Vojna heraldika od prošlog ka budućem

114

Vojna heraldika od prošlog ka budućem

offline
  • Kos93  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Sep 2007
  • Poruke: 7613

Прво што ми пада на памет су две различите серије израде амблема којима нису строго одређене боје, друго мање вероватно је да се ради о ознакама код различитих специјалности. Мада мислим да је овај амблем коришћен од јединице претече ЈСО која је била активна током ратова у БиХ и Хрватској.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kos93  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Sep 2007
  • Poruke: 7613

Зар није тада јединица имала неки други назив, Вукови, тзв. френкијевци, што беше претеча JСO? (мада у суштини има континуитет међу јединицама РДБ)



offline
  • Pridružio: 21 Dec 2006
  • Poruke: 450

ndejan ::Zasto su postojale dve verzije starih JSO amblema sa plavim i zelenim?




од пријатеља сам добио информацију да је зелена за вудленд, а плава за полицијске плаве тигар униформе

offline
  • 037  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 1106
  • Gde živiš: Kruševac

el86 ::Finci
Utti Jaeger Regiment

Финци кукасти крст користе од 1918. на рондели, тако да у њиховој примени готово сигурно нема везе са нацизмом. Уосталом, и прикази симбола древног словенског Сварога понекад садрже те симболе... али да не ширимо превише причу: укратко, кукасти крст најчешће симболише сунце (црно), успех, победу (након савлађивања препрека - попут крста Бургундије, хералдичке линије поделе преведене као грубо одрезане, или варијације на потенти (фр. potenty)), а има га и у културама којима је симболика несумњиво увек испред хералдике (Индија и Јапан). Нажалост, позната дешавања су га бесповратно компромитовала.

Симбол Сварога:



Неки примери из Финске:

Рондела од 1918. до 1945. године.


Застава тренажног крила финског РВ од 1958. (!!!) године. Три комада! Како ли су Руси ово допустили...


Председничка стандарта од 1920. до 1944. и од 1946. до 1978. године.


Председничка стандарта од 1978. године.


Крст жалости.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8618

Problem sa svastikom iliti kukastim krstom je što vrlo malo ljudi zna tačno poreklo ovog simbola i jedina veza su im nacistička obeležja.

Kao što je već rečeno ovaj simbol mira je zbog veze sa nacizmom definitivno kompromitovan iako se i dalje može videti po azijskim zemljama gde nije izgubio na svom značaju.

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

Hitlerova svastika koju je uzeo i za simbol svoje partije se ralizkovala od poznatog simbola sto je bila zaokrenuta za 45 stepeni. Tacno znacenje simbola nije poznato, koristile su ga mnoge civilizacije i kulture. Po nekim tumacenjima simbol mira i sunca, po nekima simbol vecnog okretanja, vecnog kretanja...

Hitlerova

offline
  • 037  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 1106
  • Gde živiš: Kruševac

^
Једно од честих тумачења: двострука руна сиг која и самостално означава/симболише Сунце. Иначе, ова са централно постављеним знаком је, строго узевши, војна застава. Државна и народна застава нацистичке Немачке има тај симбол благо померен ка копљу.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8618

Dvostruka runa sig tj, simbol dve munje je više simbol SS-a.

Poznato je da je Hitler bio opčinjen okultnim stvarima i da je dosta obeležja upravo imalo okultno poreklo uz skup raznoraznih mitoloških obeležja, izreka i sličnog.

Nažalost zbog te povezanosti sa nacizmom mnoge ove većinom bezazlene okultne i mitološke stvari su dobile zlu konotaciju i ljudi ih povezuju samo sa nacizmom iako su zapravo starije i po hiljadu ili dve hiljade godina od pojave Hitlera i njegove kohorte.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2007
  • Poruke: 8369
  • Gde živiš: Ravni Banat

Интересантан текст на ту тему - [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

@Zorge svaka ti dala daj ukratko prevod teksta za nas sto ne panjimajemo Ruski Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1094 korisnika na forumu :: 68 registrovanih, 6 sakrivenih i 1020 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: acov34, alex71, AMX72, Asteker, bankulen, Belac91, Boris BM, Bozjidar87, CHARLIE JA., Crazzer, darionis, darkojbn, Djokislav, Djota1, dolinalima, dradex, dushan, Džekson, Flanker-G, france93, gomago, goran.vvv, helen1, Helket, igorkozar83, Insan, Jeremiah, kaisarevic1, Kajzer Soze, Kalem, kunktator, Kvaka22, leopard83, MaksicZoran, Mcdado, miki kv, milenko crazy north, MILO-VAN, Milometer, milutin134, mishkooo, mm1811, nebidrag, Nikoletina Bursac, ObelixSRB, OKT, Orc, Papadubi, Pero, PO1974, Posmatrac77OKB, powSrb, Pv123, sasa87, skok, Smiljkovich, sony771, stegonosa, Tvrtko I, vathra, Velizar Laro, vjetar, Vlada76, voja64, Vojkan Petrovic, Zec, zeka013, Zoca