Citat:Сукоби у Нагорно-Карабаху, Путин позива на уздржаност
субота, 02. апр 2016, 09:23 -> 12:09
Извор: Танјуг, Бета
У Нагорно-Карабаху, подручју на територији Азербејџана под контролом локалних јерменских снага и јерменске војске, избили су сукоби са азербејџанском војском. Обе стране пријавиле већи број жртава. Руски председник Владимир Путин позвао је на хитан прекид сукоба.
Званичници Јерменије и Азербејџана оптужују једни друге за кршење крхког примирја.
Портпарол Министарства Артсрун Ховханисјан је за агенцију АП рекао да се борбе одвијају дуж читаве "контролне линије" која раздваја Нагорно-Карабах од Азербејџана.
Ховханисјан је у својој објави на Фејсбуку навео да су обе стране претрпеле губитке, као и да је погођен један азербејџански хеликоптер.
Јерменско министарство одбране саоопштило је да је Азербејџан користио ратне авионе, тенкове и артиљерију да уђе у делове Нагорно-Карабаха и да "азербејџанске снаге сносе сву одговорност за изразито напету ситуацију без преседана".
Азербејџанско министарство одбране је саопштило да су јерменске снаге гађале артиљеријским пројектилима великог калибра циљеве преко линије раздвајања.
Портпарол азербејџанског министарства рекао је за АП да је испаљено више од 120 пројектила, и да су неки од њих погодили стамбене четврти.
Он је такође одбацио тврдњу портпарола јерменског министарства одбране да је азербејџански хеликоптер срушен у борбама.
Руски председник Владимир Путин позвао је на хитан прекид сукоба дуж линије разграничења у Нагорно-Карабаху.
"Председник Путин позива сукобљене стране да одмах прекину сукобе и искажу уздржаност у циљу спречавања нових жртава", изјавио је за руске новинске агенције портпарол Кремља Дмитриј Песков, а пренела је агенција АФП.
Јерменија и Азербејџан се деценијама споре око Нагорно-Карабаха, области с већинским јерменским становништвом, која је током совјетске ере припојена Азербејџану.
Рат је избио у време распада Совјетског Савеза, и у њему је погинуло 30.000 људи.
Нагорно-Карабах је под контролом локалних јерменских снага и јерменске војске од када је рат завршен 1994. године.
Вишегодишњи преговори под покровитељством Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) забележили су незнатне помаке у решавању сукоба.
Две стране су раздвојене демилитаризованом тампон зоном, али обе често оптужују једна другу за кршење те зоне.
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/%D0%A1%D.....D1%82.html
|