Južnoafrička oklopna vozila

2

Južnoafrička oklopna vozila

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Neka izgleda kako hoće samo da sačuva glavu onima unutra kad grune IEN.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Interesantno je da je rodonačelnik MRAP vozila u južnom delu Afrike je rodezijsko civilno vozilo prilagođeno ratu Leopard



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19092

To bese na bazi VW Bube?

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7049

Rooikat je točkaško oklopno vozilo proizvedeno u Južnoj Africi za potrebe Armije JARa. Dizajnirano je za borbeno izviđanje tokom visokomobilnih operacija i pronađi i uništi misija. Sekundarna uloga uključuje borbenu podršku, protivoklopne i protivgerilske operacije. Rooikat je namijenjen misijama dubokog proboja, tako da je točkaški dizajn bio neophodan za brzinu i savladavanje pjeskovitih, pustinjskih oblasti koje bi možda usporile gusjenična vozila.

Radijus vozila iznosi 1,000km na potpuno autonomnoj osnovi. Po povratku u bazu za novo borbeno putešestvije može biti spremljen za manje od 24 sata. Maksimalna brzina na putu iznosi 120km/h, a prosječna cross country brzina iznosi 50km/h. Od 0km/h do 30km/h ubrzava za manje od osam sekundi.


Dizajniran da zamijeni Eland/Panhard AML, Rooikat je stigao prekasno za rat u Angoli. Prilikom dizajniranja vozila usvojene su lekcije iz rata u savani. Vozilo je osposobljeno za djelovanja daleko od logističkih centara uz oružje koje mu je omogućavalo efikasno dejstvo po svim tipovima tenkova susjednih zemalja. Brzina mu je omogućavala da izmanevriše protivnika i da ga napadne sa njegovih krila i iz dubine njegove pozadine. Proizvodnja je započela 1989, a proizvedeno je oko 240 komada.

Postoje dvije verzije vozila i označena su prema kalibru glavnih oružja:

Rooikat 76 sa 76mm topom, razvijenim od strane Reemita za South African National Defence Force (SANDF) i operativno korištenim od strane SANDF od 1980;

Rooikat 105 – unapređenje i redizajn iz devedesetih od strane Reumech OMC radi kastomizovanja sredstva za ino - tržište, završen 1994 razvojem Rooikat 105 varijante sa 105mm ožljebljenim topom.

Čeoni oklop Rooikata štiti od pancirne municije 23mm (naglasak na ZU 23). Kružno je zaštićen od malokalibarskog oružja i parčadi artiljerijske municije. Pod tijela vozila obezbjeđuje povećanu zaštitu od eksplozija mina (izdržava eksploziju TM 46 mine). ABHO zaštita je kompletirana i standardna. U opremu spadaju i generator dima na izduvu i bacači dimnih kutija.

Opremljen je potpuno stabilisanima GT4 76mm topom, razvijenim od strane italijanske OTO Melara kao mornarički top. Iako relativno malog kalibra, top probija čeoni oklop većine opšte prisutnih tenkova tog regiona iz svih napadnih uglova (M-48, T-54, T-55 i T-62) na daljinama od 1500m.


Vozilo je opremljeno modernim SUVom. Kao lovac tenkova ima dobru preciznost na daljinama od 2 000 metara u dnevnim i noćnim uslovima i sa dejstvom u pokretu. Ima mogućnost direktne vatre do 3km i indirektne do 12km. Brzina paljbe 6 granata/minut. Borbeni komplet iznosi 48 granata. Uz top je spregnut mitraljez 7,62, a na kupoli je još jedan.

Goni ga nepoznati V10 diesel motor, snage 563ks. Motor se nalazi pozadi. Vozilo je opremljeno i centralnim sistemom za kontrolu pritiska u gumama. Sa 8x8 konfiguracijom održava mobilnost i u slučaju gubitka bilo kojeg od točkova. Vozilo je opremljeno i sa run-flat insertima koji omogućavaju mobilnost i posle gubitka pritiska u točkovima. Vozilo nije amfibija.

Posadi čine vozač, komandir, nišandžija i punilac. Vozač se nalazi u centralnom dijelu vozila, a komandir, nišandžija i punilac u kupoli. Osim standardne opreme za vozača za čišćenje njegovih dnevno – noćnih periskopa postoji i sistem u vidu komprimovanog vazduha za čišćenje periskopa. Motor je pozadi. Motor, transmisija, menjač, hladnjak upakovani su u jedinstveni power – pack dizajniranim za zamijenu u terenskim uslovima za manje od 60 minuta.

Motorno odeljenje je opremljeno sa automatskim sistemom za detekciju i gašenje vatre. Težina vozila iznosi 28 tona.


PAA Rooikat ZA35 razvijen devedesetih. Dva topa kalibra 35mm imaju kombinovanu brzinu vatra od 1100 granata u minuti (HE-FRAG za vazdušne ciljeve i AP - I za oklopna vozila). Opremljen je sa EDR 110 osmatračkim i nišanskim radarom koji može da prati do 100 vazdušnih ciljeva simultano. Antena može biti podignuta na visinu od 5 metara radi povećanja mogućnosti osmatranja dok vozilo miruje. Može da prosleđuje podatke o ciljevima obližnjim PAA i PVO sistemima koji nemaju radare. Vozilo je opremljeno sa kompjuterizovanim SUVom, potpuno stabilisanim nišanskim sistemom i laserskim daljinomjerom.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

bojank ::To bese na bazi VW Bube?
Nema detalja ali na to mi liči.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7049

SAMIL - Kwevoel kamioni

SAMIL kamioni (South African MILitary) standardna su logistička transportna vozila oružanih snaga JARa. Civilne verzije ovih vozila označene su kao SAMAG (South African MAGirus). Proizvodnja ovih vozila prestala je 1998. Od 1979 godine proizvedeno je više od 17.000 vozila kapaciteta od 2 do 10 tona sa doradom sistema hlađenja motora i transmisije.

Vozila su raspolagala visokom, snažnom šasijom, što ih je činilo pogodnim za ozbiljne off-road uslove i idelanim vozilom za južnoafričku armiju.

Poslednjih godina, rekondicionirana i prerađena SAMIL vozila iz vojnih viškova našla su put do farmera, rudarskih kompanija, šumara, raznoraznih kontraktora.

Glavne, unaprijeđene verzije Magirus Deutz dizel kamiona, uključuju SAMIL 20, SAMIL 50 i SAMIL 100 vozila u raznim varijantama i verzijama.

SAMIL 20 je unaprijeđeni Magirus Deutz 130M7FAL 4x4 2-ton (teret) kamion. Model Mark 1 koristio je vazdušno – hlađeni motor, kasnija varijanta Mark 2 koristila je lakši vodeno – hlađeni motor domaće kompanije Atlantis Diesel Engines zbog međunarodnih sankcija. Koristio je lakši rezervoar i modifikovanu transmisiju. Bulldog i Rhino Buffel varijante bazirane su na SAMIL 20.

SAMIL 50 unaprijeđena verzija Magirus Deutz 192D12AL 4x4 5-ton (teret) kamion. Klasifikovan kao srednji kamion, imao je ceradu preko čelične osnove tovarnog prostora; sjedišta za 40 putnika mogla su se postaviti u više tipova redova. Korišten je i kao komunikaciono vozilo, akumulatorska stanica, varilačka stanica, cisterna, poljska kuhinja, mobilno kupatilo i kao kontejnerski transporter.
Kao i SAMIL 20 koristio je vazdušno – hlađeni motor, kasnija varijanta Mark 2 koristila je lakši vodeno – hlađeni motor domaće kompanije Atlantis Diesel Engines zbog međunarodnih sankcija. Koristio je lakši rezervoar i modifikovanu transmisiju.

SAMIL 100, unaprijeđeni Magirus Deutz 320D22AL 6x6 10-ton (teret) kamion. Klasifikovan kao teški kamion, napravljen je od presovanog čelika sa tovarnim prostorom (kapaciteta do 50 putnika). Varijante uključuju sa svih strana oklopljenu verziju, damper, cisternu, artiljerijski tegljač, poljsku kuhinju, hladnjaču, ambulantu, vozilo za izvlačenje, nosač za VBR kao i nosač za PAT 23mm. Verzija za nošenje tereta ima kran kapaciteta 1.2t.

Na osnovu ovih vozila, Južnoafrikaci su započeli sa izradom lakih, srednjih i teških od mina zaštićenih kamiona - MPV Kwevoel, odnosno MPT - Mine-Protected Truck.


Kwevoel 20 izrađivao se na šasiji Samila 20 (4х4, tereta do 2 tone) kao višenamjensko vozilo svih rodova vojske. Posjedovao je visoku prohodnost, dobru zaštitu, pouzdan rad motora u uslovima afričkih vrućina, i dobru nosivost.




Mfezi Sanitet

Mfezi - oklopljeni sanitet južnoafričkog vojnog medicinskog servisa. Zamijenio je Rinkhals Oklopne Sanitete pri kraju rata u Angoli. Mfezi je 17 tona teško (37,000 lb) oklopno vozilo sposbno da izdrži eksploziju 3 x TM-57 mine/21 kilogram (46 lb) TNT pod bilo kojim točkom ili dvije TM-57/14 kilograma (31 lb) TNT pod šasijom. Strane štite od 7.62x51mm caliber NATO Ball. Radijus vozila iznosi 1000km po putu i 300km van puteva.
Vozilo krca dvojicu sanitetlija i ima kapacitet za 4 ležeća i 4 sjedeća pacijenta. Konfiguracija unutrašnjosti vozila može biti promijenjena u skladu sa situacijom uz intervenciju radionice.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Zanimljiva vozila, za svakog ponešto.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7049

Napisano: 10 Jun 2015 16:08

Husky VMMD (Vehicle Mounted Mine Detector) ili ranije poznat kao Chubby sistem, dio je kompozicije za uklanjanje mina razvijene od strane DCD-Dorbyl Rolling Stock Division iz Istočnog Randa, Južna Afrika.

Sistem je razvijen sedamdesetih za potrebe južnoafričkih odbrambenih snaga radi čišćenja ruta vojnih konvoja u Namibiji i Angoli. VMMD sistem čine dva Husky vozila. Prvo djeluje kao Mine Detection Vehicle (MDV). Ranije je nazivan Meerkat i nije bio 4x4. Drugi Husky u sistemu vuče set od tri Duisendpoots i poznat je kao towing /mine detection vehicle (T/MDV) Poslednja verzija Haskija - 2G, ima visoko senzitivni detektor za otkrivanje minimalnog prisustva metala, u tlo penetrirajući radar, snažne mlaznice vazduha i robotsku ruku. Ova dodatna oprema dovela je do re – dizajna Haskija radi stvaranja prostora za drugog člana posade. Haski 2G izglasan je od strane US Army u Top 10 najnaprednijih inovacija u armijskoj tehnologiji.

Duisendpoot je kompozicija prikolica za detoniranje mina - mine-detonating trailer set (MDT). Aktiviraće bilo koju minu koja nije detektovana od strane Meerkat i Haskija.

Varijante
• Husky Mk I
• Husky Mk II
• Husky Mk III
• Husky 2G (druga generacija) – 2 člana posade

Više od 400 VMMD sistema je u službi širom svijeta u vojsci i civilnim organizacijama, uključujući 644 Haskija u sastavu američkih i kanadskih snaga.

Chubby koristi izbor od V oblikovanih vozila otvorene konstrukcije radi detektovanja i rasturanja mina. Vozilo za detekciju vrši veoma mali pritisak na tlo (preći će preko većine protivtenkovskih mina, a da ne izazove eksploziju), dok vozilo za detonaciju ima naizmjenično raspoređene točkove i vrši velik pritisak na tlo.

Chubby sistem iako predstavlja očigledan uspjeh operativno raspoređenog sredstva, dizajniran je za borbu protiv specifičnog seta prijetnji u jedinstvenom okruženju. Svakako predstavlja i prekretnicu u razvoju opreme i taktike za čišćenje putnih pravaca.


Dopuna: 11 Jun 2015 17:55

Jakkals

Jakkals je mali, agilni nosač oružja i višenamjensko vozilo za vazdušnodesantne jedinice južnoafričkih odbrambenih snaga. Jakkals može nastupati drumom, prebačen helikopterom ili desantiran iz vazduha odnosno transportnog aviona.

Oružje koje se može montirati na Jakkalsu uključuje 106mm M40 bestrzajni top, M2 Browning teški mitraljez, raznorazni mitraljezi, a može se koristiti i za vuču Valkiri-5 višecjevnog lansera raketa ili PATova poput ZU-23-2.

Vozilo koristi i malu prikolicu u varijanti za logističku podršku, naročito za minobacače 120mm i ostalu vazdušnodesantnu artiljeriju. Jakkals je korišten samo u odbrambenim operacijama južnoafričkih vazdušnodesantnih jedinica tokom Graničnog rata.

Težina 1,120 kg, motor 1600cc, transmisija Manual, 4x4, brzina 72km/h.










WASP

Wasp Rapid Deployment Reconnaissance Vehicle (RDRV) razvijeno je od strane Alvis OMC sa namijenom zadovoljavanja zahtjeva za lakim, vazdušnodesantnim vozilom brzih intervencija.

Vozilo je kompaktno, lako sa dobrim performansama. Dizajn dozvoljava kastomizaciju po specifičnim narudžbama i može zadovoljiti zahtjeve raznih specijalnih i vazdušnodesantnih snaga.

Vozilo se može koristiti u raznim ulogama uključujući izviđanje, prevoz trupa, vazdušnu podršku, rejdove, raspoređivanje lakog i teškog oružja, te evakuaciju nastradalih.

Iako primarno dizajniran za desantiranje iz vazduha ili prevoz vazdušnim putem, vozilo se na velikim udaljenostima može uputiti i svojim hodom.

Vozilo je dostupno u dvije varijante:
Izviđačko - RDRV is the primary vehicle for employment by special forces and reconnaissance units.

Logističko - Rapid Deployment Logistics Vehicle (RDLV), its main role is that of a logistic vehicle for employment on and around the Drop Zone (DZ).

Težina 2.500kg, motor 140ks, maksimalna brzina po putu 115km/h, brzina 5, konfiguracija 4x4.

Koristi ga Južna Afrika u količini od 25 komata.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ova vozila iz poslednje dopune kljife baš i nisu u skladu sa temom.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

Ovaj WASP sa VBR i M2 baš je potentan, sa nekoliko komada njih može vod ili mala četa specijalnih snaga zaustaviti i suprotnički pešadijski bataljon na neko vreme, dok se ne povuku iz neprijateljskog teritorija.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1042 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 4 sakrivenih i 1002 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Petar, A.R.Chafee.Jr., AleksSE, Andrija357, Arahne, Asparagus, bokisha253, Brana01, Cassius Clay, comi_pfc, cvrle312, draganca, Duh sa sekirom, FOX, Georgius, hologram, JOntra, Kriglord, Kruger, Leonov, lord sir giga, Luka Blažević, Magistar78, Milos ZA, Milos82, Misirac, nebkv, NoOneEver Dreams, Outis, procesor, raptorsi, suton, VJ, Vlada78, wolf431, Zerajic