Vojnička zakletva

1

Vojnička zakletva

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Tražeći nešto po netu naišao sam na zanimljiv članak na temu Vojničke Zakletve:

Citat:Vojnička zakletva SCG najkraća do sada
2. januar 2005. | 11:26 | Izvor: Beta
Beograd -- Vojnička zakletva za regrute koji se zaklinju na vernost državnoj zajednici najkraća od uvođenja stajaće vojske u Srbiji.

Zakletva ima samo jednu rečenicu. "Ja, vojnik (ime i prezime), zaklinjem se čašću i životom da ću braniti Srbiju i Crnu Goru", jedino je što regruti SCG izgovaraju pre nego što i zvanično postanu vojnici oružanih snaga državne zajednice.

Iako se vojnička zakletva prvi put spominje 1334. godine, u vreme cara Dušana, sve do uvođenja stajaće vojske u Srbiji 1836. godine ona je bila neformalna i razlikovala se od toga da li je polagana knezu Lazaru, hajdučkim harambašama ili ustaničkim vojvodama.

Pisani oblik vojnička zakletva dobila je 1836. godine, kada su se prvi regruti u kasarnama u Požarevcu i Kragujevcu, u prisustvu sveštenika, sa levom rukom na jevanđelju i tri uzdignuta prsta desne ruke, zakleli na vernost knjazu, njegovoj familiji, a onda i na vernost otadžbini Srbiji.

Nakon što su dinastičke smene u Srbiji uzele maha, vojnička zakletva promenila je formu, pa se vojnici nisu prvo zaklinjali vladaru već "Bogu svemogućem", onda "vrhovnom zapovedniku - kralju Srbije", otadžbini i, po prvi put, vojničkoj zastavi.

Nakon stvaranja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, "Bog svemogući" i kralj su ostali na prvom i drugom mestu liste, ali su u vojničku zakletvu ušla i tri velika naroda koji su činili novu državu. Reč Jugoslavija prvi put se pojavila 1934. godine, kada je zamenila reči "kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca", neposredno nakon što je u Marselju ubijen kralj Aleksandar Karađorđević.

Nakon formiranja Jugoslovenske narodne armije tekst svečane obaveze drastično je promenjen i prvi put se težište zakletve nalazi na političkim elementima. Vojnici su se zaklinjali da će braniti nezavisnost, ustavni poredak, nepovredivost i celokupnost SFRJ.

Regruti bivše JNA su morali da se obavežu da će čuvati i razvijati bratstvo i jedinstvo naroda i narodnosti i čuvati "socijalističku samoupravnu domovinu", kao i da u toj borbi "neće žaliti da polože i svoj život".

Od formiranja Savezne Republike Jugoslavije1992. godine, vojnička zakletva je depolitizovana i regruti se se obavezivali "samo" da će braniti suverenost, teritoriju, nezavisnost i ustavni poredak SRJ.

Poslednjeg dana marta 2003. godine, predsednik novoformirane SCG Svetozar Marović potpisao je odluku kojom se iz vojničke zakletve izbacuju odrednice o suverenosti, teritoriji, nezavisnosti i ustavnog poretka, nakon čega je svečana obaveza dobila sadašnju formu.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2005&.....ategory=12

Da li se negde mogu naći originalni tekstovi zakletvi kroz istoriju?

Kako glasi sadašnja zakletva jer su je opet skraćivali i prepravljali?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Dec 2008
  • Poruke: 135
  • Gde živiš: srbija brale

Čuo sam da je u poslednjoj verziji čak izbačeno i braniti životom pa ostaje samo na časti.Što ako je istina onda je to velika sramota za sve nas. Molio bih ako neko ima trenutnu verziju zakletve vojske Srbije pa da vidimo šta piše.
Nadam se da sam pogrešno čuo Sad



offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Mislim da si dobro čuo da je izbačeno ono "I ŽIVOTOM".

Pogledaj pri dnu teksta.

Citat:Kleli se u Boga i narod
Borjan Popović, 02.02.2008 19:53:31

UMESTO životom, regruti Vojske Srbije od ove godine na vernost otadžbini zaklinju se - čašću. Promenu teksta nove zakletve, u Ministarstvu odbrane objasnili su kao potrebu da se prevaziđu "ostaci socijalizma". Takođe, uz isto objašenje iz Zakona o vojsci, koji je stupio na snagu 1. januara ove godine, izbačena je i zakonska odredba prema kojoj je vojska dužna da štiti ustavni poredak zemlje.
Vojnička zakletva kroz istoriju srpske i jugoslovenske vojske imala je višestruki značaj. Ona je predstavljala najvažniji element u izgradnji morala svakog vojnika. Do Drugog svetskog rata, zakletva je imala naglašenu versku komponentu, a ujedno je veličala najznačajnije vojničke i državne simbole. Svojim sadržajem objedinjavana je ljubav prema Bogu i otadžbini, a vojnici su se obavezivali na poštovanje pretpostavljenih.
- U vojsci, dok je Srbija bila kneževina i kraljevina, polaganje zakletve pratio je verski obred, uz učešće sveštenika odgovarajuće veroispovesti - objašnjava za "Novosti" kapetan Miljan Milkić, iz Instituta za strategijska istraživanja Ministarstva odbrane.
Prvi zvanični akt koji govori o polaganju zakletve u modernoj srpskoj vojsci sadržan je u Zakonu vojnom od 31. avgusta 1839. godine. U zavisnosti od čina, način polaganja zakletve bio je različit. Oficiri, od potporučnika do pukovnika, zaklinjali su se tako što su stavljali levu ruku na Jevanđelje, a desnu dizali u visinu desnog oka, držeći sastavljena tri prsta. Podoficiri i obični vojnici su, stojeći ispred Jevanđelja, dizali desnu ruku i izgovarali tekst zakletve, koji je bio isti za sve:
Decembra 1840. knez Mihailo promenio je formu zaklinjanja tako što je izmenio poseban tekst zakletve za načelnika Glavnog vojnog štaba. Od maja 1887. godine, svako ko postane oficir, bilo aktivni bilo rezervni, morao je ponovo da polaže zakletvu, u usmenoj ili pisanoj formi.
- Razlika između vojničke i oficirske zakletve postojala je sve do 1901, kada je Zakonom o ustrojstvu vojske ona unificirana i bitno skraćena - kaže Milkić. - Po formi, to je bio prvi moderan tekst zakletve u srpskoj vojsci i kao takav važio je sve do stvaranja nove države 1918. godine:
"Ja... zaklinjem se Bogom Svemogućim, da ću vrhovnom zapovedniku sve zemaljske oružane sile kralju Srbije Aleksandru Prvom, svagda i u svim prilikama biti veran, svom dušom odan i poslušan, da ću zapovesti sviju pretpostavljenih mi starešina slušati i verno izvršavati, da ću kralja i otadžbinu junački braniti i vojničku zastavu nigde neću izneveriti".
- Na osnovu jednog izveštaja sa polaganja zakletve, 29. maja 1932, može da se zaključi da su u vojsci Kraljevine Jugoslavije pripadnici različitih veroispovesti zakletvu polagali odvojeno i pred svojim sveštenicima. Kako su se menjali vladari, tako je menjano i njihovo ime u tekstovima zakletvi - objasnio je Milkić.
Posle atentata na kralja Aleksandra, oktobra 1934, u Pravilu službe dodate su i dve odredbe koje su se odnosile na vojnu disciplinu i vojničku zakletvu.
"Vojnička je zakletva svečano dato obećanje, koje vojnik daje pred vojničkom zastavom, u kojoj su oličeni kralj i otadžbina, pred starešinama, pred sveštenikom, kao predstavnikom vere, kojom prilikom poziva Boga za svedoka, da će svoje obećanje održati i da će svoju vojničku dužnost ispuniti časno i pošteno, bez obzira na poteškoće, a i po cenu svog života...
Dajući takav zavet, vojnik je založio sve što je najsvetije jednom časnom čoveku i što čoveka čini čovekom. Založio je svoju reč, obraz, čast i svoju savest. Vojnik koji bi pogazio svoju reč, pljunuo bi na svoj obraz i svoju čast.
U toku narodnooslobodilačke borbe, zakletva je davana u vidu svečane obaveze u kojoj su se posebno isticali vernost narodu, podrazumeva se "jugoslovenskom", i otadžbini. Naravno, ovde je izostavljena svaka verska komponenta u zakletvama. Osnovni tekst zakletve donet je avgusta 1941, a preuređen je marta 1942. i maja 1943. godine.
"Mi, narodni partizani Jugoslavije, latili smo se oružja za nemilosrdnu borbu protiv krvoločnih neprijatelja, koji porobiše našu zemlju i istrebljuju naše narode. U ime slobode i pravde našeg naroda zaklinjemo se da ćemo disciplinovano, uporno i neustrašivo, ne štedeći svoju krv i živote, voditi borbu do potpunog uništenja fašističkog osvajača i svih narodnih izdajnika".
U proširen tekst, maja 1943, dodato je:
"...Kunem se da neću ispustiti oružje iz svojih ruku, dok naša zemlja ne bude očišćena od okupatora i dok narodu ne budu osigurana sva njegova prava i sloboda. Spreman sam primiti svaku kaznu zbog prekršaja ove moje zakletve. Smrt fašizmu - sloboda narodu!"
Kao imperativ u tekstu zakletve iz 1955. godine, isticano je da treba dati život za slobodu otadžbine. Glavna izmena u zakletvi iz 1969. bila je promena naziva države - nije više bila socijalistička otadžbina FNRJ, već SFRJ, dok je u tekstu zakletve iz 1974. izbačena reč "otadžbina", koja je tada zvučala monarhistički i velikosrpski. Takođe, uvedena je reč "domovina", a umesto jednog naroda, jugoslovenskog, stajalo je "narodi i narodnosti". U tom tekstu posebno se insistira na bratstvu i jedinstvu.
Tekst zakletve koji je važio do kraja prošle godine, koji je najkraće potrajao od uvođenja redovne vojske u Srbiji, glasio je:
"Ja... zaklinjem se čašću i životom da ću braniti suverenitet, teritoriju i nezavisnost svoje otadžbine i verno i disciplinovano služiti interesima njenih naroda i građana. Uvek ću savesno i disciplinovano izvršavati vojne obaveze i dužnost odbrane naše otadžbine i biti spreman da se borim za njenu slobodu i čast!".
Današnja, najnovija zakletva pripadnika Vojske Srbije glasi:
"Ja (ime i prezime), zaklinjem se svojom čašću da ću čuvati i braniti nezavisnost, suverenost i teritorijalnu celovitost Republike Srbije".

HARAMBAŠE
VOJNIČKA zakletva prvi put spominje se 1334. godine, u vreme cara Dušana. Sve do uvođenja stajaće vojske u Srbiji, ona je bila neformalna i razlikovala se u zavisnosti od toga da li je polagana knezu Lazaru, hajdučkim harambašama ili ustaničkim vojvodama.


http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=115521

offline
  • Pridružio: 19 Apr 2007
  • Poruke: 37

Domovina se brani lepotom.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30226

Ctpax ::Domovina se brani lepotom.
jooooj diiivno Zaljubljen Zagrljaj Mr. Green

Dopuna: 13 Mar 2009 16:32

Zasto je taj deo da ce se dati zivot za otadzbinu zostavstina socijalizma,kako kazu u objasnjenju Question

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

zato sam i pitao da li neko zna gde se mogu naći tačni tekstovi zakletvi od 1804. Bilo bi lepo da možemo da uporedimo tadašnje i sadašnju zakletvu.

Šta onda sa nama koji smo položili zakletvu da ćemo dati i život ako treba za otadžbinu. Kako u nekom eventualnom ratu da se ponašamo kad pored nas stoji vojnik koji to ne mora da uradi.

Ja sam jednom položio zakletvu i nemam nameru da polažem opet.

offline
  • Pridružio: 16 Dec 2008
  • Poruke: 135
  • Gde živiš: srbija brale

Pa ljudi to je čist defetizam.Ako vojnik nije spreman da brani otadžbinu životom onda nema te sile koja ce nas odbraniti.Kakve su to gluposti o zaostavštini komunizma.Stvar je jednostavna ako nešto nisi spreman da braniš i životom onda to nema preteranu vrednost.Sa tim stvarima se netreba igrati.Znači po novoj zakletvi sloboda naroda i otadžbine nije vredna života.TO JE NENORMALNO. Da su naši preci tako razmišljali danas sigurno ne bi smo pričali srpskim jezikom i živeli u svojoj zemlji.Jednostavno SRAMOTA Crying or Very sad

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Nekada su mladići sanjali da uvećaju porodično imanje ili bogatstvo, zaštite porodicu iz koje su potekli ili buduću porodicu. Žrtva u ratu je više usmerena na lojalnost bliskoj zajednici. Kada se to udruži sa saborcima, diže se na nivo države. Solunci su grabili ka svojim porodicama i imanjima, da proteraju lopove i uzurpatore, a ne okupatore(lepo opisano u "Knjizi o Milutinu").
Danas mladi ljudi nemaju takvu svest. Šta više, masa njih i ne računa na stvaranje u ovoj državi. Sve i da su im očevi bogati oni sanjaju o internacionalnom uspehu, ostali su i prestali da se nadaju.A oni sa sela...najradije bi svo imanje prodali za neki stan u Beogradu(sa spornim vlasništvom) i bacili se na piljarstvo ili nešto drugo(uglavnom kratkog daha)

offline
  • Pridružio: 16 Dec 2008
  • Poruke: 135
  • Gde živiš: srbija brale

Šta reći .A mi ovde po forumu raspravljamo koja bi oprema dobro došla itd , a niko ne postavlja pitanje ,ustvari ja sam ga postavio na nekom od pod foruma i da imamo svu savremenu tehniku imamo li želje i volje da je upotrebimo ako otadžbina bude u opasnosti?
Danas ti dečaci više vole da nose patke i guske nego puške zarad konfora zvanog mamin krevet i klopa.Čim se nešto tako krupno ostavi na izbor pojedinca obavezno izgubi svaki smisao Sad

offline
  • Pridružio: 17 Mar 2009
  • Poruke: 221

a zar otadzbina nije u opasnosti?okupacija bez okupacije...vojno(skoro),kulturoloski,ekonomski...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1018 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 7 sakrivenih i 970 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, babaroga, bojankrstc, ccoogg123, Centauro, CikaKURE, comi_pfc, debeli, djolew, FOX, Georgius, gorican, HrcAk47, Karla, kobaja77, kolle.the.kid, Kubovac, kubura91, kunktator, loon123, mercedesamg, Mercury, mikrimaus, milenko crazy north, mnn2, mocnijogurt, nenad81, novator, nuke92, ObelixSRB, pein, pera bager, randja26, RJ, sasa87, slonic_tonic, stegonosa, Sumadija34, Vladko