Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

147

Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Napisano: 13 Jan 2015 10:18

Италијански Enel продаје активе у Словачкој и Румунији
Италијанска компанија је саопштила у јуну да планира да прода 66% акција у словачкој Slovenske Elektrarne a.s. - водећој компанији у овој грани у земљи са тржишним уделом од 80%. У Румунији ће бити стављено на продају 64% у Enel Distributie Muntenia SA и Enel Energie Muntenia SA, 51% — у Enel Distributie Banat SA, Enel Distributie Dobrogea SA и Enel Energie SA, као и 100% акција сервисне компаније Enel Romania Srl.

Enel планира да од читаве источно-европске имовине добије 4,4 милијарде евра.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2015_01_13/Italijanski.....niji-8635/

Европска комисија подржава изградњу гасног чвора у Бугарској
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2015_01_12/Evropska-ko.....skoj-2559/

"Гаспром" ће постати највећи снабдевач Турске гасом
Руска енергетска компанија "Гаспром" предала је захтев антимонополској комисији за стицање удела у турској трговинској компанији Akfel Gaz. Овом трансакцијом "Гаспром" ће постати највећи монополиста у Турској.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2015_01_12/Gazprom-ce-.....rske-2053/

Dopuna: 13 Jan 2015 16:11

БОРИСОВ У БРИСЕЛУ: Бугарска је и даље за градњу Јужног тока
ШЕФЧОВИЧ СТИЖЕ У МОСКВУ ДА БИ „ЈОШ ЈЕДНОМ РАЗЈАСНИО ПОЗИЦИЈУ РУСИЈЕ”
БУГАРСКИ премијер Бојко Борисов поново се у Бриселу срео са комесаром ЕУ за енергетику Марошем Шефчовичем и поново се заложио за пројекат гасовода Јужни ток.

„Бугарска је и даље – нагласио је Борисов по завршетку преговора иза затворених врата – за реализацију тог пројекта. Ми смо на тај пројекат већ потрошили неколико милиона евра”.

Шефчович је најавио да ће своју посету Москви – која је планирана за 14. јануар – „још једном разјаснити позицију Русије о Јужном току”.


Шефчович је истовремено и потпредседник Енергетске уније, а пре сусрета са Борисовом телефонски је разговарао са руским министром енергетиле Александром Новаком.

Бивши немачки канелар Герхард Шредер изјавио је да Русија одустала од Јужног тока поред осталог и зато што је Бугарска поклекла под протисцима из Брисела и Вашингтона и одбила да изда дозволе потребне за гадњу гасовода и да сама почне да ради на реализацији пројекта који је требало да јој доноси 400 милиона евра прихода само од транзита гаса.
http://fakti.org/rossiya/juzni-tok/borisov-u-brise.....uznog-toka
Е људи,свашта... Bebee Dol

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

Мађарска најављује преговоре са Србијом о новом гасоводу
http://srbin.info/2015/01/13/madarska-najavljuje-p.....-gasovodu/
Мађарски министар спољних послова и трговине, Петер Сијарто, изјавио је данас да очекује интензивирање преговора са Србијом, Турском, Грчком и Македонијом о потенцијалној градњи новог гасодова који би водио до земаља централне Европе.

Сијарто је додао и да Мађарска, која је у великој мери зависна од руских енергената, жели да ускладишти веће количине руског гаса после обуставе градње гасовода Јужни ток, и да је такав предлог већ изнео руском министру енергетике, Александру Новаку, преноси Ројтерс.

“Због обуставе градње Јужног тока ми сада морамо да пронађемо нове начине како да дођемо до нових извора и нових рута у централној Европи”, рекао је Сијарто.

Како подсећа Ројтерс, руски гасни гигант Гаспром је од прошле године до сада већ ускладиштио до 700 милиона кубних метара гаса у Мађарској.

“Што је више гаса ускладиштено код нас, то је боље по нас у економском смислу, али и у погледу енергетске безбедности”, навео је Сијарто, напомињући да о складиштењу додатних количина руског гаса још није постигнут било какав договор са руском страном.

Он је, такође, рекао да Русији неће бити продато ниједно мађарско гасно складиште, да Мађарска има капацитет за складиштење гаса од око шест милијарди кубних метара, али и да би званична Будимпешта желела да искористи руски гас који ће ићи преко Турске.

“Азербејџан остаје још један потенцијални извор гаса”, казао је мађарски министар, и оценио да је потенцијални увоз гаса из Хрватске путем планираног терминала за течни гас такође пожељно решење.
“Који год план буде функционисао, ЕУ треба да учествује финансијски”, закључио је Сијарто.
Танјуг

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Антируске санкције Запада погодиле САД на Арктику
САД су пропустиле одличну прилику да наставе сарадњу са Русијом на Арктику. Сада, РФ тражи нове партнере за реализацију својих пројеката у региону, док америчке компаније подносе озбиљне губитке услед антируских санкција, пише амерички часопис The National Interest.

У светлу западних санкција, многе европске и америчке коорпорације, као што су BP, Total, Shell, Statoil и Exxon Mobil, које су раније сарађивале са руским компанијама на арктичком шелфу, напустили су или смањили низ својих пројеката, изгубивши при томе милионе долара.

У овом тренутку, Русија наставља активно освајање арктичких ширина. Између осталог, воде се истраживања залиха енергетских ресурса на шелфу, као и повећање војног присуства у региону.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2015_01_13/Antiruske-s.....tiku-6213/

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1075
  • Gde živiš: Beograd

http://www.nspm.rs/hronika/saudijski-princ-visoka-cena-nafte-je-proslost.html

Saudijski princ izgleda nije cuo da je kolicina fosilnih goriva, nafte pogotovu, vrlo ogranicena?

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Napisano: 14 Jan 2015 17:23

Милер: "Турски ток" је јединствена могућност за уклањање ризика транзита гаса у ЕУ
Пројекат изградње гасовода "Јужни ток" је затворен и Европа нема других варијанти уклањања ризика транзита гаса кроз Украјину, осим новог гасовода "Турски ток", изјавио је шеф "Гаспрома" Алексеј Милер.

"Гасовод "Турски ток" је јединствена траса по којој се може испоручивати 63 милијарде кубних метара руског гаса, који за сада иде преко Украјине. Не постоје друге варијанте. Наши европски партнери су о томе информисани и сад имају задатак да изграде неопходну гасну инфраструктуру од турско-грчке границе", цитирају Милера РИА Новости.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/news/2015_01_14/Miler-Tursk.....u-EU-8987/

Dopuna: 15 Jan 2015 11:24

Gazprom obustavio isporuku plina preko Ukrajine - Energetska kriza pitanje sati?
Vladimir Putin naredio je ruskoj državnoj kompaniji Gazprom smanjiti isporuku plina preko Ukrajine zbog optužbi, kako piše The Daily Mail, da „ruski susjed isisava i krade ruski plin namjenjen europskom tržištu“.
Zbog "tranzitnih rizika preko područja Ukrajine, Gazprom će smanjiti izvoz plina u Europu za 60%, te gurnuti kontinent u energetsku krizu u gotovo nekolko sati“.

http://voxbblog.blogspot.com/2015/01/gazprom-obustavio-isporuku-plina-preko.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1106382/Eu.....raine.html

offline
  • Pridružio: 10 Jan 2012
  • Poruke: 1700
  • Gde živiš: U koloniji po imenu Republika Srbija

ПРОФ. ДР ЈАСМИНА ВУЈИЋ: ГЛАВНИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ ОСТАЋЕ УГАЉ И НУКЛЕАРКЕ
http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-preporucuje/3.....0%BA%D0%B5

Производња гаса из шкриљаца методом “фракинг” у САД плаћа цену, тако што је у Тексасу било пет земљотреса у региону где иначе нема земљотреса. Такође почели су и први банкроти произвођача јер нису профитабилни са ценом нафте испод 80 долара по барелу

Проф. др Јасмина Вујић, професор на Унивиерзитету Беркли у САД на одељењу за нуклеарни инжињеринг, први човек Нуклеарног истраживачког центра и Конзорцијума за нуклеарну науку и безбедност и један од највећих стручњака за нуклеарну енергетику у САД, одржала је у Институту за европске студије у Београду предавање на тему “Енергетика, енергетска сигурност и заштита животне средине”

У данашњем свету, са седам милијарди становника, воде се ратови за природне ресурсе и дестабилизују региони богати нафтом и другим изворима енергије.

“Идеалан извор енергије не постоји - сви имају мане или изазивају штету по животну средину или емисију штетних гасова или високу цену изградње. Производњу електричне енергије у свету и даље карактерише доминантан положај угља из ког се производи 42 одсто електричне енергије и то пре свега захваљујући Кини. С друге стране, у земљама ОЕЦД мањи је удео угља, а већи нуклеарне енергије.

Извесно је да ће Кина због огромне популације и економског развоја тражити све више енергије, док ће остатак света стагнирати у потрошњи енергије. Очекује се да Индија са економским развојем буде све већи потрошач електричне енергије”, истакла је професор Јасмина Вујић, професор на Унивиерзитету Беркли у САД на одељењу за нуклеарни инжињеринг, први човек Нуклеарног истраживачког центра и Конзорцијума за нуклеарну науку и безбедност, додајући да ће и у будућности угаљ и нуклеарна енергија остати главни извори електричне енергије.

Упоредна анализа различитих извора енергије

У САД 45 одсто електричне енергије долази из угља, 20 одсто из нуклеарних електрана, а из гаса 23 одсто. У Европској унији из угља се добија 30 одсто, а из нуклеарки 32 одсто струје док се из гаса добија 18 одсто електричне енергије. Код Кине доминира угаљ са 80 одсто, а слично је и у Индији. У САД угаљ као извор енергије доминирао је од 1950-их година до 2005. од када почиње са смањењем његовог коришћења и све већег коришћења гаса.

Како Вујић објашњава, у упоредној анализи исплативости различитих извора енергије треба узети у обзир велики број параметара како би се утврдило који је заиста наисплативији. На пример, анализа колико горива троши електрана од једног гигавата годишње показује да се троши нафте 1,5 милион тона, затим угља два милиона тона, течног гаса милион тона, а нуклеарна електрана троши свега 30 килограма горива.

Такође је битан и степен искоришћености инсталисаног капацитета, односно колико се заиста електричне енергије добије из неког извора. У случају угља то је 71 одсто, гаса 42 одсто, а нуклеарних електрана чак 92 одсто. С друге стране, степен искоришћености ветроелектрана и соларних електрана је тек око једне четвртине, што значи да су четири пута скупљи од онога што се мисли.

У упоредну анализу треба узети и висину цене изградње капацитета, али и трошкове горива, као и све трошкове, укључујући и декомпозицију електране. На пример, цена изградње нуклеарне електране је у старту нешто већа од осталих, али када се урачуна потрошња горива и трошкови за емисију штетних гасова онда је цена слична са градњом термоелектране. У САД то је око шест до осам центи по киловатчасу електричне енергије, а најскупља је струја из ветрогенератора.

Такође се узима у рачуницу и процена запоседнуте површине земљишта за производњу електричне енегије. У САД је био веома популаран биодизел, али је за производњу горива коришћена огромна обрадива површина што је значило смањење површина за производњу хране.

Уз ово, мери се и колико воде се троши приликом производње и ту доминира производња гаса из шкриљаца методом “фракинг” где се под земљу упумпава вода или водена пара под великим притиском како би се разбили шкриљци.

”Осим загађења подземних вода, у САД почиње да се плаћа и друга цена ове производње, па је недавно у Тексасу било пет земљотреса у региону где иначе нема земљотреса. Такође почели су и први банкроти произвођача јер нису профитабилни са ценом нафте испод 80 долара по барелу”, објашњава она.

Наравно у обзир се узимају и емисије штетних гасова и ту је лигнит најпрљавији. Међутим, чак и код хидроелектрана постоји емисија CO2, јер када се потопи нека површина изградњом бране, биомаса трули и ослобађа угљендиоксид.

Врлине нуклеарне енерегије

“Често се нуклеарним електранама замера опасност од зрачења. Међутим, при нормалном раду због строге регулативе и велике заштите уопште нема зрачења у нуклеарним електранама. С друге стране, углавном је непознато да у угљу има радиоактивних елеманата, пре свега ураинијума, и то што лошији угаљ то више. Ја сам узела узорке пепела из наше термоелектране и успела да га однесем у своју лабораторију. Измерили смо велике количине уранијума, торијума и осталих радиоактивних елемената. Када будем завршила тај рад моћи ћу дакажем и више детаља о томе”, рекла је Вујић.

У САД израчунато је да 400 термоелектрана емитује 38.600 тона токсичних материјала. Америчка агенција за заштиту околине је утврдила да термоелектране емитују 50 тона живе и 200 тона арсена годишње. Кажу да 17.000 људи годишње умире директно од последица штетних материја из термоелектрана.

Енергетска сигурност значи да земље настоје да не зависе од увоза енергије. Ту је веома занимљива Француска која је осамдесетих за време енергетских криза имала велике проблем. Они су тада донеи стратешку одлуку и данас 80 одсто електричне енергије добијају из нуклеарних електрана. Нуклеарне електране налазе се поред великих река јер им је потребна вода за хлађење.

“Како је Француска то постигла? Тамо је све у вези електричне енергије централизовано. Постоји један научно истраживачки институт, једна компанија Арева – нуклеарни гигант задужен за гориви циклус и једна компанија ЕДФ за управљање нуклеарним електранама.

Код нас се сада уводи дерегулација набавке електричне енергије. Да је мене неко питао испричала бих им причу о Калифорнији, која је почетком 2000-их прва почела са дерегулацијом. Пошто Калифорнија увози електричну енергију из других држава, они су одмах подигли цену, док дистрибутер у Калифорнији није могао да подиже цену струје потрошачима. После два месеца дистрибутер је отишао у банкрот. Држава је преузела на себе да купује електричну енергију. Прво је натерала дистрибутера да раскине дугорочне повољне уговоре, а онда склопила неповољне дугорочне уговоре о набавци струје, а онда је и држава банкротирала”, објаснила је Вујић.

У свету данас има 435 нуклеарних електрана у 30 земаља. У Јапану после Фукушиме све нуклеарке су заустављене, спроведена је стриктна контрола и пуштају се у рад један по једна. Како Вујић истиче, проблем у Фукушими било је бахато понашање компаније која је управљала електраном који се није био спреман за цунами.

“Јапан је прво погодио земљотрес од девет степени рихтера, па онда цунами од 14-15 метара. После земљотреса електранама није било ништа, али онда је наишао цунами, који је оплавио секундарне изворе енергије која се користи за хлађење реактора и зато је дошло до топљења. Проблем је што је компанија која управља електраном била уверена у своје процене да талас не може бити већи од шест метара. Само 60 километара даље друга нуклеарна електрана којом управља друга компанија прошла је неоштећено. Њени инжењери нашли су ознаке из 6. века докле је стигао талас и израчунали да он може бити 14 метара. Уложили су новац и направили су зид од 15 метара. Када је наишао цунами и потопио околна насеља електрана је била једино сигурно место у околини где су склањали људи. Мада ту причу нисте могли прочитати у медијима”, истиче један од највећих стручњака за нуклеарну енергетику у САД.

Како обезбедити електричну енергију

Многољудним земљама биће потребно много енергије и зато планирају и граде капацитете за производњу енергије од свих расположивих извора. Русија није само потписала уговоре за изградњу гасовода према Турској и Кини већ и за изградњу нуклеарних електрана и са Мађарском и Финском. У Бугарској су најзад осустали од градње електране након 20 година преговора.

“Бугарска је била уцењена од ЕУ да угаси четири реактора у електрани Козлодуј и од извозника постала увозник електричне енергије. Њихове владе, како која дође на власт, 20 година потписују и руше уговоре са Русима о градњи нуклеарке у Беленама док на крају Руси нису одустали. У регион, Мађари су једини били за Јужни ток, док се Србија скривала иза Бугарске, мада су у ствари мнистарка енергетике Зорана Михајловић и њени сарадници били стриктно против енергетских веза са Русијом”, оценила је Вујић.

Према њеним речима, Србија се налази у незавидној ситуацији .

“Изгубили смо резерве угља на Косову и Метохији и изгубили смо Јужни ток који је дугорочно требало да донесе стабилност. Нема дугорочне енергетске стратегије базиране на домаћим ресурсима и регионалној сарадњи. САНУ је пре две године организовао научни скуп “Енергетика и животна средина” после кога су сва та излагања штампана у зборнику, али нико из министарства није одговорио на наше позиве, ни да дође на скуп, нити после приликом објављивања монографије. Додуше, не видим да постоје стратегије ни за друге области као што је пољопривреда или привреда. Друга ствар је што ми немамо стручњаке. Наш одсек на ЕТФ је укинут пре 20 година, Винча је уништена, као да овој земљи не треба наука. У Министарству енергетике седе нестручни људи за тај посао још од Кори Удовички па до данашњег министра. У таквој ситуацији и хаосу и не треба градити нуклеарну електрану, али треба учествовати са 10-15 одсто у изградњи у региону, Мађарској или можда Чешкој или Словачкој”, поручила је Вујић.

Изгледа да се мораторијума на нуклеарну енергију из СФРЈ држи само Србија, пошто Словенија има озбиљне планове за изградњу још једне нуклеарке поред Кршког.

Аутор Милош Обрадовић

Извор Балканмагазин, 11. јануар 2015.

offline
  • Cigi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 2828
  • Gde živiš: Novo mesto

Rosneft Expands Its Presence in South Caucasus Via Georgia
Arrow http://www.jamestown.org/single/?tx_ttnews%5Btt_ne.....L_nsmc5A5s
Citat:Late in 2014, Russian state oil company Rosneft acquired 49 percent of the Georgian company Petrocas Energy Group, which owns a strategically important oil terminal at the port of Poti and Georgia’s most extensive network of gas stations, branded as Gulf (Rosneft.com, December 29, 2014). Additionally, Petrocas is actively engaged in transporting cargo in and out of Afghanistan.
Citat:However, as Zurab Gogoberidze, a columnist of the weekly newspaper Premier, noted in an interview for Jamestown, the Georgian authorities do, in fact, possess sufficient regulatory instruments to break up the Petrocas-Rosneft deal. “If the agreement between Petrocas Energy Group and Rosneft contradicts the Georgian Law on Occupied Territories, the State Registration Office of Georgia may refuse to register the agreement,” Gogoberidze said (Author’s interview, January 10). Nonetheless, the columnist doubts that the government of Georgia is resolute enough to block the deal, since officials in Tbilisi fear the resumption of a Russian embargo on Georgian goods.
Vračanje Rusa u Gruziju.

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

^
Неће то дуго трајати...амери увек чекају да се Руси потроше да нешто ураде и онда само преокрену...полтронима

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Napisano: 25 Jan 2015 11:59

Турски ток: Велика прилика Турске да постане "творац игре"

Почетком ове недеље министар за енергетику РФ Александар Новак је изјавио да саветује европским партнерима да већ сад почну са изградњом инфраструктуре за гасни хаб на турско-грчкој граници.

Раније је председник управног одбора „Гаспрома“ Алексеј Милер изјавио да је гасовод "Турски ток" о чијој су се изградњи Москва и Анкара договориле у децембру 2014. године "једина маршрута за будуће испоруке 63 милијарде кубних метара руског гаса, који сад у транзиту иде преко Украјине".

О томе да ли је Европа спремна за нову стварност и да ли се остварује стратегија Турске везана за претварање у регионални гасни хаб, говоре турски експерти.

Директор истраживачког центра Турског енергетског фонда (Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) Araştırma merkezi direktörü) Фатих Џемил Озбугдај (Dr. Fatih Cemil Özbuğday) сматра да Европа у насталим условима нема алтернативу осим да чека.

С тачке гледишта стварања техничке инфраструктуре тренутно приоритет представља допремање гаса из Русије у Турску, тачније до турско-грчке границе. И мислим да ће с почетком реализације пројекта Европа природно почети да се припрема за даљи транспорт гаса у Европу. Зато што је постало очигледно да се већ данас, како у Русији, тако и у Турској повећала политичка подршка овог пројекта. И имајући у виду потребе Европе за гасом може се рећи да на овај или онај начин руски гас доспева у Европу преко територије Турске. Правна инфраструктура постоји. Што се тиче техничке инфраструктуре, мислим да ће с почетком реализације пројекта у Европи почети одговарајући припремни радови.

Прошле недеље је председник управног одбора "Гаспрома" Алексеј Милер изјавио да гасовод "Турски ток", о чијој изградњи су се Москва и Анкара договориле у децембру 2014. године „представља једину маршруту за будуће испоруке од 63 милијарде кубних метара руског гаса, који сад у транзиту пролази преко Украјине. Односно, Украјина може да изгуби свој значај као земља за транзит енергената.

У наредних 30 година најмање 25% потреба Европе за енергијом задовољаваће се захваљујући гасу, сматрају стручњаци. Русија испоручује највише гаса Европи, више од Норвешке, Алжира, Нигерије и Катара. И она не намерава да напусти европско тржиште. Премда Турску неки плаше да може бити притешњена између Европе и Русије, директор истраживачког центра Турског енергетског фонда (Türkiye Enerji Vakfı (TENVA) Araştırma merkezi direktörü) Фатих Џемил Озбугдај (Dr. Fatih Cemil Özbuğday) је уверен да то неће уплашити турско руководство.

Ако се погледа спољна политика Турске може се приметити да је она активан играч који покушава да води своју игру. То се може приметити и на основу чињенице да Турска често остаје усамљена у региону. Она је тренутно остала сама на Блиском истоку, у Африци, и на пример, у вези с питањем односа према Египту. И то је пре свега везано за жељу Турске да постане "творац игре". Зато кад Турска већ игра овакве игре у спољној политици, не мислим да ће остати притешњена између Русије и ЕУ. Тренутно Турска жели да води своју игру, посебно у енергетској политици, она жели да постане регионални центар за трговину гасом и да заузме своје место у систему транзита енергената. Зато не мислим да ће настала ситуација створити Турској проблеме или да може да доведе до њене стешњености. Напротив, тренутна ситуација се потпуно уклапа у садашњу спољну политику Турске и иде јој у прилог.

"За Русију је пројекат "Јужни ток" имао велики значај и на њему се озбиљно радило", истакао је ове недеље премијер Русије Дмитриј Медведев. Како је истакао руски премијер, одлука Москве о одустајању од пројекта "Јужни ток" није била политичка и емоционална, већ искључиво правна. Медведев је објаснио да покушаји Русије да започне рад на овом пројекту нису уродили плодом. "Били смо приморани да напустимо пројекат. То је тужно, али се живот наставља, постоји читав низ других идеја. Спремни смо на сарадњу, али под условима о којима можемо да се договоримо", истакао је шеф руске владе. То значи да преговори о новим маршрутама ка Европи нису у далекој будућности.
опширније: http://serbian.ruvr.ru/2015_01_25/Turski-tok-Velik.....igre-4089/

Dopuna: 25 Jan 2015 18:52

Stratfor: Rusija grabi Arktik, nervoza u NATO savezu
Procenjuje se da se na Arktiku nalazi 30 odsto svetskih neotkrivenih rezervi gasa i 13 odsto nafte. Rusija reaktivira baze iz doba SSSR, raspoređena 52 borbena aviona i 122 helikoptera, otvara 14 aerodroma
Dok kriza u Ukrajini fokusira pažnju na zapadne granice Rusije, Moskva želi da se izbori za mnogo unosniji dobitak na severu, u Arktičkom krugu, ukazuje američka obaveštajna i izdavačka kompanija Stratfor, uz konstataciju da je topljenje leda otkrilo do sada nepristupačne naftne i mineralne rezerve.
Pošto je suočena sa ozbiljnim ekonomskim teškoćama, za Moskvu je obezbeđivanje novih energetskih rezervi i dalje osnovni prioritet.

Prema oceni Stratfora, u toku je militarizacija Arktika, za šta su ove godine osigurana sredstva, pošto je rusko Ministarstvo odbrane jedino kojem nije smanjen budžet.

Od osam članica Arktičkog saveta, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Norveške, Švedske, Danske, Finske i Islanda, pet su članice NATO.

Mada su sukobi Moskve sa Ukrajinom i Zapadom ostavili u senci vojno jačanje Rusije na Arktiku, ruske ambicije izazivaju nervozu arktičkih zemalja, posebno Norveške.
Procenjuje se da se na Arktiku nalazi 30 odsto svetskih neotkrivenih rezervi gasa i 13 odsto nafte.

Pomorski put od Istočne Azije do Evrope, preko Severnog ledenog okeana, predstavlja još jednu priliku za razvoj ekonomske infrastrukture na severu Rusije, navodi Stratfor.

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravu mora uređuje vlasništvo na Arktiku i predviđa da se isključive ekonomske zone protežu 200 milja od kopna, a još dalje, ako se podvodni resursi nalaze na kontinentalnoj ploči.

Stratfor ocenjuje da će od ove godine militarizacija Arktika biti ključni imperativ ruske vojske, uz modernizaciju armije i jačanje snaga na Krimu i u enklavi Kalinjingradu.

Prema podacima ruskog Ministarstva odbrane, arktičke baze iz doba Sovjetskog Saveza se reaktiviraju.

Kako bi mogla da primi moderne avione, obnavlja se aerodromska pista u arhipelagu Nova Zemlja, gde će biti raspoređen deo Severne flote, koja predstavlja dve trećine cele ruske mornarice, jedine na svetu u čijem su sastavu i atomski ledolomci.

Moskva je najavila formiranje novih snaga na severu, jačine 6.000 vojnika, sastavlenih od dve motorizovane pešadijske brigade, na području Murmaksa. Procenjuje se da Rusija na Arktiku ima 56 aviona i 122 helikoptera, prenosi Stratfor.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je izjavio da će do kraja godine Rusija imati na Arktiku 14 vojnih aerodroma, dok je Ministarstvo odbrane saopštilo da se očekuje da će do 2019. na tom području biti oko 50 modernizovanih aviona Mig-31 BM.

Uprkos ekonomskim problemima Rusije, Ministarsvo odbrane ne samo da je uspelo da izbegne drastično smanjenje budžeta kakvo je pogodilo druga ministarstva, već su izdvajanja za odbranu povećana za 20 odsto.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je krajem decembra potpisao novu vojnu doktrinu, u kojoj je Arktik po prvi put zvanično uvršten među ruske sfere uticaja.

Slično se dogodilo i sa pomorskom doktrinom Rusije, čija su dva glavna geopolitička imperativa napredak ka Crnom moru i dominacija na Arktiku.

Pojava dominantnog aktera na Arktiku će uticati na odnose Rusije sa zemljama sa severa Evrope, ali i sa Kinom.

Arktik je pola veka bio područje sukoba između SAD i SSSR i brojnih incidenata koji su mogli dovesti do sukoba.

Sada bi se ponovo mogao pretvoriti u zonu zamrznutog konflikta, ocenjuje Strafor.
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:53068.....ATO-savezu
Citat:Pošto je suočena sa ozbiljnim ekonomskim teškoćama, za Moskvu je obezbeđivanje novih energetskih rezervi i dalje osnovni prioritet.
Занимљиво је да готово никада не пропусте прилику да укажу на то како је Русија(са свим ресурсима што поседује) у економским проблемима и малтене пред распадом,па мора да "отима" ресурсе Арктика од "просвећених"!А ПОШТЕНИ Запад (пун ресурса) економски "цвета" и гледа неправду која му се дешава! Mr. Green
А онда ово:
Citat:Uprkos ekonomskim problemima Rusije, Ministarsvo odbrane ne samo da je uspelo da izbegne drastično smanjenje budžeta kakvo je pogodilo druga ministarstva, već su izdvajanja za odbranu povećana za 20 odsto.
Људи моји ово је "хорор-комедија"... Ziveli

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1075
  • Gde živiš: Beograd

http://www.altermainstreaminfo.com.hr/vijesti/nazi.....tnici-u-29

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1018 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 4 sakrivenih i 964 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., arsa, babaroga, bojanM84, BORUTUS, BraneS, brundo65, Dannyboy, djboj, Djokislav, doklevise, DonRumataEstorski, doom83, Dorcolac, dragoljub11987, DragoslavS, gorval, ikan, Istman, ivan979, jukeboxer, kokodakalo, kovinacc, Kubovac, kunktator, kybonacci, ljuba, LUDI, Lukaaa, Marko Marković, mercedesamg, milenko crazy north, Misirac, mkukoleca, nemkea71, oldtimer, opt1, raptorsi, raykan, repac, sap, savaskytec, slonic_tonic, Stoilkovic, VJ, Vlad000, voja64, wolverined4, Wrangler, 79693