U hramu vazduhoplovstva

U hramu vazduhoplovstva

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Reportaža iz Smithsonian Air and Space Muzeja i Steven F Udvar Hazy Centra

Pisao i fotografisao: SV aka EOD

Da postoji vazduhoplovna religija Smithsonian National Air and Space Museum u Washington D.C i Smithsonian Steven F. Udvar-Hazy Center pokraj međunarodnog aerodroma Dulles nedaleko od Washingtona bili bi njena najveća svetišta. Iako se radi o dvije posebne lokacije koje su nekih četrdesetak minuta vožnje udaljene jedna od druge ipak ih je, barem meni, teško posmatrati odvojeno. Način na koji je u njima predstavljena građa (čitaj: vazduhoplovi i vazduhoplovna tehnika) to jednostavno ne dozvoljava, jer se zapravo radi o jedinstvenoj postavci koja je zbog svog obima, mada bi bolji opis bio grandioznosti, izložena na dvije lokacije. Zašto grandioznosti, pa zaista malo je riječi koje mogu opisati činjenicu da jednim pogledom, u jednom prostoru možete obuhvatiti B-29 Superfortres, Constelation, Concorde, Boeing 707, SR-71 i Space Shutle ili „pionire“, X-1, X-15, Spirit of St. Louise, Space Ship One, Mercury IV i Geminy Friendship 7 kapsulu. Zato će i ovom reportažom ova zdanja biti obuhvaćena kao cjelina, naravno uz opisivanje specifičnosti kojima se ponaosob odlikuju i dopunjuju. Također, potrudit ćemo se da reportažu ne svedemo na prepričavanje podataka koji inače mogu biti pronađeni na zvaničnim internet stranicama, već da pokušamo prenijeti vlastiti doživljaj posjete ovim mjestima.

Zgrada Smithsonian National Air and Space Muzeja smještena je na National Mallu, centralnom dijelu Washington DC-a na kojem se nalaze i Captoll, Lincoln i Jefferson Memorial, Washington Monument, Bijela Kuća i veći dio od 18 muzeja koji nose ime Smithsonian. Predvorje zgrade ponajbolje opisuje njen sveukupan karakter. Milestones of Flight Hall (Dvorana prekretnica avijacije prev.aut), a od nedavno Boeing Milestones of Flight Hall perfektan je uvod u obilazak muzeja jer su u njoj izloženi veličanstveni „prvi“. Sa izuzetkom Flyer 1 braće Wright, kojem je posvećen zaseban paviljon i Me-262 umjesto kojeg je izložen ni približno slavan američki rođak XP-59A Aircomet, tu možete vidjeti prvi avion koji je preletio Atlantik, prvi koji je probio zvučni zid, i danas najbržu atmosfersku letilicu sa posadom, prvi komercijalni svemirski avion, te svemirske kapsule; jednu u kojoj je prvi amerikanac orbitirao oko Zemlje i jednu iz koje je napravio prvu svemirsku šetnju.
Cjelokupna postavka na obje lokacije je podjeljenja u tematske i istorijske cjeline ili postavke koje iz različitih perspektiva prikazuju razvoj vazduhoplovstva i astronautike, sa težištem na američkoj avijaciji, u njihovim tehničkim i tehnološkim, socijalnim, ekonomskim, sportskim, umjetničkim i vojnim aspektima. Iako su cjeline u zgradi National Air and Space Muzeja, za razliku od Steven F. Udvar Hazy Centra, jasno i fizički međusobno odvojene, ipak se lako krećete iz jedne u drugu, a ukoliko imate čak i površno znanje o vazduhoplovstvu, lako shvatate i gdje se dopunjuju kako međusobno u zgradi Muzeja tako i sa kolekcijom iz Udvar-Hazy Centra. Naprimjer, u paviljonu u kojem su izloženi lovci iz perioda Drugog svjetskog rata naći ćete A6M Zero, Spitfire, P-51 Mustang Fiat Cr51 i Bf-109, dok ćete F4F Wildcat, naći u dijelu posvećenom mornaričkoj avijaciji skupa sa dvokrilcem F-4B-4, SBD Dauntlessom i A-4 Skyhawkom, a Me-262 u paviljonu posvećenom mlaznoj avijaciji sa XP-80 Shooting Starom i FH-1 (prvim) Phantomom. Drugi velikani Drugog svjetkog rata; P-38 Lightning, P-47 Thunderbolt, P-40 Warhawk, P-61 Black Widow, F6F Hellcat, F4U Corsair, FW-190, N1K Shiden, pa i 'egzotični' avioni poput Me-163, Ar-234 Blitz, He-219 Uhu ili Do-335 Pfeil i istorijski B-29 Enola Gey izloženi su u zgradi ili bolje reći hangaru epskih proporcija pokraj aerodroma Dulles.

Ono što je u Air and Space Muzeju posebno dojmljivo je neposrednost postavke. Iako su izloženi avioni, naravno, najveća atrakcija, postavka je takva da vas prosto uvuče u sebe. Tako umjesto da tek gledate izložene avione vi i ulazite u kabinu Boeinga 747, sjedate na pilotsko sjedište lovca F-18 Hornet i kroz HUD na monitoru postavljenom na mjesto vjetrobrana patite let, prolazite kroz svemirsku stanicu Skylab čiji je enterijer uređen kao diorama u prirodnoj veličini ili stojite na mostu nosača aviona i kroz njegove prozore, zapravo monitore, posmatrate zbivanja na flight decku. Najbolje je reći da vas muzej zapravo usiše u sebe. Osim toga posebna atrakcija su interaktivni simulatori leta sa mogućnošću rotacije u dvije ravni u kojima za 8 dolara možete nekih 5 minuta letjeti i boriti se u avionima Sopvith Camel, P-38, F-86 ili F-4J.

U Udvar-Hazy Centru osjećate se zapravo sićušno. Iako vam je na prvi pogled, još dok joj prilazite i tražite mjesto za parking ili je gledate kroz prozor aviona koji slijeće na aerodrom Dulles, jasno da je ova zgrada zaista velika, tek kada uđete i jednim pogledom obuhvatite postavku postane vam jasno koliki je to prostor. B-29 dug 30 metara, Boenig 707 dug 41 metar, Concorde dug 61 metar i Constelation dug 35 metara zauzimaju nešto manje od pola prostora, a između njih je još uvijek sasvim dovoljno mjesta za postavku nekoliko desetina aviona i helikoptera. Centralno mjesto u ovom objektu zauzima čuveni SR-71 Black Bird izdvojen iz „mase“tako da su kada posmatrate s ulaza desno od njega borbeni avioni hladnog rata, rame uz rame F-86 Sabre i Mig-15, F-4 Phantom i Mig-21, ali između ostalih i F-8 Crusader, F-105 Thunderchief, F-14 Tomcat i prototip F-35B pokraj kojeg je izložen njegov motor koji mu omogućava vertikalno polijetanje i slijetanje. Lijevo od Crne ptice su postavke putničkih, poslovnih i komercijalnih aviona, borbenih aviona Prvog i Drugog svjetskog rata, helikopteri, sportski i akrobatski avioni, a iza njega poseban dio posvećen letovima u svemir na kojem je centralni eksponat Space Shutle Discovery. Kažu da Shutle nakon povratka iz svemira nije očišćen, pa na njemu još ima svemirske prašine koju je donio sa posljednje misije.









































Svemirskom letu je u oba zdanja posvećeno posebno mjesto, otprilike po trećinu prostora zauzimaju eksponatii vezani za let u svemir. U Air and Space Muzeju cjelokupan dio zgrade lijevo od ulaza i Boeing Milestones of Flight Halla posvećen je letu u svemir. Iako se veličina ovog prostora ni približno ne može mjeriti sa veličinom onog u Udvar-Hazy Centru ipak je sasvim dovoljan da se u njega slože eksponati koji predstavljaju svemirsku trku od V-1 i V-2 projektila, preko serije američkih raketa počevši od WAC Corporal rakete do Vanguarda, Scouta i Minutemana, potom model svemirske stanice Skylab, Hubble test teleskop, do fenomenalnog Apollo-Soyuz Test projekta – svemirskog susreta američkog i sovjetskog komandnog modula koji su i izloženi spojeni. Pored svemirskih letjelica u ovom paviljonu je izložena i raznovrsna oprema korištena u svemirskim letovima i to kako američka tako i sovjetska. Sa izuzetkom Apollo misija na Mjesec iz kojih su eksponati prikazani kao zasebna cjelina u zasebnoj prostoriji ovdje ćete vidjeti mnoštvo opreme, ponajprije skafandera i svemirskih odijela od kojih nas se naročito dojmila rekreacija svemirske šetnje iz doba Soyuz programa načinjena od orginalnih elemenata.
Iako su, kako smo već napomenuli, avioni najveće atrakcije, pored njih su izloženi i drugi predmeti neposredno vezani za vazduhoplovstvo. Prvenstveno je to vazduhoplovno naoružanje iz svih epoha razvoja ratne avijacije izloženo u pripadajućoj izložbenoj cjelini. Kad već govorimo o naoružanju moramo reći da je bombardersko i raketno izloženo zasebno i u presjecima, ali i podvješeno na avione, pa su avio bombe iz perioda Drugog svjetskog rata prikazane 'u stroju' poredane po veličini od 100 do 500 funtašice pored aviona koji su ih nosili, a presjeci raketa HVAR i Tiny Tim u staklenim vitrinama. S druge strane Hellfire projektil je izložen podvješen na UAV Predator koji pak visi okačen za tavanicu u dijelu muzeja posvećenom bespilotnim letjelicama, ali tako blizu galerije na drugoj etaži da je veoma lako proučiti svaki dio kako projektila tako i aviona. Identičan je slučaj i sa bombama Mk-82 podvješenim na A-4 Skyhawk s tom razlikom što je sam avion postavljen na parteru. Osim oružja izloženi su i motori te uniforme, kombinezoni, šljemovi, fotoaparati i kamere koje su koristile posade Apolla i Space Shutlea na svojim misijama, te različita pilotska oprema koja ilustruje razvoj vazduhoplovstva. Osim istorijskih vazduhoplova i vazuhoplovne opreme na posebnim mjestima izložene su i makete nepostojećih letala korištene za snimanje filmova poput svemirskog broda iz filma 'Bliski susreti treće vrste' dok je na našu veliku žalost autentičan model svemirskog broda Enterprise iz čuvene serije 'Zvjezdane staze' uklonjen radi održavanja samo nekoliko dana prije naše posjete muzeju.
Na ovom mjestu moramo napomenuti da je u Air and Space muzeju postavljen paviljon u kojem je centralni eksponat – automobil. Paviljon nosi naziv 'Time and Navigation' i posvećen evoluciji navigacije i razvoju navigacionih uređaja od prvih kompasa i orijentacije prema zvijezdama, preko inercijalnih navigacionih sistema, do GPS-a i automobila Volkswagen Touareg Stanley pobjednika DARPA Kupa 2005 - off-road trke automobila bez vozača duge 212 kilometara.
Kako smo na početku rekli, nije svrha ove reportaže da 'prepriča' posjete Air and Space Muzeju i Udvar-Hazy Centru jer bi za to trebalo mnogo više prostora, a pored zvaničnih web stranica ovih ustanova bilo bi i bespotrebno, već da prenese utiske koje smo stekli tokom naših posjeta. A naš glavni utisak je da su svi eksponati u besprijekornom stanju. Jasno nam je i zašto, najprije niti jedan eksponat se ne nalazi vani izložen uticaju vremenskih prilika, već su svi u zatvorenom i vrhunski održavani. Jasno je na prvi pogled da iza postavke stoji mnogo rada, znanja, vremena i ponajprije novca. Dalje, iako je američko vazduhoplovstvo i kosmonautika, te nihova istorija okosnica muzeja, nipošto nisu zapostavljene bitne činjenice svjetske vazduhoplovne i astronautičke istorije, pa je i Bleriotovom letu preko kanala La Manche, te prvoj svemirskoj šetnji Alekseia Leonova posvećena pažnja koju zaslužuju. Kako dolikuje muzejima uz svaki eksponat nalazi se i tabla sa osnovnim opisom i podacima, ali nije isključeno da će vam prilikom razgledanja prići i neki od kustosa, te vam objasniti i ponešto što nije zapisano. Tako smo u Udvar-Hazy Centru imali priliku čiti zaniumljivu priču o avionu F4U Corsair, takozvanom 'britanskom sletanju' ovim avionom na nosač i načinu na koji je Charles Lindbergh učio pilote Corsaira da izvuku maksimalan dolet iz aviona.
Smithsonian Air and Space Muzej i Udvar-Hazy Centar jedinstvena su institucija, ali nekoliko stotina izloženih vazduhoplova od Flyer 1 braće Wright do Space Shutlea, X-15 i SR-71 prosto nisu mogli biti smješteni u zgradi muzeja u Washington DC-u. Dok se u Air and Space Muzeju iz prve ruke upoznajete sa esencijom vazduhoplovne istorije, u Udvar-Hazy Centru je na doslovan način prikazana njena veličina. Iako nismo vidjeli neke od legendi avijacije (mislimo na avione naravno) poput B-17 Flying Fortress ili B-24 Liberatora ili F-111 Aardwarka ono što smo vidjeli zaista nas je ostavilo bez riječi. Na ova dva mjesta izloženo je gotovo sve što je obilježilo istoriju vazduhoplovstva i kosmonautike ako ništa gotovo sve što je proizvedeno s one strane Atlantskog okeana. Činjenica da dolazimo iz države u kojoj se muzeji zatvaraju zbog nedostatka osnovnih sredstava i prilika da iz prve ruke vidimo jedan od najvećih muzeja posvećenih vazduhoplovstvu i kosmonautici ostavili su u nama pomiješana osjećanja. S jedne strane gorčine, a s druge zanosa i ushićenja.




















Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 703 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 6 sakrivenih i 655 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bestguarder, cavatina, cemix, Dannyboy, darkstar101, dekan.m, Denaya, DPera, Excalibur13, Georgius, Hans Gajger, HrcAk47, indja, ivica976, kalens021, ksyyaj, ladro, Luka Blažević, Marko Marković, milutin134, Mixelotti, NoOneEver Dreams, Panter, panzerwaffe, pera bager, Petarvu, pristinski korpus, raptorsi, rodoljub, slonic_tonic, sokars, solic, stegonosa, theNedjeljko, trajkoni018, Tvrtko I, vathra, wizzardone, YU-UKI, zillbg, |_MeD_|, šumar bk2