statement was released. Erdogan also had a phone conversation with U.S. Vice President Joe Biden, while Foreign Minister Ahmet Davutoglu, who cut short his U.S. trip due to the Iraq crisis, had a phone meeting with U.S. Secretary of State John Kerry and Kurdistan Regional Government officials. Turkey is evidently in the process of gauging how much support it can expect from the United States and how much effort it will need to expend itself.

To be sure, Turkey is not looking for a fight with the ISIL. When the ISIL similarly provoked Turkey along the Turkish border in Syria, the Turkish government responded with limited cross-border action. It remained largely on the defensive, however, while trying to play factions within the rebel landscape against one another. On the other hand, Turkey has more substantial interests in northern Iraq to consider. In addition to using its military and intelligence presence in the north to keep Kurdish ambitions in check, energy firms operating out of northern Iraq are also looking principally to Turkey to help safeguard their investments. Their need for Turkish help is particularly acute given the U.S. interest in keeping its distance from Iraq while it focuses on other matters. Turkey is unlikely to venture into hostile Sunni territory in Iraq, but Ankara could use the opportunity to beef up its presence in Iraqi Kurdistan to help reinforce the peshmerga around critical installations. Barzani would face a backlash from within the Kurdistan Regional Government for allowing such a build-up, but Iraqi Kurdistan wholly relies on Turkey to permit oil exports from northern Iraq.

There are no answers as to how Turkey will respond at this point, only a series of crisis meetings, a lot of nervous energy investors and a potential opportunity for Turkey to deepen its influence in Iraqi Kurdistan. Iran is already gearing up Shiite militant proxies from multiple directions to battle the ISIL. Turkey lacks such proxies, but it has no less a stake in the outcome of this conflict than its Persian neighbor.

Irak se razpada. I svi u okolini nervozni. Turci su bili sa velikim razlogom protiv američke intervencije u Iraku, ali to je već daleka istorija.

online
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32531

oštre se islamisti izgleda da je bagdad sledeći sad mogu da se zahvaljuju na uspešno sprovedenoj američkoj demokraciji Smile
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/%D0%A1%D.....83%3F.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 912 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 4 sakrivenih i 870 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bojankrstc, Boris90, cavatina, comi_pfc, crnitrn, dankisha, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, djboj, Djokislav, doktor1964, Dorcolac, Dovla, Fog of War, HrcAk47, ILGromovnik, Još malo pa deda, Kubovac, ladro, lelemud, Mika_NS, Milometer, nikoladim, ozzy, panzerwaffe, pedja.st, pein, Pohovani_00, raptorsi, Srki94, trundle, vathra, Vlajman1957, voja64, vukovi, Zimbabwe, žeks62