Milan Nedić - komentari iz medija povodom procesa rehabilitacije

8

Milan Nedić - komentari iz medija povodom procesa rehabilitacije

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

vathra :: Ко хоће да изнесе чињенице у вези Недића, нек изволи.
Ко хоће да по сто пута врти исту причу, неће моћи.
Пријатно.

Да се понови ако нисте разумели први пут.
Дискусија која је ван теме биће склоњена.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Maj 2012
  • Poruke: 64

Vidović je svedočio da je general Nedić spasavao Srbe i da su Sajmište, gde je i sam proveo jedno vreme i drugi logori u Srbiji bili pod upravo Nemaca. On je rekao i da je porodica njegove žene spašena iz Nezavisne države Hrvatske (NDH) zahvaljujući Nediću.

- Kada sam se posle rata vratio u Sarajevo na studije, svi studenti Srbi koji su preživeli rat govorili su mi da su spašeni zahvaljujući Nedićevoj Srbiji, a ne Titu. Govorili su mi da ih je organizovano sačekivala Nedićeva policija, i da su imali besplatan smeštaj i hranu u Srbiji - rekao je Vidović.

On je ispričao da se Komunistička partija podelila na početku rata, jer partijski vrh nije bio za odbranu Jugoslavije, dok su Srbi u partiji insistirali na tome.

- Zaprepastilo me je što je vrh KPJ pozivao da se ratuje protiv Nedića u Srbiji, dok je trajao pokolj Srba u NDH - dodao je Vidović.

Aleksandar Nedić, potomak predsednika Vlade iz okupacinog perioda, izjavio je da njegov predak nije imao veze sa progonom Jevreja.

-Oni koji danas tvrde da je general Nedić progonio Jevreje i dalje žive u stanovima Jevreja koje su ubili nacisti. Svako ima pravo na svoje mišljenje. Samo nam smeta što neko sa pozicije potpredsednika Vlade komentariše ovaj postupak - rekao je Nedić. Ročištu su prethodili protesti ispred zgrade suda u Timočkoj, odnosno prepucavanja dve sukobljene grupe: neokomunista i ekstremnih desničara. Podsećamo, postupak rehabilitacije počeo je 7. decembra 2015. godine, sedam godina nakon što su zahtev za rehabilitaciju podneli Srpski liberalni savet, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i porodica Nedić.



offline
  • vnf  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 06 Sep 2014
  • Poruke: 230

vathra ::Jovan Nenad :: Limeni91 ::Voleo bi da postavim samo jedno ili dva pitanja. Recite mi da li znate da je od jednih prihvatnih centara koje je Nedic otvorio, radio i predhodni patrijarh Pavle ? Dakle dali je on sada saradnik okupatora posto je ucestvovao odnosno saradjivao sa organima Nediceve vlasti ?


Nisam znao za taj podatak ali je dobar primer nezdrave logike. Negde sam načuo da je i Puriša Đorđević spašen na intervenciju Nedićeve vlade. Postavja se pitanje da i je i on, prihvatajući ruku spsenja, postao saradnik okupatora.

О чему вас двојица булазните??
Почнимо од најпростије ствари - Милан Недић је био командант Српске Државне Страже, квислиншке формације коју је формирао окупатор. За припадност таквим формацијама по закону КЈ следује смртна казна јер је то издаја. И краљ и Дража би га зато обесили да су победили у рату.
Оваква поређења каква правите су срамотна.


Sa aspekta međunarodnog vojnog prava okupirana država (u ovom slučaju Srbija), imala je pravo na civilnu upravu koja bi omogućila koliko-toliko normalan život građanima. Upravo, Nedićeva vlada je i nastala kao odgovor na haos koji je stvoren 1941 god. SDK i SDS kao oružane snage Srbije, su se borile na teritoriji Srbije protiv komunista, koji su pokrenuli revoluciju 1941.
Što se tiče odnosa JVuO sa Nedićevim snagama imaj u vidu sledeće: Pred kraj rata (i pored žestokih sukoba koje su imali pre) i SDS i SDK su integrisani u JVuO. SDS postaje SUK, a SDK deluje kao operativna grupa pod kom. JVuO. Mene su više puta ovde na forumu kritikovli, zbog nekih pretpostavki, ali ti sada Vathra, isto iznosiš pretpostavku "da bi kralj i Draža sigurno obesili Nedića".
Niko ne zna da bi li se to desilo da su pobedili ravnogorci. Pogotovo ako uzmeš u obzir veze Nedića i pojedinih četničkih komadanata (o čemu je govorio Vojvoda Đujić).

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

vnf ::Sa aspekta međunarodnog vojnog prava okupirana država (u ovom slučaju Srbija), imala je pravo na civilnu upravu koja bi omogućila koliko-toliko normalan život građanima. Upravo, Nedićeva vlada je i nastala kao odgovor na haos koji je stvoren 1941 god. SDK i SDS kao oružane snage Srbije, su se borile na teritoriji Srbije protiv komunista, koji su pokrenuli revoluciju 1941.
Наравно да јесу имале право на цивилну управу, али оснивање војних формација под командом окупатора не спада у то. Такође је окупациона власт морала да спроводи законе КЈ на својој територији.
И прескочио си да кажеш да је и ЈВуО имала удела устанку.

vnf ::Što se tiče odnosa JVuO sa Nedićevim snagama imaj u vidu sledeće: Pred kraj rata (i pored žestokih sukoba koje su imali pre) i SDS i SDK su integrisani u JVuO. SDS postaje SUK, a SDK deluje kao operativna grupa pod kom. JVuO.
За СДК није тачно.
За СДС је већ питање како то да окупатор даје своју јединицу на команду ”првом герилцу Европе”, који је убрзо затим враћа Немцима јер није задовољан резултатима.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

Лицвара,
постави извор одакле си преузео овај текст.

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2012
  • Poruke: 64

blic.rs/vesti/drustvo/pripadnik-skoj-a-.....li/9345blc

offline
  • vnf  Male
  • Građanin
  • Pridružio: 06 Sep 2014
  • Poruke: 230

vathra ::vnf ::Sa aspekta međunarodnog vojnog prava okupirana država (u ovom slučaju Srbija), imala je pravo na civilnu upravu koja bi omogućila koliko-toliko normalan život građanima. Upravo, Nedićeva vlada je i nastala kao odgovor na haos koji je stvoren 1941 god. SDK i SDS kao oružane snage Srbije, su se borile na teritoriji Srbije protiv komunista, koji su pokrenuli revoluciju 1941.
Наравно да јесу имале право на цивилну управу, али оснивање војних формација под командом окупатора не спада у то. Такође је окупациона власт морала да спроводи законе КЈ на својој територији.


Ali upravo su te jedinice osnovane kao odgovor na ustanak. Ne možeš očekivati ako naoružane grupe pale opštinske arhive, razurožavaju žandarmeriske stanice i likvidiraju civile (koliko je samo ruskih emigranata likvidirano 1941) da civilna uprava kaže to se nas ne tiče. Upravo je postavljen pravni modus za SDK i kasnije SDS da su to snage vlade narodnog spasa koje održavaju red u zemlji. Opet, nemoj zaboraviti da je osnov sukoba Nedića sa partizanima, bio činjenica da su partizani bili pod kontrolom KPJ i da su se borili za osvajanje vlasti.
I još jedan važan detalj:
Nedić (i Ljotić) su odbili zahtev nemaca da pošalju jednu četu na istočni front.



vathra ::
И прескочио си да кажеш да је и ЈВуО имала удела устанку.


Uopšte ne amnestiram Dražu i Ravnogorce, zbog avanture u ustanku 1941. Ali imaj u vidu da je nekoliko dana po stupanju Nedića na čelo vlade i Draža postigao sporazum sa njim o zajedničkoj borbi protiv partizana.

vathra ::

vnf ::Što se tiče odnosa JVuO sa Nedićevim snagama imaj u vidu sledeće: Pred kraj rata (i pored žestokih sukoba koje su imali pre) i SDS i SDK su integrisani u JVuO. SDS postaje SUK, a SDK deluje kao operativna grupa pod kom. JVuO.
За СДК није тачно.
За СДС је већ питање како то да окупатор даје своју јединицу на команду ”првом герилцу Европе”, који је убрзо затим враћа Немцима јер није задовољан резултатима.


Zar pred kraj rata, u završnim operacija SDK nije delovao pod komandom JVuO? Zar pukovi SDK nisu bili podeljeni u dve borbene grupe, koje su delovale pod okriljem JVuO? Zar Ljotić nije morao da smeni neke oficire koji nisu bili po volji Draži? A što se tiče SUK-a i poraza kod Tuzle, to je više vojno pitanje, ovde je bitna politička-pravna dimenzija.

I još jedan detalj, a to je pitanje motiva za određenu odluku: često se ovde na forumu govori i piše o saradnji nacionalista sa nemcima. A izbegava se odgovor na pitanje šta je bio razlog da Draža, Nedić i Ljotić, kao i razni lokalni četnički komadanti prihvate saradnju sa nemcima i italijanima.

Hteo sam da kažem da, ako se govori o saradnji Nedića i nemaca, što nije sporno, bitni su motivi Nedića, da prihvati mesto presednika vlade kao i okolnosti u kojima se Srbija nalazila tada. Za pravo su važne te činjenice, a rehabilitacija je najviše pravno pitanje.

offline
  • Pridružio: 16 Maj 2009
  • Poruke: 158

Citat:Upravo, Nedićeva vlada je i nastala kao odgovor na haos koji je stvoren 1941 god.

Treba: Nedićeva vlada je i nastala kao odgovor njemačkih okupacionih vlasti na haos koji je stvoren 1941 god.

Citat:SDK i SDS kao oružane snage Srbije, su se borile na teritoriji Srbije protiv komunista, koji su pokrenuli revoluciju 1941.

Treba: SDK i SDS kao oružane snage Nedićeve vlade, su formirane od strane njemačke okupacione uprave, te su se borile pod njemačkom komandom na teritoriji Srbije protiv komunista, koji su pokrenuli revoluciju 1941.

Citat:SDS postaje SUK, a SDK deluje kao operativna grupa pod kom. JVuO.

Treba: SDS postaje SUK, a SDK biva preveden u organizaciju SS-a, te deluje kao operativna grupa pod komandom Višeg SS i policijskog vođe u Operativnoj zoni jadransko primorje.

Ovo tek radi konteksta.

K.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

Istina je da je SDK stvoren radi borbe protiv komunista ali nije bas da su crveni palili arhivu i cvikali telefonske zice iz dosade i hira. Nego su dosle neke cike iz Nemacke i Austrije i okupirale zemlju, uvele rasne zakone i pljackale i ubijale. Pa su se oni dohvatili oruzja. Mozemo da se "svadjamo" sa revolucionarnim aspektom ustanka ali nema spora da je duznost svakog rodoljuba bila da se bori za slobodu a protiv okupacije. Pa ti sad reci da li se u ovaj fotorobot vise uklapa Kosta Musicki ili, stajaznam, Ratko Mitrovic?

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1994

Sve je ovo tačno Kočo ! Ako na trenutak zaboravimo pravni aspekt . . . ono oko čega se lome koplja ovim povodom je sledeće :
a) da li je za Srbe bila skuplja (u krvi ) Nedićeva i Ljotićeva kolaboracija ili komunističko "pokretanje revolucije" u neverovatno loše vreme ?
b) bode oči iznenadni,silni i beskompromisni patriotizam komunista . . . istih onih koji su pre toga imali saradnju i sa ustašama a ni Nemci(nacisti) im ni izbliza nisu bili toliko mrski sve do 22-og juna.
Odakle se odjednom stvorio toliki patriotizam kod njih,gde je do tada bio ?
-Uz pravni aspekt ova dva pitanja su tačke podele,podele koja među Srbima iz Srbije nije ni izbliza toliko izražena jer svako ko je imao nekoga rođaka,savremenika događanja, da upita za Nedića dobio je odgovor i prema njemu se uglavnom ravna.
-Odgovor onovremenih Mačvana je gotovo jednodušan uz malobrojne izuzetke koji postoje.

29 Okt 2016 14:40 Gama Zaključavanje topica Razlog: Poslednjih par strana tema je otišla u ofsajd. Dok se ne reši šta i kako dalje, katanac.  
Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 736 korisnika na forumu :: 8 registrovanih, 1 sakriven i 727 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darios, Darko001, deimos25, kybonacci, Lord Nem, nemkea71, slonic_tonic, stalja