Vazdusni rat nad Ukrajinom-analiza

2

Vazdusni rat nad Ukrajinom-analiza

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

Постоји добар снимак из околине Николајева где се види пролазак руских КР, а за њима иду знатно брже ракете. Једна експлодира у ваздуху, даље од циља (врв самоликвидација), док следећа наставља за ракетом све до зграда.

Руси у досадашњем току рата углавном користе врло прецизно оружје. Коришћење С-300 се ту не уклапа ни по БГ, ни по прецизности.

Са друге стране, има стварно доста примера да су украјинске ПВО ракете завршиле тамо где не треба.
Једино је у Николајева постојала могућност да су то руске, јер су ту у домету.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

Zato i kazem sve moze da prodje kao ukrajinske, ali ta iz 1992. u Nikolajevu... bas mi je sumnjiva.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5114

Gađanje ciljeva na zemlji sa raketama sistema S-300PS, znači sa 5V55R je nepoznanica po načinu izvođenja. Pojedini beloruski izvori koji se bave vojnom analizom, navode da je ovakva mogućnost uvedena u sisteme S-300PT/PS od same konstrukcije sistema. Ali podataka kako se to u praksi izvodi - nema.
Ovo je sistem koji koristi kombinovano navođenje, inercijalno sa radio-korekcijama i zatim vođenje kroz projektil sa sekvencijalnim PARS u samoj završnici. Mislim da to kod gađanja ciljeva na zemlji ne bi bilo moguće, osim ako se ne gađa kakav cilj "na brdu" ili neka stvarno visoka i glomazna instalacija. Eventualno cilj na vodi.... kakav veći brod?

Dakle, pretpostavljam da bi se koristio inercijalni metod sa radio-korekcijama, ali i za to je potrebno da radar može slati raketi korekcije i u datom trenutku je "oboriti" na cilj, uz dejstvo blizinskim upaljačem. Pritom je najvažnije znati početne podatke o koordinatama cilja da bi se raketa moglo pravilno "oboriti" i usmeriti po uglovima nakon "katapultiranja" iz lansirnog kontejnera.

E sad...raketa bi dalje letela trajektorijom sličnoj balističkoj, ali po meni, moraju se slati radio-korekcije jer inače će preciznost (ionako verovatno ne baš sjajna) biti upitna. Ovde bi takođe raketa trebala dejstvovati na cilj blizinskim upaljačem radi boljeg efekta i "kamufliranja" nedostajuće preciznosti, a to može samo u vremenu dok se blizinski upaljač napaja strujom, dakle do 85 sekundi leta rakete.

Što se tiče dometa, iako sam razgovarajući sa ljudima koji znaju raketnu tehniku "u prste" saznao podatak da dijagrami pokazuju da raketa 5V55R može tako odleteti i do 300 km, mislim da bi to bilo stvarno previše neprecizno.
U tom smislu mislim, a izvlačeći i analogiju sa sistema PVO koji takođe mogu dejstvovati na ciljeve na zemlji starije generacije (gotovo po pravilu svi radio-komandni) i zaključiti da nekakav "efikasan i koliko-toliko precizan" domet ne bi prelazio 75 km ili možda nešto više (jer 5V55R "ganja" spore nemanevrišuće ciljeve do 90 km).....

Nemamo dovoljno podataka, za razliku od starijih sistema za koje imamo i skice i dijagrame i metode vođenja, ali ni za neke nove (recimo Bukovi) za koje imamo barem daljine dejstva na ciljeve na zemlji, ali su sve te "efikasne" daljine po pravilu niže od daljina za gađanje ciljeva u vazduhu.

Naravno, ako samo "raspalimo" raketu u nekom pravcu (pod pretpostavkom da postoji takva mogućnost) ona bi svakako balistički mogla odleteti i 2-3 puta više od svog dometa na ciljeve u VaP-u (videli smo na primerima rakete sistema Kub), a na cilju bi ostvarila efekat kontaktnim upaljačem (ako ga raketa poseduje, Kubova nema).
Preciznost, pa sad....nekad ne može "i jare i pare"... Wink

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5114

bojank ::Zato i kazem sve moze da prodje kao ukrajinske, ali ta iz 1992. u Nikolajevu... bas mi je sumnjiva.

A koliki su ostaci te rakete? Možda se aktivirala na cilj u VaP-u, a dole pali fragmenti? Možda je promašila cilj, nije odradio samolikvidator i survala se na zgradu (može se desiti). Imamo li fotku te rakete, odnosno onoga što je ostalo od nje?

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

Nemam vise fotke, nije mi bilo previse interesantno. Secam se da su delovi bili "zakopani" u rusevini, ako su ih donosili uradili su posao za 5.

No opet, ostatak teksta. Imamo potvrdu prilicno interesantnih stvari:
1 - Da Rusi jesu leteli u dubini teritorije
2 - Da su uspeli da u jednom trenutku ozbiljno degradiraju ukrajinsku PVO
3 - Da je vise aviona oboreno sa R-37M
Komentar?

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1398

Sudeci prema ovome sto ovde mozemo da procitamo, previse smo bili strogi u ocenjivanju ucinka VKS u ovom ratu.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

Da i ne.
Sa jedne strane nismo primetili te stvari.
Sa druge strane... Harkov i Izjum, mogli su napraviti "autoput smrti", a ono nista. Dobro, mozda i to ima neki svoj razloga, ali...
Rekoh na drugoj temi, neke mi stvari jednostavno uopste nisu jasne jer nemamo ni osnovne podatke nego nagadjamo. Mozemo samo da imamo delimicnu "post factum" analizu, a i to cesto ne na zadovoljavajucem nivou.

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2018
  • Poruke: 1809

Napisano: 12 Dec 2022 14:09

bojank ::
3 - Da je vise aviona oboreno sa R-37M


Кажу да су у једном дану испалили 6 ракета, а сигурно нису оборили 6 авиона. Значи да су их вјероватно испуцавали "балистички" - у "очекујући рејон" непријатељског авиона. Ракета је једним дијелом неуправљива, па вјероватноћа погодка зависи од тога да ли ће авион остати на истом курсу. Расправљали смо о томе на теми о Р-37.

До сада нисам мислио да су их тако користили, првенствено због цијене/количине самих ракета.

Dopuna: 12 Dec 2022 14:29

mikrimaus ::Sudeci prema ovome sto ovde mozemo da procitamo, previse smo bili strogi u ocenjivanju ucinka VKS u ovom ratu.

Проблем је што ми то углавном поредимо са операцијама из 2. свјетског рата.
У Баграциону, нормандији и неким другим операцијама, савезници су имали по неколико стотина, до више од хиљаду налета дневно.
Руси то немају, нити могу имати.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25671
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Kubovac ::@..........

Nadam sa da pojedinci neće i ovu temu pretvoriti u puko "pro-rusko / pro-ukrajinsko" prepucavanje.
Bilo bi šteta. Imate više takvih prilika na temama o ratu u Ukrajini.


Узе ми поруку с тастатуре! Коначно једна професионална, стручно-аналитичка тема без радног наслова ''чији је већи''. Ziveli Честитке покретачу теме и захвалност теби што си се укључио на овај начин. Кад прегледам своје материјале, ето и мене... Wink

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5114

nemkea71 ::

Кажу да су у једном дану испалили 6 ракета, а сигурно нису оборили 6 авиона. Значи да су их вјероватно испуцавали "балистички" - у "очекујући рејон" непријатељског авиона. Ракета је једним дијелом неуправљива, па вјероватноћа погодка зависи од тога да ли ће авион остати на истом курсу. Расправљали смо о томе на теми о Р-37.

До сада нисам мислио да су их тако користили, првенствено због цијене/количине самих ракета.



Moram ovde malo "intervenisati". Iako nisam proučavao detaljno R-37M, i nisam pratio na temi šta je o tome pisano, moram dodati da raketa svakako nije neupravljiva nakon lansiranja. Možda postoji bliža granica od recimo 5-10 km ako je motor tako konstruisan da prvi impuls (booster) daje veliko ubrzanje pa je raketa tada "neupravljiva", ali raketa to preleti za nekoliko sekundi.
U sledećoj fazi leta raketa se samonavodi inercijalnim navigacionim sistemom. Dakle, raketa se ispaljuje u projektovanu tačku susreta sa ciljem. Raketa dobija parametre cilja, zna svoje parametre i računar sve vreme "prati", odnosno ekstrapolacijom računa tekuće vrednosti i po potrebi koriguje let rakete ka toj tački odnosno formira upravljačke komande ka aparaturi za upravljanje i dalje ka aktuatorima i krilcima u mlazu i/ili aerodinamičkim površinama (pišem načelno).
Dakle, raketa je upravljiva, ali na ovaj način!
Radio-korekcije se uključuju ili odmah ili nakon protoka nekog vremena da kontinualno ili povremeno (ako dođe do potrebe za korekcijom usled značajne promene parametara tačke susreta) koriguju INS sistem u raketi i "refreshuju" mu podatke.
Na kraju, nađoh negde 40-50 km pre cilja, aktivni radar zahvata cilj i to je jasno dalje....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 814 korisnika na forumu :: 2 registrovanih, 1 sakriven i 811 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALBION101, mrav pesadinac