Međuratna artiljerija

Međuratna artiljerija

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3574
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Prvenstveno pitanje za ltcolonela, da li je JKV u periodu 1918 - 1941 imala u naoružanju austrougarske teške topove 10cm M.14?
Radeći identifikaciju granate 10cm koju sam pronašao prije nekoliko dana naišao sam na podatak da je JKV u inventaru imala veću količinu granata 10cm za ova oruđa, a ne znam gdje da potvrdim ili opovrgnem njenu tačnost.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6625

Znam da Wiki nije najpouzdaniji i najpopularniji izvor informacija na sajtu:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
ali za ovo valjda ne bi lagali Ziveli .



offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4063
  • Gde živiš: Novi Beograd

CheefCoach to što ti spominješ su poljske haubice međutim bilo je austrougarskih dugačkih topova 10,4 cm M.15 ali su oni dvadesetih godina u VTZ Kragujevcu prekalibrirani u francuski kalibar 105 mm da bi se omogućilo korišćenje francuske municije kalibra 105 mm za topove 105 mm M 13.
E sad EOD ako misliš na poljske haubice 10 cm M 14 njih je bilo u vrlo velikom broju. Pred rat je najveći deo njih dobio nove duže cevi i u veden u naoružanje pod oznakom 10 cm M 14/19 pri čemu su ovako modifikovane haubice mogle da koriste i novu jaču municiju M 28 razvijenu za novije haubice 10 cm M 28. Brdske haubice 10 cm M 16 su koristile istu municiju kao poljske haubice identičnog kalibra.

offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3574
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Napisano: 17 Jul 2013 22:17

@ltc,

ne mislim na poljske haubice, za njih sam znao da ih je bilo. u engleskoj publikaciji s kraja prvog svjetskog rata o austrougarskim upaljačima pominje se teški top 10cm M.14 nominalnog kalibra 104mm. e sad njemci su u 1.sr imali kruppov top K14 10cm nominalnog kalibra 105mm, a austrougari škodin top M.15 Feldkanone 10cm (104mm), koji su i italijani prepravili za svoju municiju 105mm a nakon kapitulacije italije '43. godine koristili i njemci.

Dopuna: 17 Jul 2013 22:54

u međuvremenu sam razriješio nepoznanicu. radi se o municiji za haubice M.14. zabunu mi je izazvao engleski priručnik iz 1917 godine u kojem je haubica označena kao top.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1657 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 9 sakrivenih i 1598 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksandar11332, amaterSRB, Ares12356, Asteker, bobo85, bojanM84, Boris90, CHARLIE JA., Cicumile, crazydkure, DavidA, dejan1972, Djota1, djuradj, drimer, Dzigy, Džekson, Feller, Gheljda, goxin, Grebostrek, HogarStrashni, In_hero, Istman, Jester, Lep1na, lord sir giga, LostInSpaceandTime, mile.ilic75, milenko crazy north, MILO-VAN, momcilob55, nebidrag, nebkv, Nemanja Opalić, nnovakis, ozzy, Pilence, precan, Prometeus, sasa87, Semberija, skok, Srky Boy, stegonosa, Tafocus, ujke, Velizar Laro, Vlad000, xAlex2