Chengdu J-10

69

Chengdu J-10

offline
  • Pridružio: 06 Jun 2011
  • Poruke: 421


j1oc

j10b



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1474
  • Gde živiš: Iznad zvijezda

Da se mene pita ko sto nije ja bi dao kinezima svi onih desetak firmi koje ne prave novac a za koje drzava izdvaja 700 miliona dolara godisnje za dvadeset j10b i za preobuku pilota i naoruzanje. Ionako niko nije pokazao interes za te firme osim kineza.



offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

Skorašnji snimci J-10B iz druge proizvedene branše u sastavu kineskog vazduhoplovstva :







Fotografija serijske proizvodnje J-10B :



Mada je osnovna tema J-10 postaviću sliku JF-12 hipersoničnog vazdušnog tunela namenjenim brzinama 5-9 maha i bez ikakvih sumnji (moj lični stav) da ćemo iz Kine videti više se nemože reći "iznenađenja". Takođe sam siguran da će hiljade kineskih avionženjera u relativno skorašnje vreme doći do svoje apsolutno pouzdane pogonske grupe (a) na bazi WS motora kao i moći kapitala do cyber (IT tehnologija) .

The JF-12 Hypersonic Wind Tunnel began operations in March 2014. It is the world's largest hypersonic wind tunnel, capable of achieving speeds of Mach 5 to Mach 9.
When it comes to hypersonic weapons, missiles and aircraft that fly over five times the speed of sound, Chinese research is reaching critical mass.



Na prethodnim stranama dat je link -potvrda da je u J-10B ugrađen AESA radar, izdvojiću par slika sa kineskih foruma :



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96652

Malo novih slika...
Citat:02.02.2015...PLAAF maintainers conduct maintenance on J-10 fighters on a air base in China.


offline
  • Pridružio: 05 Mar 2013
  • Poruke: 140

shadower78 ::Da se mene pita ko sto nije ja bi dao kinezima svi onih desetak firmi koje ne prave novac a za koje drzava izdvaja 700 miliona dolara godisnje za dvadeset j10b i za preobuku pilota i naoruzanje. Ionako niko nije pokazao interes za te firme osim kineza.

Znači li to da mu je cena oko 35 mil. $ po komadu? Da li je Mig 29m koji se nudio RV - u Srbije uopšte bolji i isplativiji avion?

offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

@lakibatica Citat:Znači li to da mu je cena oko 35 mil. $ po komadu? Da li je Mig 29m koji se nudio RV - u Srbije uopšte bolji i isplativiji avion?

Mislim da negrešim. Kina nam je prva od ino zemalja ponudila J-10A u vreme kada rekao bih još niko ovaj moderan višenamenski avion nije tretirao ozbiljno. Sada je isti već godinama letno - pouzdan viskoh manevarskih mogućnosti, objedinjujući u sebi i zapadnu kao i istočnu tehnologiju do jedinstvenih rešenja kineskih aeonžinjera sa čitavom gamom novog modernog naoružanja u sastavu kineskih jedinica a uveliko je u sastavu i serijskoj prozvodnji znatno napredniji J-10B.

Po mom ličnom mišljenju tada se propustila istorijska šansa nevezano samo za J-10A već i stratešku saradnju sa kineskom armijom i institutuma. Po meni termin "udaljena Kina" nikako nepije vodu. Nevezano za vazduhovlopstvo kada pogledamo postojeće nadogradnje koje izlaze is BSS (Bojevi Sistemi Srbije ) u Velikoj Plani čak sam i siguran da bi imali pristup boljim i većoj lepezi rešenja u odnosu na one koje vidimo sa saradnjom sa Rusijom kao lepezom rešenja bolji pristup svetskom tržištu naoružanja. Naravno kao temelj ovakvih strateških odluka mora da stoji ozbiljna država koja gleda planski, dugoročno i odgovorno sihrono i na opremanje svoje vojske, dugoročni razvoj namenske industrije i naravno prateći izvoz na sigurna tržišta.

Mi još nismo uveli ni BUMBAR u sastav vojske Srbije (LAZAR-2 , M-10 , NORA-B2-K završilili su u manjim serijama na istočnim tržištima, ništa od pomenutog ni u naznakama u sastavu vojske Srbije). Da ne pominjem serijski proizvedenu LASTU-95 (nadam se da če ovogodišnje obećanje da će se naći u stroju napokon zaživeti), preko LVB-250, GROM-B koji nikako da dožive adekvatnu avioplatformu za primenu istih do ALASA (tačno u odmakloj fazi razvoja ali za UAE) do LORANE dometa ~ 9 Km po meni idealne zamene ma koliko puta modifikovane MALJUTKE.

Zašto ovo pominjem? Jer bi po mom mišljenju upravo uz saradnju sa Kinom imali već primenu i našoj armiji kao i ino tržištu. Za razliku od nas gde nema ni govora o planskoj, dugoročnoj, održivoj ekonomiji sa rezonom "od danas do sutra" Kina je primer od koje treba učiti. Kina kreće uz žestoku svetsku konkurenciju u pohod na osvajanje svetskih tržišta i lično neverujem da čemo u bliskoj budućnosti moći da toliko gledajući velike nove tehnološke iskorake o low cost tehnologijama jer inventivnost, kvalitet i pouzdanost postaju i jesu zaštitni znak napredne kineske namenske industrije .

Vezano za pitanje kolege @lakibatica, mislim da niko sa tačnom pozdanošću nemože da kaže egtatnu cenu (unite price) J-10A . Jedino ako se uzme polazni reper da nam je Kina prvima nudila isti, čisto hipotetički gledano da smo se svojevremeno odlučili za nabavku JL-10A u osnovnoj varijanti sa raketama V-V PL-5 - PL-9, PL-10C do PL-12 sve sa troškovima preobuke , obukom zemaljskog kadra i nužne rezervne delove neverujem da bi tada bila izvan okvira 35-40 miliona $. Recimo da se i danas okvirno radi o istoj ceni. Pojavom znatno naprenijeg J-10-B sa AESA radarom, DSI usisnicima, OLS, čitavom gamom novih vođenog naoružanja kako V-V tako V-Z mislim da je ovde minimum minumima (unit price) 50 miliona $ po avionu bez dodatanih troškova u plusu vezanih za preobuke itd ...

Što se tiče pitanja da li je MIG-29M (sada već sa generalno prihvaćenim nazivom MIG-35) gledajući na korene nastanka (Palubni MIG-29 KUB sa suštinskom razlikom u nestajanju nepotrebne kuke za sletanje na nosač aviona i novih rešenja u vidu dva podvesna opto-elektronic targeting poda na bočnima gondolama motora, novim legurama materijala do dugovečnije pogonske grupe RD-33MK bez garavog traga koga viđamo na RD-33) bolji i islpativiji (pod isplativiji priamarno mislim na održavanje ), pod idealnim uslovima da nam i Rusi nude kao što navode po fabričkoj ceni koja važi i za njihovo vazduhoplovstvo, rekao bih i bolji i isplatviji ali pod bitnom pretpostvakom da nam ga nude sa AESA radarom (u šta sumnjam) i vezano naročito za rakete V-V osim R-73 novijih generacija i raketama R-77 (ispali i zaboravi) a ne R-27 ma koliko modifikovanih (u šta takođe sumnjam , što svakako nemora apriori da znači ali gledajući naše NATO okruženje svakako ima opravdani racio u sumnju isporuke istih ). Moderno vojevanje u vazdušnom prostoru znači : prvi vidi, prvi reaguj ! Zato i pominjem bitnost modernog radara otpornog na ometanje raketa R-77 i kamo sreće odr. varijante raketa V-Z TV navođene ili laserski. Na sve ovo treba dodati u plusu RAM namaze koji smanjuju vidljivost aviona, njegov energetski potpis u etru.

Međutim shodno našem NATO okruženju i aktuelnim geopolitičkim dešavanjima iskreno sumnjam sve i da dođe do kakvog-takvog dila sa Rusijom da bi na 6 MIG-29M(tačnije MIG-35) videli gore napisano već u domenu naprene avionike i modernog naoružanja značajno osiromašenu verziju koja bi samo spoljnim izgledom nagoveštavala da se radi o MIG-35-ci.

Moje je mišljenje ma koliko nekome paradoksalno zvučalo ( a i nabaka novih aviona ide pod sasvim drugu temu i domen "šta bi bilo, kada bi bilo" , spisak želja da napokon oživimo suštinski naše vazduhoplostvo koje sada dobija i naziv ratno) , da bi postojeći J-10A bio i bolji i isplatljiviji. Isto bi značilo urgentno slanje naših pilota na preobuku u Kinu (moja želja kupovina dvosedih JL-9G i kamo sreće licencne proizvodnje u Srbiji - UTVA - Pančevo, sve i da celokupna fabrika bude shodno ugovoru za par godina u većinskom vlasništu AVIC sa obaveznom klauzululom modernizacije našeg ratnog vazduhoplovstva i PVO uz obavezno učešće naše radne snage , čime dobijamo napokon šansu da dignemo vazduhoplopstvo Srbije sa jezive putanje nestajanja , pri tome ko zna koji put ponavljajući da bezbednost zemlje nema cenu a da ne govorim o drastičnom dizanju tehnološke razine). Siguran sam da bi AVIC u ovome našao svoj dugoročni interes. Vezano za pogonsku grupu koja je sada primarno AL-31, neverujem da bi Risija dizala toliku prašinu ili stavila veto, jer je i interesu Rusije da nebom Srbije radije lete kineski avioni nego daleko bilo NATO.

Sve se u krajnoj instanci svodi na stav države koji će ili da napokon preseče pogaču ili da dozvoli agoniju postojećg stanja vazduhoplovstva Srbije.

Uglavnom moje je mišljenje da je J-10 bolji i isplativiji avion shodno aktuelnim geopolitičkim dešavanjima i dalje se držeći po meni mudrog ali doslednog rezona : Ni EU (SAD) ni RUSIJA ( pri čemu primarno mislim na polovne avione koji ne samo da u krajjnjem kontektstu znače "skuplja tara nego mera" već povratak u prošlost a nikako ni zračka svetla budućnosti ) !

Link ka airshow China 2014. Ako se pažljivo ide stranu po stranu vidi se jasno kao dan gde je budućnost. Obratite pažnju na čitavu gamu novog vazduhoplovnog naoružanja kao i PVO sisteme ! Arrow http://defenceforumindia.com/forum/china/64618-air.....nov-9.html

J-10- A :



Podvesni targeting-pod na J-10A :



Dve slike J-10A iz akro grupe :





Nastup kineske akro grupe na J-10A i visoka trenaža-uigranost, kao i nesumljivo odlične letne karakteristike , manevarbilnost uz odličan odnos masa/potisak :


Deo opcija nošenja modernog naoružanja :

offline
  • Pridružio: 05 Mar 2013
  • Poruke: 140

^^
Hvala na iscrpnoj laboraciji...neko je ranije pomenuo J7 kao prelazno resenje. Mislim da bi hitna kupovina nekoliko J7 (vrlo bliskih mig 21) sa dugorocnim planiranjem i skolovanjem kadra za J 10 resila stvari na duze staze....recimo 12 J
10 uvodjenje od 2020 a do tada VAP i nalet na recimo 6 J 7... Za toliko bi se skrpili...evo prvi prilazem 100 € za takav plan nabavke Smile

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Аргентина и Китай продолжат обсуждение вопроса о закупке истребителей JF-17 и J-10

http://www.armstrade.org/includes/periodics/news/2.....tail.shtml

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2992
  • Gde živiš: Beogard

2008-2009 dok se izvodila studija o nabavci novog višenamenskog aviona Kina nije htela ni da priča sa nama u vezi J-10. Rečeno nam je da nama to ne treba već JF-17, a i on nam je nuđen pod nekim besmisleno lošim uslovima tako da ga nismo ni razmatrali ozbiljno.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Можда јесте тако али у часопису Одбрана је била информација да је НР Кина презентовала и ЈФ-17 и Ј-10. А министар одбране је приликом посете НР Кини био у бази где стационирају управо Ј-10 и где је делегацији приређена и демонстрација авиона.

У принципу тада авион ипак још није био спреман за извоз.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 511 korisnika na forumu :: 4 registrovanih, 0 sakrivenih i 507 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Penzula, sasa76, Shilok, zlaya011