Delaboracija municije

Delaboracija municije

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35577
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Pojam delaboracije -

Delaboracija municije je pojam kojim se obuhvataju radnje rastavljanja raznih vrsta municije (metaka, bombi, mina) na sastavne elemente i odstranjivanje baruta, eksploziva i drugih materija iz elemenata i delova metka.
Ona je suprotna pojmu laboracije municije kojim se podrazumeva proces punjenja elemenata metka eksplozivom, barutom i drugim materijama i sastavljanje (kompletiranje) tih elemenata u jednu celinu.

Vrste delaboracije -

U zavisnosti od obima rastavljanja metaka i krajnjih produkata, delaboracija može biti delimična ili potpuna.
Delimična delaboracija je rastavljanje metka na elemente radi njihove revizije, popravke, zamene ili ispitivanja.
Po ovome, elementi metka - zrno, upaljač, čahura, kapisla i dr. ne rastavljaju se dalje na svoje delove niti se iz njih vade eksplozivne i druge materije kojima su ti elementi laborisani već se ti elementi mogu koristiti za kompletiranje drugih metaka ili se ako za to nisu potrebni uništavaju ili pretvaraju u furdu.

Potpuna delaboracija je rastavljanje metka na elemente i dalje rastavljanje elemenata na delove i vađenje eksplozivnih i drugih materija kojima su ti elementi laborisani.
Ako je vađenje eksploziva, baruta i drugih punjenja iz elemenata ili delova metka opasno, rizično, neekonomično ili tehnički neizvodljivo oni se uništavaju.
Inicijalne i detonatorske kapisle se ne delaborišu.
Krajnji proizvod potpune delaboracije metka jesu metalna i druga furda a ponekad eksploziv i barut.
Furda ne sme imati nikakve eksplozivne, zapaljive ili opasne materije što bi štetno uticalo na njeno dalje korišćenje.
Potpuna delaboracija municije ponekad se izvodi radi prerade bojeve municije u školsku.

Koja municija podleže delaboraciji ?

- Municija na kojoj se vrši revizija i zamena pojedinih elemenata ili delova, popravak, prepravka i uopšte remont i to u obimu koji ove radnje zahtevaju.
- Municija koja je oglašenja neispravnom a njen popravak je neekonomičan i nerentabilan ali nije opasan za delaboraciju. Na ovakvoj municiji vrši se potpuna delaboracija. Ako je neki elemenat ili deo ispravan, on se pakuje i čuva ili se odmah upotrebljava. Opasni elementi metka ne delaborišu se već se uništavaju.
- Municija koja se izbacuje iz naoružanja (neperspektivna) - na ovoj municiji vrši se potpuna ili nepotpuna delaboracija. Sa elementima i delovima postupak je isti kao u prethodnom slučaju.
- Municija iz kojih se uzima barut na analizu ili neki drugi elementi. U ovim slučajevima vrši se delimična delaboracija.
- Pri kontrolno tehničkom pregledu municije u predviđenom obimu KTP.
- Pri kontrolno tehničkom gađanju kada se meri maksimalni pritisak, vrši se delimična delaboracija sjedinjenih metaka
- Kad kod metaka treba utvrditi uzrok laganja topovskih i sličnih kapisla koje pale izbačeno barutno punjenje.

Municija koja se ne sme delaborisati

- Ne sme se delaborisati municija za koju se prema njenoj konstrukciji, izradi, načinu čuvanja i opštem stanju može pretpostaviti da će predstavljati opasnost za ljudstvo koje radi na delaboraciji.Ovde podrazumevamo projektile koji su ispaljeni ili izbačeni iz ili sa oruđa a nisu dejstvovali na cilju, ručne bombe sa mehaničkim upaljačima, avionske bombe koje posle odbacivanja nisu eksplodirale na cilju.
- Municija koja je pri čuvanju ili transportu pretrpela eksploziju, požar, jak zemljotres pri čemu su porušeni stokovi, sudar, prevrtanje vozila. S obzirom na konstruktivne osobine, intenzitet udesa, mesta i položaja metka u trenutku, toku i posle udesa, spoljnji izgled i eventualne probne delaboracije, stručna komisija može dozvoliti razvrstavanje metaka (mina, bombi i dr.) na one koje treba uništiti, delaborisati, pregledati i popraviti. U ovom slučaju dozvoljava se delaboracija.
- Municija čiji su vitalni elementi, naročito upaljač i kapisla, mehanički oštećeni (zgnječeni, ulubljeni, naprsli s oštećenim osiguračima ili bez njih) u udesu ili na drugi način.
- Municija koja je bila na zemlji, vodi ili na nekom sličnom mestu pa je toliko korodirala da su spojevi zapečeni ili zidovi elemenata oslabljeni.
- Municija svih vrsta uključujući tu i improvizovane mine čija konstrukcija nije poznata.

(prema tehničkom uputstvu JNA - Delaboracija Municije; SSNO-Tehnička uprava; izdanje 1976 godine)



Delaboracija municije u rusiji...










Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • EOD 
  • Legendarni građanin
  • UES
  • Pridružio: 03 Okt 2011
  • Poruke: 3580
  • Gde živiš: Tanhauser Gate

Citat:Ne sme se delaborisati municija za koju se prema njenoj konstrukciji, izradi, načinu čuvanja i opštem stanju može pretpostaviti da će predstavljati opasnost za ljudstvo koje radi na delaboraciji.Ovde podrazumevamo projektile koji su ispaljeni ili izbačeni iz ili sa oruđa a nisu dejstvovali na cilju, ručne bombe sa mehaničkim upaljačima, avionske bombe koje posle odbacivanja nisu eksplodirale na cilju.

u ovome imas jedan paradoks, postoji procedura odvajanja upaljaca kod NUS-a cije bi unistavanje na licu mjesta predstavljalo nerihvatljiv rizik. npr. neeksplodirane avionske bombe, artiljerijske granate velikog kalibra i sl. tehnicki to je delaboracija, no operativno nema veze s njom.



offline
  • Pridružio: 28 Okt 2007
  • Poruke: 828


delaboracija municije 125mm. u Zastavinom pogonu krajem 90-ih.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4528

Dosta je na više tema pominjana delaboracija municije. Raketaš na temi o Pretisu krenuo da nabraja slučajeve sa smrtnim ishodom što pri laboraciji što pri delaboraciji. To mi je iz sećanja izvuklo ranije postojanje posebnih radionica za pojedinačnu delaboraciju specifično i namenski građenih sa stolom i alatima za delaboraciju. Obično su postojele na objektima gde je bila i laboratorija za ispitvanje baruta.
E daću dve skice, vrlo grubo rađene po sećanju, čisto orijentacije radi jer mislim da fali dosta detalja, a bogami i proporcije baš nisu 100%.

Na ovoj bi trebalo da se vidi pročelje u okviru koga je ustvari jedan veliki prozor, veliki ram sa malim staklima, a svi bi bilo okrenuto u pravcu nekog brda čija visina bi prevazilazila visinu objekta, a sam objekt je bio značajno i bezbedno izdvojen od ostalih u kompleksu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 948 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 5 sakrivenih i 895 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 5.56, A.R.Chafee.Jr., bagor10, bokisha253, Brana01, cifra, Dannyboy, darkojbn, debeli, dekan.m, Denaya, Dimitrije Paunovic, djboj, doklevise, dragoljub11987, Excalibur13, Frunze, Georgius, HrcAk47, Istman, Ivan Campo, JimmyNapoli, JOntra, kobaja77, Kubovac, Lubica, MB120mm, mercedesamg, mgolub, mikrimaus, milenko crazy north, Milos ZA, MiroslavD, naki011, nenad81, nenooo, nextyamb, raketaš, rasok, Romibrat, saputnik plavetnila, slonic_tonic, SR-3m, tmanda323, trajkoni018, Viceroy, Wrangler, 125