Vazdusni rat nad Ukrajinom-analiza

5

Vazdusni rat nad Ukrajinom-analiza

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5125

Patriot u Ukrajini....pogled iz ruskog ugla....

Kijev će dobiti američke raketne baterije Patriot. Kako će ovo promeniti bojno polje u Ukrajini?

Složeni sistemi će postati meta visokog prioriteta za Rusiju, pošto Zapad povećava ulog u snabdevanju

Ovog meseca (januara, prim. Kubovac), ukrajinska vojska treba da počne obuku za korišćenje raketnog sistema Patriot koji je konstruisan od strane SAD. Lora Kuper, zamenica pomoćnika ministra odbrane za Rusiju, Ukrajinu i Evroaziju, rekla je da će proces trajati „nekoliko meseci“. To znači da bi tehnologija uskoro mogla u potpunosti da učestvuje u borbenim operacijama između Moskve i Kijeva. Ali da li će oprema visoke vrednosti promeniti ravnotežu snaga na bojnom polju?

Diskusije oko isporuke raketnih sistema zemlja-vazduh Patriot Kijevu su se intenzivirale nakon velikih udara ruskih oružanih snaga na energetsku infrastrukturu Ukrajine i kasnijih nestanaka struje. Incident u poljskom gradu Przevodov, kada je projektil ukrajinskog sistema PVO S-300 rezultirao smrću dva farmera, takođe je igrao ulogu u diskusijama. Predsednik vladajuće partije Pravo i pravda Jaroslav Kačinjski predložio je da Nemačka pošalje svoje protivvazduhoplovne raketne sisteme Patriot u Ukrajinu, a ne u Poljsku.

Berlin je tada napomenuo da bi više voleo da sistemi protivraketne odbrane ostanu na teritoriji NATO-a. Ipak, za manje od dva meseca stvari su se promenile. Početkom januara SAD i Nemačka su se dogovorile da pošalju u Ukrajinu bateriju protivvazduhoplovnih raketa Patriot. To je saopšteno u zajedničkoj izjavi američkog predsednika Džoa Bajdena i nemačkog kancelara Olafa Šolca nakon njihovog prvog telefonskog razgovora 2023. godine. Obuka će biti sprovedena i u Vašingtonu i u Berlinu. Prenos baterije predviđen je za prvi kvartal ove godine.

Ovo će biti druga baterija Patriot u Kijevu. Kako je najavljeno krajem decembra 2022, prvu će Ukrajini predati SAD. Uključen je u najnoviji paket vojne pomoći, u ukupnom iznosu od 1,8 milijardi dolara.

Stručnjaci Centra za strateške i međunarodne studije napominju da je do sada Patriot bio najskuplji sistem naoružanja koji su Ukrajini dale SAD. Procenjuju da ukupna cena jednog sistema Patriot može dostići milijardu dolara: 400 miliona dolara za opremu i 690 miliona dolara za rakete.

Ukrajina će postati devetnaesta zemlja na svetu koja koristi ili planira da koristi ovaj komplet. Prve sisteme Patriot postavila je američka vojska još 1980-ih. Prvi put su korišćeni u borbi tokom Zalivskog rata 1991. godine, a zatim i tokom anglo-američke invazije na Irak 2003. Sistem Patriot je od tada pretrpeo značajne promene: njegova poslednja modifikacija uključuje preciznije radare i radare visokih performansi i naprednije rakete presretače zemlja-vazduh – PAC-3 (Patriot Advanced Capability).

Još uvek nije jasno koju verziju sistema Patriot će Ukrajina dobiti. Ali verovatno govorimo o PAC-3.

Kada će sistemi Patriot stići u Ukrajinu?

U uslovima rata, obuka specijalista ukrajinskih oružanih snaga za korišćenje sistema Patriot verovatno neće dugo trajati. Štaviše, Ukrajina ima mnogo stručnosti u korišćenju raketnog sistema zemlja-vazduh S-300 – onog koji strukturno podseća na Patriot.

Procedura za nabavku nove raketne tehnologije je praktično ista u protivazduhoplovnim raketnim trupama Rusije i Ukrajine. Prvo, vojno osoblje se preobučava u posebno opremljenom centru. Zatim naoružanje, vojnu opremu, rezervne delove i oruđe prihvataju raketne baterije (ili divizioni).

Naredna faza se sastoji od prvog bojevog gađanja protivvazduhoplovnim vođenim projektilima (u sadašnjim okolnostima, moguće je da će se to vršiti sa mesta stalnog angažovanja pod nadzorom instruktora SAD). Zatim se protivvazduhoplovni raketni sistem pakuje, priprema za transport i šalje na utovarnu stanicu, kao što je aerodrom ili luka.

Na završnoj tački, divizioni i jedinice koje su dobile novu opremu putuju do mesta razmeštaja i predstojećih borbenih dejstava vazdušnim, morskim, železničkim putem.

S obzirom na vreme potrebno za pripremu, možemo očekivati da sistemi Patriot u Ukrajini budu spremni za borbu u martu.

Šta će se desiti nakon što Patriot bude prebačen u Oružane snage Ukrajine?

Raketni sistem Patriot (posebno PAC-3) je, bez ikakvog preterivanja, najsavremeniji proizvod vojnog industrijskog kompleksa SAD. Verovatno, ako je Bela kuća odlučila da pošalje tako napredno raketno odbrambeno oružje u Ukrajinu, pitanje snabdevanja Kijeva borbenim tenkovima zapadnog tipa kao što je nemački Leopard 2 neće potrajati dugo da se reši.

Uz drugu Patriot bateriju, Berlin će poslati i 40 borbenih vozila pešadije Marder u Ukrajinu, saopštio je portparol nemačke savezne vlade Štefen Hebestrajt. Ovo je još jedan veliki korak ka opremanju ukrajinskih oružanih snaga zapadnim oružjem.

Vredi napomenuti da će ukrajinske oružane snage, nakon što dobiju raketne sisteme Patriot i teška oklopna vozila, biti samo korak od nabavke borbenih aviona F-15 i F-16.

Baterije Patriot su od neprocenjive vrednosti za Kijev. Ovi sistemi imaju, kako kažu vojni stručnjaci, potencijal za nestratešku protivraketnu odbranu. Ova sposobnost će biti posebno korisna za Oružane snage Ukrajine. To je efikasno sredstvo za borbu protiv avijacije sa posadom, krstarećih raketa morskog i vazdušnog baziranja, taktičkih balističkih projektila i operativno-taktičkih balističkih projektila.

Najverovatnije će sistemi biti raspoređeni da štite ukrajinsku prestonicu Kijev i da odbrane ovaj centar odlučivanja od napada raznih tipova krstarećih raketa. Međutim, biće potrebno desetine baterija Patriot da pokriju sve administrativne i političke centre Ukrajine, uključujući regionalne gradove i ključne energetske objekte. I malo je verovatno da će Ukrajina dobiti toliko sistema MIM-104 Patriot u doglednoj budućnosti.

Patriotova "Ahilova peta"

Trenutno je ključna briga o broju protivvazduhoplovnih vođenih raketa koje će biti isporučene uz sistem Patriot, jer je broj raketa korišćenih tokom odbijanja masovnih vazdušnih napada Oružanih snaga Rusije premašio sva očekivanja. Ako Ukrajina ne dobije dovoljno projektila, njene dve baterije Patriot jednostavno će stajati u mirovanju.

Protivraketni odbrambeni sistem Patriot takođe ima svoje slabe tačke, odnosno svoje posebne karakteristike. Na primer, multifunkcionalni radar Patriot AN/MPQ-53 (i noviji AN/MPQ-65, prim. Kubovac) ima prilično niske mogućnosti pretraživanja. Ova karakteristika je urođena ne samo za sistem Patriot, već i za radar za osvetljenje i navođenje rakete i multifunkcionalni radar ruskog sistema protivraketne odbrane S-300/400.

U ruskim sistemima, ovaj nedostatak se nadoknađuje obezbeđivanjem protivvazduhoplovnih raketnih diviziona S-300 i S-400 ili detektorima male visine tipa 5N66M ili detektorima za sve visine (prim. Kubovac) tipa 96L6. Štaviše, protivvazduhoplovni raketni divizioni dobijaju oznaku cilja bez pretrage sa komandnih mesta sistema opremljenih radarom za detekciju (RLO 64N6 kod S-300) ili radarskim kompleksom (RLK 91N6E, kod S-400).

Kao rezultat toga, ako bude raspoređena u blizini Kijeva, raketna baterija Patriot će morati da ima dodatne mogućnosti pretraživanja i ciljanja. Dobijanje podataka od Boinga E-3 Sentri, opciju koju pominju pojedini stručnjaci, nije naročito korisno jer znači da će određeni broj aviona E-3 morati da se premesti na ukrajinske aerodrome.

Malo je verovatno da će SAD i njeni saveznici pristati na ovo. Ali na neki način, ukrajinska vojska će morati da reši probleme sistema. I to može zaista biti problem.

Kako će se Rusija boriti protiv Patriota?

Hvatanje sistema PVO Patriot je malo verovatan scenario. Sistem nije oružje na liniji fronta. Verovatno će biti postavljen u pozadinu ukrajinske armije, pokrivajući Kijev ili Ukrajinu sa desne obale Dnjepra. Za hvatanje sistema Patriot bila bi potrebna ofanzivna operacija, a čak i tako, uspeh je daleko od zagarantovanog. Ni jedno borbeno vozilo M142 HIMARS još nije palo u ruske ruke. U međuvremenu, detaljno ispitivanje sistema moguće je samo nakon njegovog hvatanja i rastavljanja.

Sistemi protivvazduhoplovne odbrane „Patriot“, isporučeni Ukrajini, postaće meta visokog prioriteta za Oružane snage Rusije, ali zadatak teško da je jednostavan. Patriot je veoma mobilni sistem, potrebno je ne više od 25 minuta za postavljanje/preklapanje (prema drugim izvorima vreme gotovosti za rad baterije Patriot iznosi "do 60 minuta", prim. Kubovac). To znači da sistem ne ostaje dugo u istoj poziciji. Posle nekoliko lansiranja projektila, može da se premesti. A pronaći Patriota neće biti lako.

Posle 24. februara, Oružane snage Ukrajine zadržale su u upotrebi nekoliko diviziona sistema PVO S-300PT. Skraćenica „PT“ znači da je sistem kontejnerskog tipa (usput, težina nekih kontejnera, kao što je F9, prelazi 16 tona). Potrebno je nekoliko sati da se ova modifikacija S-300 preklopi/postavi. Ipak, uprkos maloj pokretljivosti, sistem kontejnerskog tipa se i dalje koristi u ukrajinskoj vojsci. Sigurno je da visoko mobilni protivvazduhoplovni raketni sistem ima mnogo veće šanse za preživljavanje.

Što se tiče protivraketnog odbrambenog sistema Patriot, ruske trupe mogu koristiti protivradarske rakete tipa X-31P, navođene rakete vazduh-zemlja kao što su X-29T, X-38Mxx, X-59MK, itd., slobodno padajuće bombe (tip OFAB-250-270 i FAB-500) da ga ciljaju i unište. Na ovaj ili onaj način, na ruskoj vojsci će biti da reši to pitanje.










Izvornik: https://www.rt.com/news/569797-kiev-will-receive-two-patriot/

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5125

Kratka analiza vazdušnog rata nad Ukrajinom od strane američkog generala James B. Heckera, komandanta američkih vazduhoplovnih snaga za Evropu.

Ukrajina je izgubila 60 aviona, a oborila 70 u ruskoj invaziji, kaže Heker

AURORA, Kolorado—Ukrajina je do sada izgubila otprilike 60 aviona od obnove ruske invazije na tu zemlju u februaru 2022. godine, dok su Rusi izgubili više od 70, prema glavnom komandantu američkih vazduhoplovnih snaga za Evropu. Nakon što veće ruske vazduhoplovne snage nisu uspele da uspostave vazduhoplovnu superiornost u prvim danima rata, vazdušna slika se pretvorila u obostrano "negiranje pristupa", rekao je general Džejms B. Heker 6. marta na AFA ratnom simpozijumu.

„Ruski, kao i ukrajinski, uspeh u integrisanoj protivvazduhoplovnoj i protivraketnoj odbrani učinio je veliki deo tih letelica bezvrednim“, kaže Heker, koji služi kao komandant američkih vazduhoplovnih snaga u Evropi, vazduhoplovnih snaga u Africi i Savezničke vazduhoplovne komande NATO-a.

„Rusija je oborila preko 60 ukrajinskih aviona“, dodao je on. „Ukrajina je oborila preko 70 ruskih aviona. Dakle, obe njihove integrisane protivvazduhoplovne i protivraketne odbrane, posebno kada govorite o borbi protiv aviona, bile su veoma efikasne. I zato ne lete ni jedni preko tuđe teritorije."

Ruska protivvazduhoplovna odbrana nalazi se u Rusiji, Belorusiji i delovima okupirane Ukrajine—i ima mogućnost kretanja po terenu. To je Ukrajini otežalo korišćenje vazduhoplovnih snaga u kombinovanoj protivofanzivi koju Ukrajinci planiraju za proleće i leto.

„Ne rade baš puno“, rekao je Heker. „Oni ne mogu da pređu i pruže blisku vazduhoplovnu podršku.

SAD su pokušale da ojačaju ukrajinske vazduhoplovne snage protivradarskim raketama AGM-88 HARM, koje su bile opremljene da rade sa sovjetskim lovcima u zemlji.

„Očigledno, oni nisu toliko integrisani sa avionom kao što bi bili da su na američkom avionu, tako da imaju ograničenja“, rekao je Heker o ukrajinskom interisanju HARM-a. "Ali oni rade prilično dobar posao."

SAD su takođe nedavno obezbedile ukrajinskim vazduhoplovnim snagama precizno navođene bombe JDAM koje su povećale mogućnost udara Ukrajinaca. Heker je rekao da im to omogućava da pogađaju mete malo iznad trenutnog dometa GMRLS raketa koje ispaljuju HIMARS lanseri. GMLRS rakete koje su SAD obezbedile Ukrajini da ima domet od skoro 50 milja. SAD su odbile da obezbede Ukrajini rakete dugog dometa ATACMS koje imaju domet od skoro 200 milja.

„Nedavno smo im dostavili preciznu municiju koja je imala neki prošireni domet i može ići malo dalje od gravitacione bombe“, rekao je Heker. „I ima preciznost. To je nedavna sposobnost koju smo mogli da im pružimo verovatno u poslednje tri nedelje."

Ali Ukrajina i dalje mora da leti nisko da bi prikrila svoje avione od ruskih raketa zemlja-vazduh. Ukrajina je tražila američke lovce kao što su F-16, ali je Bajdenova administracija odbila da ih obezbedi uprkos prigovorima nekih američkih zakonodavaca.

Izvornik: https://www.airandspaceforces.com/ukraine-has-lost.....cker-says/

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Citat:[b]Ukraine Has Lost 60 Aircraft, Taken Down 70 in Russian Invasion, Hecker Says.
AURORA, Colo.—Ukraine has lost roughly 60 aircraft so far since Russia’s renewed invasion of the country in February 2022, while the Russians have lost more than 70, according to the top U.S. Air Force commander for Europe. After Russia’s larger air force failed to establish air superiority in the early days of the war, the air picture has turned into a mutually denied environment, Gen. James B. Hecker said March 6 at the AFA Warfare Symposium.[/b







https://www.airandspaceforces.com/ukraine-has-lost.....cker-says/

offline
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 5479

Pogledaj poruku iznad tvoje.

offline
  • Pridružio: 17 Okt 2021
  • Poruke: 261

Od tih 70 aviona dokumentovano je koliko, 10 ?

Po toj logici onda je VJ 99te oborila 63 aviona koliko je izneo Spasoje Smiljanic a ne 2 koliko priznaju jenkiji po dokazima.

Čudo jedno kako u jednom ratu važe samo slike kao dokaz o obaranju aviona a u drugom ne. Ne znam odakle to sad, kad su to promenili.

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Krle

Poenta teksta je da se drastično razlikuje od izvestaja Ukr koji govore o 200+ aviona i ovo je prvi izvestaj da sam ja video mozda mi je promakao o gubicima u UKR avijaciji od strane zapada.
Cifre koje su ovde postavljene ne moraju biti tačne ali daleko su realističnije od izvestaja Konasenka i Zaluznog.
A ni Rusija ni amerika se ne razlikuju mnogo po pitanju priznavanja izgubljenih letelica.

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1262
  • Gde živiš: Šid, Srbija

Dokumentovano je mnogo vise od tih 10. Pretrazi samo na ovom forumu , informacija koliko hoces.
Kad se ubace i helikopteri u tu racunicu sigurno je blizu 100 letelica izgubljeno ako ne i nesto preko toga ..

offline
  • Pridružio: 17 Okt 2021
  • Poruke: 261

Boris90 ::Dokumentovano je mnogo vise od tih 10. Pretrazi samo na ovom forumu , informacija koliko hoces.
Kad se ubace i helikopteri u tu racunicu sigurno je blizu 100 letelica izgubljeno ako ne i nesto preko toga ..


Niko ne pominje helikoptere, ni ja ni general a sigurno nije dokumentovano 60 aviona. Ja sam na brzinu stavio 10 ali i ako je više taj broj ne prelazi 20 npr a ti slobodno preleći forum pa mi dokaži tu mnogo veću cifru. Takodje, u broj oborenih aviona ne računaj ni broj pogodjenih zgrada jer se ni one ne računaju kao i helikopteri.

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5125

@.............

Pre svega, ovo je američka analiza i treba je, kao i ruske koje su ranije objavljivane, uzimati sa određenom rezervom.
Ipak, čak i da prihvatimo da su ovi podaci tačni, to bi značilo da je oko 5-6% borbene avijacije (lovačka i lovačko-bombarderska) Ruske Federacije oboreno ili onesposobljeno za dalji rad.

Sa druge strane, prema podacima pre početka sukoba, Ukrajina je posedovala oko 90 raspoloživih lovaca MiG-29 i SU-27, oko 30-tak jurišnika SU-25 i oko 15-tak frontovskih bombardera SU-24. Dakle, procenat oborenih aviona dostiže nivo od najmanje 40% predratnog stanja (postoji i nekoliko transportnih aviona koji su oboreni, pa ih ne uključujem u ovaj broj za obračun procenta).

Naravno, Ukrajina je dobila izvestan broj aviona SU-24/25, prema nekim procenama 20-tak letelica, a dobijen je ili osposobljen naknadno i izvestan broj lovaca MiG-29 (možda desetak) i jedan manji broj SU-27, ali to bi bilo to. Osim eventualnih nabavki F-ova sa zapada, rezerve sovjetskih aviona su, otprilike, manje više iscrpljene. Eventualno za rezervne delove još ima nekih kapaciteta za isporuku (Bugarska i možda Poljska i Slovačka).

Sa druge strane i Rusija je osposobljavala svoje letelice, a u međuvremenu je pristiglo iz proizvodnje gotovo cela eskadrila novih SU-34, a stižu lagano i SU-57, kojih će uskoro biti za punu eskadrilu....Naravno, remontuju se i proizvode i drugi borbeni avioni....

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1262
  • Gde živiš: Šid, Srbija

krlebgd77 ::Boris90 ::Dokumentovano je mnogo vise od tih 10. Pretrazi samo na ovom forumu , informacija koliko hoces.
Kad se ubace i helikopteri u tu racunicu sigurno je blizu 100 letelica izgubljeno ako ne i nesto preko toga ..


Niko ne pominje helikoptere, ni ja ni general a sigurno nije dokumentovano 60 aviona. Ja sam na brzinu stavio 10 ali i ako je više taj broj ne prelazi 20 npr a ti slobodno preleći forum pa mi dokaži tu mnogo veću cifru. Takodje, u broj oborenih aviona ne računaj ni broj pogodjenih zgrada jer se ni one ne računaju kao i helikopteri.


Procitaj malo bolje sta sam napisao, kada bi dodali i helikoptere ta cifra je mnogo veca.
Ne pada mi na pamet da ja tebi nesto dokazujem, otvori samo teme SU-34 i Su-25 i pregledaj postove od clana Toni pa onda komentarisi. Ziveli
Mozda nije bas 60 ali nije ni mnogo manja cifra, a sigurno ih ima jos koji nisu dokumentovani. Ispliva sa vremena na vreme slika nove olupine.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 634 korisnika na forumu :: 15 registrovanih, 4 sakrivenih i 615 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bbogdan, bojcistv, Brana01, DragoslavS, kolle.the.kid, MB120mm, Milos82, mnn2, ozzy, S2M, SR-3m, yufighter, zlaya011, zziko