Preživljavanje u prirodi

13

Preživljavanje u prirodi

rip
  • OpFor 
  • Nezaboravni član
  • Pridružio: 19 Dec 2006
  • Poruke: 778

Na NBGD buvljaku ima dosta toga, zadnji red tezgi (iza Kineza), tip je ok, cene povoljne, kvalitet nije nesto posebno, ali u sluzi svrsi (zavisi sta se kupuje).
Koliko para, toliko i muzike.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Citat:Ubica je
zelena pupavka




Zelena pupavka, najotrovnija gljiva koja postoji, uzela je crni danak u valjevskom kraju. Njen otrov usmrtio je Miroslava Panića (31) iz Gornje Grabovice i Milenu Janković (69) iz Gornje Zabrdice.
Nisu, nažalost, pomogla nastojanja lekara Infektivnog odeljenja Zdravstvenog centra Valjevo, a potom ni stručnjaka VMA, gde su odmah prebačeni na lečenje u Nacionalni centar za toksikologiju. Otrov zelene pupavke delovao je duže od 24 časa, što umanjuje šanse za izlečenje.
- Miroslav Panić iz Gornje Grabovice primljen je na Infektivno odeljenje 12. jula, sa simptomima koji su ukazivali na trovanje gljivama. Nakon obavljenih analiza, uočeno je oštećenje jetre i pacijent je odmah prevezen na VMA - kaže dr Snežana Arsenijević, načelnica Infektivnog odeljenja Zdravstvenog centra Valjevo. - Milenu Janković hitna pomoć dovezla je 16. jula u teškom stanju, u komi. Rođaci i komšije u njenoj kući pronašli su pečurke, što je ukazivalo na trovanje. Odmah je prevezena na VMA. Oba pacijenta, nažalost, kod lekara stigla su kasno, jer je otrov dugo delovao u organizmu.
Dr Snežana Arsenijević ističe da je prema ispoljenim simptomima i izjavama samih pacijenata i njihovih rođaka, uzrok trovanja najverovatnije - zelena pupavka, gljiva veoma rasprostranjena u šumama, koju je lako zameniti sa jestivim. U poslednjih mesec dana, na Infektivno odeljenje valjevske bolnice primljeno je dvadesetak pacijenata sa simptomima trovanja pečurkama. Četvoro je, zbog teškog stanja, bilo prevezeno na lečenje na VMA.
Milena Janković iz Gornje Zabrdice dugo godina sakupljala je gljive u šumi, smatrala je da ih dobro poznaje, da može da razazna jestive od otrovnih. Međutim, umesto jestive „zeke“, ubrala je - zelenu pupavku! Tek posle četiri dana, Milena je stigla kod lekara, u besvesnom stanju. Pomoći, nažalost, nije bilo. U Gornjoj Grabovici, na seoskom groblju, u petak će biti sahranjen Miroslav Panić, takođe žrtva ove šumske otrovnice.
- Miroslav nikad nije sakupljao gljive, ali toga dana, kad je bio u šumi, našao je dve pečurke koje je ubrao i doneo kući. Njegov mlađi brat Boban, koji se razume u gljive i bere ih, nije bio kod kuće, a Miroslav ga nije sačekao, već je pečurke ispekao na šporetu - kaže njegova tetka Svetlana Bogićević iz Gornje Grabovice. - Majka ga je upozorila, da su možda pečurke otrovne, ali je Miroslav mislio da su u pitanju jestive
gljive u narodu poznate kao „zeke“. Večerao je, otišao da nešto radi. Kad se vratio, počeo je da povraća, bilo mu je sve teže. Ujutru, otišao je kod lekara, primljen je u valjevsku bolnicu. Posle terapije, infuzije, bilo mu je bolje, mislio je da će uskoro kući.
Međutim, stanje se naglo pogoršalo. Analize krvi pokazale su da su nastupila teška oštećenja jetre. Uprkos preduzetim merama, Miroslav se nije oporavljao.
- Kod nas postoji nedostatak edukacije stanovništva da prepoznaju otrovne gljive. Ako bi se samo deseti deo novca koji se potroši na lečenje uložio u preventivu, bilo bi upola manje trovanja gljivama - smatra Dragić Tomić. - Pravilo je jednostavno - ako postoji i trunka rizika i sumnje, gljivu ne treba jesti!
Više slučajeva trovanja gljivama, čak tridesetak, bilo je 2000. i 2001. godine. Zabeleženo je i nekoliko smrtnih ishoda.

SMRTNOST 95 ODSTO
IZUZETNO otrovna gljiva. Jedan njen šešir može da usmrti čak tri odrasle osobe. Može biti raznih oblika, uglavnom žute i bele boje. Od njenog otrova nema leka i prvo uništava jetru. Znaci trovanja nastupaju kasno i podmuklo.
Svi koji pojedu ovu pečurku, obavezno treba da se jave lekaru sa prvim simptomima mučnine, nelagode u stomaku, proliva, pomućenog vida, povraćanja...
Smrt može nastupiti i posle dve, tri nedelje, a procenat smrtnosti je oko 95 odsto.

SMRAD IZ ŠEŠIRA
ŠEŠIR ove gljive širine je od dva do pet santimetara. Bele je boje i prekrivena je krljuštima boje lešnika. Listići su slobodni, gusti, različite dužine i široki. Ispod prstena, prema dnu postaje sve više ružičasto-smeđa.
Ima neprijatan ukus i njen smrad podseća na hemikalije. Raste od juna do novembra. Ova gljiva često se može zameniti sa još nerazvijenim sunčanicama, koja je jestiva gljiva.

NA KLINICI ZA URGENTNU I KLINIČKU TOKSIKOLOGIJU VMA BILO ČAK 28 PACIJENATA
KOBNI PREKASNI DOLAZAK KOD LEKARA

OD 1. jula ove godine u Klinici za urgentnu i kliničku toksikologiju CKT Vojnomedicinske akademije lečeno je 28 pacijenata sa trovanjem gljivama, od čega ih je 14 bilo sa teškim stepenom, a četvoro je preminulo.
Prof. dr Slavica Vučinić, načelnik Klinike, kaže da su se svi pacijenti javili lekaru posle četiri ili nedelju dana, kada je već prošao optimalni period za primenu specifične terapije.
- Svi oni koristili su samonikle gljive za ishranu, a većina otrovanih se time bavi 20, pa i 40 godina - kaže prof. dr Vučinić. - Berači su pečurke „zeke“ koje su zelene boje zamenili sa zelenom pupavkom. A ona je izuzetno toksična i odgovorna za većinu smrtonosnih trovanja pečurkama.
Tako zeleni šešir ove pečurke dovoljan je da se ove dve vrste pomešaju, što može dovesti do kobne greške. Procenjuje se da je jedna gljiva od 20 grama dovoljna da ubije odraslu osobu.
- Čak se preporučuje da se zelena pupavka ne stavlja blizu jestivih gljiva i da se izbegne dodirivanje - ističe prof. dr Vučinić. - Toksičnost se ne smanjuje termičkom obradom, a trovanje je izuzetno opasno, jer se ne prepozna na vreme. Simptomi počinju posle od osam do 12 sati, mučninom, bolovima u trbuhu, povraćanjem, prolivastim stolicama, da bi se od drugog dana već registrovali znaci toksičnog oštećenja jetre i bubrega.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=9&s.....20gljivama



offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 949
  • Gde živiš: Serbia













online
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Što se ribe tiče, najukusniji način spremanja je kada se nakon vađenja utrobe i pranja, posoli unutra, a onda uvalja dobrano u žitko blato kao za palačinke(možda malčice gušće), a onda ubaci u žar i pokrije istim. Nakon dvadesetak minuta gotovo. Koža i krljušt ostaju na ispečenoj zemlji.
A što se zmija tiče, nemojte se libiti. Hladna glava i rašlje na podužem štapu i imaćete obrok koji mene po ukusu podseća na pileći karabatak.

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Divlje životinje su zamena mesu domaćih životinja. Treba ga koristiti jer su dobar izvor kalorija, masnoća, Ishrana bez mesa, a samo biljem, brzo bi nas dovela do pothranjenosti.(mada lično tj iz iskustva smatram da je to predrasuda)
Kod nas se obično jede od divljači (zec, srna, jelen, divlja svinja...) razne ptice (fazan, divlji golub, divlja guska, patka...), morska i rečna riba. Inače postoji još virsta divljih zivotinja čije meso je jestivo kao vuk, lisica, jazavac, veverica, kornjača , rak, puž, školjka, žaba, gušter, zmija.
Meso divljih životinja po kaloričnoj vrednosti i sadržaju belančevina slično je mesu domaćih životinja.
Meso divljih životinja mora termirčki da se obradi kuvanjem ili dugim pečenjem zbog eventualnih parazita..
Inače je kao što sam rekla bolje u prirodi i bezbednje koristiti meso životinja koje su biljojedi..

Lično ne volim meso toplokrvnih životinja al mogu da jedem gmizavce, mekušce i slične životinje..
Zmije nisam spremala al sam jela, kao i žabe i puževe s tim što sam spremala ove zadnje al samo na žaru. Meso žabe i zmije ima ukus nešto izmedju ribe i piletine kao što aramis reče da ga podseća na piletinu...Dok su puževi žilaviji kad se jedu-razvlače se kao žvaka bukvalno i imaju barem meni ukus i miris zemlje-šume-mulja s tim što takodje podseća ukus na rečnu ribu i mekušce.

Hrana se moze čuvati prvo zatvorena u neku vodootpornu ambalazu tako stavljena u trap u zemlji ili snegu, ili zavezana spuštena u vodu reke, potoka ili bunara sušenjem mesa dimljenjem i na vetru kad se duže boravi u prorodi...

Čuvanje hrane inprovizovani frizider


Kornjačica koju sam uslikala jednom prilikom
ne sumnjam da je ukusno meso al ne bi nešto



Kako se još moze peći riba


Kako se sprema zmija, s tim što zmija se drzi ispod glave kad se hvata
i još dugo kad joj se glava odseče telo zmije se moze uvijati




Kako se takodje moze peći zmija omotana oko drvenog štapa


Žaba od nje se koriste samo zadnje noge kozica se očisti
i nabode se na male rašlje ili se baci na žar.


Hobotnica koju smo ulovili jedne godine u plićaku harpunom , iako je bila mrtva čvrsto mi se zalepila za ruku jedva sam uspela posle da je odlepim

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2009
  • Poruke: 20
  • Gde živiš: BiH

Dobre ti ove slike,kako se zmiji skida koža,jesi li ti to slikala...?

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Ne to sa zmijom i žabom nisam slikala al videla sam kako se to radi nije problem

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2009
  • Poruke: 20
  • Gde živiš: BiH

Imam ja par slika sa par zamki,evo prve, jednostavna ali efikasna.
Naravno da je nisam isprobao nikada,na životinjama,ali sam
siguran da radi...
Inače preživljavanjem počeo sam poodavno da se bavim,
tačnije još iz vojske kada sam izašao 96-e godine.
Onako sa ekipom sam odlazio po par dana u šumu i to.
Ali posle nekog vremena sam prestao,pa sam se skoro opet zarazio.
Samo to mi sada izgleda kao pomodarstvo,svi bi nešto brijali po prirodi,što je više nego dobro...
Koliko mogu da primjetim sve je više omladine jako zaintersovano
za odlaske u prirodu...
Nemam neko extra znanje,ali tu sam da pomognem s onim što znam ali i da naučim ponešto,jer vidim da ima dobro potkovanih forumaša.
Nadam se lijepom i korisnom druženju...










offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 949
  • Gde živiš: Serbia

@ bosch-ke
Hvala za fotke...
O skijanju koze zmije:



Jos bolje je da se zmija obesi o granu, zasece ispod ili oko glave i jednostavno svuce koza.



offline
  • Pridružio: 18 Jul 2009
  • Poruke: 20
  • Gde živiš: BiH

Ma znam ja o deranju raznih živuljaka,nego obično žene
i pri samoj pomisli na zmiju mogu da povrate,
pa mi bilo simpatično što je natrix postavila slike,
pa sam zato pitao...

Samo kod otrovnica treba dobro provjeriti dali je mrtva,
a dok je živa nije preporučljivo je uopšte dirati rukama.
Jer ona stara priča da se zmija hvata iza glave ,je pomalo čudna,
jer zmije imaju mišićavo tijelo i veoma lako se izmigolje i iz najjačeg stiska.
Obavezno ,ali obavezno, dobro oprati meso,
i uvijek je peći.
Možda nisam rekao ništa što ostali ne znaju,ali kosti od zmije
mogu da naprave i nešto to nismo očekivali...

Evo još koja zamka veoma jednostavna za izradu...


















Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 948 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 7 sakrivenih i 897 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: AK - 230, aleksandarbl, aramis s, bestguarder, bladesu, bojcistv, bokisha253, bozomotika, chichabg, darkangel, dejoglina, dragoljub11987, Excalibur13, Georgius, gomago, Jahorina, kikisp, kjkszpj, Kubovac, kunktator, mgolub, Mi lao shu, Milos ZA, nemkea71, ObelixSRB, Parker, repac, Rogan33, royst33, S2M, Sirius, SlaKoj, slonic_tonic, sombrero, Srki94, Srle993, stegonosa, suton, tubular, Volkhov-M, VP6919, W123, yufighter, zdrebac