DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

27

DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

offline
  • Banens 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2013
  • Poruke: 0

Napisano: 17 Mar 2013 22:58

Sto se tice rebara slika br. 2, ne radi se o gresci vec ce tu prazninu popuniti dve poprecne grede. Taj podatak sam video na snimku, jer sam se i ja u prvom momentu jako iznervirao i pomislio kakav je to laser sekao! gille ::Hteo bih da se nadovezem na DeAvgustinija jer vidim da razmisljamo slicno:

Citajuci maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=2.....c&start=0]
kao i nas forum primetio sam za sada dva problema koja stvaraju nedoumicu.

1. spojevi paluba koji su izrazajni i po meni dosta kvare model broda



sto je s.solajic lepo elaborirao ( mycity-military.com/Blog/DeAgostini-Vel.....ja_23.html ) i cija ideja za resenje mi se jako dopada.

2. neprecizna izrada rebara

sto se ogleda u odstupanju lezista poprecnih greda na rebrima br. 14 i 15 !

Stoga bih se strpio neko vreme i sakupio celu kobilicu sa pripadajucim rebrima i "na suvo" proverio naleganje delova.

Za palubu bih barem gornju koja je najvise vidljiva primenio resenje s.solajic, a po mogucstvu i svih ostalih.

U medjuvremenu dok ne izadju svi neophodni delovi za gore navedeno bih skupljao pribor, alat, boje... a najvaznije citao savete i proverena iskustva drugih, sto je neprocenjivo za nekog kao ja ko se po prvi put upusta u ovakav projekat. Smile


Dopuna: 17 Mar 2013 23:11

Ja nazalost ne mogu da cekam dvadeset brojeva da krenem da skalpam. Ja bih najvise voleo da izlazi jednom dnevno. Smile

offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 18 Mar 2013 9:03

Miroslav77 ::Solajicu, koju si farbu koristio?

Farbao sam prvo sa vodenim rastvorom bajca - tamni orah zeleni (ima blagu primesu braon-zelenkaste boje oraha) a kada se bajc osušio, pređeno je sa IRKULIN lazurom - boja mahagoni i to onaj UV-otporan sa voskom. Pre sušenja irkulina sam istrljao rebra uz malo uljnog razređivača da bih dobio matiranu površinu umesto sjajne. na taj način sam dobio nijansu koja mi se sviđa a pri tome ne zahteva naknadno lakiranje.

Dopuna: 18 Mar 2013 9:51

Miljan Čizmović ::Napisano: 16 Mar 2013 15:27

Screamer ::

Našao sam ovu sliku na netu. Da li neko zna kako da se dobije ovakva boja palube, ovo mi deluje kao najprirodnija boja.


Ovo je sa italijanskog sajta gde je , pre jedno 10 godina izasao ovaj jedrenjak i bio prvi u nizu jedrenjaka koji su izlazili.. mislim da je taj lik pisao kako je lanenim uljem postigao taj efekat, al nisam bas razumeo da li je jos nesto preko toga premazivao...izgleda bas dobro,medjutim, znam da mu je neki lik koji se razume zamerio polozaj letvica,koji treba da bude simetrican u odnosu na poduznu osu jedrenjaka... e sad, moje je misljenje da ovako bolje izgleda jer se ne vidi spoj palube koja je iz 2 dela

Dopuna: 16 Mar 2013 15:46

s.solajic ::Pokušaj da uporediš na mestu gde si kupio sa nekim drugim kompletom pa ako ima razlike, probaj da zameniš. Očito je došlo do neke greške u pakovanju, a uz prilično visoku cenu kompleta, to nije prihvatljivo.
Ukoliko to ipak nije moguće, kombinacija nijansi naizmeničnim slaganjem svetlije i tamnije nijanse može da da dobar vizuelni efekat palube koja se može lakirati samo bezbojnim lakom.

Ipak, ako nije moguće zameniti komplet, lično se ne bih previše brinuo oko toga. Ja svoje modele uvek prelazim kombinacijama lazura i lakova kako bih dobio malo "antički" izgled patiniranog i vremenom nagriženog drveta. I dok mnogi modelari ostavljaju modele u živopisnim bojama mahagonija, oraha bukve i drugih plemenitih vrsta drveta (???) i prelaze uglavnom bezbojnim lakovima radi isticanja teksture i detalja modela, ja volim da moji modeli izgledaju kao autentični, samo umanjeni brodovi.
Jedrenjaci od 15-17 veka su premazivani smolama, često katranom, većina je imala tamnu boju oplate. Palube jesu bile svetlije jer se drvo često ribalo i ispiralo ali ni one nisu bile svetložute kao na današnjim maketama. Pokušajte zamisliti drvo izloženo vetru, suncu, hiljadama koraka mornara, zaštićenog uljem firnisom, smolama .. dobićete impresiju kako su izgledali brodovi od 15-17 veka.
Primer toga sam dao na slici Golden Hind broda koji završavam. Iako je većina modela ovog broda u živim svetlim bojama mahagonija ili oraha, ako pogledate repliku ovog broda u V. Britaniji (mirror-uk-rb1.gallery.hd.org/_exhibits/tall.....nd-PAR.jpg) shavtićete da nakon primene lazura i lakova nijanse drveta neće biti dominantne.

Bilo bi lepo,kad bi nam objasnio te tehnike bojenja drveta... I da li postoji negde neka verna reprodukcija po kojoj bi bojili nas galeon, posto se ni meni ne svidja ideja da se drvo puno vidi.. vidim da ti bojis sa crvenom bojom detalje... prosto,zeleo bih i ja da farbam ali da ne promasim potpuno epohu i da ne bude to bas samo umetnicki , vec da se oslanja na neke istorijske podatke..
Potpuna mi je misterija ovaj jedrenjak jer nigde nisam uspeo da nadjem neke podatke o njemu... vidim da su japanci napravili neki slican, ali o ovom, italijanskom nigde nista nasao nisam,a kolko znam, nece ni biti mnogo price u njemu kroz casopis koji dobijamo... Artisania Latina je imala kit jedrenjaka sa istim imenom,ali pise da je on iz 1688 godine,sto znaci da je 1 vek noviji od ovog naseg...i razlikuju mu se ukrasi (nema ove trougaone nego neke svedenije)..medjuti , znam da oni proizvode modele za DeAgostini,pa to dodatno zbunjuje...


Kada radim maketu nekog istorijskog broda, onda pokušam da pronađem što više detalja o tom brodu, pregledam sve raspoložive slike za isti, sa interneta, časopisa, enciklopedija i slično. Jasno je da razičite modelarske škole i kuće uvek naprave određene razlike i modeli po tome odstupaju jedni od drugih iako se odnose na isti brod.
Obilazio sam pomorske muzeje i gledao modele starih majstora.... uočljivo je da modeli koji se kupuju u kompletu od Aeropiccole, DaAgostini i drugi uglavnom izgledaju živopisno ( neprirodno) dok muzejski modeli starih majstora izgledaju kao par stotina godina stari jedrenjaci koji kao da su umanjeni i preneti sa mora u muzeje.
Stoga sam se okrenuo tom načinu farbanja i patiniranja modela jer volim da izgledaju autentično.
Na linkovima su slike pravih brodova koji su izrađeni kao replike starih galeona. Ali - i oni su izloženi moru, suncu , vremenskim uslovima. Pogledajte pažljivo kakav ton i boje imaju pravi brodovi, iako se tehnike zaštite drveta danas razlikuju od nekadašnjih.
Ovako su vrlo približno izgledali jedrenjaci iz 15-17 veka:
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4c.....4_ubt.jpeg
mycity.rs/must-login.png
hongkongphotos.info/photos/galeon-andalucia-hk.jpg
3.bp.blogspot.com/_jTQy-jdzRBI/SzjfVY2rEJI/.....pirata.jpg
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Gda%C5%84sk_-_Galeon_Lew.jpg
mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/51212249.jpg
static2.myship.com/photos/119269_8.jpg
2.bp.blogspot.com/_OsJsw17GEtw/TKSXZrNnzmI/.....opa+BR.jpg
photos3.marinetraffic.com/ais/showphoto.asp.....mo=9578115
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thum.....panish.jpg

Ono što mi je važan izvor informacija i detalja su umetničke slike starih majstora na kojima se vide određeni jedrenjaci. Čak i ako ne nadjete takvu sliku vašeg modela, bitna je epoha i stil gradnje u određenom vremenu:
wallpoper.com/images/00/44/81/65/sailing-ship-painting_00448165.jpg
oceansbridge.com/paintings/museums/new-.....Anchor.jpg

Što se tiče tehnike bojenja: nekada sam koristio vodeni bajc, 1-3 nanosa sa "brisanjem" određenih površina da bih dobio patiniranost i namernu neujednačenost a zatim bezbojni lak preko. Pored toga koristi se i laneno ulje, firnis, kao i lazure kao Sadolin, Irkulin i slično u kombinaciji sa prethodnim - u zavisnosti kakve efekte patine - "brisanja " nagriženosti itd. želite da postignete.
Ne postoji neko generalno uputstvo za bojenje i toniranje. Pre nego uradim neki deo broda, uvek isprobavam na ostacima materijala ili furnira razne kombinacije i kada dobijem šta želim to ponovim na stvarnom modelu. Malo umetničkog duha je tu zaista potrebno jer je važno dočarati - rustičnost, - patinu, zubom vremena nagriženo drvo. Prosto toniranje bajcom i lakiranje bezbojnim lakom- iako daje atraktivne modele sa istaknutim detaljima ne odražava duh vremena određene epohe i njenih brodova.

Dopuna: 18 Mar 2013 10:32

Crvena Petokraka ::Marjanovic Milos ::Na linku koji je postavio adex youtube.com/watch?v=oRYlDqrZ_3Q
deo takodje propada dublje od kobilice, tako da se kasnije to sredjuje smirglanjem.
Sto se tice farbanja, evo zanimljivog linka sa maketarskog foruma: maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=2.....;start=810
Ipak su oni poodmakli u odnosu na nas, tako da vredi sve procitati.
I jos jedna stvar. Za ljude koji prvi put ovo rade, kao sto stam ja Smile ako nemate strpljenja da procitate sve sto je pisano ili sto se pise na nekom forumu, sigurno necete imati strpljenja da napravite ovu maketu Sad
Nista licno mozda je i ja ne zavrsim Wink ali nadam se da hocu.

Tacno da postoji ali kao smernice a ovde mi pisemo kako nama licno ide sklapanje dokle smo stigli i dileme u zivom razgovoru sa drugim kolegama.Naravno dsa sam i ja davao preporuke da se pogleda kako su nase komsije prevazilazile neke probleme , a ima i po nesto o tome koje materijale su koristili i tehnike , ali to ne sprecava nas da ovde mi komentarisemo svoje radove .
@s.solajic
vidim da ste Vi postavili rupu za jarbol tacno na ivisu kobilice , znaci da ipak podignem malo rebro i ja pri sklapanju ?


To rebro nije zalepljeno na toj slici. Pošto mi je bilo sporno kako treba da stoji, uzeo sam okrugli drveni štap prečnika kosnika koji prolazi kroz otvor, naslonio na kosinu pramca i pogledao pod kojim uglom ulazi.

Jasno mi je bilo odmah da rebro mora da se spusti do kraja jer i tako - kosnik prolazi bez problema i pod pravim uglom u odnosu na pramčanu statvu.

Objašnjenje za spuštanje tog pramčanog rebra je sledeće- ono se nalazi na delu gde se kobilica savija pod oštrim uglom u pramčanu statvu i stoga je neophodno šmirglanje rebra pod istim uglom. Ako se podigne, onda to rebro ne naleže lepo na oplatu.

Savet- spustiti rebro kao na slikama i kada se ceo kostur sklopi, šmirglom se doteruju uglovi i zaobljenja svih rebara.

offline
  • Pridružio: 18 Mar 2013
  • Poruke: 0

kada izlazi drugi broj u stajicevu jos nije stigao

offline
  • Pridružio: 18 Mar 2013
  • Poruke: 1

drigi broj ti je izasao 13 marta

offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

@gile:

Navodna nepreciznost rebara koju si pokazao na slici nije nepreciznost. Šper paluba isporučena u kompletu je ravna dok je paluba moela blago zakrivljena celom dužimom - jasno je da mora prilikom lepljena na rebra da se koriste štipaljke i stege kako bi paluba prionula na gornja ležišta rebara i na taj način dobila blago zakrivljena paluba koja ima luk od pramčanog do krmenog kaštela, umesto da ima oštre pregibe samo na mestima spajanja pramčane palube sa središnjom palubom i krmenom palubom.

Znači lepak, ekserčići, štipaljke u ruke....
Možda je potrebno malo i navlažiti celu palubu i staviti na improvizovani kalup kako bi pre lepljenja već imala blagi luk.

Zato ne preporučujem lepljenje paluba dok se ne ispouče sva tri segmenta donje palube - a kad se ona montira- uraditi sve odjednom uz pomoć stega i štipaljki . Nakon sušenja lepka umetnuti daske palube u izostavljene površine na sastavima paluba tako da preklapaju spojeve i čine celinu bez vidljivih sastava.

offline
  • Pridružio: 18 Mar 2013
  • Poruke: 0

Posto sam juce kupio novi broj. Interesuje me kojim danima izlazi casopis sa novim delovima, i da li ce izlaziti kako je najavljeno svake sedmice?

offline
  • Pridružio: 03 Mar 2013
  • Poruke: 0

A koji ti je to broj po redu Aleksandre?

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2009
  • Poruke: 349

s.solajic ::Prva dva broja i rezultati: Na slikama palube vidi se kako izgleda skraćivanje dasaka palube kako bi se nakon dodavanja srednjeg i zadnjeg dela i naknadnim umetanjem komada u prazan prostor prekrili spojevi paluba i praktično dobila kontinualna površina kao kod pravog broda.

Boja koju sam odabrao za rebra... eh to je malo eksperimentisanja dok nisam dobio nijansu koja bi približno odgovarala prirodnim bojama drveta na starim jedrenjacima nakon svih sarenja, smolastih zaštita i uticaja vremena.














Kod Vas kolega rebro br. 4 stoji onako kako smo i govorili- rupa nije prekrivena vec samo do nje se upusta rebro .Kao na Vasoj slici br.4 jel tako?

offline
  • Deki
  • Pridružio: 11 Mar 2013
  • Poruke: 1

@Aleksandar Zaric casopis izlazi svake srede ali na nekim kioscima ce najverovatnije biti vec u utorak.

offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

@Crvena Petokraka

Već sam odgovorio na slično pitanje - na toj slici rebro br.4 nije zalepljeno, samo je privremeno montirano jer nisam bio siguran oko te visine. Zato sam probao na privremeno montirano rebro da stavim okrugli štap odgovarajućeg prečnika koji je predviđen za kosnik i to tako da prati nagib na vrhu pramčane statve - na koji se naslanja. Tada sam uvideo da treba da se spusti kako je i isečeno - do kraja i da se brušenjem uradi nagib kada se završi ceo kostur.

Da bi pojasnio ovo, slikao sam ponovo detalje. Napominjem da na rebru br. 4 treba okruglom turpijom ili skalpelom oblikovati nakošen otvor za kosnik kako se to vidi na slici - namerno neobojen deo radi lakše uočljivosti.

Pored toga, na rebru br. 4 sa čeone (prednje) strane sam skalpelom urezao linije kako bih dobio teksturu koja prestavlja daske- a ne samo glatku ravnu obojenu površinu špera.




















Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1168 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 7 sakrivenih i 1121 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, bojcistv, Boris BM, botta, Buzdovan, CikaKURE, comi_pfc, d bos, doktor1964, doom83, galerija, HrcAk47, krkalon, kybonacci, ladro, Leonov, Lucije Kvint, Luka Blažević, Mi lao shu, mik7, milenko crazy north, Milometer, Milos82, milutin134, mocnijogurt, mrav pesadinac, nikoladim, opt1, Parker, RJ, sasa87, shone34, Stanlio, stegonosa, tomigun, Trpe Grozni, vladetije, zapclink, žeks62