Preživljavanje u prirodi

6

Preživljavanje u prirodi

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Skoro pa ništa, nekoliko udica različitih veličina par metara strune, različite debljine, i par -olova-.

Ja nisam neki ljubitelj pecanja,al muški deo porodice poseduje celokupan pribor za pecanje koji drzi u kutijama za alat i dva štapa za pecanje i dve mašinice..No pala prašina na to sve, nije već neko vreme u funkciji...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Dec 2005
  • Poruke: 164

Препоручујем ти књигу "исхрана у природи " др Радивоје Врачарић,професор ,санитетски пуковник издање ВИЗ Београд 1977.год .видео сам да је била на сајму књиге прошле године допуњено и обновљено издање.
Такође било коју књигу о јествим биљкама да нађеш нећети нашкодити напротив обогатиће знање .Погледај шта уче студенти на шумарском факултету , ту се може наћи свашта а није скупо зато што је уџбеник .Имам један Доуг Ритеров комплет за преживљавање,и никако није лош поготову када се у обзир узме цена.

Ево један основни пилотски комплет за преживљавање.



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@perobp2
pilotski kompleti za preživljavanje se nalaze u izbacivom sedištu. Iz kog MB je ovaj?

offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 949
  • Gde živiš: Serbia

@aramis s
Hvala tebi na savetima

perobp2 ::Препоручујем ти књигу "исхрана у природи " др Радивоје Врачарић,професор ,санитетски пуковник издање ВИЗ Београд 1977.год .видео сам да је била на сајму књиге прошле године допуњено и обновљено издање.

Odlicna knjiga!
Od stranih ''SAS Survival Guide'' izdavac Collins gem, moze da se nadje na net-u u elektronskom izdanju!

Prepoznaje se po ove 3 naslovne (ima vise izdanja)





rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Pa sad, za one koji ne znaju da se snadju ili izgube samopouzdanje ili se odvoje od grupe ill ih uhvati panika...


Pravila za prezivljavanje u prirodi : (za one koji se izgube )

- Ostati zajedno, ne razdvajati se - ukoliko si sa prijateljem ili svojim kucnim ljubimcem - (ovo pravilo treba postovati zbog telesne temperature jer ako se priljubis uz prijatelja ili velikog psa zadrzaces svoju toplotu, takodje ne treba se razdvajati jer drustvo u takvim situacijama puno znaci).

- Ostanti na jednom mestu ili u jednoj oblasti, ne lutati - (ovo je najvaznije od svih pravila jer ako lutas ne mogu te pronaci a uz to se izlazes i dodatnim opasnostima).

- Ugrejati se - (sto znaci da treba obuci svu odecu, pokriti svu povrsinu koze koju moze i zapamtiti da je najvazniji deo odece kapa jer preko 70% ukupne toplote tela dolazi preko glave).

- Pronadji bezbedno i sigurno mesto za cekanje, a ne mesto za skrivanje ( toplo, zaklonjeno od vetra i kise ali ne takvo da te tragaci ne mogu naci, dobro je smestiti se ispod velikog drveta).

- Obući nesto svetlo - (tako ce tragaci lakse naci, takodje moze da se napravi i zastava od prirucnog materijala ili moze se napisati UPOMOC ili SOS uz pomoc kamenja ili grana i napraviti veliku strelicu koja pokazuje gde si).

- Ako je to moguce mesto za cekanje pomoći treba da je blizu otvorenog prostora, kad cujes da neko dolazi potrebno je izaći na srediste cistine i zvati, ako se cuje avion leći na zemlju da bi pilot imao sto vecu metu na vidiku i mahati rukama i nogama tako u vidu krugova ali prestati cim avion ode jer tlo moze biti veoma hladno a i zbog gubitka energije).

- Hladna zemlja moze izvući telesnu temperaturu, bolje na zemlju naneti grančice, mahovinu, lišće itd.

-Po mogućstvu ostati što više priseban i ne paničiti.

A za one koji su se izgubili i ostali u trenutku dezonrjetisani.....

offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 949
  • Gde živiš: Serbia

ОРИЈЕНТАЦИЈА У ПРИРОДИ Mr. Green

а) Појам и врсте оријентације

Оријентисати се на земљишту значи одредити свој положај, правац кретања и дејства у односу на стране света, околне земљишне објекте и комуникације а у војном смислу још и на распоред и задатак сопствених јединица и положај противника.

Оријентација се условно дели на:
- географску
- топографску и
- тактичку (у војном смислу)

Географска оријентација представља одређивање и показивање правца севера, односно страна света на земљишту.

Одређивање правца севера и осталих страна света врши се помоћу инструмената (бусола, компас), небеских тела или појава и ознака на земљишту.

Топографска оријентација се изводи да би се упознало околно земљиште, а састоји се у одређивању положаја своје стајне тачке и осматраних објеката, и у упознавању топографских елемената земљишта и других детаља на земљишту.

Најчешће се изводи помоћу топографске карте и тада се своди на упоређење садржаја карте са земљиштем.

И да поменемо и:

Тактичка оријентација се састоји у процени свог тактичког положаја на земљишту у односу на: распоред и задатак сопствене јединице...

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Naravno, jedna od najvažnijih stvari.
Poznavanje orijentacije nekada zaista može predstavljati granicu između života i smrti.
U prirodi se vrlo lako zaluta, naročito ako su nepovoljne vremenske prilike: magla, kiša, mrak… To se ne dešava samo ameterima već i profesionalcima.

Planine i brda su često obrasla šumom pa je vidokrug obično smanjen. Pronaći pravi put zna biti priličan izazov ali je moguće ukoliko čovek vlada sobom … u suprotnom, hvata vas panika i pravite greške.
Prvi savet je: ostanite koncentrisani i pokušajte da otkrijete gde ste.

Jedna od najjednostavnijih metoda je da se popne na vrh brda ili na najviše drvo i osmotri okolina.
Zapazite neku dominantnu tačku koja će biti orijentir izvesno vreme (usamljeno drvo, neka stena, proplanak, kuća, električni stub…) - bilo šta ka čemu će se ići i što se neće ispuštati iz vida. Važno je da se ide što više pravolinijski. Pravac se održava izabiranjem orijentira.
Čak i loše izabrani pravac je bolji nego nikakav. Šala je ali i istina.

Kada odredimo pravac u kojem se treba kretati, dalje nam mogu pomoći oblaci. Smer kretanja oblaka može da ostane nepromenjen i više časova pa kao pravac kretanja možemo uzeti baš pravac kretanja oblaka, suprotan pravac ili pak poprečno (levo ili desno) u odnosu na smer kretanja oblaka. Posebno dobro može da posluži u šumi ili šikari, kada je teško naći pogodan orijentir. Oblaci ako se vide, mogu da pomognu i noću.

Ukoliko se kreće planinskim stazama, ona su najčešće obeležena jer ih planinari često koriste. Označavaju se crvenim prstenom sa belim krugom u središtu. Postavljaju se duž puteva po stablima, kamenim blokovima i stenama a ispisuju se obično uljanim bojama. Staze se mogu označavati i belim ili crvenim strelicama i brojevima koja znače potrebno vreme da se, hodajući, taj put prođe. Ukoliko se naleti na ove oznake samo ih pratiti i sigurno se izlazi na neki veći put...

Međutim, ukoliko ipak znate odakle ste pošli i kuda treba da stignete onda ćete se vrlo lako orijentisati određujući strane sveta. Ostaje problem kako ih odrediti ukoliko nemate kompas?!


Određivanje strane sveta pomoću sunca i časovnika



Časovnik položite na dlan ruke, držite ga vodoravno i okrećite tako da malu kazaljku upravite prema suncu. Lakše je okretati sat ako posmatrate sunce na staklu sata, a okretati treba sve dotle dok se pravac sunca ne poklopi sa malom kazaljkom. Potom prepolovite ugao između male kazaljke i broja 12 na časovniku i dobićete - jug. U tom smeru se odabere pogodan orijentir prema kome se treba kretati. Sever je u produžetku zamišljenog pravca koji spaja časovnik i i izabrani orijentir prema jugu. Ako ostanemo okrenuti prema jugu, desno nam je zapad, a levo - istok.



Geografska orijentacija pomoću sunca, sata i senke


Da bi ste na ovaj način odredili strane sveta, ručni ili džepni časovnik stavite vodoravno (na dlan, panj, zemlju…) i u centar vertikalno postavite olovku, drvce šibice, slamku… Predmet će bacati voju senku u smeru suprotnom od sunca. Kada ste to uradili, časovnik valja okretati sve dok senka ne pokrije malu kazaljku časovnika. Potom ugao između pravca male kazaljke (to je sada pravac senke) i brojke 12 prepolovite zamišljenom linijom i ona će u produžetku pokazivati pravac severa. Treba znati da će taj pravac pre podne biti desno od pravca kazaljke, a popodne će biti levo od njih.



Orijentacija pomoću sunca i tačnog vremena

Može se smatrati da je sunce u 6 sati ujutro na istoku, u 12 sati na jugu, a u 18 sati na zapadu. Za tih 12 sati ono pređe jedan polukrug, ili izraženo u stepenima – 180 stepeni. Ako tih 180 stepeni podelimo na 12 sati (vreme trajanja puta) dobićemo da sunce za 1 sat pređe 15 stepeni.

Kako to praktično izgleda? Na primer, 9 je sati ujutro i želite da u tom trenutku odredite geografsku orijentaciju. Rekli smo da će sunce u 12 sati biti na jugu, a to je za tri sata. Sunce se znači sada nalazi na 3x15 stepeni tj. 45 stepeni od tog pravca. Na parčetu papira treba nacrtati ugao od 45 stepeni, pa levi krak toga ugla usmeriti prema suncu. Desni krak ugla pokazaće nam gde će sunce biti kroz tri sata, a to je pravac juga.

Ako se orijentacija vrši po podne u 15 časova, sve je isto sem što se tada desni krak usmeri u pravcu sunca a levi će pokazati gde se sunce nalazilo pre tri časa, tj. u 12 časova. Već smo rekli da je tada u pravcu juga.


Ovaj način ne bi bio posebno zanimljiv kada ne bi omogućavao da se tačan pravac severa odredi u bilo koje doba dana ako nam je poznato tačno vreme.

Pretpostavimo da je 16 časova. Od 12 do 16 časova su protekla četiri časa. Za to vreme senka drveta, fabričkog dimnjaka, telegrafskog stuba i sl pomerila se za 60 stepeni (4x15). Ostaje nam samo da na parčetu papira konstruišemo ugao od 60 stepeni i da njegov desni krak poklopimo sa senkom izabranog predmeta. Levi krak će pokazivati gde se nalazi sever.


Orijentacija noću

Noću se orijentišemo pomoću zvezda i meseca. Pun mesec ima suprotan položaj u odnosu na sunce. Zato jugu (gde se sunce nalazi u podne) odgovara sever, koji pun mesec zauzima u ponoć. Ujutro je je mesec na zapadu, a uveče na istoku.

Strane sveta po časovniku i punom mesecu mogu da se odrede kao i pomoću časovnika i sunca. Samo se ovde umesto juga, prvo pronađe sever.

Za vreme vedre noći, pravac severa može da se odredi dovoljno tačno po Severnjači ili Polarnoj zvezdi. Ona se nalazi se u sazvežđu Malih kola (Mali medved) a najlakše ju je pronaći pomoću Velikih kola (Velikih medved).

Velika kola se sastoje od sedam jasno vidljivih zvezda, raspoređenih tako da daju sliku zaprežnih kola posmatranih sa strane. Stranice "kola" formiraju četiri zvezde, a "rudu" tri zvezde. I Mala kola se sastoje od četiri zvezde u "kolima" i tri zvezde u "rudi". Zvezda na samom vrhu rude Malih kola jeste Severnjača. No pošto se Mala kola nešto teže uočavaju, najbolje je krenuti od zadnje stranice Velikih kola: pet dužina te stranice se doda na njenu postojeću dužinu, i na kraju tako produžene stranice je Severnjača.

Severnjača je najsjajnija zvezda na tom delu neba (nekada se vidi i po danu), i označava pravac severa.



Drugi načini orijentacije

-Ako je oblačno ili ako nemamo časovnik, mogu da nam pomognu "žive busole".
Strane sveta u šumi mogu da se odrede po tamnoj pruzi koja se proteže od zemlje gotovo do samog vrha drveta. Dobro je vidljiva na pozadini svetlije kore drveta. Ta tamnija pruga se uvek nalazi na severnoj strani i obrazuje se od zaostale vlage. Vlažna kora se najsporije suši na severnoj strani, na kojoj ima najmanje sunca.

-Sem toga kora drveća sa severne strane je hrapavija i obično je obrasla mahovinom. Gljive koje žive na drveću bolje rastu sa severne strane jer tamo, kao što smo rekli, ima više vlage. Slično tome, zidovi i krovovi zgrada su sa severne strane hladniji i tamniji, i sa te strane su obrasli gljivama i mahovinom.

-Na četinarima se sa južne strane pojavljuje znatno više smole nego sa severne. Na panju posečenog drveta godovi su uži na severnoj a širi na južnoj strani. Mravi prave mravinjake obično s južne strane panja, drveta ili žbuna. Južna strane mravinjaka je blažeg nagiba od severne. Ali pazite, ne treba suditi samo po jednom mravinjaku.

-Krajem zime i početkom proleća, moguća je orijentacija po snegu. Severni kraj šume oslobađa se snega jednu do dve nedelje kasnije od južnog kraja. Oko usamljenog drveća, panjeva i stubova stvaraju se delovi bez snega, koji su izduženi prema jugu. Na severnim padinama sneg se duže zadržava nego na južnim.

Suprotno tome, u jarugama, rupama i sl. sneg se brže topi sa severne strane, zato što na južnu stranu udubine ne padaju direktne sunčeve zrake. Slično se može videti na tragovima po snegu koje ostavljaju čovek ili divljač.

-Prolećna trava je veća, gušća i zelenija s južne strane velikog kamenja, drveća, šume. Obratno je kada je dugotrajna suša: tada je trava duže zelena sa severne strane.

Ako naiđete na potok, krenite nizvodno. Potok vodi u dolinu, prema rečici, a tu ćete pre ili kasnije naići na ljude.

-Kako da se dođe do naselja ili do košnica na rubu šume, mogu da pokažu pčele. Treba samo da se obrati pažnja na njihov let: pčela sa nektarom i polenom nastoji da se vrati najkraćim putem u košnicu.

-Orijentacija je moguća i pomoću crkava i grobalja. Kod pravoslavnih crkava oltar je na istoku a ulaz na zapadu, kod katoličkih crkava je obrnuto. Krst na kupoli, kod svih crkava, je postavljen u pravcu sever-jug. Hrišćanski grobovi imaju nadgrobno obeležje (spomenik) na zapadnoj strani, znači grob zauzima pravac istok-zapad. Muslimanski grobovi imaju pravac sever-jug. Spomenik se nalazi na južnoj strani groba.

-Ako posedujemo tranzistor, možemo i to da iskoristimo. Okrenemo li se zajedno s njim prema najjačem signalu neke radio-stanice, onda smo usmereni prema odašiljaču te radio-stanice. Npr. ako je odašiljač Radio-Beograda na severu onda smo i mi (tranzistor) usmereni prema severu.

-Svi ovi načini određivanja strana sveta, izuzev pomoću sunca i časovnika, nisu uvek pouzdani. Zato se treba orijentisati oprezno, rezultate proveravati i ne pouzdati se samo u jedan pokazatelj.













offline
  • Pridružio: 03 Dec 2005
  • Poruke: 164

Hm, sad sto se tice SAS Survival Guide prva je izasla daleke 1986.godine tekstove je pisao John Wiseman bivsi SAS instruktor i iste prilagodio je civilnim strukturama .Dok je publikovao izdavac Collins Gem.Mislim da do sada ima vise od deset reprinta .U svakom slucaju to je dobra knjiga i treba je imati .Ista ne zauzima mnogo mesta posto je stampana kao pocket book.

rip
  • natrix 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 21 Nov 2007
  • Poruke: 8179

Sunce kao orjentir

Polozaj sunca se lako moze ustanoviti polozaj sunca i u onom slucaju kada ga ne vidimo.
U sumskim predelima, alpskim dolinama, kao i osrednjim planinama vise su naseljene juzne i jugozapadne strane (toplija podrucja). Na tim stranama cesto se prostiru polja i pasnjaci.
Severna i istocna strana su hladnije i zato su obrasle guscom sumom. U prolece i jesen sneg na juznoj i jugozapadnoj strani padina pre okopni nego na ostalim stranama.
Sunce utice na sastav snega, na njegov kvalitet i oblik. Na osuncanim stranama sneg je gotovo zaledjen.
Sunce brze topi sneg na juznoj strani nego na severnoj.
Prividno kretanje sunca omogucuje dobru orijentaciju pomocu casovnika, koji je standardni deo covekove opreme. (kao na slici u prethodnom postu)
Tvrdnja da sunce izlazi tacno na istoku i zalazi tacno na zapadu je delimicno tacna, jer se tice samo dana bliskim prolecnoj i jesenjoj ravnodnevnici. Polozaj istocne i zapadne tacke je zato zavisan od godisnjeg doba i dana.

Uprkos svemu, mozemo priblizno tvrditi da je sunce ujutro, oko 6 casova, na istoku, u podne na jugu i posle podne, oko 18h na zapadu.
Sunce i vetar uticu na gustinu godova u rascenju drveca. Ipak, to je prilicno nesiguran znak, jer oba ta elementa cesto daju pogresne rezultate.

Mesec kao orjentir


Njegovo kretanje je slicno dnevnom kretanju sunca. Medjutim, mesec i izlazi i zalazi u razlicite sate. Zaostaje dnevno 53 minuta (ili 13 stepeni) za zvezdama (nekretnicama). Njegov put je u vidu malo spljostene elipse i za pet stepeni je nagnut prema ekliptici. Zbog toga u razlicitim razdobljima mesec vidimo razlicito.
Te promene nazivamo mesecevim menama ili fazama - prva cetvrt, pun mesec, zadnja cetvrt.
Mesecom se, isto tako, koristimo prilikom orijentacije. Pun mesec je oko 18 casova priblizno na istoku, oko 24 casa - na jugu i oko 6 casova na zapadu. Prva cetvrt je u podne na istoku, oko 18 casova - na jugu a u ponoc - na zapadu. Poslednja cetvrt je u ponoc na istoku, oko 6 casova - na jugu a u podne - na zapadu. (slika u prethodnom postu)

Mesec, medjutim, moze da posluzi samo za pribliznu orijentaciju. Nocu je bolja orijentacija prema zvezdama (pomocu Severnjace).

Ako poznajemo meseceve mene lakse cemo planirati nocni mars, jer cemo znati koja jacina svetlosti i kakva vidljivost nas ocekuju na marsu. U tome ce nam pomoci svaki iole bolji kalendar, jer su u njemu oznacene meseceve mene po danima.

offline
  • Pridružio: 04 Avg 2008
  • Poruke: 949
  • Gde živiš: Serbia

Браво natrix Ziveli

Да додам још нешто!

Други методи одређивања страна света када не располажемо бусолом или компасом начелно се дела на:

1) СОЛАРНА ОРИЈЕНТАЦИЈА (помоћу Сунца)
2) ЛУНАРНА ОРИЈЕНТАЦИЈА (помоћу Месеца)
3) АСТРАЛНА ОРИЈЕНТАЦИЈА (помоћу звезда)
4) Појаве и ознаке на земљишту


Већина начина је поменуто, да додам још који:

Оријентација помоћу Сунца, штапа и сенке

На равној површини забости штап дужине око један метар и означити врх сенке каменом или кочићем. Означено место означава правац запада. Сачекати око двадесет минута и опет означити врх сенке другим каменом, који ће показивати правац истока. Између два камена повући линију, и добиће се правац север – југ.



Оријентација помоћу сунца и познатог (тачног) времена

На овај начин одређује се правац југа.

Привидни пут око Земље Сунце заврши за 24 h. Сунце се ујутру око 06,00 h налази у правцу истока, око 12,00 h у правцу југа, а око 18,00 h у правцу запада. За тих 12 сати оно пређе један полукруг, или изражено у степенима – 180 степени. Ако тих 180 степени поделимо на 12 сати (време трајања пута) добићемо да сунце за један сат пређе 15 степени.

Ако је преподне, треба видети колико још има времена до 12 часова, или ако је послеподне, колико је времена прошло после 12 часова, а затим нађену разлику изражену у часовима помножити са 15 степени, и добиће се вредност угла. Нађени угао конструисати на листу папира и леви крак угла усмерити у правцу Сунца, ако се ради пре подне, односно, десни када се ради послеподне, па ће други крај конструисаног угла показивати правац југа.




Оријентација помоћу праћења кретања звезда


Звезде се крећу тако да се на основу њиховог кретања могу приближно одредити стране света. Изабрати једну звезду (не Северњачу), фиксирати је врхом неког оштог предмета (стуб, врх дрвета, штап и сл.) a joш боље преко два штапа и нишанити у њу. Посматрати како се звезда помера у односу на тај оријентир.

Ако се звезда у односу на оријентир помера:
- Надесно , налазимо се на југу
- Налево, налазимо се на северу
- Ка горе, налазиомо се на истоку
- Ка доле, налазимо се на западу



НАПОМЕНА: Метод није толико поуздан па га треба користити као допунски метод!

Оријентација помоћу сата и пуног Месеца


Стране света по сату и пуном Месецу могу да се одреде као и помоћу Сунца и сата, само што се уместо југа прво проналази север. Значи, поставити сат хоризонтално и окретати га док се мала казаљка не усмери у правцу пуног Месеца. Симетрала угла између мале казаљке и броја 12 показује правац севера.

НАПОМЕНА: Користи се када је ведро неби и месец високо!

Појава младог Месеца

Метод функционише када се појави млад Месец, повуче се замишљена линија која повезује врхове српа до хоризонта. Тачка на којој замишљена линија додирује хоризонт означава правац југа.

Овај метод није увек поуздан, па га треба користити као допуну другим методама и само када је Месец високо.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1330 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 6 sakrivenih i 1276 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, A.R.Chafee.Jr., Apok, Asparagus, Atomski čoban, Bane san, bankulen, bojcistv, Boris90, comi_pfc, cvrle312, darcaud, darkangel, Dimitrise93, Dorcolac, dule10savic, Frunze, galijot, Georgius, gorantrojka, HogarStrashni, Ivan001, kokodakalo, Krvava Devetka, Kubovac, kybonacci, Lubica, LUDI, Luka Blažević, mackenzie, Metanoja, mile23, Mirage 2000N, oldtimer, operniki, Panonsky, Panter, Parker, RecA, Srki94, Srle993, tmanda323, Tragač, virked, VJ, wolf1, zziko, Žrnov