Da li ste znali ? (u vezi vojske, ratovanja i sl.)

4

Da li ste znali ? (u vezi vojske, ratovanja i sl.)

offline
  • Pridružio: 03 Okt 2009
  • Poruke: 1015
  • Gde živiš: Novi Sad

Букефал, колико знам, доказано је значење ОК онако како га је Зерајић (Жерајић?!) описао... Чак, штавише, мислим да су то радили Британци у рату са Америма...



offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Zerajic ::Arrow Војвода Живојин Мишић је преко телефона рекао: "Пошаљите ми три официра и осам војника." То је била лозинка за почетак напада за пробој солунског фронта.

Arrow Франше д'Епере: Операције се морају успоравати јер нема комуникације ради добацивања хране француским трупама које напредују, само српским трупама нису потребне комуникације, они иду као олуја напријед.

Arrow Немачки цар Вилхелм II – Телеграм бугарском краљу Фердинанду октобар 1918. године:
Шездесет двије хиљаде српских војника одлучило је рат. СРАМОТА!


Zerajicu, kada vec citiras, citiraj kako treba. Tacno.
Tacan ti je samo treci citat.

"posaljite 14 oficira i 8 vojnika - je bila sifra za dan (14) i cas (8 sati) za pocetak art. pripreme, a pocetak napada i proboj je usledio kasnije". Originalni telegram nije, kako kazu, sacuvan.

"Srpsku pesadiju moze da sustigne, i to jedva, samo francuska konjica...."



offline
  • Pridružio: 22 Nov 2012
  • Poruke: 3

LonelyWolf ::Букефал, колико знам, доказано је значење ОК онако како га је Зерајић (Жерајић?!) описао... Чак, штавише, мислим да су то радили Британци у рату са Америма...
Moguće... Confused Ja sam naišao na ovakav podatak. Još sam negde pročitao o toj skraćenici da je vezana i za nekog Indijanca, ali detalje ne znam. Opet mi je drago da pročitam još neka pojašnjenja. Smile

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Nije nekog Indijanca, nego neke Indijance. Radi se o prevodu sa jezika plemena Choktaw

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23212
  • Gde živiš: Beograd

Може ли неко да потврди да је ОК настало у рату као ZERO-KILL? Smile

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

Interesantan tekst o reci OK
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 03 Okt 2009
  • Poruke: 1015
  • Gde živiš: Novi Sad

Интересантно

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2010
  • Poruke: 3824

Како је персијски цар Ксеркс пребројао своју војску? Smile

Пребројали су 10 000 војника, скупили их у групу и око њих саградили ограду са капијом. Војници су изашли а нова група је ушла у "калуп". И без бројања су знали да их има око 10 000 јер толики је био капацитет ограђеног простора. Тако су убацивали групу по групу док нису целу војску провели кроз калуп и сабрали десетине хиљада. Колики је био рачун на крају не зна се, али не мање од 150 000 људи.
То је било 480. пре нове ере.

offline
  • Oxygen 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2012
  • Poruke: 688

.......................................

rip
  • Pridružio: 27 Feb 2010
  • Poruke: 194

Inače, dotični kapetan je poginuo kao partizanski oficir u Tršćanskoj operaciji. Slava mu !

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 956 korisnika na forumu :: 48 registrovanih, 3 sakrivenih i 905 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, Andrija357, Belac91, bigbear, blatruc82, Brankojle, BUDDAR70, BZ, C-Gun, CHARLIE JA., Comyymoc, Duce, dukajov, Feller, fijufijukrozkapiju55, Flanker-G, Fructo, Gitzherai, Gogi_avio, goxin, GT, GveX, Jezekijel, JOntra, Koca Popovic, leopard83, ljuba.b, MarkoD, Mi lao shu, Milan A. Nikolic, milos97, mkukoleca, mnn2, N.e.m.a.nj.a., nelezele, nuke92, Oscar, Primus17, S-G, sasics, Savantije, Shinobi, skvara, Sretko, stefan95, Vlad000, voja64, zemljanin