Neke nedoumice u vezi s metodologijom vojne istorije

22

Neke nedoumice u vezi s metodologijom vojne istorije

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Napisano: 23 Feb 2014 18:45

lajavi krelac ::More, more, nisam monarhista pa me ic ne tangira. A za svaki slucaj, rahmetli Titi kolac u srce, da se slucajno ne povampiri! Mr. Green
Sto se mene tice, slobodno mu pobodi i tri koca (izgleda da ima jako srce, cim mu jos nije istrulelo)!
Samo bi bilo lepo da se vratis na temu i nekada prozboris koju o njoj, znas, red je, onako! Nije "moralno" al' je red! Very Happy

Dopuna: 23 Feb 2014 18:56

Posto je borba misljenja ovde malo utihnula, interesuje me da li je neko od clanova foruma citao trotomnu Istoriju SPC od DJoka Slijepcevica? Ja trenutno citam drugi tom, stao sam kod doba mitropolita Stratimirovica i stanja Karlovacke mitropolije u njegovo vreme. Interesuje me koji je vas sud o Slijepcevicevom delu (ako ste ga procitali, naravno).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Republikanac bolju istoriju crkve od Slijepševićeve nemamo. Sa druge strane je skroz zastarela al niko da sedne i napiše novu. Slijepčević je nju radio u emigraciji i dobar deo literature i pogotovo arhivske građe mu nije bio dostupan. E sad Puzović, Raša Popović, Pilipović a i moja malenkost smo dosta pisali na tu temu ali niko da zagrize - preozbiljan zalogaj. To bi morao da bude timski rad a dva ključna igrača međusobno ne govore.
Al da se vratim na Slijepčevića. On je to nepouzdaniji što se više približavamo našem vremenu jer nije koristio dostupnu arhivsku građu. A i preskakao je neke škakljive teme. Opet sa druge strane to je jedina stvarno ozbiljna istorija SPC.



offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Ne samo sto je zastarela, nego mi nemamo ni pre njega nesto kompletno! On se i sam u predgovoru izvinjavao da nije bio u zemlji i da nije imao pri ruci nove dostupne izvore.
Nekako i kada pise dosta idealizuje, cini mi se da je bio dosta arhaican cak i za vreme u kome je pisao. Recimo, pisao je sredinom XX veka, a nekako se oseca jezik i duh XIX kod njega.
Ja sam procitao kompletnu prvu knjigu koja je, mislim, i najkorisnija i ona obuhvata period od pokrstavanja Srba do kraja Pecke patrijarsije 1766. godine. U drugom tomu procitao sam najveci deo onoga sto je Slijepcevic izlozio o Karlovackoj mitropoliji.
Cini mi se da je najveci kvalitet knjige upravo to, toliko znacajna institucija za srpski narod u proslosti, a imamo samo jednu sintezu.
A najveci nedostatak mi je premalo obradjenih dogadjaja i isuvise neke njegove licne racionalizacije. Mislim da je imao izvore, makar za materiju iz prvog dela da je obradi. Neke stvari o crkvi koje se ne mogu naci kod njega, mozemo videti kod drugih autora, kojima, pak, crkvena proslost nije bila u prvom planu, ali su je spominjali uzgred.
Ne znam, podeljenog sam misljenja o kvalitetu Slijepcevicevog rada, pa sam zato hteo da podelim to sa vama.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Republikanac teško je da ne kažem skoro nemoguće da takvu monografiju odradi jedan čovek. Mene smatraju vrlo dobrim poznavaocem istorije SPC na prostoru tzv pred kumanovske Srbije (na užas pojedinih članova ovog foruma). Poznajem relativno dobro i istoriju SPC u Sremu, istočnoj i severoistočnoj Bosni, ali o istoriji SPC na prostorima današenje Hrvatske, centralne i zapadne Bosne pa i Hercegovine jedva da znam nešto. A tek slabo stojim o istoriji SPC u Rumuniji, Mađarskoj, zapadnoj Evropi, SAD itd itd. Nedeljko Radosavljević je dosta dobar ali u jednoj vrlo uskoj oblasti SPC od 1766. do 1830. godine. Pilipović dobro zna istoriju SPC u zapadnoj Bosni. Popović i Puzović opet imaju svoje polje interesovanja. Ima sada jedan mladi kolega iz Novog Sada koji je radio Srem. Da skratim Istoriju SPC danas ne ni mogao da uradi jedan čovek neophodno je bar desetak ali ...
Dva Srbina pet partije.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

ltcolonel ::Republikanac teško je da ne kažem skoro nemoguće da takvu monografiju odradi jedan čovek. Mene smatraju vrlo dobrim poznavaocem istorije SPC na prostoru tzv pred kumanovske Srbije (na užas pojedinih članova ovog foruma). Poznajem relativno dobro i istoriju SPC u Sremu, istočnoj i severoistočnoj Bosni, ali o istoriji SPC na prostorima današenje Hrvatske, centralne i zapadne Bosne pa i Hercegovine jedva da znam nešto. A tek slabo stojim o istoriji SPC u Rumuniji, Mađarskoj, zapadnoj Evropi, SAD itd itd. Nedeljko Radosavljević je dosta dobar ali u jednoj vrlo uskoj oblasti SPC od 1766. do 1830. godine. Pilipović dobro zna istoriju SPC u zapadnoj Bosni. Popović i Puzović opet imaju svoje polje interesovanja. Ima sada jedan mladi kolega iz Novog Sada koji je radio Srem. Da skratim Istoriju SPC danas ne ni mogao da uradi jedan čovek neophodno je bar desetak ali ...
Dva Srbina pet partije.

Pa, dobro, to je OK! Tako veliki poduhvati su, najcesce, nacionalnog karaktera. Za tako velike sinteze, ja licno mislim, trebalo bi timski rad da se podrazumeva.
Naravno, svi znamo kakva je srpska akademska stvarnost. Svako misli da sve najbolje zna, sujeta jednog, sujeta drugog, afere, tracevi, kafanske svadje i vecina projekata tako propadne.
Stvarno je steta, ipak nije SPC tako beznacajna institucija da nema jedan celovit i savremen pogled na njenu istoriju!

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

To bi morala da uradi SPC ali dok izdavačka delatnost episkopija ide dosta dobro izdavačka delatnost Patrijaršije je sačuvaj me bože. Od negde 2000. godine na nivou cele crkve je organizovano oko 10 naučnih skupova sa temom iz istorije crkve ili kako oni to vole da zovu simposiona. Ja sam bio POZVAN na manje - više sve. Međutim, samo je sa dva objavljen zbornik radova. Čak ni sa skupa posvećenog Prvom srpskom ustanku a kome je predsedavao patrijarh Pavle ni posle 10 godina nije objavljen zbornik iako su još u leto 2005. godine svi radovi prikupljeni. Sa druge strane vladike su daleko ekseditivnije ali one ne mogu da budu nosioci Istorije SPC već to mora Patrijaršija.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Ja mislim, nisam siguran, ali mislim, da episkopije imaju vise para od patrijarsije. Tako je uredjen pravoslavni svet. Naravno, zavisi od episkopije do episkopije.

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

lažni đoko ::
Тај "растурач четничке пропаганде" је толико озбиљно приступио теми, да није тачно навео ни мјесто његовог гроба!

Na Wikipedi nije tačan ni broj dece Rade Radića. Mislim da autori sebi dopuštaju previše neozbiljnosti.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

puškomitraljezac ::
Na Wikipedi nije tačan ni broj dece Rade Radića. Mislim da autori sebi dopuštaju previše neozbiljnosti.

Na Wikipedii maltene moze pisati ko sta oce. Dobar primer su "poslednja" desavanja na nasem prostoru. O ratovima 90.ih godina XX veka uzmes clanak o istoj temi sa srpske i sa hrvatske strane i pocinje cirkus. Kao da ne pisu o istim dogadjajima!
Ali, posto si ti najbolji poznavalac Drugog svetskog rata na podrucju Mrkonjic-grada i Prnjavora (obicno se u ovim prilikama doda i ono, pomalo otrcano "i sire", ali kod tebe toga nema, posto si se izricito fokusirao na svoj rodni kraj), sta te kosta da to ispravis i napises uzoran clanak i o Radi Radicu i o Uorsu Drenovicu i o Italijanima i o partizanima i o ustasama u tom kraju?
Mislim, odrzao si nam set predavanja o tome da smo svi postali svesni koliko je taj kraj bio bitan za svetsku revoluciju (i kontrarevoluciju) da je red da napises nesto o tome! Evo, prvi cu se pretplatiti, to ti cvrsto obecavam!

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

U knjizi "Пулеметы России. Шквальный огонь" Семен Федосеев, pominje probnu mobilizaciju ruske vojske u septembru 1912. godine, povodom I Balkanskog rata.
Zna li neko nešto više o toj mobilizaciji?

I uopšte, koliko su verodostojni podaci o događajima u knjigama koje se u osnovi bave oružjem?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 810 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 8 sakrivenih i 765 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bobomicek, Boris Bosiljčić, Centauro, dankisha, darkangel, Denaya, djboj, Djokkinen, DonRumataEstorski, DPera, goxin, jackreacher011011, kihot, Koridor, Krusarac, Marko Marković, MB120mm, mercedesamg, milenko crazy north, Nemanja.M, nenad81, nikoladim, novator, nuke92, Panter, pein, raketaš, Rogan33, S1Mk3, SlaKoj, Srki94, stegonosa, VJ, voja64, wizzardone