Tipovi elemenata gađanja

1

Tipovi elemenata gađanja

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Elementi sa kojima se gađa mogu po definiciji biti:

1. Prosti
2. Popravljeni
3. Poboljšani

Primećuejte da KOREKTURNI ELEMENTI fale. Sad ću to da razjasnim.
.................................................................................................



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

zar se ovde ne radi o pocetnim elementima gadjanja?



offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 25 Okt 2013 10:42

1.Prosti elementi

To su zapravo elementi dobijeni na osnovu toografskih koordinata cilja. E sda kakav je kvalitet tih topografskih koordinata je drugi problem, koji se naravno razvlači tokom dalje rasprave, ALI NIJE BITNO ZA NAS RADI KONKRETNOG PITANJA. Zato ćemo smatrati da su koordinate određene VEOMA PRECIZNO (u artiljerijskom naravnao ne gedezijskom smislu...).

Dakle na osnovu topografskihj kordinata cilja Xc, Yc, Zc i istih takvih vatrenog položaja Xvp, Yvp, Zvp dobijes se topografska daljina do cilja Dtc i azimut cilja AzC, a od Z koordinata nadvišenje ili podvišenje.
nas osnovu Dtc nađete daljinar što vam doredi najveći deo elevacije, na osnovu AzC njegvu razliku u odnsou na azimut osnovno g pravca AzOP i ta razlika se doda (oduzme) na osnovini uglomer OsU oruđa što vam odredi najveći deo uglomera U, a na osnovu Z razlike odredite mesnu spravu MeS koja vam odredi manji deo elevacije.
Uobičajeno je pri tome ipak ispoštovati sledeće popravke takvih elementa:

I najprostije
1. Derivaciju prostim uračunavanjem kolkio kilometra toliko hiljaditih skretanja (koreknto dosta samo za male doemte srednjih oruđa)
2. korekciju mesnog ugla usled razlike prirodnog i artiljerijskog hiljaditog (prostim množenjem koeficijentom)

II propisno
1. derivaciju uzeti za datu daljinu iz tablica gađanja
2. osim korekcije iz tačke I 2. ili osnovne korekcije mesne sprave uzeti iz tablica i jednu malu dodatnu korekciju iste (korekcija tabličnog zbog mesnog ugla).

NAPOMENA: Ovo i pod I i pod II važi samo za donju grupu uglova DGU. U SLUČAJU GAĐANJA GORNJOM GRUPOM UGLOVA, GGU, KOREKCIJA MESNE SPRAVE SE OBAVEZNO UZIMA IZ TABLICA (ili vaše baze u računaru) JER ONA MALOPRE POMENUTA MALA KOREKCIJA POSTAJE VRLO, VRLO VELIKA.

U današnje vreme u čemu je smisao gađanja prostim elementima. U otme što još uvek mnogo osmtračnica i vatrenih položaja nije određeno sa velikom tačnošću, ili kako bi topografi rekli na totalnoj osnovi. E sad jarli nemate GPS, jarli vam on mngo fula, jarli radite sa magnetnim azimutom u kraju gde on skakuće kao lud, jarli radite sa busolama a nemate pojma kolika joj je greška i pri tome ne možete iz ovog ili onog razloga da odredite ni zbližavnaje meridijana niti znate magnetsku deklinaciju ... Kako bilo, u tom slučaju skoro pa džaba je imati savršen postupak za izračunavanje trajektorije, pogotovu što smo već naglasili da nemamo, ILI NEMAMO VREMENA NI ZA NEKI OBLIK ISTIH, dakle ni meto-balističke popravke.

Nastavlja se, idem malo da riljam baštu i cepam šlipere ...

Dopuna: 25 Okt 2013 10:48

Samo su prosti elementi isključivo početni, popravljeni (jedan od dva tipa istih (moja podela na dva tipa iako se ona navodi nigde se ne tretira kritički), nemoj da tražiš nije razjašnjeno ni u jednom pravilu, navedeno je ali konfuzno) i poboljšani su već elementi vezani za grupno dejstvo po cilju.

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

ko mi brani da pocenem da gadjam sa poboljsanim

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 25 Okt 2013 11:52

Poboljšani elementi po definiciji sadrže i neke korekturne popravke, odnosno postoji neka korektura pre toga, jarli na neku vrstu repera ili prethodni cilj svejedno, dakle u biti nisu početni u jednom ciklusu gađanja sa istog VP već spadaju u prenos vatre odnosno za taj drugi cilj oni jesu početni ali korektura uneta u njih je već ranije odrađena pa u smislu ciklusa gađanja sa istog VP oni nisu početni u zoni prenosa vatre.

Ne postoje poboljšani elementi bez gađanja. Zamolio bih te da me pustiš da lepo sistematski dođem do toga.

Dopuna: 25 Okt 2013 16:10

2. Popravljeni elementi

Iza ovako jednostavne sintagme kriju se u upraksi vrlo različiti pojmovi. Ne znam gde je nastao problem, da li kod prevodilaca ili samih izvora ali početkom 80-tih u JNA oni nisu JASNO definisani i tako se taj problem manje više provukao do danas.

2.1. Poravljeni elementi korekturom (popravljeni prve klase)

Izvršite korekturu na reper, fiktivni reper ili cilj i zatim prenesete vatru na drugi cilj, ali posle sračunavanja prostih ili topografskih elemenata za novi cilj uračunate korekturne popravke koje ste dobili tom prethodnom korekturom. Svima znana i dobro poznata radnja u artiljeriji odavno.
U uskom sketoru gađanja i nevelikim razlikama između tačke (repera, cilja) na kome ste dobili korekturne popravke i novog cilja OVAKAV NAČIN JE NAJBLIŽI ZA PRELAZAK ODMAH NA GRUPNO GAĐANJE (osim jednog, kasnije...) i to je postupak koji će svu gomilu vaših meteobalističkih odstupanja DA POPRAVI TOM KOREKTUROM i novi cilj ili prenos vatre sa repera možete odmah da poklopite po cilju grupno. Možete i trebate ako je potrebno i SNOP da sredite odmah.
Mana radnje je što se mora prethodno delovati po reperu ili fiktivnom reperu, ako već ne cilju. Dakle dve vatre.
Druga mana KOJA JE MANJE POZNATA da iako su ovako popravljeni elemnti u najvećm broju slučajeva prvoklasni za prenos vatre i odmah prelazak na grupno gađanje ONI SUŠTINSKI VAŽE SAMO U OKOLINI TAČKE U KOJOJ JE KOREKTURA IZVRŠENA. Nije reč samo o tome da ne možete da izađete iz prostornog i vremenskog (jasno definisanog) sektora dozvoljenog za prenos vatre, stvar je zapravo još gora. KOREKTURNI ELMENTI SU IDELANO TAČNI SAMO U TAČKI KORKTURE, ŠTO SE VIŠE UDALJAVATE OD TAČKE KOREKTURE (MAKAR I BILI U DOZVOLJENOM SEKTORU U DOZVOLJENO VREME) PO PRAVCU I PO DALJINI, KOREKTURNI ELEMENTI SU SA SVE VEĆOM GREŠKOM.
To se već da osetiti kada gađate divizionom izrazito a može i baterijom pri većoj borbenoj prostoriji.
ISTINA, postoji mogućnost da sa minimalno tri korekture dobijete FUNKCIONALNU ZAVISNOST KOREKTURNIH POPRAVKA U JEDNOM VEĆEM SEKTORU I ONDA SE GREŠKA KOREKTURNIH POPRAVAKA NE POVEĆAVA MNOGO, može se smatrati dovoljno dobro.
Ali to je je zaista van mejn strim razmišljanja savremene artiljerije, zamislite cilj gađate ČETVRTOM VATROM.
No nije da to ne može da se desi i danas. U gradskim borbama, u izrazito urbanizovanoj sredini, jaka baterija minobacača koja ima malo rizika da bude otkrivena, ima smisla da pravi takav grafikon, bolje da kažem funkcionanu zavisnost (na lap topu) i da onda, kada njena pešadija JEDNOM krene, ZAISTA KVALITENO ISKORISTI KOREKTURNE POPRAVKE PO BILO KOJOJ POZICIJI U TOM SKETORU OBUHVAĆENOM DA STARINSKI KAŽEM GRAFIKONOM. Matematički gledano (hebeš grafikone) radi se o jednačini prave kroz dve tačke i prave kroz treću tačku paralelnu prvoj i linearnoj interpolaciji između njih. Može čak i bogatije sa više vatri ali i meni je to već muka ...
Mada je kavlitet popravak pod extra klase...

2.2 Popravljeni elementi metobalističkim popravkama ili proračunima leta

2.2.1. Popravljeni elementi metobalističkim popravkama na primitivan način (poravljeni 4-te klase)

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2013
  • Poruke: 116

Ovo je dobro. Molim te nastavi.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 25 Okt 2013 18:07

Ovo o čemu pričamo važi i za minobacače a ne samo za brigadnu a kamoli korpusnu aritljeriju. Zato se i kod njih a bogami i kod mnogih drugih pukovskih i brigadnih artiljerija ovaj postupak može lako i danas da se sretne.

Dopuna: 25 Okt 2013 18:08

Izvinjavam se kolektivu ali povremeno mi dolazi do uništenja čitavih pasusa teksta pa ubacujem što ćešće ...

Dopuna: 25 Okt 2013 18:15

Taj primitivnipostupak je ono što najbolje možete učiniti u nedostatku boljeg ...
Naravno i u ovom slučaju bi bilo ekstremno korisno razviti čitav niz manje više povezanih programčića koji bi pomagali ovakav postupak (kao i ostale prethodne i neke sledeće).
Oni mali programi koje je napisao Taurine OGZ i NGZ su vam pokazni primer kako to može biti jednostavno a jako korisno ...
Da se vratimo na primitivni metod. Nisu svi postupci u tom metodu loši ima i onih koji su skroz korektni.
Na primer odstupanje težine projektila od tablične težine možete pročitati na samom projektilu a u tablicma imate sasvim zadovoljavajuču popravku zbog toga. Vrlo pristojnu, štaviše krajnje dobru...za većinu situacija naročito brigadne artiljerija a za nižu da ne pričamo.

Dopuna: 25 Okt 2013 18:26

Naravno i tu je bolje imati program na lapatopu nego ručno jer se često može destit da vam nije sva municija na VP sa istom težinskom razlikom.
Podatak o istrošenosti cevi ili o smanjenu početne brzine zbog istošenosti cevi MOŽE ALI NAŽALOST NAJĆEŠĆE NIJE IZ ČISTOG JAVAŠLUKA korektan. Naime, osima ako oruđe nije negde u kraju života ta oštećenost cevi se ulitmativno i jednostavno meri radarom zamerenje brzine. Iuopšte nemora toliko često kolikose misli. Uostalom mogu se primeniti i aproksimativne procene za oštećenost ako merenje stavrno nije brzo moguće ali treba uredno voditi zapisnike o broju, vrsti granta i punjenjima. mLično ove aproskimacije ne preporučujem kao *čvrst* dokaz ali to je druga tema. Ali zar Bože ne možemo na na nivou proklete brigade da imao jedan bar radar za tu svrhu koji bi sasvim dobro obavio posao i to u DOVOLJNO kratikim vremenskim intervalima.
U primitivnom metodu ostaje vam da se nadate da je tzv. stručna procena (koja to često nije) bar iole tačna. Prema njoj uzmete popravku početne brzine iz tablica ili baze. Opet bolje sa lapatopovima, jer ko kaže da će sva opruđa biti u jednakom stanju ..

Dopuna: 25 Okt 2013 18:41

Jednako tako sa nekim termometrom makar i sa nekom modernom ručnom varijantom garminovskog tipa i slično imate temperaturu vazduha pa na takvim uređajima obično i atmosferski pritisak što vam eto bar omogučava uzimanje nekih popravaka po tome. Ako nemate pirtisak ništa.
Međutim temperaturu morate da imate jer ne smao da ona nosi veliku popravku već prema njoj odokativno ili ako možete merenjem određujete i temperaturu baruta, a one mogu obično da nose mnogo u popravkama.

Dopuna: 25 Okt 2013 18:46

I na kraju u ovoj primitivnoj metodi ide najveći seksulani doživljaj odnosno vetar. I dok z a cevnu artiljeriju nedostatak podataka o njemu može da bude strašan, za raketnu je tragičan. Naim enjoj je potreban prizemni vetar koliko i onaj na visini.
E sad taj prizemni morate da se potrudite koliko meožete. Uzmite busolu (ZA KOJU ZNATE POPRAVKE, odnosno i deklinaciju tekuću i grešku buslole i zbližavanje meridijana) odnosno radite u pravouglom azimutu ako ikako možete a ne magnetnom - ako već tako naopako ne radite i sa oruđima, ako radite i sa oruđima onda terajte magnetni...

Dopuna: 25 Okt 2013 18:55

Kao bilo izmerite azimut vetra i odredite njegovu brzinu po tablici vetra ili još bolje dugo vežbajte bacane suve trave ili slame ili sena. Kad se jednom užigate nije loše ja tako dans izemerim sa -+10% brzinu na izlazu iz nekog kanala pa procenjujem ventilator...
Razložite vetar po postupku i sa time pokupite popravke po pravcu i daljini prema vetru (uz još nekoliko radnji oko toga).
Tako određen vetar MOŽE SKROZ DA VAS ZAHEBE... mene uglavnom nije ali sam zato više puta znao da ga preskočim ako niska oblačnost ima suprotna pravac kretanja od azimuta vetra koji merim.
Zante problem je kada baš nailazi neki od frontova, tada je vatar haotičan ...
I to vam je to.
Papuanski primitivni metod.


2.2.2. Popravljeni elementi metobalističkim popravkama na tzv. moderan način (poravljeni 3-će klase)

offline
  • Pridružio: 06 Avg 2010
  • Poruke: 602

@mihajlo
sva sreca pa si naleteo na ovaj forum...
sad mozete i da odredite pocetne elemente Smile

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 25 Okt 2013 21:31

2.2.2. Popravljeni elementi metobalističkim popravkama na tzv. moderan način (poravljeni 3-će klase)

Tzv, moderan naćin, zapravao zna da bude od nemila do nedraga u zavisnosti od trenutne situacije.
Kada sve u nizu koji je uslov za njegovo ispunjenje funkcioniše on je čak i ručano odrađen jako dobar.
Suština je u posedovnaju meteo-biletena. Naravo podrazumeva se da su ostale balističke popravke korektno odrađene, težina projektila, istrošenost, cevi, temperatura baruta ili bar na najbolji mogući način. Mogla bi da se lako ubaci ča i u ručni rad i recimo razlka u seriji baruta ...
E onda imate tajmagični meteo-srednji. Niz cifara čiju važnost je teško zadovoljavajuće oceniti.
Generalno u praksi, problemje da IMATE taj bilten. To je problem.
No mi ga kao imamo...I šta onda. balističke kompnenete smo kao doradili korektno.
E meto bilten vam omogućava da odradite i meterološke komponente popravki.
Čak i u ručnom radu tu se već artiljerija počinje pomalja onako kao*zla sila* u punoj snazi.
Naime moguće je na osnovu biltena napraviti takozvani grafikon meterološko-balističkih popravaka.

I onda sa njim za stvarno kratko vreme, mogu da se dobiju elemnti za cilj koji TEORIJSKI BI MOGLI DA BUDU DOVOLJNO DOBRI ZA GRUPNO GAĐANJE EX TEMPORA.
Vrlo je lako napaviti za lapatopa programčić koji to rešava bez ikakvih grafikona naravo u deliču sekunde.
I eto posle svih tih decenija za običnu artiljerijsku posadu koja upravlja vatrom to se niko nije setio da uradi.

E pravi problem je što posade to još uveke rade ručno, i što usled toga ne rade isto jer je sporo, a meto služba po pravilu nije dostupna.

I SAD NA KRAJU NAJSTRAŠNIJA TAJNA, TAKO popravljeni ELEMENTI NAJĆEŠĆE UOPŠTE NE POGAĐAJU IZ PRVE, KAO ŠTO JE ZAMIŠLJENO. Takve stvari se udese samo za pokazna gađanja na poligonima, uobičajena svinjarija...

Dakle usled odsustva mdernijih tehjničkih sredstava u trupi a beznadežnosti u sporosti i nedostupnosti kod nas je ovaj metod moguć u toj manje modernoj varijanti ali malo verovatno da se desi a moderniji oblik sa lapatopvima još čekamo. Ko Đekna. Onaj starijij metod blago meni ako zna neko id anapravi više.

I SAD NAJGORE OD SVEGA. PROKLETIH 32 GODINE DA 32 GODINE PRAVILO FORMIRANJA GRAFIKONA METEROLOŠKO BALISTIČKIH POPARAVAK JE NETAČNO !!!!!!!!!!!!!

Dopuna: 25 Okt 2013 21:35

2.2.3. Popravljeni elementi metobalističkim popravkama na stvarno moderan način (poravljeni 2-ge klase)
..........................................................................................................................................................

Dopuna: 25 Okt 2013 22:02

Stvarno meran način kod nas je počeo još veoma rano, pre nego što su mnogi od vas rođeni a ja bio u osnovnoj školi.
Naime u poslednjim godinama kada smo još uvek bili deo NATO pakta, postali su nam dostupni procesori na 0,5 i 1 MHz brzine, malo bolji RAM, ma kako mali itd. Mnogo bolje od bilo čega što su u SSSR-u imali tih godina.
Na bazi toga je urađen SUV za 122 D-30 Lagušku i M63 Plamen opitno. Generalno on je evoluirao do nekog svog završnog oblika kod Orkana za Irak, odnosno JNA. Milsim da je još uvek jedan u upotrebi u VS negde kao ostatak 3X Brigade.
To danas sredstvo izgleda anarhrono je nema klasičan displej nego onaj iz detinjstva sa *crvenim osmicama* potuno alfanumerički bolje rečno više numerički i stvarno ograničen.
No radio je posao (skoro sve osim SNOP-a) ali i generalni princip rada je ostao isti i kod modernijih SUV-ova koje mi željno isčekujemo, koji se možda i proizvode u Srbiji ali koje Vojska Srbije NEMA.
Neki takav zatareliji, da kažemo sličan uređaj je bio i u sitemu Gvozdika na nivou diviziona, naravno ruski i pravo da vam kažem osim svih mogućih mana, zapravo nikad nisam video ni jedan u RADNOM stanju, kao što sma video smao jedan ispravan žiro-kompas kod istog i NIJEDNOG oficira koji zna da usmeri oruđa iz unutrašnjosti vozila, ponekad upravo jer mu žiro ne radi. A žiro je bio ko brodski a robustan ko balerina...
Kod Rusa sama posle shvatio, kod njihje masa, ljudi i sredstva, može da se odabere za akciju, može da se izdvoji kvalitet i da to radi ...Uostalom oni su brzo proizvelij edan svoj uređaj rekao bih sličan našem po mnogočemu, ali je i on ovih godina napokon i kod njih zastareo ...

Uzgred jel živ i zdrav (nadam se) pukovnik prof. Petar Vasović ?

Dopuna: 25 Okt 2013 22:06

nastavak sledi ................... sutra.......................

Dopuna: 26 Okt 2013 10:31

Dakle na kraju popravljenih elemnata, samo malo ot om najmodernijem načinu.
Primećeujete da sma ga stavio u 3-ću klasu. E to vam je stvarnost na žalost svkeolike artiljerije.
Kao u mašinstvu. NE POSTOJI NOMINALNA MERA, POSTOJI SAMO VEĆ AILI MANJA TOLERANCIJA.
Tako je i sa artiljerijom, ne postoji nikakava apsolutna tačnost, postojei smaomanja ili veća greška.
Da sve uradite SUPER IDEALNO, na kraju samo rasipanje po elipsi može da bude gadno, a to već više nema veze SAMO sa upravljanjem vatrom, počinju da se javljaju i procesi iz oruđa.
Šta je ULTIMATIVNO DOBRO ODRAĐENA ART. PRIPREMA. ONA KOJA ĆE dati takvE elemente gađanja da se SREDNJA STATISTIČKA TRAJEKTORIJA ispaljenih granata POKLOPI sa ciljem gađanja, ili artiljerijski rečeno DA DOVEDE CENTAR ELIPSE RASTURANJA NA SAM CILJ. bOLJE OD TOGA NE MOŽE A ZA TO SU PTREBNI MNOGI USLOVI koji kod nas su u stanju daleko od zadovoljavajućeg.
PARADOKS JE DA TO RASIPANJE KOJE SE NA KRAJUNE MOŽE IZBEĆI, olakašava rda u tpogorafskoj-geodetskoj oblasti artiljerije, jer joj omogućava rad sa jednim, dva, tri pa čak i četiri reda veličina MANJE tačnim radom.

Dopuna: 26 Okt 2013 10:43

PRAVO PITANJE JE ZAŠTO SE ONDA NAO VAKVOJ METODI INSISTIRA.
Odgovor je prost i ulitimativan.
Ako bi artiljerija uspela da ostvari potpunu pripremu, takoda topografsko-geodetski rad odradi UNUTAR spomenutih granica a proračun putanje NA OSONOVU METEO BALISTIČKIH POPRAVAKA toliko dobro da i to uđe granice TAKO DA SE POTPUNO IZBEGNE KOREKTURA, to bi dlao artiljeriji NJENO IDELANO STANJE UPOTREBE. JEDNa VATRA BEZ KORETURE, JEDAN CILJ, PROMENA POLOŽAJA.

NO, čak i bez tog ulltimativnog prvog pogotka, OVO JESTE TEORIJSKI (a sve su bliže mogućnosti i za praktični) NAJBOLJI OBLIK RADA ARTILJERIJE. Ali ne danas, ne danas, još malo ali ne danas. A u zemlji Srbiji još daleko ...

UPRAVO ZBOG TOGA JE ZA SRBIJU VEOMA VAŽNO DA PROJEKAT SORA ZAŽIVI ŠTO PRE, JER JE ON VEROVATNO NAJBLIŽI TOM STANJU OD SVIH SREDSTAVA KOJIMA BI MOGLI DA RASPOLAŽEMO.

.................................................................................................................................................

Dopuna: 26 Okt 2013 11:15

Za neupućene, svi zanju da ja već duže vreme predlažem na forumu prostu kompjuterizaciju gađanja za potrebe rezerve. Ona u sebi uključuje i rad sa meto--balističkim popravkama ali sa DIREKNTIM KORIŠĆENJME TABLICA GAĐANJA.
SUŠTINKSI TO NIJE SUPERMODERAN NAČIN mada je za našu rezervu Apolo-11, ovaj način koji primenjuju na SORI i NORI-52 je kao onaj koji sam već spomenuo , DAKLE RADI SA REŠAVNAJEM DIFERENCIJALNIH JEDNAČINA LETA PROJEKTILA.
SUŠTINSKA RAZLIKA JE U MNOGO BOLJEM SRAČUNAVANJU UTICAJa PRE SVEGA VETRA aLI i OSTaLIH PARAMETARA ATMOSFERE PO SLOJEVIMA.

MeĐutim ovaj metod ima na žalost ograničenja koja neće lako a neka nikako nestati. Generalno oruđe NIJE ISTO između dva opaljenja a NI ATMOSFERA NIJE ISTA i na krajukrajev aprocesi nsiu teorijski rešeni na kraju u samim temeljma se oslanjamo na koeficijente, jarli balističke jarli otpora koji su na empiriji a sve što je na empiriji ima neku tačnost a ne moguće tačno sračunatu unikatnu vrednost.

Još prositji primer, nabliži rešenju su sma porjektil i barut. Težinu svakog pojedinačnog projekitla možemo meriti i koristiti ali DA LI MERIMO I NEJGOVE VREDNOSTI INERCIJA PO OSAMA ili ekvatroijalni, i da li bi to imalo smisla u vremenu čovaka i čovekovog ratovanja.
Barutu merimo temperaturu (i naravno osobine serije, ali već i serija ima neku grešku, neko svoje *bacanje*) ali to radimo senzorom i time se dobija neka temperatura koja posebno u promenljivim punjenjima ne mora da bude idelana i ne može da bude idealna.
Ideal je SF, trebalo bi ne svako zrno meriti i to po slojevijma već i uticaj recimo teperature cevi kada počne sagorevanje i susreti *bruseva* zrna u sagorevanju sa zidom cevi i proračuanvati proices sudara zrna.... A za svako opaljenje je drugačije.
I da još da ispratimo trajektoriju svkog barutnog zrna u toom komešanju makar i kroz udarne talase.
Ovo je sve naravno skoro pa cinizam. I to sve nabrojanao je smao mali deo.
ŽELO SAM DA AMATERIMA POKAŽEM ŽAŠTO POSTOJE ELIPSE RASTURANJA ČAK I AKO JE SVE ODRAĐENO NA NAJSVREMENIJME NIVOU.

E sad pravi put nije gubljenje u nevažnijim detlajima.ELIPSE STOJE, treba ih PRE SVVAGA DOVESTI NACILJ ŠTO JE MOGUĆE VIŠE A TO JE KAO ŠTO VIDITE VEĆ PROBLEM, A ONDA IH SMANJITI.
Optimalno. Optimizacija je jdanod glavnih grana matematike.

Izvinajavm se za ovaj izlet u metafiziku, vraćam se nakonkretne probleme po temi.

Dopuna: 26 Okt 2013 12:11

Dakle da zaključimo oko ove metode odnsono savremene metode za popravljene elemente.
Ona je ideal artiljerije. Međutim ima mnogoproblema da bi se ona i ostvarila a u kranjoj meri navedena ograničenja je često guraju u sledeću grupu.

Koji su najveći problemi, ajmo ih smao nabrojati, ne po nekom duboksmišljenom kriterijumu i važnaosti već približno tome.

1. Problemi u sondiranju atmosfere

1. 1. Problem kvalitetnog osmatranja stanja u atmosferi.
1. 2. Problem brzine osmatranja atmosfere u tomsmislu i obnavljanja podata o njoj
1. 3. Problem brzine i pouzdanosti prenosa podataka o istoj

Dopuna: 26 Okt 2013 12:28

U brigadnoj artiljeriji teško da će u skorije vreme moći da se priušti luksuz radara za merenje početne brzine na svakom oruđu, koji rešava mnogo problema istovremeno, skoro sve one koji su u domenu unutrašnje blaistike ...
Ali jedan radar bar na dvizion koji bi adekvatno u adekvatnim razmacima merio, koliko tačno može, istrošenost cevi je obavezan.

2. Problemi znanja o stanju oruđa

2.1. Problem smanjena početne brzine usled istrošenosti
2.2. Problemi vezani za navođenje cevi u položaj gađanja.

3. Problemi vezani primarno za topografsko-geodetski rad i rukovanje vatrom

3.1. Problemi vezani za određivanje koordinata osmatračnice, cilja i svakog oruđa
3.2. Problemi veze u tom procesu, a eventualno i automatizacije

OVI NAVEDENI PROBLEMI SU KRITIČNI I KOD MODERNIH PROJEKATA, KOD NAS !
Svi ostali nenabrojani, prepostavljam da su rešeni na dovoljno dobar način kod modernih projekata ... Za ove nabrojane verujem da je na njima rađeno ali nema šanse da su ostlali bez problema. Štaviše problme 3. je potpuno aktuelan u trupi, ako su ga za Noru-52 na nekomnivou i rešili mi od toga nemamo baš ništa, kod nas je tu problem veliki a ON ČEKA SORU !

Dopuna: 26 Okt 2013 12:30

............................................................................................................................................................
3. POBOLJŠANI ELEMENTI

offline
  • Pridružio: 21 Okt 2013
  • Poruke: 116

Морам да те разочарам, али СОРА ће решити само проблеме 2.2 и део 3.1 везан за оруђе. Ми на томе озбиљно радимо и мислим да смо на добром путу. Остале ствари су у надлежности неких других задатака на којима ради ВТИ и неке друге установе и команде ВС.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 997 korisnika na forumu :: 56 registrovanih, 7 sakrivenih i 934 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aramis s, babaroga, Bane san, Bojan85, bojanM84, bokisha253, Boris90, celik, CHARLIE JA., comi_pfc, darios, Darko8, Dimitrise93, DonRumataEstorski, Dorcolac, draganca, gasha, ILGromovnik, ivan1973, Još malo pa deda, Kandrbandrdzilo, Karla, kobaja77, kokodakalo, krkalon, Krvava Devetka, ljuba, mackenzie, madza, mean_machine, mercedesamg, Metanoja, milenko crazy north, MiroslavD, mkukoleca, oldtimer, ozzy, Petarvu, procesor, raptorsi, Ripanjac, RJ, Rogonos, ruma, ruso, S1Mk3, S2M, Sale.S, slonic_tonic, stalja, styg, vathra, voja64, wulfy, zodiac94