Претпостављам да је реч о термовизији. Иначе, постоји варијанта колорног приказа где јарке боје представљају више температуре, односно више загрејане делове објекта који се посматра, и обрнуто хладније боје представљају хладније делове. Друга варијанта је да су топлији делови црни, а хладнији бели, наравно уз читав низ нијанси сивих од беле до црне, а такође постоји опција контра приказа где су топли делови бели, а хладни црни.
Предност коришћења термовизије је могућност осматрања у ноћним условима. Помоћу класичних оптичких уређаја осматрање се врши првенствено у дневним условима када нема магле. За осматрање ноћу се користе оптоелектронски осматрачки уређаји са појачавачима светлости. Они најчешће имају и инфрацрвени мод рада. За осветљавање се могу користити и инфрацрвени фарови, али тада постоји могућност да непријатељ открије положај ако угледа тај фар помоћу сопственог ИЦ уређаја. Предност термовизије је што ради у пасивном режиму, тј. није потребно додатно осветљавање објеката, а може се користити ноћу, дању и чак у условима када постоји слабија магла, или тања облачност ако се користи за осматрање ваздушног простора.
Код савремених термовизијских уређаја довољно је да постоји контраст, односно разлика у температури објекта у односу на околину од само 0,1 до чак 0,05 степени целзијусових да би објекат могао да се уочи.
|