offline
- Mixelotti
- Administrator
- Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
- Pridružio: 14 Dec 2005
- Poruke: 25733
- Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države
|
Danas je u Muzeju vazduhoplovstva održana promocija knjige: Lovački avioni
Recenzije:
General-potpukovnik u penziji
Prof. dr Ivan Đokić, dipl.inž.
Knjiga Lovački avioni Save Pustinje predstavlja uravnoteženi prikaz razvoja vazduhoplovnih tehnologija primenjenih na lovačkim avionima, a geneza njihovog razvoja vodi nas kroz šest generacija sa pogonom mlaznim motorima.
Čitalac u prvim poglavljima stiče predstavu o mnogobrojnim, najčešće oprečnim zahtevima koji se postavljaju pred projektante lovačkih aviona: široka anvelopa leta, velika agilnost, sofisticirana oprema, raznovrsno precizno naoružanje, zaštita aviona od naprijateljskih dejstava sa zemlje, iz vazduha, i drugo.
Kroz dalja poglavlja može se pratiti tehnološki razvoj najnaprednijih zemalja i najpoznatijih proizvođača aviona, primena savremenih tehnologija na novim generacijama aviona i prikaz najreprezentativnijih lovaca iz svake generacije.
Na kraju su predstavljeni i budući lovački avioni, šeste generacije, koji su još u fazi razmatranja i razvoja (SAD - "Boing" F/A-XX, a Rusija - PAK-DP (MiG-41)).
Knjiga je pisana za široki krug čitalaca, kako za one koji imaju vazduhoplovno znanje, tako i za one koji su znatiželjni zaljubljenici u vazduhoplovstvo. I jedni i drugi će u knjizi naći obilje podataka, interesantna inženjerska rešenja, kao i zanimljive rezultate iz borbene upotrebe lovačkih aviona.
Knjiga će, siguran sam, proširiti vidike onih koji vole vazduhoplovstvo i privući nove interesente koji tek zakoračuju u ovu fascinantnu oblast.
Pukovnik u penziji
Prof. dr Aleksandar Kostić, dipl.inž.
Posvetit vazduhoplovstvu celi radni vek i period života posle penzionisanja dokaz je duboke ljubavi prema vazduhoplovstvu autora knjige Save Pustinje. Ako tome dodamo i trideset šest godina rada u Vazduhoplovnotehničkom institutu u Žarkovu na poslovima istraživanja i razvoja od početnika izvršioca, vođenja ovih poslova i upravljanja vazduhoplovnim tehnologijama, do višegodišnje dužnosti direktora Instituta, imaćmo dovoljan i razuman razlog, a i osnovu da se rodi knjiga u suštini jednostavnog, ali pravog, naslova - Lovački avioni.
Analitičkim pristupom, sa umerenom dozom kritičnosti, autor uspeva da istorijske elemente, tehnička i tehnološka rešenja, operativne i tehničke postupke u primeni lovačkih aviona, uz upliv politike koja j oblikovala odnose u svetu, prikaže kroz svoje viđenje sa pozicije iskusnog vazduhoplovca i postigne sklad u strukturi knjige koji drži pažnju čitaoca do samog njenog kraja.
Knjiga predstavlja bogatu riznicu tehničkih podataka o lovačkim avionima sa puno istorijske građe. Ona na poseban način osvetljava napredak u jednoj oblasti u kojoj su napori istraživača i vazduhoplovnih inženjera dovodili do sve boljih letnih i borbenih karakteristika lovačkih aviona, koji su posredno uticali na geostrategijske odluke mnogih velikih sila. I obrnuto, kako je politika uticala da se ostvari tehnički napredak u razvoju lovačkih aviona. Autor struktuira svoju knjigu kroz analizu tehničkih i tehnoloških rešenja generacija lovačkih aviona i daje svojevrsni pogled na njihovu istorijsku komponentu kroz taktičku i operativnu upotrebu i uticaj posebnih tehničkih rešenja na istu, a sve to kroz karakteristične primere upotrebe u raznim svetskim kriznim žarištima i ratovima.
Moramo naglasiti da pisac, kao vrsan aerodinamičar, posebno dobro analizira tehnička rešenja u tom domenu.
Knjiga Lovački avioni će svojim originalnim pristupom materiji obiljem podataka i, nadasve, izuzetno stručnim komentarima popuniti prazninu koja postoji u vazduhoplovnoj literaturi na srpskom jeziku.
|