Top 130 mm M-46

50

Top 130 mm M-46

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Napisano: 28 Sep 2016 12:11

Hvala, ali odlučno ustrajem da ne uđem u generalske vode, moja guzica nije na prodaju Smile
Evo još par skenova, prvi za brzine i tlakove zavisno o punjenju, a drugi opća usporedba M-46 i M-47.




Prije nego odemo na teme konverzije kalibara, a tu se sigurno ima puno toga za reći i napisati, samo jedan osvrt na definicije i šta je šta u stvari. Ako sam dobro pohvatao šta ste napisali, čini se da imamo malo različita viđenja komponenti.
Sama ta riječ ''cijev'' je kod nas jedna i jedina, a može biti cijev topa ili cijev u cijevi topa ili cijev za kanalizaciju. Kod Rusa kao i kod Engleza su dva naziva:
ствол / barrel ... cijev topa, puške itd
труба / pipe ... cijev

Koliko sam razumio, ''ствол'' sa slobodnom cijevi se sastoji od (pored zatvarača, gasne itd) cijevi (труба) a koja je u stvari ''cijev u cijevi'' - recimo nekakav dvoblok Smile Vanjska za tlakove, a slobodni lajner iznutra na kojem su narezi, i ta dvoblok cijev se onda nalazi unutar ''кожуха'' koji se šarafa za zatvarač. Zazor koji ste spomenuli je zazor između cijevi i kožuha, ne između cijevi i lajnera. A kožuh kažu zajedno sa cijevi ''drži'' tlakove.
Znači kod takve varijante imamo zazor između lajnera i cijevi i onda zazor između cijevi i kožuha.

A kod monoblok cijevi (opet ствол) imamo monoblok cijev (ali sada труба) i pored toga što naravno nema lajnera nema ni kožuha, ili se varam.

Dopuna: 28 Sep 2016 12:58

Kad kompliciram neka bude do kraja i sa stilom Smile




I pravo iskreno da velim, ne vidim ja tu neke razlike, ali nešto treba biti kad već imaju ta dva različita naziva.
Ali sad sa ovim prikazom ''cijevi sa slobodnom cijevi'' koja je na M-46, pada ova moja gornja teorija o tri zasebna elementa i dva zazora.

Buni me ova linija po dužini cijevi (poz.5). Pozicija 5 je cijev, a pozicija 3 kožuh. Biće da je ta linija samo oznaka nareza u cijevi, a ne zasebni uložak sa narezima (bilo bi šrafirano kontra od šrafure cijevi), a i pozicionirano jer vrlo bi bitan element bio.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Trebati će malo zagrijati stolicu i pojasniti te pojmove clobodna cijev u kožuhu , cijev u cijevi sa zazorom odnosno lajner , pa zatim monoblok cijev , i na kraju biblok cijev .

Mislim da sam ja neke stvari pobrkao u prethodnom tekstu oko naziva , ali ču uz pomoć skica pokušati odgonetnuti i sam sebi neke stvari pojasniti.

Mislim da za početak trebamo potražiti još neko uputstvo za top 130 mm , novijeg datuma gdi se spominje lajner , jer u ovim skicama i tekstovima ga zaista nema .



offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 433

mala pomoc za razjasnjavanje pojmova Smile

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Napisano: 28 Sep 2016 21:23
@raketaš
I trud za pojašnjenja će biti cijenjen, jer stvarno je zbunjujuće. Ja recimo, između slobodne cijevi u kožuhu i cijevi sa lajnerom, ne vidim nikakvu razliku osim što izgleda kožuh ne ide po cijeloj dužini cijevi, a cijev oko lajnera ide od zatvarača do gasne kočnice.

Za neka novija uputstva za top...sumnjam...ipak je ovo validno i oficijalno rukovodstvo službe i teško da bi nešto u njemu skrivali.

Možda smo ipak skrenuli u razmišljanju po temi zamjene cijevi uslijed trošenja. Možda ključ leži u toj unifikaciji, top 130mm, haubica 152mm, isti lafet, isti kožuh, isti zatvarač, različiti tlakovi.
Top 130mm, veći tlak, deblja stijenka cijevi, standardizirani kožuh.
Haubica 152mm, manji tlak, tanja stijenka cijevi, standardizirani kožuh.

Znači brza, poljska, konverzija topa 130mm u haubicu 152mm.

Dopuna: 28 Sep 2016 21:38

@commandos
E sad si ga skroz Smile оболочка a ne кожух.
Cijev u cijevi cijevnog cijevosistema Smile

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 433

inace rusi u svojoj literaaturi govore o unifikaciji artiljerjie (moj ruski nje bog zna sta)

da ne lepim sliku po sliku to je sve iz knjige А.Н. Латухин, Современная артиллерия 1970
i Производство артиллерийских систем

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Mislim da smo blizu da ove dileme dovedemo do kraja .. cijev topa 130 mm se lako aksijalno pomjera iz marševskog položaja u bojevi , i time se oruđe na maršu skrati za par metara i to je iskorišteno za brzo pretvaranje topa u haubicu .

Cijev je vrlo točno obrađena na mjestu spoja sa kožuhom i ispolirana ( tako piše u tekstu ) i ona ulazi u kožuh sa minimalnim zazorom od 5 stotinki milimetra. To bi bio slučaj v ( treći odozgor ) na tvojim skicama , bez obzira što je nacrtan konus na cijevi i kožuhu oni su montirani sa malim zazorom , a konus služi za lakše rastavljanje.

Kod opaljenja metka cijev se širi i kad dostigne do kožuha onda joj i on pomaže da izdrži tlak.

Orlov navodi varijantu da se cijev i kožuh sa konusom mogu montirani i nasilno sa preklopom, to bi bio drugi slučaj odozgor. To daje cijevi veću čvrstoću jer odmah nose i cijev i kožuh.

Ta varijanta sa nasilnim preklopom dviju cijevi se naziva biblok , s tim što je tada taj nasilni preklop reda veličine 2-3 desetinke milimetra. Često puta se taj nasilni preklop postiže nabijanjem unutrašnje cijevi ohlađene u tekućem dušiku u zagrijanu vanjsku cijev.

U svakom slučaju ta varijanta sa kožuhom koji klizi unutar koljevke daje mogućnost vrlo brze promjene topa u Haubicu.

Na četvrtom primjeru je data varijanta sa slobodnim lajnerom u cijevi , ali to nije varijanta o kojoj govorimo jer nedostaje kožuh .

Moram pronaći tu priču o lajneru kod topa 130 mm .. kad bi bila još koja skica ... na njoj bi morao biti izvana kožuh kako bi se cijev mogla prebaciti iz marševskog položaja u bojevi , a u cijevi lajner koji se nakon istrošenja zamijeni novim.

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 433

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Pregledao sam od prve do zadnje stranice lajnera nema .

Ovo je Vrabac pisao prije par godina ( na trećoj stranici ove teme )

Gerilac ajd proveri molim te ali na drugoj fotki odozgo mislim da je ruski top 122 mm a ne 130 mm.

Najneobičnija osobina topa 130 mm je da je to takozvani top sa LAJNER CEVI.
U zoni najveće pritiska postoji unutrašnja i spoljašnja cev sa prostorom (vazdušnim) između. Kada dođe do opaljenja i porasta pritiska u cevi unutrašnja cev se širi i onda savlada, ispuni taj međuprostot i pritisne spoljnu cev, od tog tenutka spoljna i unutrašnjacev su jedna celina ponašaju se kao monoblok.
Dakle nije reč o višeslojnoj cevi već lajner cevi.
Inače sma top ima nekoliko besmrtnih rešenja. Pošto se za marševski pložaj posebno namesti , svlači,da bi bio kraći u vuči, da ne bi pri ponovnom zauzimanju vatrenog položaja posada pogrešila i ostavila ga u tom stanju (što bi dovelo douništenja topa i mogućeg smrtnog ishoda) postoji mehanički osigurač klizač koji onemogućava opaljenje dok lafet nije postavljen pon ovo u radni položaj.
Tip gasne kočnice na topu se zove AKTIVNA gasna kočnica, za razliku od sada uobičajene aktivno reaktivne kao na Nori.

Duge barutne komore (iznad aj recimo 17 litara pa naviše) imaju dosta različito sagorevanje u odnosu na stare tipove. Zapravo ima strrih tipova i sa većim komorama ali ne bi se mogle nazvati DUGE komore. U dugim komorama sespecifično javlja efekat udarnih talasa duž komore napred nazad i jedna vrsta oscilacije i proračun u komori nije više kao kod starih klasičnih.

Ta priča o lajnerima se vuče dugo godina

//ru.wikipedia.org/wiki/130-мм_корабельная_пушка_образца_1935_года_(Б-13)

Наиболее серьёзным дефектом было то, что высокое давление в канале ствола привело к уменьшению живучести стволов до 130 выстрелов. Проблему увеличения живучести ствола поставили сразу перед несколькими КБ и НИИ. Решение было найдено в виде применения лейнированного ствола. Однако рассогласование в работе научных организаций привело к тому, что в серию пошли лейнеры с двумя разными видами нарезов: система, разработанная Артиллерийским научно-исследовательским морским институтом (44 нареза глубиной 1,95 мм), и система, разработанная в НИИ-13 (40 нарезов глубиной 2,7 мм).

Таким образом, флот получил три системы Б-13 с различной нарезкой. Благодаря этому каждой артсистеме были нужны снаряды, таблицы стрельб, прицелы и т. п., не подходившие к другим системам. К началу 1941 года на кораблях и береговых батареях насчитывалось 378 пушек Б-13: 20 с мелкой нарезкой (16 из них на кораблях Черноморского флота), небольшая часть с нарезкой АНИМИ и большинство — с нарезкой НИИ-13.

Prtpostavljam da je nakon uvođenja tog topa u kopnenu vojsku došlo do promjene u konstrukciji cijevi i da se lajner više ne koristi.

Po nekoj gruboj procjeni na bazi sličnosti sa cijevi kalibra 100 mm koju je računski obradio prof Orlov taj lajner bi mogao imati rupu 130 mm , a izvana bi mogao biti oko 152 mm , taman da se može koristiti isti otkivak za cijev haubice kao monoblok i za cijev topa sa lajnerom.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19160

130mm M-46 sa tenkovskim topovima je delio balistiku i granate, medjutim caura nije bila ista.

Prvi tenkovski top 130mm S-26 top je nastao na osnovu zadnjaka 152mm topa-haubice ML-20, adaptirane za suzenu cauru od morskog 152mm Kane (Canet) topa, sa cevi od morskog 130mm topa.
Kod 130mm M-65 i S-70 topova (koriste istu municiju) je caura promenjena, i uveden je klinasti zatvarac.
Taj top je adaptiran za obalsku odbranu, ali je municija promenjena za mornaricku 130mm sa topova 130mm ZIF-68-1 (montiranih u kupole SM-2-1).

Postojao je i PA top 130mm KS-30, sa svojom municijom.

Tako da su postojala cetiri tipa 130mm municije, medjusobno nezamenjive:
- za topove 130mm ZIF-68-1/SM-2-1 i obalske topove 130mm SM-4, mornaricke granate i caure
- za topove 130mm M-46 - 482 serija granata, unikatna caura
- za protivavionski top 130mm KS-30 - 481 serija granata, unikatna caura
- za eksperimentalne tenkovske topove S-65 i S-70 - 482 serija granata, unikatna caura

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5387

Ne znam kako u drugim krajevima, al ovdje se zna reći ''glup ko top''.
Ali daleko je to od realnosti, jer top koliko god izgleda jednostavno u odnosu na neku drugu opremu je ipak vrlo kompleksna konstrukcija.

Uočio sam još jedan detalj koji je takav očito sa dobrim razlogom.
Da ne ponavljam slike, stranice 10 i 11 iz rukovodstva, nacrti dvije vrste cijevi. I dok je spoj slobodne cijevi sa zatvaračem jasan, cijev ima vijenac kojim se oslanja na zatvarač, a kožuh se šarafa u zatvarač i u krajnjem položaju upre u vijenac cijevi i to je to...nema kuda.

Kod monoblok cijevi bi se reklo da bi trebalo biti jednostavnije, baš kako se svuda prikazuje u šematiziranim skicama. Cijev ima navoj i ušarafa se u zatvarač i to je to.

Ali kako je zatvarač unificiran, kod ovog topa to ne ide tako. Monoblok cijev izgleda ima dimenzionalno isti vijenac kao i slobodna cijev, što pored unificiranog zatvarača daje naslutiti da se ostavila mogućnost nekakve prerade nakon trošenja.
Isto se vijenac osloni na zatvarač, uklini i onda se sa mufnom (spojnicom) pritegne.

Spoj slobodne cijevi mi je onako pravo tvrd, siguran, a ovaj mi nekako tanak.

Ali izgleda da to nije sve. Negdje sam naletio na jedan akademski tekst, ruski mi nije na razini pa nisam baš razumio. Bilo je riječi baš o ovakvom spoju monoblok cijevi i zatvarača sa mufnom, a u kontekstu prenosa topline sa cijevi na zatvarač, samozapaljenju punjenja itd.
Definitivno top kao konstrukcija je izuzetno složen.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1066 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 8 sakrivenih i 1014 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, atmel, babaroga, BORUTUS, Dimitrise93, DonRumataEstorski, FileFinder, FOX, Georgius, gomago, Insan, Karla, kihot, Kubovac, kunktator, ladro, Lubica, Marko Marković, MiG-29M2, milenko crazy north, milutin134, Mixelotti, Neutral-M, Nikolaa11, opt1, Panter, panzerwaffe, RJ, robertino, Rogan33, sasa87, sevenino, Srki94, stalja, Steeeefan, Stoilkovic, TheBeastOfMG, theNedjeljko, vaso1, wizzardone, YU-UKI, YugoSlav, Zimbabwe, žeks62