MIG-21 "Fishbed"

221

MIG-21 "Fishbed"

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 296
  • Gde živiš: Jadran

jazbar ::Matko tom ::Ako vas što tješi ni Slovenija ni Hrvatska a ni BiH nisu postale eldorado!

Polako majstore. Kad se od nule gradi vojska troškovi su enormni. Biće svega samo malo strpljenja, barem kod nas u Sloveniji nismo još izrekli poslednju reč.


Sve je to pola brigade a na cjeloj ex.yu od Triglava priko Drvara do Vardara tuga! bar narednih 5-8 godina.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 01 Maj 2011
  • Poruke: 15

Aj da se vratimo na hrvatske F16. To bi bilo 12+2 ili 12+4. Koja verzija? 30 ili nesto bolje? kakvo naoruzanje? uzimali bi i harpoone, penguine? da li bi italija imala nesto protiv protivbrodskih raketa?



offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30254

Gde ode ti, vec ih i naoruzao...

2 dvoseda ako se uzima jedna eskadrila. 10 +2, 12 +2...

Ako su spominjani Turci oni modernizuju 180 od 218 F-16 tako da ostaje 38 komada koji su Block 30. Novi mogu biti samo Block 50. Ono sto je posle pisano po hr novinama je da su u opciji novi. 12 komada za 1.1 milijardu. Jedino ako novine ne lupaju...

offline
  • Pridružio: 01 Maj 2011
  • Poruke: 15

TOP GUN ::Gde ode ti, vec ih i naoruzao...

2 dvoseda ako se uzima jedna eskadrila. 10 +2, 12 +2...

...


Smile a sta je kubura bez baruta... naoruzanje je najbitnije. a dvosed zbog sniper targeting poda i AGMa

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30254

Naoruzanje mogu odma da ti kazem

AIM-120 C-5, AIM-9L/M.

Obicne bombe MK-82, verovatno nesto Maverika i verovano jedna vrsta vodjenih bombi. Naprimer GBU-12. To moze da se potera na Block 30. Verovatno ce tako biti i ako budu novi. Tu je naravno i JDAM i protivbrodske Harpun ili Pingvin. JDAM ni neki bogatiji nemaju ili tek sada kupuju i integrisu(iako nije skup nego bas suprotno). Mozda bude nekih protivbrodskih raketa ako traze. Protivradarskih Harmova sigurno ne.

Sve je pitanje potraznje(sta hoces i da li hoces) i da li imas para za to.

offline
  • Pridružio: 16 Jan 2010
  • Poruke: 165
  • Gde živiš: Zadar

Napisano: 13 Jun 2011 18:04

mikalano ::Aj da se vratimo na hrvatske F16. To bi bilo 12+2 ili 12+4. Koja verzija? 30 ili nesto bolje? kakvo naoruzanje? uzimali bi i harpoone, penguine? da li bi italija imala nesto protiv protivbrodskih raketa?

99% prema prijasnjim pricama po TV-u,gdje su pricali ljudi iz MORH-a i HRZ-a , mogao sam zakljuciti da nece biti vise od Block 30,tako da Block 30 ce biti maximum. Sad ostaje onih 1% koji mogu promjeniti sve..

Dopuna: 13 Jun 2011 19:34

Evo nesto o obuci pilota ... o mojoj diskusiji s djordjom

U 93. zb "Zemunik" u tijeku je niz letačkih obuka i preobuka. Jedna od njih je i temeljna obuka budućih pilota na avionu Zlin 242L. Obuku polaze kadeti 17. redovitog naraštaja kadeta pilota i 1. naraštaja učenika letača koji se školuju po novom modelu školovanja pilota. Riječ je o polaznicima u statusu časnika, vojnih stipendista i dragovoljnih ročnika iz sustava MORH-a i OSRH-a. Ukupno ih je devet. Svi su već uspješno svladali temeljno i akrobatsko letenje i na dobrom su putu da postanu novi piloti HRZ-a. S njima na obuci je i Dražen Matijević, pripadnik OS Bosne i Hercegovine koji se za vojnog pilota školuje u 93. zrakoplovnoj bazi na temelju bilateralnog sporazuma RH i BiH. Obuka je počela u ožujku, a trajat će do kraja lipnja. Sastoji se od temeljnog i akrobatskog, navigacijskog i grupnog letenja. Prije početka ove letačke obuke svi su polaznici zadovoljili standarde programa selekcijskog letenja tako da ovo nije njihov prvi susret s letenjem. Prvi razdjel obuke - temeljno i akrobatsko letenje je svojevrsna dogradnja selekcijskog letenja. U sklopu njega prati se njihovo snalaženje u avionu, praćenje ostalog zračnog prometa te uvježbavanje svih redovitih i izvanrednih postupaka do razine potpune samostalnosti. Poslije 12 sati naleta spremni su za prvi samostalni let. Nakon njega uvježbavaju osnovne akrobatske figure kod kojih se ocjenjuje uočavanje položaja aviona u prostoru, preciznost u izvedbi figura i sl. Taj prvi dio letačke obuke svi polaznici su uspješno svladali. Izveli su svoj prvi samostalni let i nastavili dalje s obukom. Težom i zahtjevnijom.


Drugi razdjel letačke obuke je navigacija. Teška, zahtjevna, zanimljiva, a pogotovo jer se s njom devetorica mladih pilota susreću prvi put. Navigacijsko letenje, traje mjesec dana tijekom kojeg treba ostvariti 21 sat naleta da bi se moglo pristupiti kontrolnom letu koji će pokazati mogu li dalje. Da je navigacija, barem do sada najteži dio letačke obuke, slaže se i poručnik Tihomir Grganić, učenik letač. Posebno je, kaže, u navigaciji zahtjevna priprema za let.
Bit ovog dijela obuke jest učenje navigacijskih načela, navođenje zrakoplova po navigacijskoj etapi, sigurno vraćanje i još niz drugih radnji, pojašnjava poručnik Ivica Majetić, jedan od šest učitelja letenja stažista koji rade s budućim pilotima. Majetiću kao i njegovim kolegama, poručnicima Juraju Kovačeviću i Darku Belančiću ovo je prvi naraštaj pilota koje podučavaju. S njima rade i četiri mentora te voditelj obuke, satnik Natko Kulić i njegov zamjenik, satnik Matija Vrđuka. "Dobri su. Dečki su posao ozbiljno shvatili. Došli su s namjerom da nauče, i tako se i ponašaju", kaže poručnik Belančić o svojim učenicima. Iako su neki polaznici obuke u istom činu i gotovo jednakih godina kao i njihovi nastavnici, poštivaju autoritet nastavnika i problema u odnosima nema. Uspjeh obuke i ostvareni rezultati ovise i o jednima i o drugima.
Svi koji prođu navigaciju ulaze u treći razdio obuke - grupno letenje. U desetak sati naleta upoznat će se s karakteristikama letenja u skupini i osposobiti za samostalno letenje u formaciji par. Voditelj obuke satnik Natko Kulić, zapovjednik 4. voda Eskadrile aviona zadovoljan je dosadašnjim tijekom obuke. "Za sada su dobri. No još je dosta zahtjevnih zadaća pred njima." Objašnjava kako su prvi razdjel, dakle temeljno i akrobatsko letenje piloti završili s minimalnim brojem dodatnih letova što znači da su brzo i u potpunosti udovoljili svim postavljenim standardima obuke. Inače, polaznici obuke su podijeljeni u dvije skupine. Kako ih nema mnogo, nastavnici letenja im mogu posvetiti dosta vremena za pripreme, mogu sa svakim detaljnije raditi, što se, prema riječima Kulića, i vidi tijekom letenja. "Obuka prolazi bez ikakvih problema. Zadovoljni smo. Sve ide svojim tijekom", zaključio je satnik Kulić.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

Napisano: 13 Jun 2011 20:10

AlexGreat
Хвала колега на информацијама....

Одлично..но где ту видите борбену обуку...не школују се цивилни пилоти.....Навигација најежи део обуке !! ......то се код борбеног пилота подразумева..да сигурно и тачно лети..Од борбеног пилота се тражи не само да лети..већ и да борбено употреби летилицу. О томе сам вам писао и на тој теми инсистирао.

Знате ону шалу...каква је разлика између цивилних(комерцијалних) и борбених пилота..цивилни пилоти су на леђима само у кревету.

То што ради 93.зб у Земунику...ранга је Ваздухопловне академије у Вршцу(а то није војна академија).
Војна ваздухопловна академија..одувек школује војне, односно борбене пилоте. Па то Задрани најбоље знају. Нико није могао завршити ВВА, а да није прошао борбену обуку на полигонима..

Иначе драго ми је што су створени услови за добро почетно школовање пилота..но Злин и други авиони којима располаже 93.зб не могу пружити борбену обуку пилота.
Надам се да ће 93.зб ускоро бити попуњена адекватним типом авиона..који ће моћи омогућити школовање борбених пилота у редовном курсу Војне ваздухопловне академије или ваздухопловног училишта под неким другим називом.

Сва ваздухопловства у свету користе у обуци кадета, школско-борбене авионе...а то искључиво из разлога да поред школовања у летењу где спада и акробатско..па и навигација..омогуће кадетима основу борбене обуке.

И на крају..нема теже и захтевније обуке пилота од борбене обуке.

Дакле по мом мишљењу, ХРЗ је хитно потебан школско-борбени авион...за адекватно школовање војних пилота, као што се школују кадети у свим земљама света које имају ваздухопловно војно училиште или војну ваздухопловну академију.

С поштовањем и веома сам вам захвалан на одговору и позитивним информацијама из школског система ваздухопловног кадра Хрватске.

Dopuna: 13 Jun 2011 22:02

Ма доста је било вас Срба и Хрвата.............као да само ви живесте у Југославији..хеехее...

А нас Македонците..заборависте....






Е да ј... оца..ми Црногорци вазда бејашемо први....







Мало шале..не шкоди..да оладимо то силно надмудривање Срба и Хрвата...које ничему не води..

offline
  • Pridružio: 16 Jan 2010
  • Poruke: 165
  • Gde živiš: Zadar

Evo nesto slika i od Makedoncite! Smile




























offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

AlexGreat
Одлично ..колега!
Дакле ....Македонците имају наубавите... "топовњаче".... од свих са простора СФРЈ!
Само не владам информацијама..шта је од приказаног у стању оперативне употребе.
Надам се да неко од форумаша влада неким релевантним подацима.

offline
  • Pridružio: 07 Jun 2011
  • Poruke: 786
  • Gde živiš: Beograd

dugorocno ce ostati 8 topovnjaca svi su modernizovani od strane elbita, jedni u paketu nazvanom, naravo, aleksandar Bebee Dol , a drugi u paketu nazvanom jasmin....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 964 korisnika na forumu :: 16 registrovanih, 1 sakriven i 947 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Aleksandar Tomić, bbogdan, ccoogg123, comi_pfc, Dannyboy, Djokislav, esx66, Lazarus, Milos82, Mixelotti, operniki, procesor, Trpe Grozni, VJ, 125