Deca ratne stvarnosti

Deca ratne stvarnosti

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Не сећам се да је неко споменуо ово борбено средство о коме ћу написати неколико реченица, али ето прилике да се забавимо мало и необичним, изнуђеним решењима која су настала услед очајничке потребе да се одбране живот, територија, материјалне вредности.

Тенкови ''На страх''

Сваки рат, па и онај најкраћи, представљао је, што је парадоксално, али тачно , могућност развоја нових идеја, технологија, средстава. У сенци масовних покоља, страдања војника и грађана, научници и проналазачи су , хтели-не-хтели, смишљали некада блесаве, а некада ингениозне проналаске у циљу своје заштите и коначне победе. Списак таквих изума (од пенцилина, компјутера, тефлона, итд) је прилично дуг и импресиван.

Ратна пракса је сурово проверавала сваки, па и најчуднији проналазак. Сетимо се да су стрелци из ИЛ-2 избацивали на малим падобранима хрпу бомбица за собом, а при тој брзини ловци који су их гонили, врло често су улетали у то небеско минско поље. Као у оној реклами -''изледа шашаво, али мене леђа више не боле''.

Разни историјски извори пружају прилично импресивне податке о присуству различите војне опреме у Црвеној армији пре Великог отаџбинског рата. Али, буквално месец дана касније, чим је почео рат, испоставило се да је трупама много недостајало авиона, аутомобила, тенкова и то не било каквих. У то време, тек су почели преговори о испоруци потребне војне опреме савезника по Ленд-Лизу, а тек крајем 1941. војне фабрике евакуисане изван Урала почеле су да активно доприносе ратним напорима. Руси воле да кажу - „потреба за изумом је лукава“, али ова домишљатост о којој је реч, највероватније је (као и многе друге) настала из очаја ратне збиље, поготово у околностима када на вас крене армада наоружана оруђима заплењеним широм Европе. Током одбране Одесе 1941. године, занатлије су почеле да праве чувени тенк НИ-1 („На испуг - на страх, на блеф у слободнијем тумачењу“). Обични пољопривредни трактор са гусеницом СТЗ-НАТИ, обложен оклопним штитовима, изненада се претворио у застрашујуће борбено возило. Његов топ је, међутим, био лажни, али два митраљеза била права и нису била блеф. Аутори овог борбеног ремек-дела били су инжењери постројења ''Јануарски устанак'' П. Романов и А. Обедников. Већ 20. септембра 1941. године 20 ових борбених возила употребљено је против румунских трупа које су опседале град. Са упаљеним фаровима и сиренама и страшном тутњавом, „тенкови“ су покренули румунску војску у бег. После ове битке тенковима је додељено име НИ-1. После не баш успешних првих месеци рата, глад за борбеним возилима била је велика, а идеја о замени резервоара свидела се војним планерима, тако да је 20. јуна на састанку Државног комитета одбране СССР-а усвојена резолуција о производњи 2.000 оклопних возила. Ова производња је распоређена у погонима трактора у Харкову и Стаљинграду. Ова борбена возила су већ била наоружана и правим топом од 45 мм. Ради правичности, треба напоменути да су бранитељи совјетских градова прилично често производили слична чудовишта, а нарочито пуно њих је коришћено у одбрани Лењинграда и Стаљинграда.
ПС
Могуће је да је неко ово већ спомињао и да је мени промакло, но ево, да обновимо градиво...
Ziveli



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19103

Na fotki je nazalost maketa na posleratnom traktoru sa komadom vodovodne cevi umesto topa, koja nema veze sa pravom improvizacijom.

Originalni KhTZ-16:


Za NI-1 je isto, makete opet nemaju veze sa stvarnoscu.
Maketa:


Original:



offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

То је тачно. Фотку сам ставио без везе јер на сваку другу коју сам кликнуо избацивало ми оне ''суве жигове''. Има га чак и на ЈТ, само што то нерадо качим. Свакако, хвала ти за допуну.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1369 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 9 sakrivenih i 1331 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, bladesu, debeli, DeerHunter, dragoljub11987, ekser222, Georgius, kjkszpj, Krusarac, Kubovac, lord sir giga, Lucije Kvint, marsovac 2, Mcdado, Mercury, Mihajlo, milan.vukovic, milos.cbr, nemkea71, Panter, Parker, RiV, S2M, slonic_tonic, ss10, Volkhov-M, yufighter, Zandar, 79693