Grcka-kriza i sve ostalo u vezi dogadjaja od skoro

5

Grcka-kriza i sve ostalo u vezi dogadjaja od skoro

rip
  • Vuco  Male
  • Nezaboravni član
  • Pridružio: 26 Sep 2012
  • Poruke: 392
  • Gde živiš: Kragujevac

http://srbijapress.com/cipras-priznaje-nezavisnost.....stcron.com

Rekoh ja Neutral kakv providan scenario.


http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2015&am.....id=1015144

Bebee Dol kako ih je pordao Neutral kakv izdaja naroda.Ovo je kapitulacija Grčke i gubitak suvereniteta.

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2015
  • Poruke: 593

Vuco ::...Ovo je kapitulacija Grčke i gubitak suvereniteta.

Grcka je izgubila suverenitet onog trenutka kad je postala clan EU i Eurozone.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

@ShurikSST
Kamatna stopa u ECB je izuzetno niska i kreče se od 1 - 2%. Grci su baš zapali u probleme jer su suludo uzimali kredite sa malim kamatama, koje su trošili na potrošnju umesto u primarni sektor (industrija i turizam). Što se tiće obaraja dinara kako na to gledaju penzioneri i radnici sa malim platama i penzijama? I koliki je kod vas deficit izvoza prema uvozu dali bi se zaista isplatilo obaranje kursa? Obaranje kursa se isplati državama koje imaju pretežiti izvoz.

offline
  • Pridružio: 02 Nov 2010
  • Poruke: 1286

jazbar ::@... jer su suludo uzimali kredite sa malim kamatama, koje su trošili na potrošnju umesto u primarni sektor (industrija i turizam).

Industrija je sekundarni (preradjivacki) sektor a turizam tercijalni (usluzni). Primarni sektor su ti poljoprivreda, rudarstvo, ribolov i slicne delatnosti koje proizvode primarne sirovine.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2011
  • Poruke: 607

Реално гледајући Грци су сами себи криви за ситуацију у којој су се нашли и сад кад дође зеленаш да наплати дуг они не би хтели да плате, а то неће да може...

Изашао је у Блицу добар чланак везан за њихову кризу...

И погледајте слику да схватите како су музли сопствену државу и како су странке годинама куповале гласове



http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/575084/Uporedil.....s-SOKIRATI

offline
  • su27 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2012
  • Poruke: 2492

neredi u Atini večeras...može biti svega

offline
  • yrraf  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 2476
  • Gde živiš: Loznica Srbija

Odgovornost za ovakvo stanje Grčke snose i političari ali i narod. Pogledajte ove cifre, pa ovo nema veze sa mozgom. Ovako visoke plate u javnom sektoru i penzije ne mogu da priušte ni mnogo bogatije zemlje. Izmuzli su sopstvenu državu. Možemo mi da volimo Grke i da ih poštujemo kao narod, ali da mi treba da im damo iz svog džepa novac reagovali bismo isto kao i EU. Zamislite samo prosečnog Čeha, Slovaka, Mađara i sl. koji ima 30-40% niža primanja od Grka a treba da izdvoji novac da Grci ne bi smanjivali plate i penzije. Pa ko može na to da pristane?

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2011
  • Poruke: 607

su27 ::neredi u Atini večeras...može biti svega

На тв- у кажу да их се тренутно окупило око 12 хиљада испред парламента...

Не верујем да ће од овог нешто да буде... демонстрираће мало, биће нереда али проће све ово релативно лако, а и већини народа је јасно да се налазе у го... до грла.

offline
  • Pridružio: 30 Jul 2011
  • Poruke: 775

jazbar ::@ShurikSST
Kamatna stopa u ECB je izuzetno niska i kreče se od 1 - 2%. Grci su baš zapali u probleme jer su suludo uzimali kredite sa malim kamatama, koje su trošili na potrošnju umesto u primarni sektor (industrija i turizam).


Nije moguce, ne uopste nego u smislenom obimu da se podize industrija. To je situacija koju je stvorila Nemacka - sa svojim (nemackim) jakim izvozom, novac koji perfierija dobija nije konkurentno uloziti u industriju. Kome bi to Grci izvozili kada efektivno monopol na izvoz drzi centar EU i u njemu Nemacka. U koju granu industrije da uloze grci da bi stvorili industriju i ko bi to uvozio od njih?

Ko je periferija grcke ekonomije kojima Grci mogi da izvoze? Libija i Albanija? Ili da nece Nemcima da izvoze automobile??? Nemcima je to evrozone gde su njihovi uvoznici svi oni sa jakom valutom da kupuju njihove proizvode ali sa previse jakom valutom da razviju svoju industriju i svoj izvoz negde drugo.

To je ono o cemu ja pricam - zemlje perfierije Evrope su svedene da finansiraju svoju potrosnju i konzumaciju jeftinim stranim kreditima. A ono sto konzumiraju i trose su skupi indistrijski proizvodi centra evrozone. A njima je ostalo da mozda eventualno nesto gurkaju oko tih "bubble" nekretnina terajuci zajmove za nekretnine kod skupih stranih banaka. Kao u Srbiji na primer, jedina radinost su neka valjanja nekretnina po tom jadnom Beogradu ali to se iskljucivo odrzava skupim pozajmljivanjem u sta ti ja znam Rajfazen i drugim stranim bankama obracunanim u francima ili evrima a otplacivanim u dinarima.

Istog trenutka kada utaji i zastane finansiranje jeftinim kreditima iz nemackih i austrijskih banaka, sve to vestacko trziste dozivi slom. Kao u Grckoj kao sto vidimo. Ako Nemac povuce jeftino finansiranje u Srbiji, na primer, automatski nam sleduje kriza vestackog trzista nekretnina. To je automatika. Jer to trziste nije odrzavano domacom proizvodnjom nego jefitnim stranim finansiranjem. I taj bol Nemac dobro zna i lepo manipulise periferijom EU (tu se broji i Srbija) tom polugom.

jazbar ::Što se tiće obaraja dinara kako na to gledaju penzioneri i radnici sa malim platama i penzijama? I koliki je kod vas deficit izvoza prema uvozu dali bi se zaista isplatilo obaranje kursa?

Uopste ne. Ovo je kategoricno netacno. Ako za svoju penziju u dinarima kupujes srpski luk i krompir, srpsko mleko, placas srpsku struju i stanarinu, kupujes srpsku odecu onda nikakva devalvacija ne moze da smanji tvoju potrosnju. Tvoj devalvirani dinar je po definiciji jednak recimo devalviranom dinaru srpskog seljaka koji ti prodaje mleko.

Posto smo uvoznici svega, devalvacija dinara nas onda "kosta" potrosnje. Ali pogledaj gore ispod sto sam napisao - svejedno je to lazna potrosnja koja je zasnovana na jeftinom kreditiranju u austrijskim i nemackim bankama. Dakle cim to nestane nestane i srpske (pa i grcke i spanske bugarske itd) lazne i finansirane potrosnje.

jazbar ::Obaranje kursa se isplati državama koje imaju pretežiti izvoz.

Jeste, cak i dodatno, obaranje kursa je jedini nacin da podstaknemo sopstvenu proizvodnju.

Ako je Srbinu lakse da pozajmi pare pa kupi egipatski krompir i argentinsku govedinu za pozajmljenje pare onda je jedini nacin da se to popravi devaluacijom valute.

Ako bi srpska valuta devalvirala, srpski potrosac bi bio primoran da kupuje srpski proizvod a srpski proizvodjac bi imao interesa da ulaze u proizvodnju u Srbiji. Posto vestacki odrzavamo valutu i potrosnju jeftinim nemackim novcem, onda nasa proizvodnja nema potraznju jer je preskupa i nekonkurentna.

Posto srpki seljak ne moze da parira subvencionisanim stranim seljacima, njemu nema smisla da posudjuje pare pa gaji stoku jer je jeftinije pozajmiti pare pa kupiti stranu stoku. I tako je Srbija preplavljena uvozom.

yrraf ::Odgovornost za ovakvo stanje Grčke snose i političari ali i narod. Pogledajte ove cifre, pa ovo nema veze sa mozgom. Ovako visoke plate u javnom sektoru i penzije ne mogu da priušte ni mnogo bogatije zemlje. Izmuzli su sopstvenu državu. Možemo mi da volimo Grke i da ih poštujemo kao narod, ali da mi treba da im damo iz svog džepa novac reagovali bismo isto kao i EU. Zamislite samo prosečnog Čeha, Slovaka, Mađara i sl. koji ima 30-40% niža primanja od Grka a treba da izdvoji novac da Grci ne bi smanjivali plate i penzije. Pa ko može na to da pristane?

Ne razumes o cemu pricas i pao si na nemacku propagandu. Svaki narod je isti, grci nisu genetski lenji a Nemci nisu genetski radni i vredni. To je laz. To je laz jednaka njihovim tvrdnjama da su Srbi genetski krvoloci kojima je genocid samo na umu. Bajke o lenjim Grcima i Spancima a vrednim Nemcima su i dalje samo bajke.

Mehanizme sam objasnio gore i sada povezi to sa evrom kao valutom Grcke i skontaj zasto evro radi za Nemacku i zasto su grci osudjeni da posudjuju pare dok god su u evrozoni. Oni ne mogu da zarade za svoju potrosnju. Oni moraju da finasiraju potrosnju koja se uveliko zasniva na uvozu i centra evrozone jer ne mogu da pokriju to izvozom.

Sim.a ::SvD (Svenska Dagbladet) 26 maj 2015
Grčki dug stvara mržnju među susjedima

......

Mats Persson
Profesor iz nacionalne ekonomije na Stockholms-kom univerzitetu, član komiteta za dodjeljivanje Ekonomske nagrade u ime Alfreda Nobela...


Odlican clanak. Vredi procitati. Nisam sve mogao da kopiram svejedno mi je predug post. Ne znam kod za "skrivanje" koji mnogi koriste.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

Napisano: 16 Jul 2015 14:52

ShurikSST ::jazbar ::Što se tiće obaraja dinara kako na to gledaju penzioneri i radnici sa malim platama i penzijama? I koliki je kod vas deficit izvoza prema uvozu dali bi se zaista isplatilo obaranje kursa?

Uopste ne. Ovo je kategoricno netacno. Ako za svoju penziju u dinarima kupujes srpski luk i krompir, srpsko mleko, placas srpsku struju i stanarinu, kupujes srpsku odecu onda nikakva devalvacija ne moze da smanji tvoju potrosnju. Tvoj devalvirani dinar je po definiciji jednak recimo devalviranom dinaru srpskog seljaka koji ti prodaje mleko.


Ako devalviraš vlastitu valutu znači da je plata i penzija manje vrijedna. Pošto uvozni produkti poskupljuju zbog slabije nacionalne valute, poskupljuje i domača proizvodnja čak i ona koja je sasvim ovisna od domačih surovina i energije, jer domači proizvođači automatski uspoređivaju svoje produkte sa uvoznijm produktima, nebi li maksimizovali profit. Nema u tržišnjoj ekonomiji linearnih efekata. Pošto je poljoprivreda u Srbiji manji odstotak nacionalnog BDP a isto i procenat kod korpe potrošaća, dok sva ostala industrija zavisi od uvoznog repromateriala, obavezno poskupljuju i domači proizvodi. E sad ako slediš povečanje cena, platama i penzijama odmah imaš veliku inflaciju jer potražnja naraste. Koliko znam i energija u Srbiji se uvozi, nafta, plin, kako je sa strujom? Devalviranje valuta najlakše podnose tehnološko jake države kojima je u proizvodu manji odstotak stranih repromateriala, surovina i energenata ako nemaju vlastitih, ako imaju još je lakše za njih.

Dopuna: 16 Jul 2015 14:59

versus ::jazbar ::@... jer su suludo uzimali kredite sa malim kamatama, koje su trošili na potrošnju umesto u primarni sektor (industrija i turizam).

Industrija je sekundarni (preradjivacki) sektor a turizam tercijalni (usluzni). Primarni sektor su ti poljoprivreda, rudarstvo, ribolov i slicne delatnosti koje proizvode primarne sirovine.

Lapsus linguae, hteo sam da kažem proizvodni deo privrede (industrijski i uslužni sektor privrede)

Dopuna: 16 Jul 2015 15:09

ShurikSST ::jazbar ::@ShurikSST
Kamatna stopa u ECB je izuzetno niska i kreče se od 1 - 2%. Grci su baš zapali u probleme jer su suludo uzimali kredite sa malim kamatama, koje su trošili na potrošnju umesto u primarni sektor (industrija i turizam).


Nije moguce, ne uopste nego u smislenom obimu da se podize industrija. To je situacija koju je stvorila Nemacka - sa svojim (nemackim) jakim izvozom, novac koji perfierija dobija nije konkurentno uloziti u industriju. Kome bi to Grci izvozili kada efektivno monopol na izvoz drzi centar EU i u njemu Nemacka. U koju granu industrije da uloze grci da bi stvorili industriju i ko bi to uvozio od njih?

Ko je periferija grcke ekonomije kojima Grci mogi da izvoze? Libija i Albanija? Ili da nece Nemcima da izvoze automobile??? Nemcima je to evrozone gde su njihovi uvoznici svi oni sa jakom valutom da kupuju njihove proizvode ali sa previse jakom valutom da razviju svoju industriju i svoj izvoz negde drugo.

To je ono o cemu ja pricam - zemlje perfierije Evrope su svedene da finansiraju svoju potrosnju i konzumaciju jeftinim stranim kreditima. A ono sto konzumiraju i trose su skupi indistrijski proizvodi centra evrozone.

Podcenjuješ grčku privredu sa stereotipima. Imaju oni i tehnologiju prilično razvijenu, naravno ne dovoljno, prilično su jaki u vojni industriji, industriji delova za raznorazna plovila, imaju i jaku prehrambeno prerađivačku industriju, jak turizam gotovo cele godine, brodogradnju te brodarstvo u svojstvu logistike. Naravno ne mogu se uspoređivati sa Nemcima i zato su trebali drugačije upotrebiti jeftine kredite koje su bezglavo uzimali. Grci su trošili kredite za potrošnju preglomazne javne uprave i socialne države te druge stvari npr. Olimpijske igre, puno para je odnela i korupcija... umesto da su više ulagali u tehnologiju.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 908 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 4 sakrivenih i 887 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bestguarder, ladro, laki_bb, Lazarus, mean_machine, mgolub, MikeHammer, mnn2, nenad81, operniki, Parker, Srky Boy, Trpe Grozni, W123, yufighter, Zimbabwe, zzapNDjuric99