Pao saveznički avion sa 11 članova

Pao saveznički avion sa 11 članova

offline
  • Pridružio: 18 Apr 2009
  • Poruke: 74

Intersantan dogadjaj se desio kada je 23 Srpska Divizija bila u istočnoj Bosni.

Osmog januara 1945g ,oko 11 časova iznad prostora Puračić-Turija- Donja Bresnica-Tumare-Komari- Milino selo,nadleteo je četvoromotorni bombarder,broj 916 iz 342 eskadrile 97 američke bombarderske grupe,koji je, prema izjavi članova posade,sa aerodroma kod grada Fodje u Italiji,uzleteo u nameri da bombarduje Beč.Medjutim ,usled kvara jednog motora bio je prinudjen da bombe odbaci ranije i da se vrati na svoje uzletište-aerodroma kod Fodje.Zbog veoma loših meteoroloških uslova,avion je jedva uspeo da doleti iznad prostora izmedju Konjuha i Ozrena.Kružio je dvadesetak minuta i sve više spuštao, a onda se posada od 11 članova padobranima spustila u rejon Milinog sela i Tumara,dok je avion udario u zemlju i zapalio se.
----------------------
Ovaj dogadjaj je Ratko Andjelković obaveštajni oficir 7 srpske brigade ,u svom sećanju zabeležio.

Vreme dog dana beše veoma hladno, - 10⁰C ,tmurno i vlažno.Vidljivost zbog guste magluštine veoma ograničena,a posada bombardera od 11 članova na ispresecanom i dosta šumovitom prostoru široko se rasula na – ničijoj zemlji-,upravo izmedju jedinica 7 brigade i Četnika.Nastala je ogorčena trka ko će prvi doći do posade.Da stvar bude gora ,avijatičari su se uputili ka prostoru gde su bili Četnici.Medjutim borci 7 brigade su uspeli sve da ih prikupe ,i oko 14 h. dovedu iz u štab 7 brigade.
--------------------------
Tom prilikom je Ratko Andjelković zabeležio njihova imena,matične brojeve ,uz prevodioca Živomira Milovanovića načelnika štaba brigade.

Potporučnik Alfred A. Murphy broj 771103
Potporučnik Charles B. Scouborough broj 0-827975
Potporučnik Mertind Shikora broj 0-206395
Potporučnik Richard E. Evans broj 0-2056785
Narednik John D.Jeter broj 38608074
Narednik Vilbor P. Valfe broj 39709961
Narednik Jernes L. Douns broj 32848823
Narednik Charles David broj 13116898
Narednik Robert L. Davey broj 37678418
Narednik Joseph J. Kurela broj 12045656
Narednik William F. Haney broj 19199145

Štab brigade se pobrinuo da avijatičari stignu u štab 23 divizije u Lukavcu,a potom do štaba 2 armije u Tuzli.

-----------------------

Priča ima nastavak. Pokušali su da stupe u kontakt sa avijatičarima posle rata ali...

Tokom 1978g ,sada već pukovnik JNA u penziji Ratko Andjelković,je posredstvom II uprave Generalštaba JNA i Sekretarijata inostranih poslova Jugoslavije,dobio od vojnog atašea JNA u Vašingtonu podatke da su svih jedanaest članova posade američkog bombardera 916 poginuli u korejskom ratu od 25 maja 1950 do 27 juna 1953g.

Iz knjige 23 Srpska Divizija Miladin Ivanović Beograd 1994g



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2085
  • Gde živiš: Beograd

Imam upisan taj avion.

Neki podaci se poklapaju:
Tip: B-17G-35-VE
Serijski broj: 42-97916
Jedinica: 342th BS/97th BG
Posada: 2/Lt Murphy, Alfred, A.- 9 RTD
U napomeni piše: Mission to Vienna, M/F on No 2 and bomb bay door, managed to salvoed bombs, all b/o. NO MACR ?

Deo podataka se ne poklapa:
Datum pada: 15.1.1945.
Mesto pada: Srebrenica, Yugoslavia

Srebrenica je mnogo daleko od Turije i Brijesnice (nije Bresnica - imena geografskih pojmova se ne prevode).
Dakle, imamo razlog da stavimo pod sumnju deo podataka iz tabele o avionima koji su pali na tlo Jugoslavije.
Bar što se tiče mesta pada, mogu više da verujem očevicima. Što se tiče datuma, nisam siguran da je sećanje (naročito posle dužeg vremena) pouzdan dokaz.



offline
  • Pridružio: 18 Apr 2009
  • Poruke: 74

Napisano: 16 Feb 2012 18:56

Dobro si primetio za ime mesta,ja sam loše prepisao.Medjutim što se tiče datuma,ove podatke je 8 januara zapisao Ratko Andjelković,a ne kasnije.
Ne znam da li si video naredjenje glavnog štaba NOV i PO Srbije o ukazivanju pomoći savezničkih avijatičara i prikupljanju podataka o avionima.(možeš ga pogledati na temi Vojne misije u istočnoj Srbiji),gde su do detalja napisali kako upisivati podatke.Tako da mislim da je ovo verovato tačan datum.
Mogu pronaći o još nekim avionima i pilotima koji su pali u itočnoj Srbiji,ali ima malo podataka i mislim da nisu pouzdani.

Dopuna: 18 Feb 2012 19:58

Jedan komisiski zapisnik o padu aviona,i nastradalom avijatičaru.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 12718

Мали додатак на тему:
овај авион јесте пао 15. јануара 1945. код Сребренице, по повратку са мисија изнад Беча.
Посада је евакуисана преко Тузле, Зворника, Шапца и Београда и већ 24. јануара се вратила на дужност.
Занимљиво је да је Алфред Марфи пао код четника - који су одмах послали поруку партизанима да га преузму, партизани су одмах дошли и довели Марфија до остатка посаде (што се не помиње у партизанском извештају). Марфи је пао близу немачких линија, и на њега је пуцано митраљезом.
Ово је редак случај да је ”примопредаја” извршена одмах, обично би четници покушали да га сами евакуишу. Судећи по времену и месту, могуће је да су одмах знали да немају другу могућност.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 770 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 5 sakrivenih i 736 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 2918 - dana 22 Nov 2019 07:48

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., AK - 230, Atomski čoban, babaroga, BlekMen, Duško, goxin, helen1, HrcAk47, ikan, ivan979, krkalon, mercedesamg, mikrimaus, Milos ZA, nenad81, nuke92, oddsock, pera bager, repac, RJ, royst33, sosko, sovanova95, stegonosa, tomigun, virked, voja64, zlaya011