Puška obrazca 1891 - Mosinka - Tri linije kroz tri veka

30

Puška obrazca 1891 - Mosinka - Tri linije kroz tri veka

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 40225

Sirija ruski instruktori treniraju vojnike SAA



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6367

Napisano: 03 Feb 2019 21:00

PU se pokazao kao jednostavniji i brzi pri korekciji.

Dopuna: 07 Feb 2020 7:20

Novitet za "staru damu". Sama nadogradnja jeste zanimljiva ali nije nista spektakularno. Ono sto je meni posebno interesantno su odvojivi polimerski Pro Mag Archangel okviri povecanog kapaciteta. (10 kom)
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 08 Feb 2006
  • Poruke: 3058

Jedan podatak na koji sam nailazio - kažu, CCCP je značajno ubrzao i ostvario velike uštede u proizvodnji streljačkog naoružanja, s obzirom na to da su cevi pištolja (TT), automata (PPS(h)) i puške (M-N) bile predviđene za isti dijametar zrna. Da li je ovo tačno, jer pretraga po netu kaže da je širina 7.62X25 zrna 7.82mm, a 7.62X54R 7.92mm?

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8617

Osnovni prečnik je isti primera radi npr. 7,2 mm, pa zatim ide obrada na specifični prečnik zrna. Može da se pravi cev na milione a posle da rade doradu za pušku ili seku na više komada za pištolj.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22474

Usteda na osnovu istog kalibra uopste nije preterano bitna jer se pistolji, puske i automati ne prave na istoj proizvodnoj liniji za vreme rata vec svaki ima svoju.
Delimicna usteda je bila ako cevi ne prodju kontrolu za pusku u prednjem delu onda se cev kratila i koristila za automat, ali to je bio relativno mali procenat cevi.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3198
  • Gde živiš: bela crkva banat

ако мене сећање добро служи, а немам је при себи да проверим, тај податак је био у књизи пешадијско оружје из оног комплета о другом светском рату. тамо је заиста стојало да су цеви за ппш управо прављене сечењем цеви од мосинке на пола. ко има књигу нека провери.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22474

Da, prednji deo je odsecan a zadnji ako je zadovoljavao koriscen. Prednji deo je isao u otpis. Nije bilo moguce napraviti 2 x cev za PPSh od jedne cevi za Mosinku (sto se isto provlaci kroz neku literaturu), jednostavno profil cevi nije odgovarao. Gledali i merili ljudi Smile
Sa druge strane, to su jednoprecentne vrednosti proizvedenih cevi (verovatno 1-2%) i bilo je "da se ne baci", a ne kao glavni deo proizvodnje.
PS. I Nemci su "bofl" cevi za Мauzerke kratili i koristili za automate, i Britanci cevi od Lee-enfield i Bren-ova* za Sten, samo sto su ih morali razbusiti na 9mm. Medjutim to je dozvoljavalo da se koriste isluzene cevi sa propalim zljebovima, sto u sovjetskom slucaju nije bilo moguce.
Ali opet, to su samo mere stednje, kalibar od tri linije u pistolju/revolveru su postavili jos sa Nagant revolverom i Mauser C-96, a oni taj kalibar nisu imali zbog kompatibilnosti sa Mosinkom (ista nije ni trazena na konkursu gde je usvojen Nagant) nego zbog toga sto je isti bio popularan.

*Inace, Britanski .303 i 7.62x54R imaju isti precnik zrna - 7.92mm/.311 inca.

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3198
  • Gde živiš: bela crkva banat

види, ја нисам био у ссср током другог светског рата да знам. само сам навео где сам то прочитао (ако се добро сећам, а мисли мда се сећам).

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26286

Mosinka sa PU još dela po Donbasu i čuva se zlu netrebalo...
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 3125

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2156 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 6 sakrivenih i 2106 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Asparagus, Ba4e, Banovo Brdo, bpvl, Centauro, Cicumile, Crazzer, djboj, DJUNTA, Dogma21, esko_hz, Foxdie, Georgius, IQ116, JohnDoe, K a s p e r, Kajzer Soze, MagicniHerpes, Marko Marković, Miki01, mikrimaus, Milometer, N.e.m.a.nj.a., nelezele, neutrino, nnovakis, Ns1975, OgnjenMitric, ozzy, procesor, Profica, Promising0, redstar72, repac, Sirius, slowhand, Srki98, suton, tomo2, Tribal, UncleSAM, Vanderx, Zadonbas, ZetaMan