Italijansko bombandiranje Ljubljane 1916 godine

Italijansko bombandiranje Ljubljane 1916 godine

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2010
  • Poruke: 64
  • Gde živiš: Slovenija, Krško

Meni, kao Slovencu je ovo nepoznato i zanimljivo.

Tekst je u slovenščini:

Zlovešče ptice nad slovensko prestolnico [/quote]

Nešto sam našao i ovde: Hereditate

lp

Andrej

(Ako je tema već bila, nek jo moderatori molim brišu. Ja je u pretraživaću nisam našao.)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • krunc 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2012
  • Poruke: 1771
  • Gde živiš: Moslavina

Što ste se raspištoljili sa temamama o zrakoplovstvu u Velikom Ratu! Smajli

Šalim se, samo tako... super je članak! Smile Inače talijanski napada na Ljubljanu bila zapravo odmazda. Naime na početku rata Austro-Ugarska nije imala avion kojim bi ozbiljnije mogla ugroziti dubinu talijanskog teritorija, no uvođenjem Lohnera B.VII u kolovozu 1915.g. stvari se pomalo mjenjaju. Opremljeni jačom verzijom Lohnera B.VII ser. 17.3, dana 14.2.1916.g. Raul Stojsavljević predvodi jedanaest Lohnera B.VII eskadrila za dalekometno izviđanje Flick 16D i Flick 17 s uzletišta Pergine i Gandolo u bombarderski napad na grad Milano. Napad je bio potpuni uspjeh, a talijanska javnost je nakon bombardiranja i pogibelji 15 ( prema Daily telegrafu 14) ljudi bila u potpunom šoku. Nakon toga talijani naređuju odmazdu i napad na Ljubljanu!
U napadu je kako članak kaže sudjelovala eskadrila talijanskih Caprionija. Napali su ih Fokkeri, 5 aparata sigurno se vratilo u bazu, jedan je oboren, a zadnji koji je gotovo potpuno uništen u naletima lovaca uspio se spustiti iza talijanskih linija. radi se o aparatu kojem je upravljao kapetan Salomone, 2 od 3 člana posade ubijena su, a on je bio ranjen... nije oboren jer su fokkeri ostali bez municije... Dailiy telegraph je opisao taj događaj u izdanju od 23.veljače... "nakon što su je ostao bez municije fokker je letio blizu Caprionija da su se čuli glasovi: Predaj se! No talijanski položaju su bili na vidiku pa je Salomone samo odmahivao glavom...."....



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 927 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 7 sakrivenih i 879 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airliners, Ba4e, Bbbggg1979, Blade, BUDDAR70, burevesnik, DLazić, dragisa dragisa, GeoM, Goran_, Ilija84, ivan1973, jon istvan, K a s p e r, kozhedub, kutija11, Lance Guest, ljuba.b, LostInSpaceandTime, Lucije Kvint, Markovic, mat, Michellefromrezistance, mile.ilic75, Milometer, Nemanja Opalić, nnovakis, obsc, partyzan, pavlo, Pekman, radza1, rodoljub, SamoGledam, sasa87, Simonsen23, stingD, strn, Tila Painen, troki1971, zeka013