Preživljavanje u prirodi

10

Preživljavanje u prirodi

offline
  • Ika  Female
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 12 Jul 2009
  • Poruke: 18

Evo i poslednjeg dela:
4shared.com/file/117969110/70d3ad7/prir.....bolov.html



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

Negde sam pročitao da čak i morska voda može da se pije, ali u vrlo malim količinama?



rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Ne ne bi trebalo da se morska voda pije ni u malim količinama, jer još više moze izazvati žedj, pospešuje izlučivanje telesnih tečnosti što opet moze dovesti do dehidracije i opterećuje takodje bubrege..
Jedino što moze je da se so iz morske vode odstrani destilacijom, tako što se na toploti izdvaja vodena para oslobodjena soli, kad je zima u posudi u kojoj se nalazi morska voda smrzne se slatka voda a so se skoncentriše u sredinu odstrani se iz posude a onda se tako bez soli otopi i koristi se...

offline
  • Pridružio: 06 Jan 2009
  • Poruke: 249
  • Gde živiš: Ruma

Natrix svaka cast, Morskom vodom nevalja ni usne da nakvasis a kamo li da popijes, unosenje soli u organizam valja ali kad imas vode u izobilju a ne kad prezivljavas. Bolje uhvati ribu pa se napij tecnoscu iz riba ili skoljka... samo nikako piti morsku vodu ako nemas obezbedjen izvor pijace vode.

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Ekstra knjiga, al Dejane, kad već voliš da se smucaš onda skokni i kupi knjigu nemoj čekati da je dobiješ pouzećem to je bar lako

Tačka pet uvodnog posta, (mada je uvod sa linkom knjige dala Iki)

Ishrana u prirodi

Jedno je -ishrana u prirodi-, a drugo – ishrana i prezivljavanje- nešto slično sam rekla onomad temi Vojnička hrana za teren. Bebee Dol

Nije suština i lako je poneti hranu sa sobom i egzistirati tako neko vreme (ishrana u prirodi) al šta u slučaju kad hrane više nema, kad dodje do nepredvidjene sitacije ili jednostavno ne mozemo doći do hrane osim one koju u prirodi nadjemo da je iskoristimo kao dopunsku hranu, ili kao jedini preostali način ishrane..

Ljudi često imamju predrasuda prema ishrani u prirodi i novim načinima I izvorima hrane.
Većina ne zna šta se može jesti od onoga što nam priroda pruža i na koji način se može pripremiti za jelo, a s neznanjem je povezan i strah od trovanja kao i strahom da se proba nešto novo il egzotičnije od onoga na šta su navikli.

Drugo komfor i hedonizam učinili su čoveka bukvalno rečeno nesposobnim da egzistra u nekim vanrednim okolnostima i tačnije sasvim prirodnim što bi rekao Jovan Memedović. Laughing

Apsurd je dozvoliti, naći se u prirodi, i umreti od gladi samo zbog toga što nismo sigurni šta je to što priroda nudi a što se moze jesti. No čak ne moramo znati baš sve biljne i zivotinjske vrste koje su jestive da bi preziveli..
Tačnije lakše je pravilo i jednostavnije je ako ništa drugo znati šta nije za jelo pošto su takvih biljnih i zivotinjskih vrsta ipak ima manje i lakše je da se tako zapamti.


U prirodi je jestivo puno toga, od oko 300 000 vrsta divljih biljaka, više od polovine se može jesti. Al nisu sve vrste zastupljene tokom cele godine podjednako naravno…

Šta se sve moze koristiti iz prirode po hiararhihiji ishrane ide se od jednostavnijih do slozenijih organizama, tako u prirodi I imaju prioritet u ishrani.

Biljna hrana: -zelene, zeljaste biljke (bokvica, maslačak, kopriva..), jestivi cvetovi (bagrem..), korenaste biljke, divlji plodovi, jezgrasti plodovi, (kesten, žir, badem, lešnik), začinsko I I bilje za čajeve, gljive, divlje voće I bobičasto voće (kupine, jagode, borovnica), kruška, drenjina, alge, lišajevi..

Životinjska hrana : puževi, rečni, potočni I morski rakovi, školjke, mekušci, inskekti, ribe, vodozemci, gmizavci, ptice, sisari…

Prilikom spremanja hrane potrebno je obezbediti vatru, naravno voditi računa o vodi njenom racionalnom korišćneju ako je u deficitiu, i prilikom korišćenja kao i naravno obezbediti pribor za pripremu hrane, koji u nekim slučajevima moze biti improvizovan..(alu folije, konzerve, kašike napravljene od drveta isl).

Hrana u prirodi se sprema jednostavno, uz ostranijvanje mehaničkih I ostalih nečistoća pranjem, kuvanjem, a onda pečenjem ili przenjem….

Saveti

Od nekih divljih biljaka može se za ishranu upotrebiti redimo samo jedan deo , a od drugih dva ili više, pa čak i svi. Lišće je po pravilu bogato vitaminima, plodovi šećerima i vitaminima, a korenje i lukovice skrobom i šećerom, a jezgrasti plodovi su izvor masnoća I ugljenih hidrata.
- Neke biljke imaju antiseptička I lekovita dejstva ili su pune vitamina pa se od njih mogu spravljati napitci ili se mogu žvakati…

U prirodi se:
- koriste se one vrste koje koristi za ishranu lokalno stanovništvo
- može se jesti i bilje koje jedu životinje i ptice jer je pouzdan dokaz da ono nije otrovno
- kada se upotrebljavaju listovi I nadzemni delovi biljke treba u brati što mlađe .

- brati biljke koje rastu u hladu, izuzev vrsta koje isključivo rastu na mestima izloženim suncu
- kad god je moguće biljke brati ujutro dok su još sveže
- izbegavati branje biljaka koje su napadnute parazitima

- ako biljka kad se prepolovi daje beličastu tečnost poput mleka ima jak miris ili nagriza kožu, ili od nje peku oči nije za jelo, kao ni inače biljke jakog mirisa (tu se ne računaju neke začinske biljke)
- Ukoliko "skupljaju usta" biljke kad se zagrizu ili imaju neprijatan ukus - nisu za jelo.
- pečurka koja brzo pomodri kad se šeširić prelomi je otrivna kao I one jarkih boja
- pečenje (mesa, ribe i sl), može se vršiti kad se meso uvije il stavi na alu-foliju i peče u vrelom pepelu ili žaru.
- puzevi se mogu takodje peći kad se zajedno sa ljuskom ubace u žar (kao školjke ili kesten takodje) al najbolje je prvo da se skuvaju očiste od iznutrica I peku,
- puzevi se skupljaju (beru) kad su mladi I sitniji I posle kiše
- meso se moze peći i ako se umota u glinu I tako ubaci u žar
- na improvizovanom raznju od grana moze se peći zec, riba, fazan, ptica isl…
- hleb se takodje moze peći u prirodi I to na vrelom kamenu kao I jaje, ili pored žara
- meso divljih zivotinja je potrebno dobro termički obraditi, skuvati ili ispeći kako bi se uništili eventulani paraziti
- bolje je ipak I bezbednije u prirodi koristiti meso mekušaca, i jednostavnijih organizama I biljojeda nego mesojeda I svaštojeda jer je manja mogućnost trovanja I zaraze takvim mesom…

(....)

offline
  • Pridružio: 06 Jan 2009
  • Poruke: 249
  • Gde živiš: Ruma

Natrix u pravu si ishrana u prirodi je kad odes da se prosetas kroz sumu pa malo skupljas jestivo bilje pecurke itd ali ti zivot nezavisi od te hrane, a prezivljavanje je kad nemas nista od hrane i moras da se snadjes da je sakupis jer od te hrane sto skupis zavisi dal ces ostati ziv.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Evo zasto ja ne volim gljive plus su saprofitski organizmi koji zive na uginulim ostacima.

Citat:U poslednjih mesec dana na Infektivno odeljenje valjevske bolnice primljeno je dvadesetak pacijenata zbog trovanja gljivama, od kojih se četvoro sa veoma ozbiljnim simptomima nalaze na lečenju u Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu. Ako se uzmu u obzir lakša trovanja za koje se građani ne obraćaju lekaru, njihov broj sigurno je dosta veći.

Povećan broj pacijenata sa simptomima trovanja pečurkama razlog je da Zdravstveni centar Valjevo i Gljivarsko društvo, nakon sastanka načelnice Infektivne službe dr Snežane Arsenijević i predsednika Društva Dragića Tomića, upute zajednički apel svim građanima koji beru i jedu gljive, kao i prodavcima pečurki, da budu daleko precizniji i obazriviji pri utvrđivanju njihove jestivosti. Preporuka je da građani konsultuju stručnjake i dobre poznavaoce, a ukoliko imaju simptome trovanja da se što pre jave lekaru.

Svi pacijenti koji su primljeni na lečenje u valjevsku bolnicu sami su brali gljive. Karakteristično je da ih godinama skupljaju, da većina otrovanih tvrdi da su takve gljive već jeli i da su u pitanju ’’zeke’’. Takozvane ’’zeke’’ ne mogu dovesti do ozbiljnih trovanja tako da se pre radi o pogrešnoj determinaciji, tvrdi Dragić Tomić, jer berači nisu utvrdili svi elemente koji dokazuju da se radi o određenoj vrsti jestive gljive. Inače, u godinama kada u prirodi ima dosta gljiva, kao što je ova, ima i više trovanja.

Situacija sa trovanjem gljivama skoro nije bila ozbiljnija, tako da Zdravstveni centar i Gljivarsko društvo još jednom apeluju na građane da budu izuzetno oprezni, da konsultuju stručnjake i literaturu i da se po prvim simptomima trovanja jave u zdravstvenu ustanovu.


http://www.ugradu.info/index.php?option=com_conten.....Itemid=136

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Boksi, sami su krivi za to što se desilo...Jednostavno nisu bili obazrivi dovoljno u odabiru gljiva kao i u nerazlikovanju onih koji su im kao dvojnici a otrovne su,ili nisu jestive ili su halucinogene...
Gljive inače kad se beru mora se takodje voditi računa da se ne pomešaju sa nekom otrovnom takodje..
Ja sam u fazonu da berem samo ono za šta sam sigurna...
Sumnjive su one gljive za koje sam rekla da su jarkih boja, da pomodre brzo prilikom lomnjenja šeširića, one koje su gorkaste ili ljute, neprijatnog mirisa ili izgledaju raspadnuto, rastu usamljeno, sa druge strane jela sam neke gljive na zharu koje su bile pune crva to mi je recimo nekako bio znak da su jestive i naravno nije mi bilo ništa..
Inače brala sam još lisičare i jajare one su sa žućkastim šeširićima
Kasnije ću više nešto o gljivama

A ovo su primerci koje sam ja slikala jestive-vrganj




Ovo ja pokazujem nejestivu pečurku ne znam tačno koja al nije jestiva:


gljive
http://www.youtube.com/watch?v=090dqmGyNWo

offline
  • Ika  Female
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 12 Jul 2009
  • Poruke: 18

Ne, ne, ne treba to uzimati tako zdravo za gotovo! Ponekad nije dovoljna samo obazrivost, govorim iz ličnog iskustva. Moj deda je ceo svoj život brao pečurke, bio je veoma dobro upoznat sa njima, pa ipak se nas četvoro otrovalo običnim vrganjima koje je on nabrao. Sve i da je razlog to što je čovek u starosti postao nepažljiv pa mu je neka otrovna gljiva promakla (u šta iskreno sumnjam, jer je ceo život proveo u prirodi berući biljčice), prošle su i kontrolu moje majke koja ih je čistila. A trovanje je bilo vrlo poučno... dugo nisam mogla da podnesem miris pečuraka, moj želudac je vrlo burno reagovao na njega, a tek pre par godina sam opet počela da ih jedem, oprezno i u vrlo malim količinama.
Rekli su mi da može biti više razloga za trovanje, osim neznanja ili nepažnje berača: da je u blizini bilo nešto prskano (što sam odbacila jer su ove bile nabrane u šumi), da su predugo stajale ubrane a nepripremljene pa su istrulile, ili da je u njihovoj blizini bila neka otrovna gljiva sa koje je vetar preneo polen na ove jestive i zatrovao ih (ne znam da li je to moguće tek tako, ali zvuči mi logično). Sklona sam da poverujem da je razlog neki od ova poslednja dva, ali ko to sada može da utvrdi... Pečurke su zaista odlične, ali treba biti jaaako oprezan sa njima.

U (na prethodnim stranicama predstavljenoj) knjizi ''Ishrana u prirodi'' u delu o pečurkama (str.126) piše da i jela spremljena od jestivih gljiva mogu da izazovu želudačno-crevne poremećaje ako su pripremljena stajala nekoliko časova na toplom mestu pre upotrebe ili ako su za pripremu upotrebljene prezrele, natrule ili crvljive gljive i dati su neki saveti za izbegavanje trovanja.

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Moguće da je onda došla u dodir sa nekom otrovnom pečurkom
Inače mladim pečurkama je šeširić sa donje strane beličast, a starim je šeširić odozdo žućkast i mekan

Evo jedne klasifikacije mada ima ih toliko da se teško i snaći uopšte no činjenica je da najmanje ima onih otrovnih medju svima njima..

jestive gljive
http://www.gljive.com/baza-gljiva/page/kategorija/catid/1

nejestive
http://www.gljive.com/baza-gljiva/page/kategorija/catid/3?limit=10&total=192

uslovno jestive
http://www.gljive.com/baza-gljiva/page/kategorija/catid/2

otrovne
http://www.gljive.com/baza-gljiva/page/kategorija/.....p;start=30

Ili i ovako još:






(...)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1087 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 10 sakrivenih i 1023 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Atomski čoban, babaroga, Bobrock1, bojank, cavatina, croato, Denaya, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, doklevise, DonRumataEstorski, Dorcolac, dragoljub11987, FOX, Frunze, Gargantua, goxin, Grah0, ivica976, jaeger, Karla, kikisp, Koridor, kunktator, Leonov, MaksicZoran, mercedesamg, Metanoja, MikeHammer, milenko crazy north, Milometer, mkukoleca, mrav pesadinac, MrNo, naki011, nuke92, Panter, Parker, pein, procesor, RJ, ruger357, S2M, sasa76, slonic_tonic, Smiljke, Srle993, stegonosa, Tvrtko I, vathra, VP6919, YugoSlav, zodiac94