Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

343

Ukrajina kao novo globalno odmeravanje snaga, 2014, 2015, 2016. godina

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@virked....
Citat:Citat:
Авион је имао контејнер за противелектронска дејства, Американци су при контакту озрачили нишанским радаром вероватно да би уплашили пилота а можда и оборили авион. Ко зна? Углавном Руски ометач је погасио радаре тако да га нису могли да гађају ни ракетама а ни ПВО топовима. Авион је онда извео 12 симултаних напада у низу. Кад је авион одлетео ка аеродрому радари су прорадили.

Da, neverovatno.
Ako je i bilo elektronskih dejstava, pretpostavljam da je ometac sa SU-24 "onesposobio" oruzane nisanske sisteme razaraca na taj nacin da ih je zaslepio, ili destabilosao do mere da su nepouzdani.
Obzirom na to da je leteo vrlo blizu razaraca, mogucnost "zakljucavanja" antene ometaca na izvore zracenja bez obzira na polozaj aviona i rusku sklonost da predimenzioniraju snagu predajnika, verujem da ga je mogao uspesno razoruzati.
Novinari inace imaju potrebu da od vesti naprave senzaciju.

No, meni je neverovatnija destabilizacija posade Smile ....ako je sve to tacno



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Dec 2013
  • Poruke: 4

advance.hr/vijesti/analiza-dogovor-o-uk.....ak-sukoba/

Tijekom jučerašnjeg dana održan je sastanak u Ženevi na kojem su bili nazočni visoki predstavnici, ministri vanjskih poslova, Ukrajine, Rusije, Europske Unije i SAD. Po svemu sudeći sastanak je bio i više nego uspješan - sve strane su prihvatile usvajanje zajedničkog dokumenta koji poziva na de-eskalaciju krize u Ukrajini.

Na sastanku su bili nazočni Sergej Lavrov (Rusija), John Kerry (SAD), Catherine Ashton (EU) i Andrej Deščica (Ukrajina).

Prije no što pokušamo analizirati važnost jučerašnjeg sporazuma, pogledajmo tekst istoga u potpunosti:

"Sastanak u Ženevi o situaciji u Ukrajini prihvatio je inicijalne konkretne korake po pitanju de-eskalacije tenzija i povratku sigurnosti za sve građane.

Sve strane moraju se suzdržati od nasilja, zastrašivanja i provokativnih poteza. Svi sudionici strogo osuđuju i odbacuju sve manifestacije ekstremizma, rasizma, religijske netrpeljivosti i anti-semitizma.

Sve ilegalne oružane skupine moraju biti razoružane, sve ilegalno okupirane zgrade moraju biti vraćene legitimnim vlasnicima, sve ilegalno okupirane ulice, trgovi i druga javna mjesta u ukrajinskim gradovima i naseljima moraju biti napuštena.

Amnestija će biti data prosvjednicima i onima koji su napustili zgrade i druga javna mjesta i predali oružje, osim za one koji su krivi za veliki kriminal.

Odlučeno je kako će specijalna promatračka misija OSCE-a igrati vodeću ulogu u pomaganju ukrajinskim vlastima i lokalnim zajednicama u hitnoj implementaciji ovih mjera de-eskalacije gdjegod budu najviše potrebne, počevši u narednim danima. SAD, EU i Rusija se obvezuju podupirati ovu misiju, uključujući slanjem svojih promatrača.

Najavljeni ustavni proces biti će uključiv, transparentan i odgovoran. Uključivati će odmah formiranje širokog nacionalnog dijaloga, u koji će biti uključene sve ukrajinske regije i političke izborne jedinice te će se dopustiti i uzeti u obzir komentari javnosti i predloženi amandmani.

Sudionici naglašavaju važnost ekonomske i financijske stabilnosti Ukrajine i biti će spremni raspravljati o dodatnoj potpori dok se gornji koraci budu implementirali".
Sporazum se dotiče konkretnih pitanja koja su izuzetno važna kada je riječ o pravoj de-eskalaciji. Tako se poziv na razoružanje "svih ilegalnih naoružanih skupina" u zamjenu za opću amnestiju. Dakle, sporazum se referira i na naoružane pobunjenike na istoku, kao i naoružane nacionalističke skupine na zapadu.

Najvažnija stavka je svakako ona u kojoj se ističe kako "Ukrajinsku krizu trebaju riješiti sami Ukrajinci", a to se odnosi i na pitanje uhićenih prosvjednika kao i trenutačno okupiranih zgrada. U konačnici se poziva na "početak pravih ustavnih promjena".

Ruski MVP Sergej Lavrov poručio je novinarima: "Među koracima koji moraju biti poduzeti su - razoružanje svih ilegalnih oružanih skupina i prekid okupacije svih administrativnih zgrada. Amnestija za sve prosvjednike mora stupiti na snagu, osim za one koji su počinili velike zločine".

"Oni koji su preuzeli vlast u Kijevu, ako sebe smatraju predstavnikom cijelog naroda, moraju pokrenuti inicijativu, pružiti ruku prijateljstva regijama, poslušati njihove zabrinutosti i sjesti s njima za pregovarački stol", rekao je Lavrov te zaključio kako "Ukrajina mora biti snažna država, most između Istoka i Zapada".

Lavrov je optimističan te tvrdi kako postoji nada da EU i SAD sada zaista žele trilateralnu suradnju s Rusijom po pitanju rješavanja aktualne situacije. No, svi oni koji su upoznati s kronologijom ovih sastanka - u kojima je zapravo ključna osovina Kerry-Lavrov - znaju da se prvotni optimizam jako brzo može pretvoriti u veliko razočarenje.

Lavrov je još jednom naglasio kako Rusija nipošto ne želi slati svoje trupe u Ukrajinu. "To bi bilo protiv fundamentalnih interesa Rusije", rekao je.

Važno je da Rusija vodi što otvoreniju politiku prema ovoj situaciji, kao što su i važni jučerašnji posve direktni komentari Vladimira Putina kada je potvrdio da su ruski vojnici zaista bili na terenu Krima, u uniformama bez oznaka. Za Moskvu je od izuzetne važnosti da zaustavi histeriju oko navodnog "ruskog ekspanzionizma" jer od te histerije profitiraju samo NATO i nove vlasti u Kijevu koje vlasti drže uvelike držeći velik dio naroda u strahu od ruske invazije.

Da bi ovaj dogovor bio uspješan, sve strane bi morale krenuti od prihvaćenih točaka i prema cilju de-eskalacije u svim odnosima, no, SAD već otežava situaciju - američki predsjednik Barack Obama je rekao kako dogovor iz Ženeve "obećava", ali kako je SAD spreman uvesti "nove sankcije Rusiji ukoliko se situacija ne popravi". Teško će dogovor dovesti do de-eskalacije ako počinje s prijetnjama.
SAD ima utjecaj nad Kijevom, dok Rusija ima utjecaj nad ustankom koji je buknuo na istoku zemlje. No, pitanje je koliko Moskva zaista može kontrolirati sve događaje na istoku Ukrajine. SAD tvrdi kako Moskva stoji iza svega te kako nemire potiču njihovi "agenti", no činjenica jest kako nisu svi prosvjednici na istoku Ukrajine "separatisti" - mnogi od njih ne žele da bilo koja regija postane dio Rusije, već traže autonomiju od Kijeva, uključujući i ekonomsku autonomiju, a to je za narod od izuzetne važnosti jer jedino tako mogu izbjeći brutalne MMF mjere koje Kijev već najavljuje.

Bez obzira na nacionalnu pripadnost, cijeli narod Ukrajine ima pravo pružiti otpor opasnom ekonomskom planu kojeg zagovara pučistička vlast. Nažalost, model koji se primjenjuje na Ukrajini već je "isproban" - niti jedan narod na svijetu ne bi mirno dopustio takve mjere da prođu bez borbe, osim u slučaju kada je zaokupljen drugim stvarima, po mogućnosti nacionalnim tenzijama ili pak ratom.

Rusija mora u ovoj situaciji biti dosljedna dogovoru kojeg je prihvatila - stavci koja govori kako ukrajinski narod mora sam odlučiti o svojoj sudbini. Očito je da mnogima u Ukrajini ne treba nikakva ruska potpora da prepoznaju opasnosti koje im prijete od strane nelegitimne vlasti u Kijevu. Ako se Rusija počne uplitati u Ukrajinsku krizu, to će Kijevu samo dati dodatnu snagu.

Rusija može ostati po strani ako osnovne stavke ovog dogovora budu općeprihvaćene, no ako ukrajinska vojska nastavi s operacijom na istoku zemlje, a Kijev tvrdi da hoće, tada situacija i dalje ostaje nepredvidljiva. Naime, Moskva nije poručila "nećemo ulaziti vojskom u Ukrajinu", već "nikako ne bismo željeli ulaziti u Ukrajinu" - to je velika razlika.

Ipak, postaje jasno kako ono što se dogodilo na Krimu nije dio šireg plana i za ostatak Ukrajine. Posve je pogrešno tvrditi kako je Krim pokazatelj implementacije ruskog ekspanzionizma - naime, nije ova kriza počela na Krimu, već u Kijevu, a Krim je posljedica tih događaja. Svrgnuti Janukovič je potpuno u pravu kada tvrdi da se odlazak Krima nikada ne bi desio da je on bio na vlasti - i ne bi.

Jasno je što Rusija mora učiniti. Mora prije svega prihvatiti razoružanje svih pro-ruskih skupina i prekid okupacije zgrada na istoku zemlje, što i prihvaća i na to poziva, to je potvrdio u razgovoru za novinare Sergej Lavrov.

S druge strane, Zapad mora zaboraviti na bilo kakve ideje ukrajinskog ulaska u NATO pakt, ako budu inzistirali na tome sve se vraća na početnu točku jer kako god se situacija okrene, Rusija na to neće pristati. Mogu li ukrajinsku nesvrstanost prihvatiti oni koji su de facto takav koncept odbacili direktno podupirući oružani državni udar u Kijevu? Možda, ali neće biti lako.
Tragična stvar u cijeloj ovoj situaciji je ta da možda jedino ruske prijetnje mogu dovesti do realizacije neutralne Ukrajine. Da je Rusija zauzela ulogu posve neutralnog promatrača - što i jest bio slučaj do pada Janukoviča, ruski vrh se tada bavio olimpijskim igrama u Sočiju - možda bi Kijev već potpisivao papire za ulazak u NATO.

Naravno da je svako uplitanje u unutarnja pitanja druge države apsolutno nedopustivo. No, moramo se upitati što je s uplitanjem kao reakcijom? Hoćemo li takav pristup osuđivati ili prihvatiti kao nužnost novonastale situacije?

To je ogromna debata na koju je uvijek teško dati odgovor. Neki vole odbaciti cijelu stvarnost i graditi svoj autoritet na idealizmu koji postoji samo u domeni teorije. Neki istaknuti ljevičari će reći kako je ovo situacija u kojoj radnička klasa mora iskoristiti historijski trenutak između dva imperijalizma te povesti odlučujuću borbu klasnog oslobođenja. To dakako zvuči dobro, no ima li uporišta u stvarnosti? Koliki postotak ukrajinskih radnika doživljava situaciju na ovakav način? Postoje li opće, čak i marginalne, političke snage koje su spremne na takvu reakciju? Ukrajinske "komunističke" partije su komunističke samo po imenu, stvarnost je da su se već davno svrstale uz sebi probrane oligarhe, kao što je i KPU koja je bila bliska Janukoviču (teško "heroju radničke klase").

Uplitanje kao reakcija je ružna stvarnost koju je nemoguće podržati, ali se ne može ignorirati. Često se situacija u Ukrajini uspoređuje sa Sirijom - tamo se nedvojbeno zemlje poput Libanona, Iraka, Rusije i Irana "upliću" u situaciju u Siriji, ali da nema tog uplitanja gotovo sigurno Damask danas ne bi bio multietnički i multireligijski grad kakvog ga poznajemo.

Netko se uvijek upliće prvi i makar su sva uplitanja nedopustiva, ne možemo ignorirati činjenicu da imamo akciju i reakciju. Kritizirati prvenstveno reakciju je biti licemjeren, pa i tražiti od reakcije da prva popusti, a upravo to se traži u Ukrajini. Rusiji se prijeti novim sankcijama, a od Rusije se očekuje da prestane prijetiti bilo kakvim potezima. Zato ovaj dogovor u Ženevi već sada postaje "sumnjiv" - nije postavljen na korektnim i objektivnim osnovama. Možda se unutra ističu neki važni koraci, ali glavni korak je izostavljen - onaj koji poziva da se odmah sve strane udalje od Ukrajine i ostave je na miru da sama riješi sva svoja pitanja, kako pitanje vlasti tako i ekonomije i političkog odnosa između regija i Kijeva. To se, nažalost, neće dogoditi tako lako. Ipak, ako se ovim dogovorom zemlja vrati bar jedan korak unatrag s ruba građanskog rata, to ne može biti loše.



offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Citat:Pored te nesrece, zahvaljujuci Janukovicu, ukrajinska vojska je i strateski onesposobljena....materijalno, tehnicki, moralno, kadrovski i koncepcijski.

Cezare, izuzetno poštujem tvoje mišljenje, ali se u ovom ne slažem. Mislim da nisi u pravu, jer je pre Janukoviča bilo par predsednika, koji isto tako nisu poštovali ni svoj narod, ni svoju zemlju ni njenu vojsku, već su krali neumereno "kao da im je predglavu", što bi rekli u mom kraju. To ti je ona staračka samoživost koja se ispoljava pri kraju života. Neki od njih (pravilnije je i istinitije, neke) su zaglavili i u zatvoru, zbog dokazane kradje.

Jednostavno, od nekih proizvoda ljudskog varenja se pita ne može napraviti. U stvari, tvrde eksperti može, samo se ne može naći budala koja će to da pojede.
Ukrajinska vojska je uništavana od samog početka njenog postojanja. Prvo blesavim odlukama, zatim rasprodajom i poklanjanjem tehnike, ludim kadrovskim odlukama (kako to da su svi načelnici generalštaba poticali sa zapada, a gro vojske sa istoka zemlje? Isto važi i za najmanje 90 posto komandanata bataljona i brigada).
Nesposobnost vojnog vrha, nebriga države i loše kadrovanje videlo se na Krimu. Vidi se i u postupcima onih koji vode vojsku a prema tim ljudima koji su sa Krima došli nazad u ukrajinu.
Loše vesti putuju znatno brže nego dobre, naročito u vojsci, ali izbeglice sa Krima su slagane i bezmalo ostavljene na livadi, da se snalaze. Istovremeno, oni koji su ostali na Krimu, počinju da uživaju privilegije pripadanja jednoj organizovanoj vojsci i državi koja brine o svojoj vojsci. Sve se to u ukrajinskoj vojsci, verujem, zna.

Čak je i (naci)onalna garda izraz tog uništavanja vojske. Dovesti lopurde sa ulice, uniformisati i davati im novu tehniku, dok se vojska istovremeno muči da nabavi akumulatore....

U ukrajini su i novac, namenjen odbrani zemlje, a prikupljen SMS porukama verujućih u neizvedivo, pokrali.

Mnogo mladih ljudi je u redovima "pobunjenika". Ljudi koji su služili vojsku i koji znaju da upotrebe oružje. Još samo da ga dobiju, a svesni su da će ga dobiti ako se pogorša situacija...A slike sa poligona, na kojima se godinama izvode gadjanja, ne bi trebale nikoga da plaše.
Jer pobunjenici, za sada, rade dobro. Vrlo malo nasilja, mnogo ubedjivanja daju rezultat. Ako se predaju delovi "elitne" jedinice, kako li će biti ako i kada krene obična pešadija? Ili, što je vrlo verovatno, vlast u Kijevu uopšte nema poverenja u običnu pešadiju? Za sada. barem koliko sam ja pročitao, incidente prave pripadnici (naci)onalne garde, pokušavajući da isprovociraju veliki sukob iz kojeg nema "vadjenja"

Pretpostavljam, da je, kao i država, ukrajinska vojska "izbušena" obaveštajcima velikog brata sa istoka. I tačno se zna kako će i koga će ubedjivati, koga će ucenjivati ...kao na Krimu.

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Puc, puc, ozezi, ozezi Smile.

B92: Obama ne veruje Rusima

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&....._id=838074

Nema mira, nema rata bez Jasera Arafata Ziveli .
Scenario je kao u Siriji: prozapadna opozicija i ekstremisti (= dzihadisti u Siriji). Sada ce zapad da gura ove "umerene" dok ce na terenu ovi drugi da prave probleme tako da od ovog nece biti nista. Ako dodje do mira to je dobro, ali cisto sumnjam.

B92: Šta je sve dogovoreno u Ženevi

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&....._id=838097

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@dobri covek....
Citat:Cezare, izuzetno poštujem tvoje mišljenje, ali se u ovom ne slažem. Mislim da nisi u pravu, jer je pre Janukoviča bilo par predsednika, koji isto tako nisu poštovali ni svoj narod, ni svoju zemlju ni njenu vojsku, već su krali neumereno "kao da im je predglavu", što bi rekli u mom kraju. To ti je ona staračka samoživost koja se ispoljava pri kraju života. Neki od njih (pravilnije je i istinitije, neke) su zaglavili i u zatvoru, zbog dokazane kradje.

Sasvim si u pravu to sto pises, al' nisam siguran da smo se u ovom citatu najbolje razumeli.
Kad sam pisao o strateskom onesposobljavanju ukrajinske vojske, nisam mislio na lopovluk predsednika Janukovica i celokupne vlasti, niti prethodnih vlasti, vec na zadatak koji je imao kao pro-ruski predsednik Ukrajine.
Naime, licno mislim da Rusiji nije odgovarala snazna ukrajinska vojska zbog nejasnog statusa drzave u smislu evro-atlanskih integracija i da su te aspiracije zavisile od trenutnog odnosa snaga politickih partija u drzavi, pa je, kao pro-ruski covek, imao zadatak da maksimalno onesposobi vojsku kako bi jugoistok i cela Ukrajina bili bezbolnije (sa manje krvi i materijalnih troskova) stavljeni pod rusku dominaciju.

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Beograd

Meni dogovor u Zenevi odrazava defanzivan stav Rusije. U dogovoru nema osporavanja legitimnosti vlade u Kijevu. Lose je i to sto nije na odgovarajuci nacin predstavljena druga strana u Ukrajini, mada realno, zahvaljujuci uspesno sprovedenom majdanovskom blickrigu druga strana tek treba politicki da se uoblici. Razoruzavanje nelegalnih formacija, vracanje zgrada... kome, pucistima? Izbalansiran stav bi bio da se vlast u celoj Ukrajini vrati legalnim lokalnim ogranima, za jugoistok ali i neke druge oblasti bi to znacilo Partiji regiona. A predsednicki izbori u maju, ni reci osporavanja?

Jeste da su pucisti najavili nastavak akcija ali se to moze tumaciti kao ovo vracanje oruzja i td... Sad ce se akcije pucista tumaciti kao sprovodjenje sporazuma, jel oni i nece primenjivati silu ako ne moraju. Ne verujem da su Rusi sve ovo do sada radili na istoku da bi odjednom stali, izdejstvovali amnestiju za ljude sa oruzjem i sad cekali da se majdanovci izmedju sebe posvadjaju i da ekonomija odradi svoje.

Naravno, mozda je ovo ruska taktika, kad si jak mozes mnogo toga sebi da dozvolis. Nakon velikog iskoraka u dobrom pravcu od pre par dana, sad mi ovo izgleda kao korak nazad. Izvinjavam se ako nekome kvarim raspolozenje svojim pesimizmom, najvise stetim sebi.

Oko preleta aviona, naravno da supersile jedna drugoj u takvim situacijama ne obaraju avione ili potapaju brodove, to je osnovna stvar u izbegavanju apokalipse. Ovaj prelet je prosto mala igra zivaca.

offline
  • Pridružio: 23 Jan 2014
  • Poruke: 320

https://www.youtube.com/watch?v=8K3Qa750ZEI

Žena zaustavila BMD Kramatorsk juče.

offline
  • Lox 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 557

cezar 35 ::@virked....
Citat:Citat:
Авион је имао контејнер за противелектронска дејства, Американци су при контакту озрачили нишанским радаром вероватно да би уплашили пилота а можда и оборили авион. Ко зна? Углавном Руски ометач је погасио радаре тако да га нису могли да гађају ни ракетама а ни ПВО топовима. Авион је онда извео 12 симултаних напада у низу. Кад је авион одлетео ка аеродрому радари су прорадили.

Da, neverovatno.
Ako je i bilo elektronskih dejstava, pretpostavljam da je ometac sa SU-24 "onesposobio" oruzane nisanske sisteme razaraca na taj nacin da ih je zaslepio, ili destabilosao do mere da su nepouzdani.
Obzirom na to da je leteo vrlo blizu razaraca, mogucnost "zakljucavanja" antene ometaca na izvore zracenja bez obzira na polozaj aviona i rusku sklonost da predimenzioniraju snagu predajnika, verujem da ga je mogao uspesno razoruzati.
Novinari inace imaju potrebu da od vesti naprave senzaciju.

No, meni je neverovatnija destabilizacija posade Smile ....ako je sve to tacno


Čisto sumljam da je bilo elektronskog ratovanje, jer bi se isto smatralo agresivnim činom. Avion je pušten da preleti i to je to. Još je manje vjerovatno da je zaljepio tako moderan brod, koji je prekracan najmodernijim uređajima za eratovanje. Malo igre živaca.

offline
  • Pridružio: 25 Feb 2009
  • Poruke: 4

Lucije Kvint ::Meni dogovor u Zenevi odrazava defanzivan stav Rusije. U dogovoru nema osporavanja legitimnosti vlade u Kijevu. Lose je i to sto nije na odgovarajuci nacin predstavljena druga strana u Ukrajini, mada realno, zahvaljujuci uspesno sprovedenom majdanovskom blickrigu druga strana tek treba politicki da se uoblici. Razoruzavanje nelegalnih formacija, vracanje zgrada... kome, pucistima? Izbalansiran stav bi bio da se vlast u celoj Ukrajini vrati legalnim lokalnim ogranima, za jugoistok ali i neke druge oblasti bi to znacilo Partiji regiona. A predsednicki izbori u maju, ni reci osporavanja?

Jeste da su pucisti najavili nastavak akcija ali se to moze tumaciti kao ovo vracanje oruzja i td... Sad ce se akcije pucista tumaciti kao sprovodjenje sporazuma, jel oni i nece primenjivati silu ako ne moraju. Ne verujem da su Rusi sve ovo do sada radili na istoku da bi odjednom stali, izdejstvovali amnestiju za ljude sa oruzjem i sad cekali da se majdanovci izmedju sebe posvadjaju i da ekonomija odradi svoje.

Naravno, mozda je ovo ruska taktika, kad si jak mozes mnogo toga sebi da dozvolis. Nakon velikog iskoraka u dobrom pravcu od pre par dana, sad mi ovo izgleda kao korak nazad. Izvinjavam se ako nekome kvarim raspolozenje svojim pesimizmom, najvise stetim sebi.

Oko preleta aviona, naravno da supersile jedna drugoj u takvim situacijama ne obaraju avione ili potapaju brodove, to je osnovna stvar u izbegavanju apokalipse. Ovaj prelet je prosto mala igra zivaca.


"Kako prenosi AP, u izjavi se navodi da sve ilegalno naoružane grupe moraju da budu razoružane, a svi bespravno oduzeti objekti moraju biti vraćeni legitimnim vlastima, kao i sve bespravno zauzete ulice, trgovi i druga javna mesta."

Evo Lucije jedna mala "opaska",tj malo pitanje...koga Rusija smatra legitimnom vlascu u Ukrajini? Very Happy

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Veceras na Happy TV od 21:50. Emisija "Revolucija" autora Borisa Malagurskog.
Tema: Ukrajina

Gosti:
Djordje Vukadinovic
Sonja Biserko

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1080 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 2 sakrivenih i 1048 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., anbeast, Andrija357, djboj, draganca, dushan, esx66, galerija, janbo, JOntra, kolle.the.kid, krkalon, Leonov, Marko Marković, Mercury, Milos82, mnn2, nikoladim, Oscar, ozzy, ruger357, stegonosa, Trpe Grozni, vladulns, vukovi, yrraf, zeo, zixmix, |_MeD_|, žeks62