Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

67

Srednjovekovne tvrđave na teritoriji Srbije i njihova konzervacija, rekonstrukcija i revitalizacija danas

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

Pa ja sam mislio da je ovaj spor gotov, ili da je bar zastario.

Jao majko moja, ide MEDJUNARODNA ARBITRAZA !



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17651





offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2509
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

Nove misterije Momčilovog grada
Pljačkaši starina odronili padinu na Juhoru kod Paraćina i otkrili neobičnu građevinu. "Vaskrsao" vizantijski grad u planinskoj vrleti, a traži se srpski. Za skriveni lokalitet javnost prvi put čula osamdesetih godina.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/akt.....ovog-grada

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Momčilov grad je kopao pokojni Brmbolić koji je tada radio u paraćinskom muzeju. Rezultate je objavio u jednom od prvih brojeva Glasnika SAD. On je našao materijal koji je pripisao Gepidima što je bilo čudno jer nije moglo da se stavi u istorijski kontest. Međutim, danas se u materijal koji je nekada pripisivan Gepidima pripisuje Alanima koji su bili elitne plaćeničke jedinice Romeja u vreme Justinijana. Bili su pre svega konjica. Sličan materijal je nađen recimo i u Ukosi kod Stalaća (oko 1,5 do 2 km južno od Kule Todora od Stalaća). Uz alanski materijal nađena je i tzv češljasta keramika koja se već ranije vezivala uz vojna utvrđenja. Na osnovu toga možemo zaključiti da je sasvim moguće Momčilov grad bio vojno utvrđenje u VI veku sa alanskom posadom. Utvrđenje ima i sloj iz IV veka sasvim izvesno a možda iz Latena (tj vremena Kelta). Bitno je naglasiti i da su Alani bili ortodoksni hrišćani a Gepidi Arijanci.

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1278

Је ли било ово?
Солидно одрађен сајт са локацијама...

Kule, utvrđeni gradovi i tvrđave
Živa aktivnost na području sadašnje Srbije, koja doseže do najstarijih perioda civilizacije, ostavila je značajne tragove. Fortifikacije su oduvek bile najefikasni i praktično jedini način zaštite u nesigurnim vremenima pa su one, u zavisnosti od tehnoloških datosti vremena, građene svuda gde se organizovano živelo, trgovalo ili bavilo duhovnim poslovima. Gubitkom odbrambene funkcije, ova utvrđenja su napuštana, rušena ili su preuzimala druge funkcije, a fortifikacione strukture su prepuštene zubu vremena ili su korišćene u druge svrhe. Na žalost, odnos države prema ovim materijalnim dokazima našeg postojanja nije uvek davao i ne daje prihvatljive rezultate. Mnogi od ovih "gradova", "gradaca", "kulina", "kaljaja" itd. leže napušteni u ruševinama, izloženi vandalskim aktivnostima avanturista u potrazi za blagom ili na drugi način propadaju. Na ovo je još daleke 1951. godine ukazivao naš slavni arhitekt dr Aleksandar Deroko, i čije poruke su još i danas aktuelne.

http://gradovi.protego.rs/index.php/tematske-mape/.....-utvrdenja


Nepokretna kulturna dobra Srbije, Srednji vek

Srednji vek se za područje Srbije računa od 700. godine nove ere do pada pod tursku vlast nakon osvajanja Smedereva 1459. godine. U ovom periodu bilo je nekoliko ključnih događaja koji su uticali na život stanovništva ovog područja. Srednji vek u Srbiji se može podeliti na period pre Nemanjića (700.-1167.), period od Stefana Nemanje do Kralja Milutina (1167.-1267.), period od Kralja Milutina do raspada Carstva (1267.-1371.) i period od raspada Carstva do pada pod Turke (1371.-1459.).

http://gradovi.protego.rs/tematske-mape/vremenski-period/srednji-vek

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1278

Izgubljeni gradovi u Srbiji: Bezimeni grad
S. Šulović | 05. 12. 2013 - 18:02h


Davno izgubljeni gradovi, od Pompeje do Maču Pikčua, u moderna vremena su postali rudnici blaga za arheologe i već decenijama omiljene atrakcije miliona turista. Ali, i u Srbiji takođe ima neverovatnih otkrića iz prošlosti.
1) Gradina na Jelici - Bezimeni grad

Trodimenzionalna rekonstrukcija Gradine


Nastanak: Osnovan u 6. veku, najverovatnije za vreme vladavine cara Justinijana.
Nestanak: Najkasnije početkom 9. veka
Novi život: Prva poznata interesovanja za ostatke na putu Čačak - Dragačevo potiču iz 1865. godine, a dve godine kasnije obišao ih je dr Janko Šafarik i sačinio manji izveštaj.
Kako ga posetiti: Nalazi se desetak kilometara jugozapadno od Čačka, ali još nije pretvoren u arheološki park.

Na jeličkom visu i prostoru od 22 hektara bilo je podignuto čak pet hramova, uz niz svetovnih građevina, kuća magacina i radionica. Pet crkava, četiri zidane grobnice, stotinu pojedinačnih grobova i ostaci vojne i narodne arhitekture svedoče ne samo o romejskoj, već i o germanskoj populaciji.

Natpis na latinskom ukazuje da jedna bazilika potiče s kraja 4. ili iz prve polovine 5. veka, a neophodno je istaći i postojanje krstionice u jednoj od bazilika. Tako se nagoveštava da je grad nepoznatog imena mogao biti i sedište episkopije.

Grad na Jelici bio je osnovan u 6. veku, najverovatnije za vreme vlade cara Justinijana, postavši centar svog regiona, možda u većoj meri nego što je Čačak danas.

Među prvim nalazištima je u Srbiji koja su pobudila interesovanja istraživača starina, a prva poznata interesovanja za ostatke na putu Čačak - Dragačevo potiču iz 1843. godine kada je pisar Sreza dragačevskog Sreten Protić sačinio prepis jednog rismkog natpisa sa Gradine posvećenog boginji Dijani.

Fotografija ranohrišćanskog relikvijara (mostohranilnice) slučajno nađenog na Jelici tridesetih godina 20. veka


Bedeme grada su ojačavale kule, a u grad se ulazilo kroz najmanje dve kapije. Krajem 6. ili početkom 7. veka grad je spaljen u silovitom požaru koji je, verovatno, posledica avarskih ili slovenskih napada tokom slovenskog naseljavanja Balkanskog poluostrva.

- Zanimljivo je da je posle kratkog vremena spaljeni grad ponovo naseljen. Nova populacija, koja je uglavnom koristila grnčariju izrađenu na način tipičan za Slovene, boravila je u njemu približno do prelaska iz 8. u 9. vek i najdalje početkom 9. veka u njemu se prekida život - kaže profesor dr Mihailo Milinković, koji već skoro 30 godina vodi istraživanja na ovom lokalitetu.

Objekat VI - Na jeličkom visu i prostoru od 22 hektara bilo je podignuto čak pet hramova, uz niz svetovnih građevina, kuća, magacina i radionica


Bezimeni ranovizantijski grad bi posle godina istraživanja trebalo da bude pretvoren u arheološki park.

http://www.blic.rs/kultura/vesti/izgubljeni-gradov...../tn7fh7t#1

offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1278

Izgubljeni gradovi u Srbiji: Bogato naselje Nemanjića
S. Šulović | 05. 12. 2013 - 18:02h


Davno izgubljeni gradovi, od Pompeje do Maču Pikčua, u moderna vremena su postali rudnici blaga za arheologe i već decenijama omiljene atrakcije miliona turista. Ali, i u Srbiji takođe ima neverovatnih otkrića iz prošlosti.
2) Bogati grad Nemanjića


Ostaci crkve: Srednjovekovni Srbi živeli su u gradu kraj današnje varošice Rudnik





Najstariji pisani tragovi o ovom gradu potiču iz doba kralja Dragutina
Nastanak: Nađeni su ostaci naselja iz 14. i 15. veka
Nestanak: Život na ovom mestu prestaje možda i u drugoj polovini 15. veka, ali sa turskim osvajanjem Rudnika formira se novo naselje na drugom kraju planine.
Novi život: Istorijat arheoloških istraživanja na plalini Rudnik počinje 1865. godine, kratkim boravkom dr Janka Šafarika. Neposredni povod posete bilo je otkriće ploče sa natpisom o obnovi hrama Majke Zemlje, izvršene za vreme cara Septimija Severa (193-211).
Kako ga posetiti: Arheološki iskopi su zatrpani, a ostaje želja da se okriveni zidovi konzerviraju i prezentuju, da lokalitet postane arheološki park.

Pronađeni su po prvi put pouzdani podaci gde se nalazila srednjovekovna varošica Rudnik. Gradske kuće koje su oslikane freskama svedočanstvo su o standardu tadašnjeg stanovništva.


Srednjevekovna kuća sa Rudnika


Prizemlje nije bilo namenjeno stanovanju, već se u njemu trgovalo, dok se stanovalo na spratu, u prostorijama ukrašenim freskama.

- Grad je bio grupisan kraj važne saobraćajnice kojom su stizali trgovci iz primorja. Odavde su Dubrovčani, Kotorani i Barani nosili rudu srebra, zlata i olova koja je bila osnova bogatstva srpske srednjovekovne države, a naselje je bilo poznato i kao mesto na kome se trgovalo - objašnjava dr Dejan Radičević, docent na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji sa koleginicom Anom Cicović istražuje na Rudniku.


Freske iz jedne od rudničkih kuća


Najstariji pisani tragovi o ovom gradskom naselju potiču iz doba kralja Dragutina, a procvat je doživelo u 14. i 15. veku.

- Iz istorijskih izvora dalo se naslutiti da je Rudnik morao imati svoje gradsko naselje, a sada to arheološka istraživanja i potvđuju. Kraj rudnika i topionica su nicala velika gradska naselja, sa administrativnim, trgovačkim i zanatskim centrima cele oblasti. U našoj varoši, čiji smo samo mali deo istražili, otkrili smo ostatke najmanje dve crkve i građevine većih dimenzija koje su mogle imati javnu funkciju, sudeći po brojnim srpskim i ugarskim novčićima iz doba careva Dušana i Uroša, odnosno kraljeva Karla Roberta, Ludovika Prvog i Žigmunda Luksemburškog - dodaje dr Radičević.

Istraživanja su tek u početnoj fazi i, izuzimajući nekoliko manjih kampanja, ona se rade tek od 2009. godine.

- Na Rudniku se rudarilo od najstarijih vremena pa sve do danas postoji kontinuitet, od najstarijeg preistorijskog rudarstva, preko antičkog i srednjovekovnog - ističe dr Radičević.


http://www.blic.rs/kultura/vesti/izgubljeni-gradov...../9f84kw1#1

online
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17651

Ризница Хиландара богатија за јединствену рукописну књигу

Српску књигу с краја 14. века, с карактеристикама које нема ниједан до сада познати рукопис, манастир Хиландар откупио је од једног грчког колекционара

http://www.politika.rs/scc/clanak/371881/Riznica-H.....snu-knjigu

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2509
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

VJ ::Ризница Хиландара богатија за јединствену рукописну књигу

Српску књигу с краја 14. века, с карактеристикама које нема ниједан до сада познати рукопис, манастир Хиландар откупио је од једног грчког колекционара

http://www.politika.rs/scc/clanak/371881/Riznica-H.....snu-knjigu


konacno nesto lepo da cujem po tom pitanju... Smajli Smajli Zagrljaj Ziveli

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

Najnovija 3d rekonstrukcija Zrnova, mislim da nije bilo.








Ova zadnja je vec bila, cisto da bi se lakse uporedilo sa ove dve gore.
Sta smo mi srusili...
Da li su postojale ikakve naznake o podgradju ?
Radovan Damjanovic je autor ove zadnje crno bele rekonstrukcije, on u knjizi navodi da ima dosta fotografija i avio fotografija uradjenih bas neposredno pred dizanje u vazduh.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1214 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 5 sakrivenih i 1169 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., AK - 230, AMCXXL, babaroga, BORUTUS, dragoljub11987, Duh sa sekirom, Excalibur13, FOX, GenZee, Georgius, havoc995, hooraay, ILGromovnik, Istman, krkalon, Kruger, Krusarac, Krvava Devetka, ladro, lord sir giga, Lubica, manda87, Marko Marković, mercedesamg, opt1, pera bager, samsung, Sančo, sombrero, theNedjeljko, tubular, vasa.93, VJ, Vlad000, voja64, VP6919, vukovi, zdrebac