Srpske bespilotne letilice šta i kako dalje

105

Srpske bespilotne letilice šta i kako dalje

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 33411

Ti dronovi sa mitraljezom su budalastina, slepa ulica. Spori, laki za oboriti licnim oruzjem.

Ako ce da obaraju druge dronove pravi pravac su Fpv dron presretaci. Cak iako hoce da ganjaju pesadiju okolo opet su brzi i teski za obaranje licnim oruzjem.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 20 Feb 2025
  • Poruke: 16

Može se koristiti kao mothership za komarce mislim da je ta kombinacija prikazana i na sajmu.



offline
  • Pridružio: 05 Jul 2025
  • Poruke: 233

Toni
"Ti dronovi sa mitraljezom su budalastina, slepa ulica. Spori, laki za oboriti licnim oruzjem"
To i ja mislim, zato i kazem, iskljucivo u malom kalibru, gde bi masa oruzija bila oko 2kg(P90 je 2.6kg) gde bi i manji okretniji dron mogao da ga nosi, recimo obican MAVIC, ili bi mozda mogao da se stavi u one "bulet" dronove, tu bi cev oruzija isla tacno kroz srediste mase drona, jedina mana je sto on ne moze da lebdi(lili moze 🤔), al opet za jurenje motociklista po Africi mozda idealno.
Recimo staviti oruzije u ovako nesto...

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6370
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija




[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113601


Citat:Day 1 at the International Fair of Technics and Technical Achievements:
Belgrade's company PR-DC showcased its version of "Shahed" drone. It appeared to the public for the first time in 2022.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 362

Srpsko-američko partnerstvo
Citat:Na konferenciji Special Operations Forces Week 2026 u Tampi, Florida, kompanija PR-DC iz Srbije predstavila je svoj portfolio bespilotnih letelica razvijenih u saradnji sa američkom kompanijom Raven Advisory.

Citat: PR-DC u saradnji sa RAVEN prikazane su i razne verzije FPV dronova koji nose elektroniku kompanije PR-DC.

Tekst za link

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39579

Vidi se da ekipa iz R DC ima ideju i viziju ali guranje vođenih raketa 70mm na IKA 20 nzm koliko je pametno videli smo da se dron dosta pomeri na onim od 57mm a kamoli na ovim pogotovo što treba da laseruje raketu dodatno. Možda da u budućnosti odrade nešta slično ovom EDE PROovoj BPL

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Da recimo bude veličine Pegaza ili kao nekad one IBL 2000 beše oznaka sa sve elektromotorima ili kombinacija 4x elektromotori za vertikalno poletanje + mali SUS motorčić isti bi bez većih problema mogao da ponese možda 2x ili 4x navođene rakete 70mm.

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 8215

Не знам да ли има утицаја на прецизност то што се дрон помера докле год држи циљ на нишану што је претпостављам стабилисано или пак у случају ИР самонавођено. ИКА је прошао ТОЦ, практично је Америма чиста ситуација око његовог гурања.

Што се нас тиче, недостатак карго дронова, било БПЛ или пак земаљских је велики недостатак.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39579

Mislim da bi dronovi tipa IKA 50 ili Obad mogli da posluže bolje ulozi letećg transporta pre svega zbog veće nosivosti u nedostatku većih može i IKA 20. Pored toga što može da bude leteći MB ili krnji VBR sa par raketica 57mm kad se to skine može kanapče i mreža za dostavu ipak može da ima dvostruku namenu.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113601


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2066 korisnika na forumu :: 91 registrovanih, 6 sakrivenih i 1969 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, aleph_one, ALFASPORTIVO, alternator, amonsrb, amstel, arsa, avijacija, Battlehammer, blue, Bojan85, bojank, BOXRR, Bubimir, bufanje, bunker, Car89, Coabelgrade, Colt D, comi_pfc, debeli, djile1, Dorcolac, drgrozozo, Dukelander, Dusko_Dugousko, Electron, franina, goranperović66, GORDI, Grebostrek, gripen, HawX, hyla, iceburn, IpMan, ivan1973, Jablan, Jecmendo, Jeremiah, Jomini, klepesina, Kobrim, KUZMAR, lima, Macalone, MarijaC84, Marko Marković, mercedesamg, Michellefromrezistance, Miloš.90, mirkoro, Moldovan, Natuzzi, nebkv, oldtimer, paja69, Piicoki, Poof, Posmatrac77OKB, proljece, Pururin, repac, sarma, shone34, Sirius, Solunac na steroidima, Soslan, SOVO515, spektorsky, Stepp, Stoilkovic, tomo2, tooljan, TripleTwo, tritonus, Tvrtko I, UAV operator, umpah-pah, vazduh, vensla, VJ, Vlada78, voja64, Vojo06, Weah88, XBMC, Z0ub1r, Zastava, zokizemun, |_MeD_|