Blog korisnika natrix
| -Zrnca mudrosti- o ratu, vojnoj doktrini i -grafiti- članova foruma, sa teme SVO i ostalih tema | |
|---|---|
| 15 Nov 2022 10:26 | Idi na vrh |
| Postoji tema posebno za citate iz oblasti ratovanja i vojne dokrtrine poznatih ličnosti i kroz istoriju, ...Al ideja je, upravo, pošto je ogromna tema o SVO, da se posebno izdvoje definicije o ratu, ratovanju, doktrini izašli sa tastature članova u posebnu temu.....zajedno sa porukama koje imaju dozu humora i ironije u sebi....
No nekom se nešto možda neće svideti, niti se složiti. Uglavnom svi će sve razumeti... Uvek se može dodati još raznih definicija od strane forumaša, o ratu, taktici, svim elementima ratovanja, diplomatiji, ostalim oblicima ratovanja izašlih sa tastatura... Ovo je samo delić poruka, nije se krenulo od početka ni teme SVO ni bilo koje druge, al uvek se mogu, ko što rekoh, dodati na ovaj spisak, razna –zrnca mudorsti- članova foruma... Dok se teme prelistavaju, ili se neka zanimljiva definicija, ili kontekst rečenice zapazi bilo iz teme SVO ili neke druge.. Da ne bi bilo previše na Opštim vojnim temama, uz dve teme o ratu u Ukrajini, stavih ovu temu u Kantinu... Uzgred nije lako na temi koja ima hiljade postova pecati zanimljive definicije o ratovanju... Pa da počnemo.... -Rat nastaje onda kada se svima cini da su u pravu. SVEVID /sirijska tema 2016. god./ -Nije suština u osveti. Već u odmazdi. Strah od odmazde je mehanizam odvraćanja. Skakač7 -Svaka velika sila poznaje samo silu. Balans straha. Stegonoša -Na bojnom polju sve i svakome može da pođe naopako i stoga izbegavam da vojne neuspehe ili poraze kvalifikujem kao "blamiranje". beowl -Враћамо се на азбуку контраобавештајног рада (и чувања тајне): ћутање је злато. Увек било. Сириус - "Запомните загадочный тактический приём - Когда мы отступаем — это мы вперед идем!" Бабарога -Изгледа да је пешадија краљица рата! Буда Баба -Не гради се империја на –ферки- , него на пљачки, подмуклости и безобразлуку... Зато смо ту где јесмо, и ми и Руси... вукови -Сваки рат, нарочито у Европи је верски рат или гори на том гориву као веома битној супстанци самог сукоба...СВЕВИД -Наравно, постоји могућност ескалације, кад рат није више под контролом. Али предуслов за то је да дође до тоталног економског суноврата...рас007 -...Рат добијају ресурси, а не штампарије новца. Не може краће од овога. Сириус -...Рат је ужасан терет за економију и државу.....Крвава Деветка -Нападна операција је у директној корелацији броју ангажованих снага и ватреној моћи. -Друже, све се може кад се хоће. Само је потребно да на правом месту буде практичан човек. Скакач7 -Руси буду свирали полувреме кад буде њима пасало, почетак другог полувремена ће вероватно свирати Кинези на јужнокинеском мору, тако да смо још јако далеко од продужетака и пуцања пенала и завршетка утакмице. ракеташ -...Ко је довољно храбар да предвиди следеће кораке? Rocker -Груписање снага за напад је нешто друго. Да се тако изразим, скроз другачијег типа од извлачења. То је ипак теже сакрити. denaya -Пропаганда која је имала за циљ да рат престави као –ПРЕВЕНТИВНИ-. драгон986 -„Препрека није препрека ако није брањена ватром“. бабарога -Једина гора ствар од закона који се не примењује је закон који се селеkтивно примењује, а о томе Руси имају више изрека....бојанк -Тко губи тренутно...зависи како добоко гледатељ гледа. Друг пуковник -Разлог повлаћења је утврђивање одбрамбених линија да би се избегло панично повлачење на слабо брањеним линијама...Tvrtko I -Ово сад је позициони рат. Не маневарски који изискује пребацивање снага....denaya -Хајде још једном да поновим, рат у Украјини је мали део светског сукоба. Тvrtko I -Ни један рат, од другог светског на овамо, ма како да се завршио, није угрозио позиције две супер силе... драгани -Рат није почео. И даље је СВО. mackanzie -Питање за критичаре Русије: Да ли ви другари у шаху јуришате само напред и завршавате сваку партију са својим фигурама? Yugol33 -Reći stvari koje su očite nije defetizam, to je realnost. A gledati jedno, a govoriti drugo je samozavaravanje i odlika slabih. DrugiREI -Budi siguran da ce najgrlatiji defetisti biti najglasniji na kraju kad Rusija završi posao. Jahorina -...Јер је складиштење мајка опстанка. Milan A. Nikolic -Ne odredjuje se kategorija jedinice po tezini u kilama vozila kojima je opremljena, vec po tezini podrske koja joj formacijski pripada... Babaroga -Углавном, украјински рат је показао да је мржња већи мотивациони фактор од љубави. ras007 - Ја сам мислио сва поента и вјештина је да ти бираш када и гдје прихваташ борбу и како теби одговара ал испаде да то није тачно. Boter -"Ne mogu se donositi strateske ocjene na osnovu trenutne takticke situacije". -21. vek je. "Can't Stop The Signal" bojank - „Ne možeš da ga zaustaviš ali itekako možeš da ga usmeravaš tamo gde tebi odgovara.“ beowl -Povlacenje i Napad su osnovne takticke operacije i kad imaju vosu svrhu su veoma vazni ali i slozeni. goxin -Nikad ne treba doneti zakljucak o necemu prve noci kad se nesto desi, i ovaj, i rat u Siriji su pokazali da je za neki zakljucak uvek potrebno sacekati par dana. zdrebac -Da ponovim, ovaj rat je periferija globalnog rata... Tvrtko I -Informacija se ne može sakriti, uvek nađe put, kako pre 5.000 godina, tako i sada, samo je razlika u brzini. Ikan -Ne kaže se kada sedneš u pogrešan voz svi vagoni su pogrešni, nego - kada uđeš u pogrešan voz, svaka stanica je pogrešna. Glas -Ako je neko stvarno dobar, i hoce dobro, onda se nece okruziti mangupima (da se blago izrazim). Za one koji se ne prodaju propagandi to samo znaci, da je i taj mangup, ko ovi oko njega... zdrebac -Бојан је лепо написао да је лако анализирати узроке неког догађаја који се већ десио, а да је тешко успешно предвидети шта следи на основу оскудних или погрешних информација које имамо....milan47 -Има много разлога за ратове али они главни су одбрана своје територије, заузимање туђе територије, ослобођење своје територије(или коју сматра својом и заштита свог народа) од окупатора/непријатељњских снага/режима, уништење непријатељске војске/режима и успостављање пријатељског режима, економска добит и контрола... cinoeye -Budimo srećni što mi nismo ovaj put glavni glumci! Underwood - Ovo nije rat koji će ze završiti za 3 meseca već za tri godine, ko god misli drugačije previše je naivan! Underwood - Rusija jeste svetska sila ali ne nominalno u svim oblastima! Ne pravite od Rusije svemogućeg! Imaju oni kao i svi drugi svoje ahilove pete! Underwood - Rat u Ukrajini nije započeo stvaranje multipolarnog sveta, već naprotiv - ubrzan je proces. Bagration - Rusija je svesno ušla u američku zamku u Ukrajini, jer nije imala mnogo izbora, a nadala se da će brzim ratom proći sa minimalnim štetom. Nažalost, ne samo da se rat odužio, već su Rusi doživeli i značajne neuspehe. . Bagration -Hajde jos jednom da ponovim, rat u Ukrajini je mali dio svjetskog sukoba. Tvrtko I -Nuklearna ravnoteža nije pravni akt nego fakt. dragani -...Ментална гимнастика ме стварно задивљује.... flash12 - Previše toga mi ovde uzimamo zdravo za gotovo, previše usko posmatramo karte i teritorije. Izgleda da je taj pristup "zaradio sam, platio sam, to je sad moje i ne dam nazad" stvarno neprimeren. kunktator -...vojna moć ne leži samo u brojkama.... kunktator - ...najcudniji rat ikada... procesor - Grupisanje snaga za napad je nešto drugo. Da se tako izrazim, skroz drugačijeg tipa od izvlačenja. To je ipak teže sakriti. Denaya -... Snage za napad (recimo 20 hiljada, pet brigada na glavnom pravcu), mogu da se grupisu (ali u rastresitom rasporedu) i u ocekujucem reonu, stajaznam trideset do pedeset kilometara iza linije, Napred ide komandno izvidjanje i inzinjerci, uspostavljaju se osmatracnice, priprema se i maskira linija razvoja za napad, i onda glavnina moze za par sati da izadje na liniju i razvije se za napad....babaroga -... imamo pomalo i apsurdnu situaciju. Vojska koja se povlači, ima izgleda dokumentovano više uspjeha na frontu nego protivnik kojem se prepušta teritorij..... novator |
|
| -Informacijski poremećaj i informaciono zagađenje- | |
|---|---|
| 25 Jul 2020 10:57 | Idi na vrh |
Karikatura Keti Vilkoks, ilustratorke, nastala za -obeleževanja- Svetskog dana medija 2017. godine, -Izraz „informaciono zagađenje” prvi put je upotrebio dr Jakob Nilsen 2003. godine /stekao doktorat na temi interakcije čoveka i računara/ kako bi opisao beznačajne, izlišne, ničim netražene i bezvredne informacije.- Iz izveštaja Saveta Evrope iz 2017. godine https://www.pars.rs/images/biblioteka/Informacijski-poremecaj-WEB.pdf tri godine kasnije važi isti poremećaj... |
|
| Ibar 2008 | |
|---|---|
| 03 Jul 2008 14:41 | Idi na vrh |
| Ibar, 20 -21 juna, 2008 godine, održana je četvrta po redu,
Združena vežba spasavanja na vodi Spust Ibrom od Magliča do Mataruške banje Učesnici: - Sektor za zaštitu i spasavanje Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (vatrogasne jedinice) iz preko dvadeset gradova Srbije - SAJ - Žandarmerija - Gorska služba spasavanja - Crveni krst Srbije Ovo je neki minimum fotografija sa združene vežbe spasavanja, koje sam izabrala, a koje sam dobila od jednog od učesnika vežbe trudila sam se da slike budu konkretne, i -neutralne-. |
|






