Bliska Budućnost, a sve je počelo sa Bus plusom...

2

Bliska Budućnost, a sve je počelo sa Bus plusom...

offline
  • Pridružio: 02 Apr 2010
  • Poruke: 271

Prenosim deo teksta "Немилосрдни владари Силицијумске долине", objavljeno je na RTS-u, gde se govori o sve većoj ugroženosti privatnih podataka korisnika raznih umreženih usluga

Занемаривање приватности

Још већа битка остаје да се бије на пољу приватности, где су прекршаји Силицијумске долине отишли много даље од пасивне индиферентности која карактерише њихов приступ поштовању ауторских права.

Померање граница онога што је, генерално гледано, прихватљиво, па чак и пристојно, када је у питању искоришћавање личних информација, постало је дневна рутина у онлајн свету. Ситне промене подешавања на опцијама приватности на социјалним мрежама или "чачкање" кодова на апликацијама мобилних телефона, могу да направе драстичну разлику у правим рукама и, било да су у питању маркетиншке агенције или владине институција, омогуће приступ информацијама о корисницима који ништа не сумњају.



Вашингтон је до сада, да ли због алтруизма Силицијумске долине или због тога што је превише спор да иде у корак са њом, остављао самој ИТ индустрији слободу да реши проблем приватности. То очито не функционише.

Тешко да један дан прође, а да нека интернет или телекомуникациона компанија не прекорачи своја овлашћења и не наруши приватност својих корисника. Један од драстичних примера је и онај када је откривено да је "Гугл" променио компјутерски код са циљем да превари Сафари веб браузер на "Епловим" ајфоновима, како би могао да приступи приватним информацијама корисника, које су иначе заштићене. Када је Волстрит џурнал јавно упитао највећег светског претраживача о томе, "Гугл" је онеспособио код.

Константно померање поменутих граница приватности је вероватно мрачна страна хакерске културе коју величају људи попут Закерберга, а који се добро разумеју у компјутерски инжењеринг.

"Постоји прави осећај мисије. Велики број људи остаје будно по целу ноћ радећи на решавању таквих проблеме. Можда звучи превише ексцентрично, али тај процес је веома занимљив. Једино правило је да не постоје правила", каже Гарт Салонер, декан Пословне школе на Станфорд универзитету.

Иако Салонер тврди да интернет џинови, попут Фејсбука, задржавају здраву равнотежу између родитељског надзора и писаца кодова који измишљају нешто потпуно ван свих правила, "велике рибе" Силицијумске долине нису најгоре по питању кршења норми приватности.

Тако је прошлог месеца откривено да је друштвена мрежа Пат (Path), на којој корисници размењују слике и поруке са мобилних телефона, без дозволе узимала и копирала читаве базе корисничких података. Иако је та друштвена мрежа, чим су њени представници јавно упитани о томе, престала са праксом недозвољеног давања података, постало је јасно да Пат није једина интернет апликација која то ради.

Појединачно, прекршаји које Силицијумска долина чини на пољу приватности изгледају као малецни грехови. Неки су можда последица сасвим легитимних превида инжењера који су толико удубљени у писање кодова, да нису свесни друштвених импликација онога што раде. Или су, можда, последица корпоративне културе која, да употребимо мото Фејсбука, проповеда "Крећи се брзо. ‘Разбијај' ствари". Како год, када се све сакупи на гомилу чини се да су превише пута користили пречице да би увећали вредност и профитабилност личних информација којима тргују - што је заправо основна делатност многих интернет компанија.



Вашингтон је најзад почео да схвата да Силицијумској долини не може у потпуности да се верује. Због тога је 23. фебруара администрација Барака Обаме донела Закон о приватности потрошача и обећала да ће убедити Конгрес да додели одређене инструменте контроле Федералној комисији за трговину и државним тужиоцима како би што пре имплементирали поменути Закон.

И гле чуда. Два дана након што је Обама обелоданио свој предлог за заштиту приватности, "Гугл" је именовао бившу конгресменку са Стeтен Aјленда Сузан Молинари да води њихову канцеларију у Вашингтону.

Нема ничег малициозног у чињеници да компаније унајмљују лобисте да им заштите послове и, уколико је могуће, разводње нова правила. Али, то показује да се у "Гуглу" руководе крилатицом "посао као иначе", а не, како често понављају, "немојте бити зли".

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/701/М.....1077;.html

offline
  • Pridružio: 18 Maj 2010
  • Poruke: 59

Mislim da nema potrebe da dižete frku oko celog pitanja anonimnosti na internetu. O tome se trebalo razmišljati još kada ste prvi put ukucali "besplatni seksi snimci" u googlu Wink
Koga baš interesuje trenutno stanje, nek progugla "Privacy is dead, get over it" Very Happy

Pored toga, ko želi anonimnost na internetu, treba samo da plati.

offline
  • Pridružio: 01 Dec 2009
  • Poruke: 1833
  • Gde živiš: Borca Sebes gde obicno .......

PA bre ako ih toliko interesuje di sam sta radim sta jedem pijem gde ostavljam otpadke i sve ostalo sto radim svesno ili ne, i za to su potrosili bilijarde i bilijarde sivih celija u toj takozvanoj s. vali, onda neka im ga nek uzivaju u buducim saznanjima.
Uopste se ne obazirem na dostignuca tih pametnih glava, kad je i dan danas najveci i najkorisniji ljutski izum krevet, a odma posle njega klozet, da ne idem dalje stvarno je smesno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1076 korisnika na forumu :: 51 registrovanih, 9 sakrivenih i 1016 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, 357magnum, A.R.Chafee.Jr., babaroga, bojankrstc, Brana01, cifra, crnitrn, dankisha, DENIRO, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, Doca, doktor1964, DonRumataEstorski, Duh sa sekirom, Dukelander, Fabius, Georgius, hooraay, ILGromovnik, kinez88, kobaja77, krkalon, Kure126-7, KUZMAR, Kvazar, kybonacci, Metanoja, MiroslavD, mkukoleca, Motocar, nemkea71, opt1, panzerwaffe, pein, raketaš, raptorsi, royst33, Sančo, sap, Sir Budimir, slonic_tonic, Smajser, srbijaiznadsvega, stalja, tmanda323, voja64, Zi0mek, Čivi, 79693