Garda

15

Garda

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5788

Cekaj Siriuse , zar gardiska brigada nije formaciski spadala po gardisku diviziju ??
Ja sam celo vreme mislio da je tako.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Proveriću još jednom sutra u mojoj biblioteci, ali sam gotovo siguran da je ona formacijski bila detaširana na Maršalat. Prolazila je kroz razne faze, pogotovo poslednjih godina.

Ovo je, ukoliko me sećanje ne vara, zgrada Maršalata. Naravno, posle bombardovanja.



Na ovoj drugoj fotki mislim da je ovo dole zgrada ''A'' bataljona, a za ovu gornju, savremenijeg izgleda, mislim da je komanda GB u krugu kasarne.


A sada za Kiba specijalna galerija: Wink

Prva poznata uniforma Miloševih momaka, na samom početku Garde.



Deset godina kasnije, 1845.



Garda u vreme druge Miloševe vladavine, negde početkom pedesetih godina XIX veka, oko 1852.



Ovo je interesantan kroj, dizajn i kolorit uopšte. Ako bih birao naslednika sadašnje, već prevaziđene uniforme (ma koliko je meni draga), onda bi to mogla biti ova. I njeni uzori su poznati, ali stvarno lepo izgleda.



Dvorska straža.



offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Evo za sve Jugonostalgicare i cika Sirijusa,iz emisije Dozvolite sa Zaharijem Trnavcevicem Smile

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Hvala ti za ovaj lep klip. Inače, major koji je intervjuisan bio je legendarni Paško Imamović. Kad smo mi došli u Gardu, bio je potpukovnik i tada ga je zamenio na dužnosti komandanta počasnog bataljona major Novica Marković, legendarni oficir i potonji general. Drugi spikerski glas pripada Svetoliku Mitiću. Mislim da je reč o dočeku kada se Tito vratio sa one neverovatne turneje po Dalekom istoku.

Evo sada jednog dragocenog podsetnika. Reč je o kompletnoj , ali takstativno pobrojanoj hornologiji nastanka, razvoja i transformacija Garde. Siguran sam da će vas interesovati:

Trpe, ovo je u najkraćem, koristan hronološki podsetnik o istorijatu garde kod nas, njenom formacijskom razvoju, transformacijama i turbulencijama. Pošto svako od nas, otprilike, pamti samo period kad je on bio u vojsci, evo kompletne hronologije. Nisu obuhvaćene ove poslednje promene.

1836.
Osnovana grupa stasitih i hrabrih, domaćinskih bećara i dobila naziv Kneževi momci.

1859.
Formira se Kneževa pratnja, kada prvi put oblači i uniforme u poznatom smislu reči

13.VII 1864.
Obrazuje se Gardijski vod od 28 ljudi

24. II 1875.
Nastaje konjički eskadron

1883.
Eskadron prerasta u Kraljevu gardu obima eksradrona

3.IV 1888.
Gardijska slava sv. Nikola

2.VIII 1893.
Eskadron prerasta u Gardijski puk sa dva eskadrona i rezervnim sastavom od nekadašnjih ročnika (vojnika i starešina koji su služili u Gardi)

1901.
Gardijski puk postaje u Četvrti konjički puk da bi u sklopu nove konfiguracije Kraljeve garde osnovana Pešadijska četa, direktno zadužena za dvorsku stražu. Oni su gardisti u najužem smislu reči.

1904.
Rasformiran puk Kraljeve garde a konjički eskradron prerasta u Dunavsku diviziju. Zadržana je Pešadijska četa sa žandarmerijskim dvorskim vodom. U tom sastavu prešla je uz starog kralja albansku golgotu.

1917.
Na Solunskom frontu osniva se Gardijski bataljon sa dve čete, muzikom i žandarmerijskim vodom.

16.VII 1919.
Formira se Gardijska brigada – pešadijski puk sa četiri bataljona, gardijska muzika i vod dvorskih žandarma.

23.III 1924.
GB prerasta u Gardijsku diviziju u kojoj se nalaze: pešadijski puk, dvorska muzika, vod žandarmerije, konjička brigada, artiljerijski puk, telegrafsko-signalno odeljenje, auto odeljenje, pionirsko odeljenje, sanitet i pozadina.

E, sad za Kiba informacija Wink
Period Drugog sv. rata, posle kapitulacije , poznat je po tome što su postojale praktično četiri različite gardijske formacije!
Godine 1941. Draža Mihajlović osniva Gorsku gardu Njegovog Veličanstva Kralja koja je 1. Xi 1941. godine dobila svoju zastavu.
Postojala je i Srpska garda Milana Nedića (sastojala se od gardista i SDS – srpske državne straže).
Međutim, u neposrednoj kraljevoj pratnji , u Aleksandriji i u Kairu postojao je Gardijski bataljon!


Dolazimo do četvrte ’’garde’’, odnosno do suprotne strane:
Godine 1941. u Stolicama je osnovana straža VŠ
Godinu dana kasnije u Foči se formira četa
Prateći bataljon, začetnik Titove garde kakvu poznajemo i kakva je najduže trajala, osnovan je u Bosanskom Petrovcu 4.XI 1942. i to se smatralo decenijama danom GB.


1.XI 1944.
Osnovana Gardijska brigada (prvi i drugi pešadijski bataljon, oficirska i automobilska četa, specijalni vozni park, intendantura i sanitet.
Napomena: Oficirska četa preuzela je ulogu nekadašnjeg Konjičkog eskadrona koji je oduvek neposredno obezbeđivao suverena.

1946. u novembru
U istom krugu GB prerasta u Gardijsku diviziju sa tri gardijske brigade i pratećim prištabskim jedinicama: konjičkim eksadronom, oficirskom četom, vojnom bolnicom, vojnom muzikom, bataljonom veze, autobataljonom, vodom ABHO, komandom objekta i Domom garde.

1948. u martu
Gardijska divizija se preformira u Komandu garde JA – stiče rang vojne oblasti! Dotadašnje tri brigade postaju pukovi, ali još uvek ostaju u istom krugu.
Treća brigada razdvojena je na artiljerijski i protivavionski puk.
Istovremeno, obrazuju se u Zemunu i Zagrebu po jedan pešadijski puk a u Sarajevu brdsko-planinski puk sa detaširanim bataljonom u Han Pijesku koji obezbeđuje stvaranje ’’atomske komande’’.
To je bila najviša formacija koju je garda dostigla u posleratnom periodu.
Komanda Garde je, prema tome, imala u svom sastavu:
Četvrtu gardijsku diviziju, 118. specijalni gardijski puk, Oficirsku četu, Komandu objekta, vojna dobra u Han-Pijesku i Karađorđevu, Vojnu bolnicu, Vojnodisciplinski sud, Vojni orkstar, Dom garde i Redakciju lista ’’Gardist’’. Štab je bio smešten kod ’’kapije pet’’ u ul. Teodora Drajzera.

Suštinski sledbenik Garde i neposredni realizator gardijskih počasti i obaveza bio je Specijalni gardijski puk (118) imao je tri bataljona – Oficirski, Podoficirski i Vojnički, dve samostalne čete (inžinjerci i vezisti), dva voda (radni i sanitetski) i Vojnički klub.

1953.
Komanda Garde JNA smanjuje formaciju. Iz njenog sastava IZDVAJA SE Četvrta gardijska divizija i neposredno se potčinjava DSNO (državni sekretarijat za narodnu odbranu). Divizija , međutim, zadržava dotadašnji razmeštaj (najvećim delom u gardijskom krugu i pukovima u Zemunu, Sarajevu i Zagrebu), a njeni pripadnici su i dalje nosili gardijsku uniformu.

Specijalni gardijski puk (118) prerasta u 118. specijalnu gardijsku brigadu. Komandi garde prirodaju se Mornarički odred na Brionima i ODred gardijskih brodova kod Ušča. Spec. gardijski puk proširuje se sa MADOM (meš. artiljerijski divizion), saobraćajnim odeljenjem vojne policije (od 1960) i još jednim vojničkim bataljonom.

1.IX 1954. na aerodromu u Zemunu spec. gardijski puk dobija svoju zastavu.

1.XII 1961.
Dešavaju se najvažnije promene:
Komanda Garde i njeni organi rasformirani su. Razdvaja se dužnost ađutanta VK od komandanta Garde.
118. Specijalna gardijska brigada postaje GARDIJSKA BRIGADA, preuzimajući ulogu Komande garde JNA.
Štab Gardijske brigade JNA potčinjen je AĐUTANTU VK. Takva brigada, koju dugo poznajemo, imala je u svom sastavu: Oficirski bataljon , Automatičarski i Pešadijski bataljon i niz drugih pratećih jedinica (mornarički odred, odred brodova, spec. autočeta, laka PA četa, oklopna četa, građevinska četa, redakcija lista, itd, itd).


Maj 1980.
Posle smrti Tita, Gardijska brigada JNA preimenovana je u Gardijsku motorizovanu brigadu. Prvo je rasformiran Oficirski bataljon, potom je specijalna auto-četa smanjena na vod, a mornaričke formacije prebačene su na Komandu RM u Splitu, odnosno RRF u Novom Sadu. Posle osnivanja Memorijalnog centra sa Kućom cveća, deo poslova preuzela je ta ustanova, a počasti kraj groba ispunjavala je i dalje Gardijska brigada. Prema tome, GB imala je najpre dva motorizovana bataljona (nastala od Automatičarskog i Pešadijskog bataljona), Bataljon veze, Laki artiljerijsko-raketni divizion, pet samostalnih četa ( inžinjerijska, tehnička, intendantska, oklopna i četa vojne policije), četiri samostalna voda (specijalni auto-vod za posebne namene, auto-vod za potrebe Brigade, vod ABHO i sanitetski vod sa ambulantom), komandu stana, građevinsku sekciju, protivpož. odeljenje, Vojnički klub, Dom garde i orkestar.
Ojačava se Bataljonom vojne policije, pozadinskim bataljonom, bataljonom za obezbedjenje, auto-četom i OMB.

Štab Gardijske motorizovane brigade neposredno je bio potčinjen SSNO ,a deo naređenja primao je od Kabineta Predsedništva, odnosno službe protokola.

7.VIII 1992.
Obrazuje se Korpus specijalnih snaga u čiji sastav su ušle Prva oklopna brigada, 63. padobranska, 72. specijalna brigada i Gardijska motorizovana brigada VJ.

1997.
Po treći put Garda postaje samostalna! Izlazi iz sastava Korpusa i postaje Gardijska brigada

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5788

Veeeeellliiikkkoooo HVALA Siriuse , odlican prikaz formaciske pripadnosti gardiske brigade.
Jel imas neku informaciju kolko je jedinica u svom imenu imala naziv gardiska ( pitam za brigade u vreme JNA ) za prvu proletersku gardisku diviziju znam.
Inace to je bila jedina jedinica koja je trebala ostati na diviziskom modelu sa poslednjim izmenama strukture JNA.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Trpe Grozni ::Veeeeellliiikkkoooo HVALA Siriuse , odlican prikaz formaciske pripadnosti gardiske brigade.
Jel imas neku informaciju kolko je jedinica u svom imenu imala naziv gardiska ( pitam za brigade u vreme JNA ) za prvu proletersku gardisku diviziju znam.
Inace to je bila jedina jedinica koja je trebala ostati na diviziskom modelu sa poslednjim izmenama strukture JNA.



To je to. Pogledaj još jednom tekst, tu se spominje gardijska divizija. Godine 1946. formirana je prva i jedina gardijska divizija koja je kasnije promenila naziv u Četvrtu, radi kriptozaštite. (znaš ono - 396. nastavni centar, kao da ih ima toliko).

Godine 1953. ta divizija prelazi u sastav DSNO, odnosno JNA. Sve do raspada naše zemlje ona je egzistirala sa ona tri spomenuta puka (Valjevo, Požarevac, Beograd-Voždovac) i poklapala se sa Prvom armijskom oblašću u mirnodopskom sastavu. Posle Titove smrti vojnici te divizije su razdužili zimske šapke, kao poslednji vidljivi znak pripadnosti gardi. Dakle, zarad racionalizacije koja je već spomenuta (malo komplikovanija priča jer se radi o nekoliko hiljada starešina koji su u toj diviziji službovali, njiovim dodacima, trupnim, gardijskim, itd), ceo proces nije tekao glatko, ali naređenje je naređenje.

offline
  • x9  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 04 Dec 2008
  • Poruke: 1163
  • Gde živiš: Vienna

jaoj Siriuse,iz koje su godine one fotke gde se oni oficiri pozdravljaju sa vojnicima? Very Happy
inache,koliko se ja secam Gardijska brigada je imala i ARJ i PVO vod ,(secam se BOV trocevaca,i neke poljane dole u Rakovici gde su nas jednom odveli da vezbamo) ili sta vec....
a da je bila dika bila je Ziveli
ja sam jednom prilikom dobio nagradno prenociste,pa sam skoknuo u uniformi do kuce u Sapcu i onako pichim kroz grad,a ljudi me samo gledaju i zaziru od mene :Z ...vele Unprofor stigao :Z
na kraju mi na semaforu onako bojazljivo prisao jedan policajac i upitao ,ko sam i sta sam...ako nista Garda mi ostala po secanju na ODLICHNU klopu,neka kaze ko sta oce...jes da je ta klopa redovno posle toga izlazila na nos,ali braco moja imalo je na izobilju i "marenda" :Z je bila dupla kada se pogleda sta su drugi dobijali na terenu spram nas.... Ziveli

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Ta fotka je iz 1994-95, najdalje. Inače, da si otišao u počasnom odelu, primio bi te gradonačelnik.


Jeste klopa bila fantastična, ali i smeštaj. Naše spavaone (bolje rečeno sobe) imale su po četiri kreveta, a ne kao one ''konjušnice'' po celoj zemlji - pedesetak. Radijator pod prozorom, a zidovi 70 centimetara. Lakiran parket. Tvoje je samo da brišeš prašinu i spakuješ uniformu lepo.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Sirius ::Ta fotka je iz 1994-95, najdalje. Inače, da si otišao u počasnom odelu, primio bi te gradonačelnik.


Jeste klopa bila fantastična, ali i smeštaj. Naše spavaone (bolje rečeno sobe) imale su po četiri kreveta, a ne kao one ''konjušnice'' po celoj zemlji - pedesetak. Radijator pod prozorom, a zidovi 70 centimetara. Lakiran parket. Tvoje je samo da brišeš prašinu i spakuješ uniformu lepo.


I moja spavaonica na Topčideru je bila ista takva. Ali to je i onako svojevremeno bila ista kasarna.

Prava je šteta što više nema konjice barem u gardi. Jedna četa barem. Ala bi to bila atrakcija kad bi se Garda prošetala po Beogradu.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Nikad nije kasno za tako nešto Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1342 korisnika na forumu :: 20 registrovanih, 5 sakrivenih i 1317 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Areal84, Bane san, cifra, Djokislav, FileFinder, Georgius, indja, jackreacher011011, krkalon, ladro, laki_bb, maCvele, Mi lao shu, Milometer, Oscar, panzerwaffe, SlaKoj, vlad the impaler, W123, zzapNDjuric99