Sastav petardi - šta ima u njima?

1

Sastav petardi - šta ima u njima?

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Drug iz Vojne gimnazije kaze da u petardama ima brizantni eksploziv za koji ja nisam cuo. Za trotil, plastik, vitezit i kamniktit sam cuo ali to su malo previse razorni za petarde. Sta ima u petardama pocev od onih sitnih pa do vecih(tzv. topovski udar i sl.)?Takodje je rekao da u njima ima dosta cestica aluminijuma i ko zna cega jos i kada taj "koktel" prodre u tkivo tada budu belaja. Moze li neko o tome opsirnije? Inzenjerci javite se:-).

P. S.: Srecna Nova godina:-). Sad sam se iztreznio pa sedoh do mob da pisem.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Maj 2006
  • Poruke: 194
  • Gde živiš: Frankfurt; Vrnjacka Banja

koliko ja znam u obicnim petardama ima obican barut i gips.



offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

I ja mu to pricam, a on jok. Brizantni eksploziv pa brizantni eksploziv. Neko gresi od nas.

offline
  • Kibo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Okt 2007
  • Poruke: 7498
  • Gde živiš: gde i mnogi Srbi pre mene

Gama otvori petardi pa pogledaj unutra i videces sta ima, jednostavan barut i kada zapalis on smrdi a to sto smrdi je barut odnosno jedna supstanca ne mogu sad da se setim kako se zove na srpski, ma nebitno. Da nije barut ne bi tako smrdelo, a tvom drugu preproruci neka ide u vojsku pa kada bude imao prvo gadjanje onda ce da zna zasto sam ovo napisao Laughing tamo te taj isti smrad ubija i imas osecaj kao da je suzavac. A da u pitanju je (valjda sam preveo tacno) sumpor.

offline
  • Pridružio: 03 Dec 2005
  • Poruke: 164

Tvoj kolega kad kaze brizantni eksploziv , trebao bi da zna osnovne stvari :kad se kaze brizantni ,onda se moze reci - eksploziv za rusenje , a to je eksploziv koji pri detonaciji ispoljava jak udarni val koji ima veliku rusilacku moc,misli se na lomljenje , rusenje i trganje predmeta u trenutku eksplozije .Naravno svata reakcija se obavlja uz pomoc inicijalnih eksploziva.
Najpoznatji predstvanici brizantnih eksploziva u bivsoj JNA su :
-amonal
-trotil
-vitezit
-nitroglicerin
-RDX
-PENT
-amonijev nitrat
-Heksogen jedan od najmoćniji visoko brizantni eksploziva

Osnovna podela eksploziva je prema nacinu dejstva :

Inicijalni (primarni) eksplozivi – Inicijalne eksplozivne mterije imaju veoma malu energiju aktiviranja i veoma su osetljive na udar, varnice, trenje, toplotu, jer mogu izazvati njihovo razlaganje. U ovu grupu eksploziva spadaju: zivin-fulminat Hg(OCN)2, olovo-trinitrorezorcilat, srebro-fuliminat AgONC, srebro-azid AgN3, olovo-azid NaN3, dinitrodiazo-fenol i peroksidi (H2O2, ROOH, ROOR).

Brizantni (sekundarni) eksplozivi – Brizantne eksplozivne materije su manje osetljive na mehanicke i toplotne uticaje i eksplodiraju pod dejstvom udarnog talasa inicijalnih eksploziva. U ovu grupu spadaju nitro jedinjenja koja sadrze C-NO2 vezu, kao sto su dinitrobenzen, dinitrotluen, heksanitro-stilben, triaminonitrobenzen, trinitrotoluen (TNT), i druga, zatim nitratni estri koji sadze C-O-NO2 grupu, kao sto sunitroceluloza i pentaeritit-tetranitrit (pentrit, PETN). Takodje se u ovu grupu svrstavaju i nitroamini koji imaju C-N-NO2 grupu, kao sto su ciklotetraametilen-tetraamin (oktogen), ciklotrimetil-triamin (heksogen), nitroguanidin.

Baruti su eksplozivne materije u kojima se hemijsko razlaganje vrsi iskljucivo termickom provodljivoscu, pri cemu sagorevanje moze da bude razlicite brzine, od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara u sekundi. Pri takvim brzinama moguce je iskoriscavanje gasova, proizvoda sagorevanja, za pokretanje projektila u cevi oruzja, ili raketnog projektila.

Svi barui se dele na:

Koloidni (homogeni) baruti – Ovi baruti se dobijaju zelatiniziranjem molekula nitroceluloze rastvorene u nekom organskom rastvaracu i nekog drugog eksplozivnog jedinjenja. U zavisnosti od broja osnovnih aktivnih materija postoje jednobazni koloidni baruti koji su izgradjeni samo iz nitroceluloze, ali u ovu grupu spadaju i baruti koji sadrze i dinitrotoluen. Dvobazni koloidni baruti su izgradjeni od nitroceluloze i nitroglicerina, pri cemu nitroglicerina ima izmedju 12% i 45%. U ovu grupu baruta svrstavaju se i novi sastavi koji sadrze oktogen, heksogen i pentrit radi povecavanja specificnog impulsa. Tobazni koloidni baruti sadrze tri eksplozivne komponente: mitrocelulozu, nitroglicerin initroguanidin.

Kompozitni baruti­ – U kompozitne barute svrsava se crni barut koji se dobija mesanjem sumpora, ugljenika i kalijum-nitrata. Pored crnog baruta, u ovu grupu ulaze kompozitna raketna goriva koja se sastoje od oksidansa (uglavnom amonijum-hlorata, 60-80%), vezivakoje obezbedjuje koheziju i homogenost oksidansa i goriva, formiraju se od prepolimera (polibutadien), umrezivaca (toliuendiizocijanat), adhezivnih agenasa (trietanolamin), plastifikatora (diizooktil-azelat),katalizatora umrezivaca (feri-acetonilacetonat, olovo-hromat), zatim od reduktansa (aluminijum, oko 25%), ubrzivaca sagorevanja (feri-oksid, ferocen), usporivaca sagroevanja (nitroguanidin, amonijum-nitrat), konzervansa (antioksidansi na bazi fenola i amina) i stabilizatora sagorevanja (acetilenska cadj, aluminijum u prahu).

Hm, najverovatnije je to crni barut , koji je i najjeftiniji na trzistu ,koji je opet posebnom tehnologijom zapakovan u papirnu formu .Kad se zapali, upljac je najverovatnije neka smesa sumpora i fosfora (kao onaj sto se koristi za obicne sibice ), zbog burne reakcije sagorevanja stvara veliki pritisak u toj kartonskoj posudi a produkt je njeno cepanje uz prasak tj.detonaciju .Velicina i snaga zavisi naravno od kolicine crnog baruta ili nekog dimnog .Sad za cestice aluminijuma bise donekle slozio ,ali da se koriste u nekim drugim smesama koje se upotrebljavaju ,kao punjenaj za razne projektile .Za petarde mislim da bi bilo preskupo .

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

@perobp2
Skidam kapu titovku care:-). Svaka cast. Jel si bio inzenjerac u vojsku?

offline
  • Pridružio: 03 Dec 2005
  • Poruke: 164

Gama ::@perobp2
Skidam kapu titovku care:-). Svaka cast. Jel si bio inzenjerac u vojsku?


ma nisam , imam nekih kurseva, vojnih skolica , domacih i stranih itd..

offline
  • Pridružio: 26 Dec 2005
  • Poruke: 4710

Pero zaboravio si TAH.

offline
  • cobra  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 09 Avg 2008
  • Poruke: 461
  • Gde živiš: U jednoj BG opstini

"Eksplozivno" punjenje u petardi se satoji iz flash powdera.Flash powder je pirotehnicka kompozicija oksidansa(kalijum-nitrat,magnezijum-nitrat...) sa nekim gorivom(ugalj,sumpor...) i metalom(aluminijum,magnezijum...).Ranije su se koristili i crni barut a i dalje se negde koriste.Flash powder stvara jak svetlosni i zvucni efekat pa se zato koristi u pirotehnici.

Kibo ::Gama otvori petardi pa pogledaj unutra i videces sta ima, jednostavan barut i kada zapalis on smrdi a to sto smrdi je barut odnosno jedna supstanca ne mogu sad da se setim kako se zove na srpski, ma nebitno. Da nije barut ne bi tako smrdelo, a tvom drugu preproruci neka ide u vojsku pa kada bude imao prvo gadjanje onda ce da zna zasto sam ovo napisao Laughing tamo te taj isti smrad ubija i imas osecaj kao da je suzavac. A da u pitanju je (valjda sam preveo tacno) sumpor.
Nije bas isti smrad jer nitro-celulozni barut nema sumpor.Da se u vojne svrhe koristi barut sa sumporom imao bi ogroman demaskirajuci efekat i zbog svetlosti i zbog ogromnog dima,i svi bi se unaokolo pogusili.
Klasicna petarda se sastoji iz "upaljaca" ili crvenog fosfora,"usporivacke smese" ili mesavine crnog baruta sa jos necim i "eksplozivnog punjenja" flash powdera-prava bomba Mr. Green

offline
  • Pridružio: 04 Jun 2012
  • Poruke: 1

koliko moze biti opasno kada peterda eksplodira u ruci i kada se barutne cestice uvuku u kozu

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 832 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 4 sakrivenih i 802 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, bbogdan, FileFinder, hooraay, Kibice, kolle.the.kid, Koridor, Lazarus, MaksicZoran, Marko Marković, marsovac 2, Milometer, Milos ZA, mrav pesadinac, nedeljkovici, panzerwaffe, raketaš, repac, S2M, shaja1, Srki94, Trpe Grozni, vathra, W123, Zimbabwe, šumar bk2