Опис
ЗАЛА Ланцет је беспилотна летелица (БПЛ) и лутајућа муниција коју је развила руска компанија ZALA Aero group за Оружане снаге Руске Федерације . Први пут је представљеан у јуну 2019. на војном сајму Армија-2019 у Москви.
ЗАЛА Ланцет се може користити и за извиђачке и за ударне мисије. Има максимални домет од 40 километара и максималну полетну масу до 12 килограма. У борбеном режиму, може бити наоружан или високоексплозивним или фрагментационим бојевим главама.
Поседује оптичко-електронско навођење и ТВ јединицу за навођење, што омогућава контролу муниције током завршне фазе лета. Дрон има модуле интелигенције, навигације и комуникације. Према речима главног дизајнера Зала Аером, Александра Захарова, Ланцет се може користити у такозваној улози „ваздушног рударења“. У овој улози, дрон понире максималном брзином до 300 км/ч и погађа непријатељске борбене беспилотне летелице усред лета.
Ланцет се може лансирати преко катапултног лансера са копнених или морских платформи као што су патролни чамци.
Оперативна употреба
Ланцет је борбено тестиран у Сирији током руске војне интервенције у сиријском грађанском рату најкасније од новембра 2020. У априлу 2021. је употребљен у ударима против Тахрир ал-Шама у покрајини Идлиб .
Дана 8. јуна 2022, руска одбрамбена корпорација Ростех објавила је да су Ланцет распоређени током руске инвазије на Украјину 2022. године. Месец дана касније појавио се први снимак њихове борбене употребе у Украјини. Крајем 2022. године, на друштвеним мрежама појавило се више видео снимака на којима се види како дронови Ланцет гађају разне украјинске војне циљеве, као што су системи противваздушне одбране, самоходне хаубице, тенкови и војни камиони.
Међу оштећеним или уништеним циљевима налазили су се ракетни системи С-300, ракетни систем Бук-М1, тенк Т-64, хаубице М777 и ФХ70 западне производње, као и самоходне хаубице М109, АХС Краб и ЦЕЗАР .Дана 4. новембра 2022., топовњача украјинске морнарице класе Гјурза-М оштећена је дроном Ланцет, што је први пут да је Ланцет напао поморску мету током рата.
У фебруару 2023. Ланцет је гађао и погодио ретки украјински тенк Т-84 .У марту 2023, систем противваздушне одбране Стормер ХВМ који је испоручила Британија је први пут погодио Ланцет.
Према Орикс- у, холандској обавештајној веб страници отвореног кода, до 3. марта 2023. године, Ланцети су постигли више од 100 погодака на украјинске мете током рата. Већина циљева били су вучна артиљерија и самоходни артиљеријски системи. Руски извор такође је изнео тврдње о високој ефикасности дрона.
Према обавештајној веб страници LostArmour, до 27. септембра 2023., Ланцет је извршио укупно 659 напада на различито украјинско оружје од јула 2022. Међу њима, 207 циљева је уништено, док су 352 циља претрпела значајну штету. Ланцет није успео да погоди мету у 46 случајева, а резултати остају непотврђени за 52 напада. Више од половине Лансетових напада било је фокусирано на артиљеријске инсталације, укључујући 142 самоходне хаубице, 169 вучних хаубица/топова и минобацача, као и 20 вишецевних бацача ракета. Ланцет је уништио или оштетио 41 ПВО систем заједно са 54 радарска и комуникациона чворишта. Поред тога, дрон је проузроковао уништење или оштећење 89 тенкова, али и нешто мање количине друге технике.
Руски извори су 19. септембра 2023. потврдили да је Ланцет први пут извео напад на украјински ловац МиГ-29 стациониран у ваздухопловној бази Криви Рог, око 70 км од линије фронта на реци Дњепар, што указује да је максимални домет дрона био побољшан са раније декларисаних 40 км.
Варијанте Ланцет-3
Основна и већа варијанта са издржљивошћу од 40 минута са максималном носивошћу од 3, односно максимално полетном масом од 12кг. Максимална брзина је 80-110 км/ч
Ланцет-1
Мања верзија Ланцета-3. Носи 1кг терета и има максималну полетну масу од 5кг. Издржљивост је 30 минута. [5] [7]
Изделије-53 (или Производ 53)
Најновија верзија Ланцета. Лансира из новог лансера, који има 4 лансирне цеви за 4 Ланцета.
Ове летелице могу да преносе информације између себе о метама и њиховој концентрацији и да нападну потпуно аутономно, бирајући мете на основу унапред постављених услова. Имају повећану максималну носивост од 5 килограма .
Руске трупе у Украјини почеле су да користе надограђену лутајућу муницију Ланцет са продуженом истрајношћу лета од једног сата и снажнијом бојевом главом тешком више од пет килограма, што је најмање два килограма више од основне верзије летелица.
За напад на људство се користе Ланцети са високоексплозивном фрагментираном или термобаричном бојевом главом, а оклопна возила са високоексплозивном противтенковском (кумулативном) бојевом главом. Надограђена варијанта носи ознаку Изделије 51, док је оригинална, са бојевом главом од три килограма, означена као Изделије 52 и наводно је такође надограђена већом бојевом главом и новим ЕО системом за навођење од марта 2023.
На војном сајму Армија-2024 компанија Зала је представила извозне верзије својих летелица Citat:ZALA представляет «Ланцет-Э»!
В этом году у посетителей стенда ZALA форума "Армия-2024" впервые появилась возможность вживую увидеть комплекс с управляемыми боеприпасами «Ланцет-Э», в состав которого входят: беспилотный самолет разведчик ближнего радиуса действия ZALA Z-16Э, носитель управляемого боеприпаса «Изделие 51-Э», носитель управляемого боеприпаса «Изделие 52-Э».
Комплекс предназначен для дистанционного проведения операций по воздушной разведке; поиск, обнаружение и наблюдение за стационарными и подвижными объектами в дневных и ночных условиях.
Экспонирование комплекса «Ланцет-Э» стало возможным благодаря получению рекламного паспорта на продукцию военного назначения, который позволяет открыто демонстрировать комплекс, а также публиковать сведения о характеристиках и свойствах комплекса.
Trenutno, prema LA, Lancet ima 2251 napad, a rekordan je mjesec maj 2024. sa 302 napada. Od 2251 procjenjuju da je 630 ciljeva uništeno, dok je 1174 oštećeno.
Citat:Rosoboronexport unveils Lancet-E system at Army 2024
The Lancet-E system is an export version of the well-known Lancet loitering munition system that proved effective on the battlefield. It consists of the Z-16-E reconnaissance drone and two kamikaze drones (loitering munitions), Item 51-E and Item 52-E, with different characteristics, in particular, in terms of range and maximum takeoff weight.
https://x.com/Defense_Talks/status/1823774240212132208
Citat:Российские Дроны "Ланцет-Э" получили разрешение на экспорт, сообщил представитель "Рособоронэкспорта". Дрон "Ланцет-Э" получил рекламный паспорт, то есть возможность продаж за рубеж. Комплекс "Ланцет-Э", это экспортный аналог дрона "Ланцет". В состав комплекса "Ланцет-Э"входят разведывательный дрон Z-16-Э и два барражирующих боеприпаса "Ланцет", обозначаемых как дрон "Изделие 51-Э" и "Изделие 52-Э" с различными характеристиками. Существуют также , дрон "Ланцет-53" и дрон "Ланцет-55" именуемый как «Изделие-55», подробнее о нем в ссылке на видео в комментариях к ролику. Дрон "Ланцет-51" модернизировали, добавив ему тепловизор и увеличили дальность полета до 80 км. Технические характеристики дрона на экране. Взлетный вес дрона "Ланцет-51" - 12 кг, масса боевой части 5 кг, ее увеличили еще незначительно, но на сколько неизвестно. Наведение у дрона оптико-электронное и автоматическое с 2023 года. Дрон оснащается инфракрасной камерой, лазерным целеуказателем, газоанализатором и радиометром для поиска цели. Как сообщается, дрон не использует GPS и определяет координаты по различным источникам и объектам, возможно используются электронные карты местности. Программное обеспечение дрона эффективно противодействует РЭБ. Двигатель у дрона "Ланцет-51" электрический и позволяет развивать скорость от 110 км/ч до 300 км/ч, время полета до 60 минут. Цена дронов "Ланцет-51" и "Ланцет-52" 35-40 тысяч долларов. Предшественником дрона "Ланцет" является дрон "Куб".