Karabin M1/M2/M3

4

Karabin M1/M2/M3

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22281

Nisu ga organizovano davali jedinicama, vec je cesto bio medju licnim trofejima. Pogotovo za vreme Market-Garden-a i Ardenske bitke se moze videti gomila primera koriscenja istog u borbi od strane nemackih jedinica.
Zasto je bio omiljen? Lagan, 300m efikasnog dometa, precizan, pouzdan (osim po zestokom mrazu, ali tada je sve zezalo). Za nekoga ko je pre toga nosio Kar98k ili eventualno MP-40 - definitivno popularan trofej.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3753

Problem sa izdavanjem M1 je bio nedostpnost municije, posto Nemci za razliku od 45ACP, nisu proizvodili 30 carbine. Zvanicna waffenamt oznaka je bila 455A. M1 karabin je najcesce zavrsavao u naoruzanju SS policijskih jedinica mada postoje i fotografije Waffen SS sa tim puskama. Na donjim fotografijama je predaja policijske jedinice u Danskoj i Waffen SS negde u Ardenima, za koju neki tvrde da je propagandna fotografija. Postoje i fotografije volkssturm jedinica u Berlinu naoruzanim sa M1.





offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39666



offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113884

Etiopija

Citat: US Surplus M1 Carbines delivered in 1950s.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113884

Ameri kupili od Grcke


Citat:Former Greek M1 Garand rifles imported into the USA as part of the Civilian Marksmanship Program, 2025.

offline
  • Pridružio: 13 Avg 2011
  • Poruke: 1486
  • Gde živiš: Zajecar

M-1 Garand, ne M-1 karbin.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 871 korisnika na forumu :: 58 registrovanih, 3 sakrivenih i 810 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 9191vs, A.R.Chafee.Jr., Aleksandar Tomić, Apok, bbogdan, blatruc82, Boris90, Bubimir, Dixtrix, Draganeli, Duce, franina, gajasvi, hellenic, jaeger, jalos, KimiMR, Konda, Lep1na, LjutaGuja, Mae, Magarac, Mane88, Manjane, Marko Marković, mat, Medojed, Mi lao shu, Milan Miscevic, milanpb, milenko crazy north, mist-mist, Mićko, monomah, MountAndBlade, Mrav Obrad, nebidrag, nixos, nobutado, oddsock, OKT, operniki, raptorsi, redakzver, RJ, royst33, Sarmat, Savantije, Singidunumac, Sirius, skok, sspp, suton, tuf, Tvrtko I, vathra, x9