Rat u Siriji, 2018. godina

1106

Rat u Siriji, 2018. godina

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

[quote="babaroga"]Kubovac ::

To se kao i uklapa onda u onaj broj od 49 jedinica opreme? 24 lansera, minimum sest radara, minimum dvanaest transporta za rakete, komandna i vozila veze, i to je to...

Sta mislis Kubovac? Klasicni ruski polk, ili su dodali jos po nesto?


Pravo da ti kažem, malo sam sad "brojao na prste" šta bi sve trebalo ići u puk....
Dakle:
- 8 x 3 raketnih lansera = 24
- 1 x 3 OAR (64N6 Big Bird) = 3
- 1 x 3 TAR (30N6 Tomb Stone) = 3
- 4 x 3 pretovarna vozila sa raketama = 12
- 1 x 1 komandno mesto puka (54K6E) = 1 + 1 (pomoćna sredstva) = 2
- 5 vozila: sredstva veze, možda sistem pasivne pelengacije Orion-Vega, kao i topovesci i postavljači kablova

Evo, nekako sam "nategnuo" do 49....
Wink



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Jun 2014
  • Poruke: 8009
  • Gde živiš: Zagreb

babaroga ::
Sistemi su isporuceni kao donacija, znaci besplatno.

Very Happy

nema džabe ni u stare babe (drevna aboridžinska poslovica)



offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Jedini besplatni sir je u mišolovci!

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10568
  • Gde živiš: pecina stroga

Kubovac ::
Pravo da ti kažem, malo sam sad "brojao na prste" šta bi sve trebalo ići u puk....
Dakle:
- 8 x 3 raketnih lansera = 24
- 1 x 3 OAR (64N6 Big Bird) = 3
- 1 x 3 TAR (30N6 Tomb Stone) = 3
- 4 x 3 pretovarna vozila sa raketama = 12
- 1 x 1 komandno mesto puka (54K6E) = 1 + 1 (pomoćna sredstva) = 2
- 5 vozila: sredstva veze, možda sistem pasivne pelengacije Orion-Vega, kao i topovesci i postavljači kablova

Evo, nekako sam "nategnuo" do 49....
Wink


Laicko pitanje: gdje sjedi komanda diviziona? Zar nemaju i oni komandno vozilo?

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

babaroga ::

Laicko pitanje: gdje sjedi komanda diviziona? Zar nemaju i oni komandno vozilo?


Da..da...dobro si primetio,...nisam dobro sklopio...ovako ide:

Dakle:
- 8 x 3 raketnih lansera = 24
- 1 x 1 OAR (64N6 Big Bird) = 1
- 1 x 3 TAR (30N6 Tomb Stone) = 3
- 4 x 3 pretovarna vozila sa raketama = 12
- 1 x 1 komandno mesto puka (54K6E) = 1 + 1 (pomoćna sredstva) = 2
- 7 vozila: sredstva veze, možda sistem pasivne pelengacije Orion-Vega, dodatni niskovisinac i/ili akvizicioni radar kao i topovesci i postavljači kablova

Znači: komandant Puka sedi na komandnom mestu Puka, u vozilu 54K6E, a komandanti diviziona u kabinama upravljanja nišanskih radara 30N6 Tomb Stone....
Ovako je dobro...

I sada mislim da moguće i da je dodat jedan niskovisinac (Krokodil) i/ili još jedan akvizicioni (LIRA)....To bi sada moglo biti to, a uklapa se u 49! Wink

offline
  • Pridružio: 20 Jun 2014
  • Poruke: 8009
  • Gde živiš: Zagreb

Komanda diviziona je u nišanskom radaru 5N63S (30N6E)

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10568
  • Gde živiš: pecina stroga

E pa to mu onda dodje 96 raketa na borbenom dezurstvu pa ti onda pipni sremicine pare Mr. Green

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

babaroga ::E pa to mu onda dodje 96 raketa na borbenom dezurstvu pa ti onda pipni sremicine pare Mr. Green

Da...vodio sam računa o broju raketa "preko 100" po divizionu....Ovako bi bilo 96 raketa na raketnim lanserima i još 48 na pretovarnim vozilima = 144 raketa po puku u spremnosti.... recimo... Wink

offline
  • Pridružio: 01 Jun 2013
  • Poruke: 2467

slonic_tonic ::
To se odnosi prvenstveno na štetu "imagea" tj. "goodwilla" (da ne kažem baš ko seljak - ugleda) ovog aviona u slučaju da se pokaže loš. Kao što sam znaš, njegove letne karakteristike su slabe i njegov marketing se oslanja samo na stealth i na naprednu (?) avioniku, a cijeli program jako ovisi od prodaje "partnerima", jer njih će taj avion koštati ispod 100 milijuna po komadu samo u slučaju da ih prodaju 2500, kao što je planirano, a inače bi ih mogao koštati i do 400 milijuna po komadu.

Ako se pokaže da elektronika ipak ne može zamijeniti aerodinamiku, onda on ostaje samo leteća cigla koju nitko neće kupiti - tj. bolje rečeno koju nitko ne bi htio kupiti, ali će je ipak kupiti, zbog snage prijateljskog uvjeravanja unutar bloka. Zato ja ne vjerujem da se tu šteta kreće u stotinama milijardi, ali svakako da je velika.
Zato su doveli i F16 i ako nešto probaju, probat će samo s njima, ali će reći da je zraku sve bilo puno i F35 i F22, a ko je drugima kriv što ih oni ne mogu vidjeti Very Happy.


Sve jasno ko dan nego sam zamolio nekog ko je pisao na tu temu pozivajuci se na IDF izvor da okaci link. Po starom srpskom obicaju sam uz pivo sa drugarima resavao krizu u Siriji, priblizno govorio sve to sta si ti napisao i obecao da cu naci izvor a na forumu je bilo reci o tome pa sam pitao za pomoc.
P.S. Nema veze, proso voz, ove nedelje uz pivo smenjujemo Krstajica

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10568
  • Gde živiš: pecina stroga

Kubovac ::
Da...vodio sam računa o broju raketa "preko 100" po divizionu....Ovako bi bilo 96 raketa na raketnim lanserima i još 16 na pretovarnim vozilima = 112 raketa po divizionu.... recimo... Wink


96 raketa je u puku. Ovakav divizion (sa 8 lansera) ima 32 rakete u cijevima i nesto na transporterima. Recimo jedan BK. I jos dva pod zemljom u steku

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1557 korisnika na forumu :: 62 registrovanih, 3 sakrivenih i 1492 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 100jan, 357magnum, Apok, ArmFPGA, baltazar01, Bane san, bojan313, bokicacar, Boris BM, cuvarkuca, darkojbn, debeli, deks, Dimitrise93, Dragacevac, dushan, goxin, Hans Gajger, InzenjerBL, Jomini, kolle.the.kid, Kvaka22, ljuba.b, m94j, Marko88, markolopin, menk, mercedesamg, Milan 84, Milos ZA, Mićko, mocnijogurt, moldway, Mrav Obrad, museum, mustangkg, nekdo, nobutado, OKT, Panter, peradetlić, ping15, PlayerOne, Radio operater, raso76, Robin, rodoljub, ruma, saputnik plavetnila, Seeker, shone34, Siti2, skok, Smiljkovich, sspp, Tandrkalo, TheDictator, vathra, zeka013, zemljanin, Zoca, 787