Demineri - iskustva i problemi

5

Demineri - iskustva i problemi

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

KUZMAR ::Ovo bi moglo da bude:
-GPS uredjaj (radi tacnog pozicioniranja)
-uredja za vezu (radi komunikacije sa ostatkom ekipe)
-mozda neki mini kompjuter (radi ocitavanja podataka o odredjenom minsko-eksplozivnom sredstvu)
-a mozda i nesto i potpuno suprotno od ovoga sto sam prethodno napisao

Ja sam nosio odelo ``Mile Dragic`` kao i ostale kolege. Svi su se vratili zivi i noko srecom nije imao priliku da proveri prakticnu vrednost. Koliko se secam po podacima ovo odelo obezbedjuje potpunu zastitu od frgmenata mine a i od dobrog dela streljacke municije.


to je kontrola klima uredjaja i kontrola VHF radio uredjaja. naime bomb odijela Alen Vanguard EOD 9 (na slici) imaju sopstvenu klimatizaciju izvedenu na kombinezonu koji se nosi ispod balističkog odijela. inače ova odijela se ne nose u okviru redovnih operacija deminiranja ili UES-a već isključivo prilikom uklanjanja i uništavanja IEN-a.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35580
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Ruska oprema za otkrivanje mina i demineri...

Arrow http://twower.livejournal.com/778663.html



offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Interesuje me, zivo, odakle je isplivao taj pojam "demineri"?

Kako se zovu oni koji uklanjaju bombe "debomberi"? Ili granate "degranateri"?

Ne znam za druge jezike, ali u srpskom postoje reci kao sto su inzinjerac, pionir, pirotehnicar. miner, razminiranje, ...

Zasto, bez obzira na to sto je jezik ziva tvorevina, uvoditi reci koje je "iznedrio" neki polupismeni (a u vojnoj terminologiji nepismeni) novinar?

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5345

Napisano: 22 Apr 2012 16:53

Pa valjda po logici - onaj koji minira je miner, a onaj koji deminira je valjda deminer.

A to je valjda u istoj vezi kao -

motivacija-demotivacija
partizacija-departizacija
beo - debeo Mr. Green (za ovo se salim posto mi trenutno ne pada na um neki drugi primer)

E sad malo ozbiljnije.
Inzinjerac i pionir su definitivno vojni termini koji nuzno ne moraju da se bave uklanjanjem mina. Posto se bave oni to rade u vojne svrhe sto se u odredjenj meri razlikuje od tzv. humanitarnog razminiranja. Dakle to otpada.

Ako bi prema pojmu razminiranje nazvali neko zanimanje ono bi zvucalo suvise ruzno - Razminer ili razminiravac. Ne ide.

Ostaje pojam pirotehnicar sto bi bio opsti pojam za ljude koji se bave prvenstveno unistavanjem raznih MES.

Jedino po logici iz prve recenice ostaje pojam deminer. Deminer je osoba koja vrsi humanitarno uklanjanje MES njihovim unistavanjem pomocu e/p(kao sto rade pirotehnicari), mehanickim sredstvima (kao sto su Bozena i slicne masine) ili jednostavnim uklanjanjem (kao sto rade vojni pioniri). Posto ti demineri koriste tehnike vise slicnih zanimanja valjda su zbog toga i dobili to novo ime.

Bar je to neko moje misljenje.Inace i mene taj pojam strasno nervira ali vise mi smetaju neki drugi pojmovi kao sto su EVALUACIJA, INTEROPERABILNOST itd.

Dopuna: 22 Apr 2012 16:56

@EOD

Hvala na informaciji o cemu se radi na toj fotografiji.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Inzinjerci i pioniri se bave postavljanjem i uklanjanjem minskih polja. Oni koriste za to masine za razminiranje, eksplozivna punjenja, pruzna eksplozivna punjenja, uklanjanje u cilju ponovnog koriscenja i druge metode.
Ako se radi o unistavanju neeksplodiralih sredstava, time se bave i pirotehnicari. A u pravu si, sve tri reci su iz vojnog recnika, posto je i sama radnja vojnog karaktera. Nisam cuo za humanitarno miniranje (a jesam za humanitarno bombardovanje - ovde se ja salim).

Sustina pojma je jasna, ali kako ti rece, poneko "pusti goluba u mlinu, da bude vise buke...".
Pojmovi koje karabudze nasi novinari, kao sto su "Presevska dolina", "granatiranje", "demineri" (ovi me posebno nerviraju, posto znam da postoje nase reci), ali i pomenuti evalu..., inter..., "transparentnost" i slicne gluposti - koji kod mene izazivaju gorusicu...

Malo vise citanja ne bi takvima bilo na odmet. Ako vec nece Vujakliju, Ivana Klajna, neka citaju Dobrila Nenadica, on koristi tako divne reci srpskog jezika.

offline
  • KUZMAR  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 25 Feb 2011
  • Poruke: 5345

Humanitarno razminiranje je prakticno totalno ciscenje zaemljista od NUS kako bi isto bilo bezbedno za koriscenje. Kod razminiranja ya vojne potrebe to ipak izgleda malo drugacije. Primera radi, vojni pioniri nikada nece tokom borbenih dejstava uklanjati celo minsko polje vec ce za potrebe vlastitih snaga otvarati prolaze koji ce biti obelezeni. Isti prolazi ce se koristiti dovoljno dugo bez zadrzavanja kako bi se ostatak prepreke ocistio. Jednostavno borbena dejstva su takva da nema vremena za detaljnu pretragu terena. Kada dejstva prodju (ili bolje reci kada rat prodje) pristupa se tom tzv. humanitarnom deminiranju i tada se uklanja sve i pregleda sve sto je sumnjivo sto se u ratu bas i ne radi u toj meri.

Takodje evo da dam jos jedan primer. Otvaranje prolaza pomocu eksployivnih punjenja je klasicno vojna radnja. Medjutim iako se taj prostor smatra ociscenim kada se punjenje aktivira niko sa sigurnoscu ne moze da tvrdi da su bas sve mine u tom prolazu unistene. U ratu bi verujem bio prihvatljiv gubitak npr. 1 tenka ukoliko bi naleteo na takvu minu. U miru to sigurno prihvatljivo da npr. traktor naleti na minu dok obradjuje njivu. Eto to je otrpilike ta razlika zbog cega pojam pionir nije adekvatan naziv ya one koji rayminiraju u mirnodopskm uslovima.

Ustvari ima jos jedna znacajna razlika. Na humanitarnom deminiranju privatne firme u danasnje vreme zaradjuju veliki novac u vojnom razminiranju to nije slucaj. I firme koje se bave humanitarnim deminiranjem se otvaraju cim se rat zavrsav. Tek tada za njih krece biznis. Ustvari humanitarno razminiranje i jeste jedan veliki biznis.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

E to si pogodio! To "deminiranje" je metod da se vec opljackani narod jos jednom, ali ovaj put u duzem periodu, pljacka.
Ma nemoj, da neznam gde je minsko polje koje sam sam postavio? Idi molim te! Ali cu strah koji sam izgutao ovaj put naplatiti.
A to, za prolaze u minskom polju i to, to si u pravu. Kada zavrsi potreba, vojska ukloni minsko polje, Za to postoje procedure, propisi i sve ostalo. Ali se, uglavnom, ne naplacuje. Ona "nadnica za strah" koja se vojnim inzinjercima isplati je bedna crkavica za ono sta razne "humanitarne" firme naplate.
I sve me strah da oni vade te mine! Ne, unistavaju ih eksplozivom kao i sve druge vrste eksplozivnih sredstava.
A to, je li, nasi ne umeju da rade? Izgleda da ne!

I vidi molim te! Humanitarno se uklanja minsko polje posejano kasetnim bombama! Koje su humanitarno bacane! U humanitarnoj akciji uterivanja pravde i demokratskih vrednosti u jedan narod.

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

vojno i humanitarno de/razminiranje se razlikuju doktrinarno, cilj vojnog deminiranja je čišćenje prolaza za napredovanje snaga i ono je u funkciji vremena, u humanitarnom deminiranju cilje je potpuna asanacija terena od mina, NUS-a i njihovih dijelova, te sveukupnog metala do dubine od 10 odnosno 20 cm i ono je u funkciji kvaliteta/sigurnosti izvođača radova i krajnjeg korisnika površine.

pirotehnicar je i osoba koji pravi, postavlja, aktivira i kontroliše posljedice upotrebe vatrometa, takodjer je i osoba koja radi u fabrici inicijalnih kapisla na montaži. ni jedna od njih ne uklanja eksplozivna sredstva.

u BiH su standardizovana zvanja u humanitarnom deminiranju: deminer, deminer za čišćenje kuća, vođa deminerskog odjeljenja, vodič pasa, operater na mašini za mašinsku pripremu tla, supervizor deminiranja (osoba kojoj je posao kontrola kvaliteta), i operater za UES (uklanjanje eksplozivnih sredstava ili ono što se paušalno naziva pirotehničar).
postoje još specijalistička zvanja instruktora humanitarnog deminiranja i UES-a.

PS dobri covek, u BiH je Aneksom 1A Okvirnog mirovnog sporazuma predviđeno da sve strane u sukobu uklone MEPove koje su postavili tokom rata. nakon isteka roka predvišenog za ove aktivnosti procijenjeno je da je ostalo oko 2 000 000 mina na oko 4% teritorije. Na libijsko-egipatskoj granici i dan danas se uklanjaju minska polja i perioda bitke kod El Alameina, u Kambodzi ljudi stradaju od mina na dnevnoj osnovi.

ja se s minama i NUS-om družim već 20 godina i znam kako je i postaviti i skinuti minu, evo ti primjer iz iskustva. MEP sam postavio 1994 godine u decembru mjesecu, napravio sam zapisnik MEP-a po svim pravgilima struke u 4 primjerka od kojih je jedan ostao kod mene. u proljeće 1996 sa francuskom jedinicom iz sastava SFOR-a odem na tu lokaciju kako bih identificirao prostor na kojem je postavljen taj MEP. e sad ide ludilo, prostor se ukupno toliko promijenio da nisam bio siguran u 50 metara gdje se nalazi 10 komada PMA-2 i jedan PROM iako sam imao vlastit zapisnik sa sobom. znaci vojno uklanjanje mina (mineliftinig ili dizanje mina) ne može biti primjenjeno u svim okolnostima pogotovo kod brzih pomijeranja snaga, promjene z/o ili hrpe drugih stvari koje se u ratu dešavaju. i hajd da stavim trešnju na šlag, prošle godine kod bihaća sa kolegama sam uništio njemačku PT MEP od 4 komada Tellermina 42. Toliko o vojnom deminiranju.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Izvini, ali pirotehnicarem se naziva specijalnost u OS koja unistava sve vrste neeksplodiralih ubojnih sredstava.
Pod pojmom pirotehnicar ni jednom nisam podrazumevao onog mucenika Kineza koji pravi vatromete.

Nemam pojma sta je minelifting, niti sam taj pojam sreo ni u jednom vojnom pravilu i tehnickom uputstvu sa kojim sam imao posao unazad 37 godina.
Sta je ko potpisivao ne znam i ne interesuje me. Ali... tvrdoglav kakav jesam, i dalje tvrdim da se radi o ponovnoj pljacki vec opljackanog naroda.
Svaka cast vam koji radite taj u sustini humani posao, ali vlasnici firmi su vrlo cesto oni koji su te bombe bacali.

Sto nisi uspeo da prepoznas minsko polje ... ti najbolje znas sta znas i koliko zaista znas. Ja takvih problema nikada nisam imao, mada se u zivotu nisam napostavljao mina, ipak sam imao drugi posao.
A ne vidim zasto bih morao da izvadim svaki ekser iz zemlje sa dubine do 20cm, ako sam prethodno vec povadio mine.

Humanitarno miniranje i razminiranje? U redu ovo drugo, ali prvo je kao rat radi odrzavanja mira, ili seks radi odrzavanja nevinosti.

Zvanja? Pa Boze moj, svako sebe moze da krsti kako hoce. Jezik kojim ja govorim, terminologija koju ja koristim je jednostavna, svedena i kodifikovana. Tacno se zna ko sta radi, nosi, koristi, baca ili unistava.
Prosto. Jednostavno. Na srpskom.

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

humanitarno miniranje ne postoji, postoji humanitarno deminiranje, a razliku izmedju njega i vojnog odnosno mineliftinga sam opisao.

prostor na kojem sam postavio MEP nisam mogao tacno odrediti jer je u tih par godina vegetacija toliko promijenila mikrolokaciju da sam jedva pronasao ostatke bajte, a staze uz liniju vise nisu ni postojale.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 508 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 0 sakrivenih i 502 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: goxin, hyla, Parker, sasa76, voja64, zlaya011