Jom Kipurski rat-literatura

6

Jom Kipurski rat-literatura

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Izvinjavam se sto opet dizem ovu temu. Situacija je sledeca: posle zavrsetka osnovnih studija upisao sam master. Tema koju sam odabrao takodje ima veze sa ovim ratom ali iz jugoslovenskog ugla.
Iako sam nabavio dosta literature i vojne i politicke, usledio je problem sa manjkom vojne literature koja obradjuje JNA i ovaj rat.

Jedno od poglavlja koje bih da obradim je odnos JNA prema tom ratu. Duzine do 20 strana A4.
Znaci, tu bi trebalo da opisem stav JNA (uopste SSNO, Generalstaba i dr.), vojnu stampu i vojnu pomoc Arapima.
Dok sam vojnu stampu nasao, nisam mogao da pronadjem stav JNA prema tom ratu. Konkretno bih hteo da opisem prikupljanje informacija o mogucem ratu, stavove JNA, percepcije novog nacina ratovanja (maljutke + kubovi) i sl. Hteo bih da opisem i sta je doprinelo da JNA pazari KUB-ove (na forumu sam procitao da je taj rat tome doprineo, medjutim meni treba literatura - kako bih mogao da navedem fusnotu).
Literaturu i izvor o vojnoj pomoci u toku rata sam uspeo da nadjem - svega dve knjige. Znam da se radi o poklonu 140 tenkova (koje opisuje Anvar el Sadat u svojim memoarima) i da su u pitanju tenkovi T-54 (pise u knjizi Bojana Dimitrijevica, Modernizacija i intervencija). Vise od toga nemam.
Uspeo sam da nadjem knjigu iz edicije Razvoj oruzanih snaga SFRJ, knjiga 13, ali tu ima izuzetno malo podataka o tom ratu (svega u 3-4 recenice i one se vrte na nekoliko mesta)

Do sada sam uspeo da kontaktiram dosta ex-oficira i vojnika ali uglavnom su oni pricali o ratu, bez nekog upucivanja na literaturu (profesor mi je izricito rekao da ne koristim intervjue kao izvor).

Ukoliko neko ima neku relevantnu literaturu, moze da napise naslov. Ako ima neki dokument, moze da skenira i da mi posalje na P. P.

P. S: Sve naslove knjiga koji se pominju iznad uspeo sam da nadjem. Vojni arhiv je rekao da 50 godina mora da prodje od dogadjaja da bi se otvorili za istrazivanje (to je 2023. god.) mada su to pravilo selektivno primenjivali.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Napisano: 12 Mar 2014 2:51

Mnogo blisko, previše dnevne politike ...
*Prvih 50 do 70 godina je poitika tek posle toga počinje istorija - prof. Marjanović*.

Pre svega imaš previše *strogo poverljivo* događja.

Nisu sve percepcije iz rata bile ispravne.
Rat je bio *najtehničkiji* u drugoj polovini XX veka, *polnomaštabnaja vajna*.
Daleko je samo Kub, Mlajutka poimanje od ukupne i složene strukture uticaja u tehničkoj sferi koju je taj rat izazavao i mnogo je kontroverznih analiza kolalo posle njega još deceniju; dominantno tehničkih ali posledično i u teoriji formacija.

Moderan SUV tenka je postigao konfirmaciju jednako značajnu kao i vođene rakete na primer ...
Helikopter sa PT raketama je tek tu *realno i brutalno* dostigao konfirmaciju kao moćan sistem.
Protubrodske rakete tek tu prvi put lete na sve strane ko pčelice Maje.
Tek tu je sistem malog taktičkog samonavođenog projektila (Meverik) pokazao svoju strašnu vrednost.
Inženjerija, spec. jeidnice, amfibičnost, pontonjerija, dalekometna artiljerija, kontrabatiranja, helikopterski desanti, REB, spec. operacije pa sve do analize borbe prsa u prsa teorije fortifikacija.
Sve je *planulo*.

Na neki način je tek taj rat u pravom smislu *potpuno izmenio sliku modernog bojišta* dotle držanu uglavnom u formama II sv. rata na ovaj ili onaj način, ma kako je po nekim elementima Vijetnam ili Sedmodenvni rat, Drugi indijsko pakistanski su imali doprinosa toj temi ...

Ima tu još svačega. Na primer psihosociološke analize, naročito recimo te generacije izraelaca koji su učestvovali. Pa zatim uticaj školstva na na rat (ozbiljno).

I ako pri tome uzmeš u obzir da su se skoro u potpunosti vojnici obe strane borili do krajnjih granica uporno i požrtvovano, možda jeto prvi totlani RAT MODERNOG DOBA iz koga se mnoštvo toga IZRODILO kasnij euvojnoj i tehnici i vojnoj nauci uopšte.

M akako se nije tako lako ponovio u tom totalitarnom obliku, ali to je geostratgija i istorija (na žalost bliska).

Bojim se da su ti Jugoslovenski izvori i zaključci o tom ratu vrlo ograičeni uodnsou na njegovu stvarnu sliku, a verujem da su u takvom stanju i dokumenta.

Uostalom za pravo poimanje je trebalo 7-8 godina, a zaključci pre toga nisu svi bili ispravni a neki čak ni posle toga ... Što se na mnogo mesta kasnije videlo.

A to što ti treba teško da će moći neko sistematski da ti pomogne. Totalne neke nalize specijalizovna mislim da nije ni bilo već smaoparcijalni delovi. Ovde je ipak planirna dosta drugačiji rat ...

Najbolje bi bilo da pokušaš da sarađuješ sa nekim iz Izraela i Egipta ali je ovo drugo sada krajnje problematično ...

U krajnjoj meri sasvim je različita tema jugoslovenski *delići* u tom ratu od teme uticaj toga rata na koncepciju SSNO kod nas, a treća realn analiza uticaj tog arata na svet (a na skoro ceo svet je uticao).

Dopuna: 12 Mar 2014 2:56

Žao mi je što ne mogu više da ti pomognem.

Srečno !

P.S. Verujem da bi i arhiva VPA u Splitu bila krajnje zanimljiva, uostlom *Dado* je možda rođeni Sarajlija ali je po životu i Splićanin...



offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Meni je potrebna bilo kakva analiza, pogresna ili tacna, JNA i vojnog rukovodstva. Bilo sta sto bi opisalo taj rat iz jugoslovenskog ugla.

Hvala Ziveli

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

El imaš :

Babić M.: Iskustva iz upotreba i dejstava oklopnih i mehanizovanih jedinica i vođenja protivoklopne borbe u lokalnim ratovima, Vojno delo, 1982. br. 5 ?

Zatim se neki delovi stremljenja kod tenkova vide u kasnijim radovima iz 82 i kasnije Milorada Dragojevića.


A. Razingar: - Protivelektronska dejstva VIZ, Beograd 1979 (1986) - delovi za tebe samo u uvodu
- Elektronsko izviđanje i maskiranje 1976.

Milorad Bobičić : Protivazdušna odbrana VIZ 1974.
Dušan Banjac: Elektronska borba u protivzušnoj odbrani VINC 1986. (malo pozno ali bavi se tim ratom suštinski)
Ilija Nikezić: PVO u lokalnim ratovima VIZ 1979. i od istog autroa:
Operativno-strategijske funkcije PVO i Vijetnamskomi Arb.-Izreel. ratovima Vojno delo 1/1975

Tone Žabkar: RM u loklalnim ratovima a možda nešto imai kod Maamule : Mornairice na velikim i malim morima 1977

Đuković A. : Inđenjerijsko obezbeđenje na sinajskom i golanskom frontu Vojno delo, 1 i 2/1975.

Dulović S. Borbena dejstva naoružanih helikoptera Glasnik RV i PVO 6/1974

To je verovatno JAVNO DOSTUPNA sinteza koja predstavlja mišljenje u JNA o što je povuklo moge posledice, ukjlučujući i katastrofalne a na našem jeziku.

Priemćuješ da radova o pešadiji i aritljerji javnih u bliku ovakvih knjiga nema a da su specijalizovane za njih, kod artiljerije posebno. Inače je i na zapadu za artiljeriju po tom pitanju em najmanje radova em bez velikih pomaka (osim kod Izraelaca koji su o tome mudro ćutali sledećih 10 godina).
Ali posredni uticaji se verovatno osećaju kod Paligorića, tada je i definitvno rešeno da se na krau uvede samohodna artiljerija ...

Nebuloze oko VBR-ova si mogao da slušaš na fourmu ali je ćinjenica da je taj promašeni (zamalo) trend zaista bi glamurozan u svojoj barkonoj ne znam kako reć neuspešnosti ili uspešnosti kako se uzme. Milsim da ima nekih Vučurovih radova ali im ne znam naslove.
Neki radovi se ne mogu direktno na privipogled povezati sa ratom 73 iako su zaista to bili, samo to nije u tim radovima navedeno.

I zapamti, što je datiranje nečega BLIŽE ratu na Jom Kipur ili Ramazanskom ratu, to su i analize i zaključci ČESTO LOŠIJI... Naročito u prvih 5 godina.

Ali i uticaj na formacije je bio veliki i suštinski katalizovao prelazak na brigadni sistem i stvorio takozvani tip JNA brigada ali o tome nema javnih radova u obliku knjiga, jedino Babić o tome nešto piše mada ko Tuhačevski skoro metafizički pomešano.

Signalne informacije su po pravilu *revidirane* već u zavisnosti od toga kome su namenjene i one su užasno nesistematizovane.

Mnogo toga sitnijeg se vuklo po glasnicima (Kopnene vojske, RV i PVO, Mornaričkom, i na krjau Vojnotehičkom, mnogo sitnijih stvari po vojnom delu). Morao bi mnogotoga da preturaš aa to jesmao SLIKA ODRAZ onoga što je već u SSNO stvoreno kao ubeđenje, nisu stvarni dokumenti.

Međutim SVE NABROJANO OBJAVLJENO JE IMALO LICENCU SSNO I U STVARI PREDSTAVLJALO U NJEMU PRIHVAĆENE STAVOVE MANJE ILI VIŠE ...

SVE ŠTO JE DOSTUPNO, DAKLE SVE NAVEDENO, IMAŠ U SARAJEVSKOJ U NJIHOVOJ BIBLIOTECI (ali nema iznošenja) no verovatno bi te pustili da radiš to što radiš...Možda.

A za dokumenta SSNO, ...


Iskreno obzirom na značaj rata bolje bi bilo da radiš možda obimniji i teži rada ali sa temom uticaj na armije sveta i pri tome imaš strane literature i časopisa gomilu ...

Ali sve mi to previše i vojnički i tehnički zvuči , nije baš istorija ...

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Све то и, наравно, чувена ''плава књига'' коју је издао Генералштаб. Колико год да је писана неутрално, добром истраживачу не би требало бити проблем да открије шта су наши мислили о том рату, односно какав је професионални и војно-стручни поглед и утисак био.

Ја написах да смо ми имали редовне и исцрпне анализе у току рата (!) , дакле потпуно свеже. Наравно, једне анализе ишле су за старешински састав, а друге за војнички, па ни то није било исто. Нама, у ГБ, информације су биле доступније. Из којих разлога, то је трећа прича. Оне су стизале од екипа ''Застава филма'' (то је све старешински састав) и од војних представника. Начелно, ми смо морали да будемо неутрални, а прећутно смо навијали за Арапе. Међутим, литература не навија ни за кога, она мора да буде стручна па су наши стручњаци тако и писали. Наравно, бираним речима. Нико никада неће написати да су Арапи инфериорни као војници и као цивилизација уопште у односу на Израелце, али када прочитате реченицу типа ''Арапи су показали значајан напредак у освајању техничких знања'', онда вам је јасно где су дотле били...

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

vrabac ::El imaš :

Babić M.: Iskustva iz upotreba i dejstava oklopnih i mehanizovanih jedinica i vođenja protivoklopne borbe u lokalnim ratovima, Vojno delo, 1982. br. 5 ?

Zatim se neki delovi stremljenja kod tenkova vide u kasnijim radovima iz 82 i kasnije Milorada Dragojevića.


A. Razingar: - Protivelektronska dejstva VIZ, Beograd 1979 (1986) - delovi za tebe samo u uvodu
- Elektronsko izviđanje i maskiranje 1976.

Milorad Bobičić : Protivazdušna odbrana VIZ 1974.
Dušan Banjac: Elektronska borba u protivzušnoj odbrani VINC 1986. (malo pozno ali bavi se tim ratom suštinski)
Ilija Nikezić: PVO u lokalnim ratovima VIZ 1979. i od istog autroa:
Operativno-strategijske funkcije PVO i Vijetnamskomi Arb.-Izreel. ratovima Vojno delo 1/1975


Tone Žabkar: RM u loklalnim ratovima a možda nešto imai kod Maamule : Mornairice na velikim i malim morima 1977


Đuković A. : Inđenjerijsko obezbeđenje na sinajskom i golanskom frontu Vojno delo, 1 i 2/1975.

Dulović S. Borbena dejstva naoružanih helikoptera Glasnik RV i PVO 6/1974


Sve sto je boldovano imam u svojoj biblioteci. Razingera trebam da nabavim uskoro. Ostalo nemam.


Sirius ::Све то и, наравно, чувена ''плава књига'' коју је издао Генералштаб. Колико год да је писана неутрално, добром истраживачу не би требало бити проблем да открије шта су наши мислили о том рату, односно какав је професионални и војно-стручни поглед и утисак био.

Ја написах да смо ми имали редовне и исцрпне анализе у току рата (!) , дакле потпуно свеже. Наравно, једне анализе ишле су за старешински састав, а друге за војнички, па ни то није било исто. Нама, у ГБ, информације су биле доступније. Из којих разлога, то је трећа прича. Оне су стизале од екипа ''Застава филма'' (то је све старешински састав) и од војних представника. Начелно, ми смо морали да будемо неутрални, а прећутно смо навијали за Арапе. Међутим, литература не навија ни за кога, она мора да буде стручна па су наши стручњаци тако и писали. Наравно, бираним речима. Нико никада неће написати да су Арапи инфериорни као војници и као цивилизација уопште у односу на Израелце, али када прочитате реченицу типа ''Арапи су показали значајан напредак у освајању техничких знања'', онда вам је јасно где су дотле били...


Imam tu knjigu u PDF-u. Nju sam koristio za zavrsni rad.
Eh, kad bih uspeo da nabavim te analize koje su nastajale u toku rata to bi bila premija... bar 2-3 lista Smile

Pisao sam Vojnom arhivu ali su mi rekli da je gradja "zatvorena" mada su tu istu gradju koristili drugi istrazivaci Sad. Iz Vojnog arhiva su rekli da pisem pravnom nasledniku tj. Ministarstvu odbrane i Generalstabu Vojske Srbije. Medjutim, slao sam mejlove ali nista. Server mi javljao da te i-mejl adrese ne postoje iako sam ih preuzeo sa sajta Ministarstva odbrane.

offline
  • povjesničar, pedagog
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 2269
  • Gde živiš: Rijeka

imaš od Tvrtka Jakovine dobru knjigu
Citat:Jakovina, T. Treća strana Hladnog rata. 1.izd. Zaprešić : Fraktura, 2011
mislim da bi u njoj trebalo biti i o odnosu Titove Jugoslavije prema Siriji, Egiptu i Izraelu,

kao i ova:
Citat:Petković, R. Nesvrstana Jugoslavija i savremeni svet : spoljna politika Jugoslavije 1945-1985. 1.izd.Zagreb : Školska knjiga, 1985.

te na linku pitajte knjižničare, možeš vidjeti popis od 20-tak naslova, možda ti mogu nabaviti neku,

p.s. ako link neradi pod odgovorena pitanja i upiši ovaj broj 57379

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Izvinjavam se što vadim temu iz naftalina Smile. Bilo je polemike oko rasporeda jedinica u vreme arapsko-izraelskog rata 1973. godine.
U prilogu dostavljam skenirane stranice knjige koje se tiču ove problematike.














Trevor N. Dupuy, Elusive Victory: The Arab-Israeli Wars, 1947-1974, Military Book Club, New York 2002

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1281 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 7 sakrivenih i 1231 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Areal84, Asparagus, babaroga, bladesu, BORUTUS, Brana01, cikadeda, CikaKURE, Dimitrije Paunovic, Dorcolac, DPera, draganl, galijot, GandorCC, Georgius, Hexe, hyla, ikan, kihot, krkalon, Krvava Devetka, Lieutenant, ljuba, markF, mercedesamg, mgolub, milenko crazy north, Milos ZA, MilosKop, Miroljub1979, Mixelotti, nemkea71, nick79, procesor, raptorsi, S-lash, sasa87, Smd, Srle993, vathra, zlaya011, 79693