Uticaji vojne uniforme i opreme na civilnu odeću

1

Uticaji vojne uniforme i opreme na civilnu odeću

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

Većina nas zna za bar pet delova uniforme koji se gotovo svakodnevno nose. M65 jakna, pilotska jakna, kačket kepi, čizme, pantalone sa džepovima. Pa onda dođu razne stvari koje imaju takozvani vojnički izgled, kamuflažne patike, trenerke, helanke. Meni je bilo zanimljiv otkud takva rasprostranjenost i u nekim elementima kultni satus vojničkih uniformi kod civila.

Ideja ove teme je da ja prvo, onda i svi koje zanima napravimo malu zbirku ove odeće,obuće i ostale opreme. I koliko je moguće preskočimo modiranje sa nekom suludom kamufalžnom odećom. Takođe treba proći i korz uticaj vojnih uniformi na odeću raznih civilnih službi.

Kako zapravo počne da se nosi vojnička odeća u civilstvu. Remark u svom ciklusu Povratak,Tri ratna druga i Crni obelisk često spominje odeću veterana. Baš u Povratku (nastavku Na zapadu ništa novo) ima jedan sjajn opis gde grupa bivših vojnika pretražuje gomilu uniformi da bi našla nešto štoće prekrojiti i ofarbati daliči na civilnu odeću. I u drugim knjigama se pojavljuje taj motiv,prebojene uniforme.

Međutim pravi bum i veliku provalu vojničk odeće u civilni život donosei kraj Drugog svetskog rata, kada ogromni viškovi uniformi, najpre u SAD i to prevashodno pantalona, jakni i obuće postaju dostupni svima za relativno sitan novac. Uskoro postaje stvar maldalačkog prestiža da se nosi vojni višak (ili vozi,kaošto je slučaj sa bivšim vojnim motorima). Potražnja dvodi do toga da u poslednjim decenijma XX veka,proizvođači uniformi namenski šiju davno iz upotrebe izbačene modele, jer potražnja velika, a u vojimviškovimaih više nema.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Mar 2017
  • Poruke: 52

Odlicna tema, bas sam u poslednje vreme poceo da obracam paznju na to.
Meni je npr fascinantno da Burberry kaputi koji danas kostaju po oko 2-3 hiljade evra su gotovo isti modeli koji su se davali britanskim oficirima u Velikom ratu. Dobar deo modnih brendova ima renome zahvaljujuci vojsci. Na primer, u 2 sv. ratu Hugo Boss je bio jedan od glavnih dizajnera nacistickih uniformi.
U sustini, rat zahteva razvoj svih tehnologija da bi se pobedio neprijatelj, pa tako i tekstilne, da bi se obezbedile sto bolje performanse vojnika na prvoj liniji. Posto je najlakse proizvoditi uniforme, posle ostaju velike zalihe koje nakon ratnog vremena civilstvo lako usvoji zato sto su jeftine a korisne (primer: i danas se vidja dosta fizickih radnika u M93 i policijskom tigerstripe-u ), ili zato sto zeli da se poistoveti sa odredjenim idealnom rata.

Ima dosta primera delova odece i ratova u kojima su se koristili. Vec pomenuti Barberijev mantil (ili Trenchcoat - rovovski kaput) je dobio svoju primenu u Velikom ratu jer je napravljen od garbandine, sto je neka vrsta gumiranog tekstila koja odbija vlagu.Tada je bila najnovija tehnologija. Danas je simbol ultraluksuza. Evo jedan detaljan clanak o istorijatu: contrado.co.uk/blog/history-of-the-trench-coat/
Veliki Rat: Barberi mantili


Very Happy
[img:178b155e23]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61vn0psCrsL._SY355_.jpg" border="0" />

Ili ono sto danas dosta vidjamo, kozne jakne, koje su zapravo bile jakne britanskih pilota:


Zatim Bossovi kaputi:


Korejski rat je doneo popularizaciju Parka jakni, prvenstveno 2 modela:
Model M-51:

Model N3B (3/4 duzina, usvojen od inuta, za hladnije vreme):


Vijetnamski rat - Naravno vijetnamka M65:


Danasnje vojne uniforme koriste mnogo vise najlona (Ripstop), sto se opet vidi i u modernoj civilnoj odeci. Prvenstveno u sportskoj odeci i opremi. Ljudi verovatno nisu ni sveni odakle to sve potice.
A sare su tu da bi prikazale odredjeni bunt, valjda. Smile

Ima jos dosta primera, ali me mrzi da trazim. Ziveli



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19098

Da ponovim ovde link, posto mu je ovo pravo mesto:
https://qmfashion.wordpress.com/
O "kargo" pantalonama, americkim padobranskim cizmama, americkim "pesadinkama" (od kojih su i nase evoluirale) itd.

offline
  • Kos93  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Sep 2007
  • Poruke: 7236

Tреба ли овде спомињати шајкачу која се од чисто војничке капе одомаћила у народу као део народне ношње? Или делове униформе М89/93 које носе сви живи, од пољопривредника, преко зидара и ловаца до панкера? Чак у последње време није реткост срести старије људе како носе смб беретке, а понекад видим и бордо.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

Napisano: 23 Feb 2019 18:42

Nego šta Kos.

Dopuna: 23 Feb 2019 20:26

Po onome što sam do sada pronašao, komad uniforme i sastavni deo civilne udeće sa najdužim stažom i jedan od preteča prakse popularne po Drugom svetskom ratu su čino ili kaki (ime za model, danas može u bilo kojoj boji) pantalone.

Verujem da svi znate istorijat kaki uniforme u Britanskoj Indiji, kako je korpus vodiča opremljen udobnom pamučnom odećom, navodno ofarbanom dudovim sokom, kako reč kaki znači prašnjavo na urdu ili hindu jeziku.

Međutim treba daprođe pedeset godina da kaki odjenom postane popularan. Tokom Špansko američkog rata, američak armija nosi svoju tradicionalnu plavu uniformu. Na Filipinima,američki vojnici počinju da šiju ili kupuju pantalone (ne zna se sa sigurnošću), kaki boje. Pošto ih nabavljaju kod Kineza (da Kineza) počinju da ih zovu Čino, na španskom Kinez. Ima sad tu neka misterija da li su kupovili gotove pantalone,koje su Kinezi kopirali (mhm) ili su kupovali pantalone od tvila pravljenog u Kini, nije ni bitno. Američka armija ih usvaja već tokom ratakao deo uniforme. Veterani ih donse kući, hvale ih kako su udobne i otprone, zovu ih čino ili kaki. Levis kreće da proizvodi kaki pantalone za civile već 1906.godine.
Naravno bum i opštu popularnost donosi vojni višak Drugog svetskog rata, naročito ih popularišu veterani koji upisuju fakultete, pa od komada formalne odeće postaju simbol neformalne elegancije.

Ubeđen sam da svi zanju kako izgledaju moderne čino pantalone. Tako da ćute slike preskočiti. Neke istorijske.

Siki u prvim kaki uniformama.





Kopija prvihameričkih čino pantalona.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Први сам у мом граду носио маскирну ''парку''. Свуда су ме заустављали сумњичави пандури и легитимисали. Е, кад би дознали ко сам (тада сам био припадник резервног састава ПЈМ и практично њихов колега), онда су следила радознала запиткивања одакле ми та ветровка...
Иначе, наравно да сам у свом ''арсеналу'' имао и имам монтгомери мантил, вијетнамку, тешку крзнену јакну стрелаца са ''летеће тврђаве'', војничке дуге гаће, смб мајице, итд, итд...То сада зову ''military look'', а ми, војничка деца, не морамо ништа да измишљамо јер смо с тим одрасли.

Е, сад о онима који су морали да измишљају. Старији памте да је седамдесетих година кренула систематска популаризација радних акција и партизанског имиџа. У тој акцији највише се прославио Борис Бизетић (!) својим сонговима, креацијама и анимацијом, модним ревијама, наступима на ОРА, итд, тид. Наравно да је све то било милитаризовано. Можда смо некоме тада личили на Северну Кореју, али нама је било много лепо. Сетих се још једног детаља - фармерице су имале могућност ''прихвата'' војничког опасача. Данас то није могуће.

Тема је одлична јер смо ви на овај или онај начин везани за униформу. У СССР је постојао посебан огранак Миноборони који се бавио одобравањем изгледа униформи, како не би дошло до засићења или забуне (код нас се тај проблем појавио код ''плаваца'', односно РВ и ПВО и позорничке униформе за милиционаре). Ми нисмо толикобили милитантни као Руси где су сви практично носили униформу, али је било утицаја. Сећам се и ПС СУП где је било одређено како и када може да се у приватне сврхе користе делови милицијске униформе (пошто се она није раздуживала, већ се добијала, после одређеног времена , нова). Писало је лепо шта све мора да се скине да не би неког довела у забуну.

Ајд сад мало ви...Wink

offline
  • vampire and philosopher, po©smt, rhd©t
  • Pridružio: 13 Dec 2013
  • Poruke: 5899
  • Gde živiš: Esgaroth

Sirius ::... ми, војничка деца, не морамо ништа да измишљамо јер смо с тим одрасли...

Сетих се још једног детаља - фармерице су имале могућност ''прихвата'' војничког опасача. Данас то није могуће...
Нисам војничко дете, али сам захваљујући покојном старом и његовим пријатељима имао прилике још као клинац да прошетам класичне војничке смб кошуље и војничке чизме, што код мене није било само некакво терање моде (а било је и то, да се не лажемо) већ и прилика да се домогнем обуће и одеће по мери пошто сам већ као старији основац био међу вишим растом у својој генерацији, а и мучио муку да пронађем одговарајућу величину обуће... данас то некоме делује невероватно, али мени је средином осамдесетих био велики проблем да пронађем патике и ципеле 46+... Чизме више немам, а у орману ми је и даље једна добро очувана стара војничка кошуља коју тек повремено обучем и то само у приликама које оценим као посебне...

https://www.mycity.rs/Okupljanja/MyCity-okupljanje.....l#p1784484

... унапредих је у парадну Mr. Green

Што се фармерица тиче, неко време ми је један од основних критеријума приликом куповине била управо та могућност ''прихвата'' опасача. Последично, данас имам само једне фарке у стању распада које готово да више и не носим... све остало су војничке панталоне, тренерке и шортсеви...

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10336

Kakvo vreme doslo, krenuo je proces u obrnutom smeru. Civilna utice na vojnu Smile

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

Mercury ::Kakvo vreme doslo, krenuo je proces u obrnutom smeru. Civilna utice na vojnu Smile

Ti procesi nisu međusobno isključivi. Oduvek je bilo tako, nekada čak i više.

Citat:Сетих се још једног детаља - фармерице су имале могућност ''прихвата'' војничког опасача. Данас то није могуће.


1.maj Pirot? Sa gajkom za čekić? Opasč je na njima trebao da služi kao zaštita pri radu. Imao sam nekolikopari takvih pantalona. Zgodno za posao.

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3511
  • Gde živiš: ZR

Ђе ме нађосте!? Zagrljaj
Моментално имам на себи три и по елемента војне одеће, само су јапанке од Кинеза.
Боксерице (ЈНА или актуелне војске нам? ), руска морнарска и брит дукс са отпада у Темерину.
Панталоне "џепаре" парамилитари, неке швапске из ММОЦ...
Дешава ми се да сам по 95% у деловима разне службене одеће.
Почев од чарапа (још имам и пар зимских дебелих смб, задужених 05.11.1984! Квалитет ЈНА. ), махом наше, купљене у Темерину, а џакче белосветских, из ММОЦ, претежно зимских.

Чизме, чуварке главе, 3 пара, ЈНА М77, аустријске и швапске.

Неки дан ми у поверењу рече комшија, распитује се неки низ улицу, ко је онај дебели брка у маскирном, ради при војсци?
Питао ме клинац у превозу, збуњено (дечја уста, цар је го!) за чин.
Мало апријатније је кад сам у панталонама, кошуљи и шеширу пустињска варијанта ушао у трамвај 12, међу буљук избеглица. Гледали су ме као неког ко им је ћаћу убио, а сигурно их има и са таквом причом.






Опасач у фармерке, колач у тигању?
Основни критеријум за избор модела у Трсту биле су дуже гајке за каиш.
Као основац и гимназијалац сам се Qурчио са ђедовим партизанским, трофејним, вермахтов модел.
Кокошка на крсту-криваку је здушно и благовремено сведена турпијом на праву меру, али готичко "Готт мит унс" је остало. Престао сам са ношењем кад се докопах првог ЈНА, војничког.
Шваба, први носилац, је добушио рупе напред, скоро до почетка, док је ђед са том работом кренуо иза фабричких.

Имао сам и "монтгомери", са прорезима уз џепове са обе стране, наводно да би се без откопчавања потегао пиштољ, шифра "гује из потаје". Завршио је у фундусу (Народног?) позоришта, за цветање тикава.

Доламицу ЈРМ сам препустио сестрићу, пошто ја у исту могу да уђем тек ако ме ексхумирају неких 15 година по смртном часу, као костур! Twisted Evil
Била је атрактивна у Зрењанину и тих '70, камо ли сад.

Има тога још, ко би се сетио свега.

Рецимо, пре неки дан ми сестричина изврши неправедни и ничим изазвани претрес по кући, па је ударила на ово. Љуби Те ујак, сликала си се, па сад лепо врати где си нашла.
Последњи комплет који ми је остао, а куписмо кум и ја "за све паре" у студентским новчаницима и колико смо могли да понесемо.
Један од срећних добитника тада, пре неких 40 година, упао је са другарима у воћњак , да се мало засладе, кад их загања власник. За разлику од разбежане екипе, овај је само чучнуо и чича протрча поред, не приметивши га!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1079 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 8 sakrivenih i 1021 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, 357magnum, A.R.Chafee.Jr., bojankrstc, bojcistv, BORUTUS, Brana01, Bubimir, crnitrn, DeerHunter, DENIRO, Dimitrise93, Doca, doktor1964, DonRumataEstorski, Duh sa sekirom, Dukelander, dule10savic, Georgius, ILGromovnik, kinez88, kobaja77, Kvazar, kybonacci, Lieutenant, Metanoja, milenko crazy north, muaddib, nick79, opt1, panzerwaffe, raketaš, Regrut Boskica, Ripanjac, RJ, royst33, ruma, S2M, sabros, Sir Budimir, slonic_tonic, srbijaiznadsvega, Srki94, stalja, tmanda323, uruk, wolf431, zicko.spacek, Čivi, 79693