Luftvafe u Drugom svetskom ratu-njena uloga u blickrigu

13

Luftvafe u Drugom svetskom ratu-njena uloga u blickrigu

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ala se Von Hinten poigrao sa onim Boeng-om. Prišao mu je u smaknuti poredak nakon eliminisanja zadnje odbrane.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Jun 2018
  • Poruke: 1808

Мало да се подсјетимо.
У ових 15 минута видеа има реклама за рачунарску игрицу, па да не помислите да су то прави снимци/симулације. Ако је против правила форума нека се слободно обрише.



online
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35597
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Tajni nemački aerodrom u Holandiji....

Citat:Fliegerhorst Deelen was the largest German airfield in the Netherlands. 110 aircraft were stationed here. As a cover the buildings were made to look like farms. Many of those buildings have survived and are used in different roles. The airbase is still used by the Dutch airforce.

Arrow https://twitter.com/klaasm67/status/1294940510793224192?s=20

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25188
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Како је Луфтвафе бројао своје победе

Овај пример сам преузео из чланка Г. Корњухина „Опет асови Луфтвафеа“.
У августу 1942, у северној Африци, веза поручника Вогела, команданта четврте групе 27. ловачке ескадриле, за месец дана оборила је 65 непријатељских авиона. Полећући на задатак, немачки пилоти су се забављали на следећи начин: гађајући муницију у песак, враћали су се на аеродром и извештавали о својим „победама”. Када су коначно откривени, само су раскинули везу, остављајући све победе нетакнуте.
Очигледно, ова пракса није била нова, па стога није оставила озбиљан утисак на Немце.

Претеривање њихових заслуга од стране асова Луфтвафеа често се претварало у невоље за саме Немце. Током сада чувене битке за Енглеску, Немци су освојили око три пута више победа него што су у ствари. Такав безобразлук показао се погубним за пилоте немачких бомбардера. Команда Рајха је веровала да је британски борбени авион одавно уништен и послала је своје авионе у сигурну смрт. Немци су изгубили битку за Енглеску.

Списак погинулих на Источном фронту је толико обиман да западни аутори често прибегавају фалсификовању да би сакрили наша достигнућа.

Ханс Бејсвенгер, који је оборио 152 авиона, умро је средином марта 1943. године, али је та чињеница у неким збиркама једноставно изостављена.

Хорст Ханиг (98 победа) је погинуо, оборили су га пилоти 485. ИАП 1. маја 1943. У међувремену, наводно је после пола месеца оборен на Западу.

Леополд Штајнбац (99 победа) проглашен је несталим. У ствари, наши противавиони су га оборили 15. јула 1942.

Рајнхард Зајлер (109 победа) оборен је 5. јула 1943. Насупрот имена овог пилота, о његовој погибији уопште нема помена.

Деветог по рангу, аса Хермана Графа (212 победа) оборио је над Стаљинградом два пута Херој Совјетског Савеза Виталиј Попков. О томе такође нема ни речи у западним изворима. У међувремену, према сведочењу писца Чуева, после рата, други немачки ас, Понтер Рал, рекао је Попкову: „Поступио си исправно, што си оборио грофа, ово је такав тип!“

Такође су погинули на Источном фронту Макс Штоц (189 победа), Хајнц Шмит (173), Хорст Адемајт (166), Хајнрих Штурм (157) и многи други.

ГЕРХАРД ЛООС (92 победе) је проглашен мртвим у борбама против Британаца априла 1944. У међувремену, 28. јуна (!) 1944. овог аса оборио је командант 4. гардијског пука ловачке авијације Василиј Голубев. У исто време, Лооз је остао жив, ухваћен, после рата се вратио у Немачку и објавио књигу (!) О својим биткама.

ХАНС КАН (108 победа) је ухваћен као резултат борбе са јуришним авионом Ил-2, чији је пилот извршио осми налет.

Борба против ИЛ-2 Штурмовика била је последња за четвртог најуспешнијег аса Ота Китела (267 победа). 14. фебруара 1945. Кител је оборен и убијен.

ЕРИК ХАРТМАН, најбољи немачки ас (352 победе), оборен је и ухваћен током Курске битке, али је успео да побегне.

ГУНТЕР РАЛЛ, трећи ас са највећим бројем поена (275 победа), оборен је осам пута. Од тога је седам на Источном фронту.

ЕРИК РУДОРФЕР, шести ас (222 победе), изгубио је 19 пута. Односно, Рудорфер је у просеку уништио 11 наших летелица, а потом и сам пао. У ствари, пилоти ове класе не живе дуго. Рудорфер је изузетак. Успео је да преживи, па чак и води ваздушне битке.

ГУНТЕР ШЕЕЛ држи светски рекорд за најбрже уништавање авиона. За 70 налета оборио је 71 совјетски авион. Нико у томе није успео: ни Хартман, ни Кожедуб, ни Џонсон, ни Бонг. Да би се оборио авион, потребно је, пре свега, да га упознамо. Број налета за све познате пилоте је много већи од броја битака. Шеел је једини изузетак. Сретао је непријатеља у сваком налету. Шел је деловао методом „слободног лова“, па нико није видео авионе које је уништио. Веровали су му на реч. Овај запис јако мирише на „достигнуће“ карике поручника Вогела.
Међутим, пошто је Шел деловао на совјетској територији, брзо се упознао. Три месеца након почетка његовог херојског низа, 16. јула 1943, Гинтера Шела је напао совјетски Јак и изгорео заједно са његовим апаратом.

РУДОЛФ МУЛЛЕР (94 победе), поставши командант ваздушне ескадриле Понос Немачке, водио је демонстративну ваздушну битку против совјетских ловаца. 19. априла 1943. шест Ме-109Ф изнад Мурманска сукобило се са пет наших авиона. Са наше стране су учествовали: Горишин, Боки, Титов, Сорокин, Сгибњев. Резултат битке - оборена су четири "Месера", сам Мулер је оборен и заробљен. Мулера је нокаутирао наш пилот Боки. Овај ас је током ратних година на северу оборио још четрнаест летелица. Сорокин је однео седму победу у тој бици. Занимљиво, Сорокин је од октобра 1941. после ваздушног набијања Ме-110, дуела са немачким пилотима и њиховим псом већ на земљи, тешке ране и шестодневног пута преко леда до својих, летео без обе ноге. Али то га није спречило да победи стручњаке. Укупно је оборио шеснаест авиона.

ХЕРОЈ СОВЈЕТСКОГ САВЕЗА ВАСИЉ ГОЛУБЕВ лично је уништио 39 непријатељских возила. Међу стручњацима који су постали његове жртве су наредник-мајор Понтер Бартлиг (67 победа, од тога 56 на западу), оберлеутнант Херберт Леисхте (29 победа, 9 на западу), оберлеутнант вон Булов (61), водник Алфред Детеке (33). ), Зигфрид Матушка (29), Ерих Рудорфер (222), Герхард Лус (92).
Првих пет од ових асова је умрло. Њих двоје - у једној борби. У пролеће 1942. Бартлиг и Лајште су заједно напали Голубевов једини авион изнад Волхова. Наш пилот је оборио оба непријатељска апарата. Истовремено је летео на „застарелом” И-16.

У РАЗГОВОРИМА са Феликсом Чуевом, Александар Покришкин је више пута рекао: „Из сећања, оборио сам 90 апарата."
ИВАН КОЖЕДУБ никада није оборен за више од три стотине налета, а само једном је његов Ла-5 добио мања оштећења. - На рачун Кожедуба - један од уништених млазњака Ме-262.

Немци се нису ограничили САМО на ШТЕТНЕ ПРИПИСЕ уништене летелице.
Једини носилац немачког витешког крста са златним храстовим листовима, мачевима и дијамантима је пуковник Луфтвафе Ханс-Улрих Рудел. А сада „Енциклопедија Трећег рајха” извештава да је у септембру 1943. Рудел потопио совјетску крстарицу „Марат”. Не знаш да ли да се смејеш или да плачеш. Да је име аутора ове енциклопедије Џозеф Гебелс, све би било јасно. Али презимена састављача су прилично руска, па морам да објасним. „Марат“ није крстарица, већ бојни брод Црвене заставе Балтичке флоте. У септембру 1941. Немци су извршили масовне летове до Кронштата, услед чега је Марат тешко оштећен и сео је на дно. Ипак, бојни брод није потонуо и није могао, због плитке воде, и пуцао је на нацисте све док блокада Лењинграда није потпуно укинута. У децембру 1941, немачки тенк, који је пробио лед Финског залива до Лењинграда, и вод пешадије уништени су Маратовом паљбом.
За брод потопљен два месеца раније, резултат је веома солидан.

СЕРГЕЈА ЛУГАНСКОГ (37 победа) напала су два аса приликом слетања на његов аеродром. На оштећеној летелици успео је да се подигне и обори једног од Немаца, који је на свом рачуну имао око 70 оборених летелица. Можда је то био Ото Танге, носилац Витешког крста (68 победа).

НЕМАЧКИ АСОВИ су увек били изузетно опрезни. Напали су само слабе - појединачне или оштећене - машине. Никада нису отишли ​​на таран. То би значило да ризикујете свој драгоцени живот. Током ратних година наши пилоти су само направили 590 ваздушних тарана. Често су гинули у том процесу. Али не увек. Пилот Борис Ковзан направио је четири ваздушна тарана и преживео.

Одавде > http://www.trof-av.narod.ru/biblio/luftv.htm

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Да би пилот остварио велики број ваздушних победа потребно је да има "убилачки инстинкт" и да буде индивидуалац. Он прати ситуацију, држи се на безбедној дистанци и тражи "плен". Напада и повлачи се. Ако је неки пилот остварио велики број победа то уопште не значи да је "бољи" пилот од неког ко чак није ни ас.

У сваком случају сви су претеривали са бројем оборених авиона. Али верујем да су Немци подигли лествицу у претеривању.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1101 korisnika na forumu :: 56 registrovanih, 3 sakrivenih i 1042 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AC-DC, Apok, babaroga, bojank, bojcistv, Boris Bosiljčić, BRATORIII, Bubimir, ccoogg123, debeli, djboj, Duh sa sekirom, elenemste, flash12, Gargantua, Georgius, gmlale, goxin, HrcAk47, hyla, Ilija Cvorovic, JimmyNapoli, JOntra, Karla, Koridor, Krvava Devetka, ksyyaj, kunktator, laki_bb, Lubica, Marko Marković, MB120mm, mile09, mile23, milenko crazy north, nuke92, ozzy, panonski mornar, Petarvu, rajkoplje, randja26, RJ, sasa76, sasakrajina, solic, suton, Tas011, Tvrtko I, Vlada1389, vukdra, W123, wizzardone, yrraf, Zimbabwe, zzapNDjuric99, šumar bk2