Top 130 mm M-46

57

Top 130 mm M-46

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Da se i ja malo uključim u priču o špagi .. na tvorničkim je poligonima špaga obavezna ili se puca elektro komandom iz bunkera . Ima više razloga tomu ...prvo se na tim poligonima uvijek ispituje nešto novo , nova šarža baruta nova serija čahura nova cijev od topa , a drugo od tog silnog gruvanja su svi i gluhi i pomalo puknuti .

Niz mjera i tehnoloških postupaka se primjenjuje da na na poligonu bude sve ok i da na kraju vojska može svoje topove gladiti i maziti i biti sigurna u njih.

Perm je specifičan utoliko što je u jednom gradu proizvodnja topova i baruta , slično je bilo i kod nas Vitez Travnik prvi komšiluk , ali te dvije firme organizacijski nisu pod istom kapom , i ne smiju biti , mora biti između nešto ... a to je država odnosno neka viša instanca kontrole , odnosno poligon .

Zahvaljujem pukovniku što mi je poslao fotke nekoliko lokacija u Permu koje bi mogle biti dio poligona za raketne motore , municiju manjih kalibara , i eksplozive .

Još tražim po tim šumetinama poligon za prijem i tormentaciju topova , jer bi to moralo biti u krugu barutane iz više razloga , prvo je dalje od grada , u šumi , i ima baruta svugdje okolo i sve je napravljeno po normamam, dok u samoj Motovlihi nema mjesta da se okreneš sa topom a da nešto ne srušiš.

Dalje nigdje ne vidim uređene položaje za protuzračnu odbranu , ili je to dovoljno duboko iza nekog protuzraćnog štita , prstena koji se prostire par hiljada kilometara južnije.

No vratimo se poligonu


Rekao bih da je u tom objektu veliki ispitni stol na kome se može grunuti Lunu ili nešto još veće , da sad ne kopam po arhivi i ne tražim što je to još veće od motora Lune , ali i svi busteri od Dvina i Neva su tu negdje . Tu je možda išao i program Uragan Grad , ali mi se ćini da bi tak mali program išao na drugoj stanici , koja je malo južnije. U svakom slučaju tragovi rada velikih motora su neizbrisivi .




lijepo se vidi neki bunker i trag uništenog , istopljenog tla .

Desno vidimo kružni prostor , nastao ispitivanjem eksploziva , pretpostavljam da u Permu isto kao i kod nas od svih otpadnih raketnih goriva prave eksploziv za rudarstvo , a on se ispituje u olovnoj bombi .
https://en.wikipedia.org/wiki/Trauzl_lead_block_test

Stavi se na sred ledine i grune , pa kako bude.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Kada se priča o barutani u Permu, čisto da se shvati red veličina, probao sam da dođem do neke priblžne površine na kojoj se nalazi. Dakle iz više pokušaja brojka se vrti oko 20 kvadratnih kliometara plus-minus koji kilometar. Što će reći oko 2000 hektara ako je tako lakše. Sitnica.



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Dobra fotografija za poimanje kolosalnosti ovog objekta.



Ne znam koji tragovi bi otkrili poziciju za tormentaciju topova (ako sam dobro zapamtio sa neke druge teme to je postupak ispucavanja topova sa ''ćorcima'' ).
Vjerovatno se nalazi u sklopu ovog dijela objekta gdje su i ti položaji za ispitivanje raketnih motora.



Kada se zumira vide se ovi položaji, štraftana ledina, nešto kao rovovi, i nešto mutno krajem što je možda neka cevka.



Dok nas moderatori ne deportiraju Smile da postavim i ovaj dvominutni YouTube snimak ispitivanja raketnog motora negdje u Rusiji. Gledam ga na mobitelu pa ne vidim dali negdje u komentarima piše gdje bi mogao biti.

https://m.youtube.com/watch?v=4q48wRsLHVM

Obično sam gledao ispitivanja gdje je os rakete horizontalno!?

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

@Drug pukovnik
Pominje se Samara u dva navrata. Moguće, jer je tamo sedište RKC "Progres".

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Raketni motori na tekuće gorivo su uvijek okrenuti prema dolje u prirodnom položaju za let, kako se ne bi gorivo nagomilavalo na brizgaljkama . Motori na kruto gorivo su uvijek horizontalni jer se jedino tako promjena težine zbog izgaranja goriva ne osjeti na dijagramu potisak vrijeme .( jedan kilogram goriva daje cca 2000Ns potiska i sad ako motor radi 1 sekundu to je 2000 N potiska , a gorivo je na početku bilo teško 10 N a na kraju nula N . znači promjena je 1 na 200 , a traži se točnost veća od 1 na 3000.

Kad već govorim o o poligonima i ispitivanjima , prije samog poligona i pucanja iz topa prethodi niz laboratorijskih proba i ispitivanja, da sad ne pravim kemičarski kružok od ove teme , ali ako ima interesa možemo prodiskutirati , pa nek admin to preseli na neku drugu temu.

Elem nakon svih tih peripetija imamo dva baruta... etalonski i onaj koji je serijski služi za svakodnevno rokanje. Razlike skoro da i nema , ali je GAU ( odnosno država ) jednu seriju baruta proglasila etalonskom i sa njom se vrši verifikacija topova odnosno usporedbom sa tom etalonskom serijom prima svakodnevna serija baruta.

Po tome ispada da barutana u Permu ima svoj top i iz njega svakodnevno pucaju provjeravaju kvalitetu i karakteristike baruta kojeg su napravili taj dan ( to sam dosta grubo opisao ali u principu je to tako ).

Isto tako Motovihilka svakodnevno dovuče svoje topove odnosno cijevi na ispitivanje na taj poligon.

Na tom poligonu moraju biti velike komore za hlađenje na -30 tih par topova prije pucanja , zapravo se tu nabere topova jer ništa baš ne ide glatko , a i topčina se mnora hladiti barem 24 sata priije upotrebe .

Odmah do tih komora moraju biti uređeni položaji kako bi se top izvuklo i grunulo u par minuta , a ne kilavilo pol dana dok je vani zvizdan.

Ispred topa mora bito asfaltna ili betonska pista dugačka stotinjak metara , a na kraju toga bojevo brdo ili bunker sa pijeskom, a u tom pravcu lijevo i desno ne bi trebalo biti naselja , jer ako oni veseljaci na poligonu promaše brdo eto ti belaja.

Ta betonska pista služi zato da se nakon ispaljivanja projektila iz topa na njoj pronađe mali valjčić pro mjera dvadesetak milimetara i dužine tridesetak mm Crusher mjerač tlaka . Jedini dokaz koliki je bio maksimalni tlak u trenutku opaljenja .

Kraj sve elektronike i računala na kraju ostaje mali bakreni cilindrić https://en.wikipedia.org/wiki/Copper_units_of_pressure




offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Jedino što donekle odgovara opisu je ova lokacija, ali je dosta blizu onome što smo rekli da bi mogla biti plinska stanica.



Ako smo pak malo precijenili sve to, jer znaju Rusi dosta toga skarabudžiti pa to sve bude daleko od nekakvih normi koje bi se smatrale pod normalno, pa da recimo ta lokacija u Permu liči na ovu iz Kazanja (isto barutana), onda nema šanse da to nađemo u toj šumi.




YouTube (0:56)
https://www.youtube.com/watch?v=hOq5oZSSUY4

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19102

Modernizovani lafet za haubicu 203mm B-4M/top 152mm Br-2M/merzer 280mm Br-5M... Sada sa tenkovskim topom 125mm.
Ima negde i slika sa originalnim gusenicnim lafetom isto sa 125mm montiranim.

Pre toga su za topove (zakljucno sa 115mm) koristili lafet topa-habice 152mm ML-20/topa 122mm A-19.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Pukovniče mislim da si zabio klin na pravo mjesto .. ima smisla.. objekat bi mogao biti ispitna stanica za topove . Lijepo se vide betonska pista na kraju tunela ili nadstrešnice , u nastavku bi mogla biti klima komora i radionica za pripremu i glancanje topa nakon uporabe. Kao da se nazire i pruga kojom bi se top mogao dovući iz skladišta ili iz motovihilke.

Krešer se stavlja na dno čahure i on vrlo često ostaje u čahuri ili izleti desetak metara van , ali eto da ga se sa sigurnošću može naći betonira se duža pista.

U pravcu pucanja bi mogao biti nasip , samo ga mi ne vidimo , a do prvog naselja u tom pravcu ima 7 km .

Kod tormentacije same cijevi elevacija je nula , a balistički trupac je tuljak bez neke aerodinamike i on pada blizu , a kako je tlo sigurno meko i močvarno ne može rikošetirati .

Kod ispitivanja kompletnog topa koristi se drveni čep umjesto projektila i nalije se odgovarajuća količina vode u cijev i opali kod visoke elevacije.

To su sve interna tvornička ispitivanja i zato poligon mora biti blizu .. devedesetih godina smo mi remontovane topove ispitivali na obali Save kod Podsuseda par kilometara od firme koja ih je remontirala , a dečki su po vodi išli sa hamperom na obalu rijeke .

Druga je situacija kad država preuzima topove .. tu ide pravo bojevo gađanje sa pogađanjem cilja , ali je tom onda neki poligon kao što je bio Kalinovik, Slunj ili Krivolak , i tu se onda više ne ganja neka nauka i ne mjere tlakovi i početne brzine.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4496

Evo još jedne slike gde se bolje vidi, po svemu sudeći betonski tunel.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Priznajem da mi je to sa tunelom malo neobično , nisam to baš viđao u tim velikim kalibrima , ali ako je tunel takav da komotno prođe kroz njega vagon onda bi to možda i funkcioniralo .

Za neke manje kalibre je to skoro uobičajeno , bio sam u tunelu u Gracu , firma AVL u sred grada , siđe se u podrum , a onda tunel jedno 500 metara i na kraju tunela mete , mislim da je tada bio na ispitivanju top 40 mm .

Prednost pucanja u tunelu je prije svega u tome da se ne remeti okoliš , a drugo da bočni vjetar i druge atmosferilije ne remete sliku pogodaka , takvi balistički tuneli dužine kilometar su rađeni za manje kalibre,

Legenda kaže da je Gerald Bull do ideja za Base Bleed došao upravo u balističkom tunelu arsenala koji je proizvodio municiju 12,7 za mitraljez. Ta municija ima i zrno sa traserom , i on je primjetio da hitac kod kojeg se traser ne upali ( a događalo se ) sigurno završava ispod mete u konstrukciji koja je drži, i to mu je bio zadatak da istraži uzroke tih podbačaja .

U tim tunelima zna biti hrpa kamera i ostale opreme za mjerenje parametara leta projektila , znaju biti i optičke ili induktivne barijere za mjerenje brzine projektila , što uz dinamičko mjerenje tlaka daje potpuni uvid u razvoj događaja u cijevi i van nje.

Po tome ispada da smo uboli nešto veće i bolje od obične streljane za topove, uboli smo neki laboratorij, institut , ranga Tehnološkog Instituta (jednog dijela VTI sa Kalemegdana ) koji se bavi razvojem baruta posebnih karakteristika za dalekometne topove , a vjerojatno da smo ulovili i dio instituta koji se bavi preciznošču topova na cilju . Naime pucanjem u tunelu imamo fiksne koordinate svih senzora u odnosu na cijev topa , u tunelu je mračno odnosno sumrak i sunce ne remeti snimanje brzim kamerama odnosno stroboskopskim bljeskalicama .

Sve je to važno jer do promašaja ne dolazi tamo na cilju , već u cijevi i na ustima cijevi , tu se događaju sva tumbanja i devijacije u ponašanju projektila što na kraju rezultira promašajem

http://www.drello.de/downloads/ballistic/pdf/TS723_EN.pdf

Evo kako to izgleda za manje kalibre , koliko sam shvatio za kalibar 20 mm je okvir kroz koji se puca metar sa metar , pa lako dođemo do gabarita rame za 203 mm .

Čisto radi vizije kako izgleda jedan poligon za ispitivanje topova http://www.eugeneleeslover.com/USNAVY/CHAPTER-XV-PAGE-1.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1372 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 3 sakrivenih i 1343 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aramis s, bestguarder, Bobrock1, cifra, Djokislav, FileFinder, GandorCC, Georgius, hyla, jackreacher011011, Koca Popovic, ladro, laki_bb, M1los, maCvele, Mi lao shu, Milometer, Oscar, Parker, stegonosa, vathra, Volkhov-M, vukdra, W123, zlaya011, zzapNDjuric99