Prva jugoslovenska pilotka ?

Prva jugoslovenska pilotka ?

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2010
  • Poruke: 62
  • Gde živiš: Slovenija, Krško

Više puta sam čitao, da je bila prva jugoslovenska pilotka Ksenija Gorup Hribar. Recimo ovde:Odstavak Ksenija in Rado

Nigdje ne nađem godine, kada je položila izpit.

Radoznalost mi ni dala mira i tako naletih na ovo:


Izvor iz 1934 godine

A da zbrka bude još veča:Tako se Tomićeva upisala u istoriju kao prva žena u Jugoslaviji sa dozvolom turističkog pilota.

Ima ko ovde da rješi ovo zagonetku?? Very Happy

Ispričavam se na jeziku, al se nadam, da čete razumeti.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Apr 2014
  • Poruke: 2136

Citat:Nigdje ne nađem godine, kada je položila izpit.
У праву си, у ниједном од наведених текстова није наведено време кад је положила испит.

Citat:Mada je Kristina bila iskusnija, a Zagorka napravila prvi uspešni samostalni let, Danica je dozvolu dobila godinu dana pre njih, 1933. godine
^ Цитат из текста у Новостима.
Као што видимо, пише да је Кристина била искуснија то значи да је већ раније самостално летела
без дозволе. Даница је само успела да летачку дозволу добије годину дана раније.
Према овим подацима Кристина је летачку дозволу добила 1934. године
Citat:Više puta sam čitao, da je bila prva jugoslovenska pilotka Ksenija Gorup Hribar. Recimo ovde:Odstavak Ksenija in Rado
^ Прочитао сам текст, пише да је Ксенија Горуп Хрибар између осталог била и прва
Југословенска пилотка, али ни за њу не пише кад је добила и да ли је уопште имала
летачку дозволу
Citat:uživala pa je v vožnji z avtom, postala celo prva jugoslovanska pilotka z izpitom in imela svoja konja. Ježe jo je učil srbski konjeniški oficir Glišić.
PS : Ce imas tezave s cirilico in srpskim jezikom lahko ti prevedem na slovenski



offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Vandrej Tomićeva supruga jeste ZVANIČNO prva dobila dozvolu za turističkog pilota ali je još tada to izazvalo skandal jer je ona trebala da bude druga. Međutim, kao žena poznatog pilota dobila je dozvolu prva. E sad stvarno se ne sećam da li je ta žena koja je po propisima trebala prva da dobije dozvolu Ksenija ili neka druga. Moram da potražim moje ispise al trenutno nemam vremena. U svakom slučaju - da ponovim - Tomićka je prva koja je zvanično dobila dozvolu ali kao što sam naveo još tada se tvrdola da je to bilo uz protekciju i da je ona stvarno trebala da bude druga.

online
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17738

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2010
  • Poruke: 62
  • Gde živiš: Slovenija, Krško

Hvala svima-znao sam gdje mogu računat na to, da dobijem pravi odgovor. Very Happy

Sr.Stat. ::
PS : Ce imas tezave s cirilico in srpskim jezikom lahko ti prevedem na slovenski


Evo, probio sam se kroz VJ-ev scan, makar je prošlo 32 godine odkad sam učio cirilicu.

Kristina ima uspomen sobu u Stični na Dolenjskem:Spomin na Brezovško Tinco, prvo pilotko na Balkanu

Uveren sam da ako bi bila Srpkinja, da bi imala mnogo veči publicitet kod svoga naroda. Recimo poput Milunke Savić i ostalih vaših herojinja.

@ltcolonel: kad nađeš vreme, bit ču zahvalan.

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Prva žena sa bivših prostora Jugoslavije koja je stvarno letela u avionu (i to u više navrata) je bila Gita Nušić ćerka srpskog komediografa Branislava Nušića. Ona je letela u nekoliko navrata u Zagrebu 1912 -13. godine. Tu je studirala čini mi se vajarstvo. Da ne bude zabune - ona nije pilotirala bila je samo putnik u aeroplanu.

online
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17738

Citat: Даница нашла срећу међу облацима
Марија Дедић | 26. јун 2014. 11:02 |

Даница Томић, наша прва жена пилот: Знање је "крала" од супруга, мајора Миодрага Томића, пилота са највећим бројем победа у Првом светском рату. Године 1928. године летела над провалијом дубоком 2.500 метара

У време када је женама било место у кући, када је врхунац забаве био излазак на корзо, а домети се мерили вештином савладавања рецепата, Даница Џени Томић маштала је о небеским висинама. Неустрашива, амбициозна и стрпљива, дуго је читала књиге о авионима и летењу које је могла да пронађе, док није дошло време да и сама седне у пилотску кабину. Године напорног рада су се исплатиле - ушла је у историју као прва жена пилот у нашој земљи! Било је то тридесетих година прошлог века, у доба када је и у свету ваздухопловство важило за мушку професију.

Удата за команданта 6. ваздухопловног пука, мајора Миодрага Томића, Даница је била у прилици да ужива у привилегијама које његова позиција доноси. Могла је да време троши код модисткиња наручујући нову чипку из Париза, док чека да се драги врати кући. Али, није хтела. На земљи се осећала као птица у кавезу. Мирис бензина и уља били су јој дражи од тоалетне водице, а брујање мотора звучало је као најлепша музика. Знање је крала од Миодрага, пилота са највећим бројем ваздушних победа у Првом светском рату. А он је није спутавао.

И тако је 1928. године, на прослави 15. годишњице аеродрома Београд, привукла пажњу престоничких новинара када је летела над провалијом, дубоком 2.500 метара. Њене акробације оставиле су новинаре без даха. У часопису "Илустровани лист" објављена је њена фотографија испред авиона и текст: "Госпођа Даница Томић, супруга мајора Томића - прва жена у нашој земљи која је летела над провалијом од 2.500 метара. Она је прва жена у нас која је правила лупинге, што је окретање авиона у ваздуху, и друге акробације".

Новинари јесу били задивљени, али не и Даница. Уместо да ужива у похвалама, наставила је да вредно ради на остварењу сна. Имала је среће - у јесен 1930. године у "Политици" је објављен оглас Друштва резервних летача за пријем кандидата у цивилну пилотску школу у Београду. Конкурс је био отворен и за жене и мушкарце, па се, уз подршку супруга, Даница пријавила.

Није била једина жена - друштво су јој правиле Кристина Горишек и Загорка Плећевић. Мада је Кристина била искуснија, а Загорка направила први успешни самостални лет, Даница је дозволу добила годину дана пре њих, 1933. године. Била је боља и од многих мушкараца, па је тако, на предлог наставника, међу првима у својој класи, изашла на завршни испит. Практични део испита трајао је око сат и 30 минута, а чланови комисије, састављене од официра из Команде ваздухопловства, били си изненађени вештином којом Даница управља авионом. Оценили су да "кандидат лети врло мирно, сигурно, сталожено и са веома ретким самопоуздањем". Тако се Томићева уписала у историју као прва жена у Југославији са дозволом туристичког пилота.

Током Другог светског рата, мајор Томић је, као и већина југословенских пилота, пао у заробљеништво. О Даници се губи траг све до краја рата, када су, претпоставља се, заједно отишли у "обећану земљу", Америку. И у заборав.

КУМОВАЛЕ АВИОНИМА

Колико су жене у нашој земљи волеле да се вину под облаке, доказује њихово интересовање за летење. Прва жена на овим просторима летела је још пре Првог светског рата, додуше као сапутница познатог руског пилота Масљеникова. Остала је упамћена као госпођица М. Живковић. Друга госпођица, али Дунђерски, такође је ушла у историју југословенског ваздухопловства - као кума. Она је крстила први авион "Удружења резервних авијатичара" и назвала га је "Наша крила".


ПРВИ БОРБЕНИ ЛЕТ

До почетка Другог светског рата одшколовано је на десетине жена пилота које су 1939. године, због предстојећег рата, све морале да прођу војни део обуке, одржан у Смедеревској Паланци на тамошњем аеродрому. Посебно се издваја Марија Драженовић која је постала пилот као тинејџерка - имала је само 15 година. Она је тако вешто управљала авионом, да публика која је присуствовала полагању, није могла да поверује када је видела да из летелице излази женско, и то девојчурак. За време Другог светског рата превозила је пошту и лекове, али осећала се обесправљено јер су на борбене задатке летели искључиво мушкарци. Марија није крила незадовољство, па је командант 113. ловачког пука одлучио да је поведе на прави ратни задатак - бомбардовање немачког воза код Винковаца. Био је то први борбени лет једне жене на Балкану. Марија је у историју уписана и као прва жена ратни пилот у нашем ратном ваздухопловству. До данас је остала и једина.



http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%.....u-oblacima

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2010
  • Poruke: 62
  • Gde živiš: Slovenija, Krško

Marija Draženović

Stvarno šteta, jer se demobilisala.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1239 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 8 sakrivenih i 1170 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Acivi, amaterSRB, Andrija357, armor, ArmyBoss, Battlehammer, Bobrock1, bojankrstc, BRATORIII, ccoogg123, comi_pfc, crnitrn, dane007, Dannyboy, darcaud, darkangel, Dimitrije Paunovic, dragoljub11987, Georgius, Gosha101980, havoc995, hyla, JimmyNapoli, karevski, Kubovac, Levi, Lieutenant, Marko Marković, mgolub, Mi lao shu, milenko crazy north, Misirac, Mixelotti, moldway, Ne doznajem se u oružje, nebkv, ObelixSRB, operniki, Oscar, Parker, pein, Rakenica, royst33, savaskytec, Shinobi, slonic_tonic, SR-3m, Srki94, Srle993, suton, Tragač, Tvrtko I, VJ, vlad4, Vlada1389, Vlada78, voja64, VP6919, YugoSlav, 1107