Tenk za borbu u gradu

1

Tenk za borbu u gradu

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

Претходних година све чешће гледамо тенкове и друга возила у сукобима у граду, што је била реткост од краја Другог светског рата.
Прво смо имали прилике да видимо америчка возила у Ирачким градовима, а сада скоро свакодневно имамо прилику да видимо нове сминке из грађанског рата у Сирији.

Отварам ову тему са идејом да се анализира њихово дејство, и дају предлози како би изгледао тенк који је специјализован за градску борбу.

Тенкови у граду
Тенкови као најбоље наоружани и оклопљени су постали незаобилазни у градским борбама. Ипак, изгледа да нису одговарајући за овај задатак
- главно наоружање - савремени тенкови имају топове калибра 120-125мм дуге цеви и велике почетне брзине, намењене противтенковској борби. Како снаге побуњеника углавном не користе оклопна возила, јасно је да противоклопна улога топа није потребна. Главни противник тенковима је пешадија, а даљине на којима се дејствује ретко веће од 1км. Са само т/ф гранатом главно наоружање ових топова није најадекватније. Такође, дуга цев се тешко користи у скученом простору, лакше се оштећује, а опаљење ствара велики облак прашине која одаје положај и омета ново гађање.
- стрељачко наоружање - мислим да са спрегнутим митраљезом није било проблема, али кориштење митраљеза на куполи тенка изложава посаду стрељачкој ватри.
Такође, топ и спрегнути митраљез који се највише користе имају малу депресију и елавацију, што отежава гађање на мањим раздаљинама.

- оклопна заштита - савремени тенкови су најбоље заштићени са предње стране, одакле могу да заштите од погодака најтежих ПТ средстава. Међутим, са стране и отпозади су рањиви и од старијих ручних ракетних бацача. Током дејстава у уличним борбама је неминовна изложеност бокова тенкова. Са друге стране, тешки оклопи који су намењени задржавању АПФСДС пројектила нису неопходни јер побуњеници користе углавном кумулативне мине.
- погонска група - савремени тенкови користе дизел моторе, или у случају Абрамса и Т-80 гасне турбине. Мана ових решења је што су бучни те се долазак тенка на линију може чути. Други проблем је што рад мотора док је тенк у месту троши доста горива.

- сигурност посаде - осим активирања муниције у случају пробоја, при излазу је посада изложена стрељачкој ватри.

Оклопни транспортери и друга оклопна возила
За разлику од тенкова, ова возила пружају слабу заштиту против ПТ ракета из свих смерова. Додатни оклопи који се данас користе помажу само у одређеном проценту. Наоружање са аутоматским топовима 20-40мм је ефикасно против пешадије, али није довољно против утврђених положаја.
Американци су у Ираку користили и точкаше Страјкер, са којима су могли да се непримећено привуку положају, и које је у неким варијантама било наоружано и топом од 105мм.

-----

Предлози за унапређење тенка за градску борбу

Оклопна заштита:
- требала би да штити тенк од кумулативних мина и спреда и са бокова. Додатни оклопи могу да буду редован додатак, и на њихову тежину би требало рачунати при избору шасије
- системи активне заштите могу да заштите од кумулативних мина. Пешадија ретко наступа у близини тенка, а зрачење радара није одајуће у градској средини против слабије опремљеног противника, тако да те мане активне заштите нису изражене. Са друге стране, радарске антене су изложене стрељачкој ватри што је мана.

Наоружање:
- комбинација наоружања са БМП-3 се чини као занимљиво решење. Топ од 100мм је довољан за утврђене положаје, 30мм и митраљез су ефикасни против пешадије. Овај комплет је мањих димензија и масе у односу на тенковске топове, и подиже мање приликом опаљења.
Ипак би била потребна нова муниција за главни топ, попут кориштења Ајнет темпирних упаљача и по потреби термобаричних граната.
Друга опција су савремени топови од 40-57мм, који имају темпирну муницију и солидну пробојност зиданог материјала.
- даљински контролисана станица монтирана на куполи са митраљезом и бацачем граната је решење би могла да дејствују и под малим и под великим углом против пешадије, чиме би се, осим пружања заштите посади која би дејствовала изнутра, елиминисали мртви углови. Увлачење станице у тело тенка би јој пружило заштиту током проласка кроз скучене просторе, и по потреби заштитило од стрељачке ватре.
- вођене ракете нису потребне за дејство на мањим даљинама, а осим тога су често изложене стрељачкој ватри (попут на руском Терминатору).

Погонска група:
кориштење хибридног погона би омогућило већу аутономију по граду и нечујан рад, али је решење које није примењивано до сада на тежим оклопним возилима.
Како се тенк у граду не креће великом брзином, већ иде улицама мањом брзином, мањи тиши мотор би био одговарајући.

Заштита посаде:
распоред са Меркаве где је мотор напред пружа додатну заштиту посади, а уједно им даје излаз са задње стране.
Како сви предлози наоружања имају аутопуњач, посада би могла да буде смештена у тело тенка и самим тим боље заштићена.

Гусенице или точкови:
већа маса возила, осетљивост гума ипак значи да би овакав тенк требао да има гусенице са гуменим наплатцима.

Дозер је неопходан у многим ситуацијама, и требао би да буде стандардно монтиран.

Метео сензор је у граду непотребан (барем сензор који одређује брзину ветра), јер су струјања у граду често насумична, а даљине гађања мање.
Са друге стране, акустични сензор који би одређивао одакле је пуцано би био врло користан.

Посада:
иако је тренд смањење посаде, у овом случају би додатни члан био користан из простог разлога јер више очију боље види. Осим командира и нишанџије, додатни нишанџија, који би осматрао и руковао даљински управљаном станицом би био од користи. Могао би да осматра и дејствује по споредним правцима док су командир и нишанџија заузети главним циљем.

Толико засад од мене, дајте и ваше идеје и размишљања...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Artiljerac
  • Pridružio: 07 Nov 2009
  • Poruke: 3128

Napisano: 13 Maj 2015 13:46

Kako je Leopard PSO za to napravljen.



Dopuna: 13 Maj 2015 13:50

"Са друге стране, акустични сензор који би одређивао одакле је пуцано би био врло користан. "

Mislim da bi ovo bilo beskorisno jer pucaju i tvoji, ima eha itd.



offline
  • goxin 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 20 Dec 2013
  • Poruke: 7574
  • Gde živiš: Srpsko Sarajevo

Lijepo navedeno skoro sve sto treba, -uredjaj za osmatranje koji se podize, da li je moguce ugraditi neki automat u to , kratkog dometa ne velikog trzaja, za gadjanje ciljeva na spratu, iza prepreke ( za GLOCK pistolj postoji nosac od dva tri metra sa kamerom bas za takve situacije).
Isto bi bilo dobro doslo nesto do vatrogasnih sredstava ( merdevine ili lift Smile ) za podrsku pjesadije.

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1398

Врабац је пре годину дана имао предлог са скраћеном хаубицом од 155 или 203 мм.

БТЊ
Зна ли неко шта је са Врапцем?

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

Napisano: 13 Maj 2015 14:49

Dejan84 ::Kako je Leopard PSO za to napravljen.
Има и слична верзија Т-72, код обе су неке мане исправљене, али их је остало још (погледај горе текст).

Dejan84 :: "Са друге стране, акустични сензор који би одређивао одакле је пуцано би био врло користан. "

Mislim da bi ovo bilo beskorisno jer pucaju i tvoji, ima eha itd.

Не мора да значи.
Ако неко пуца ка тенку, постоји оптичка видљивост, самим тим и звук може да путује право, те се утицај еха може смањити.

Dopuna: 13 Maj 2015 14:50

mikrimaus ::Врабац је пре годину дана имао предлог са скраћеном хаубицом од 155 или 203 мм.
Није била за град већ за фронт, а друго не знам који је то циљ за који је потребна граната од 40-100кг који не може да реши и граната топа од 100мм?

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Sto se tice kupole ja bih izabrao hibrid izmedju BMP-3 i Vena sahodke. Top od Vena a ostalo od BMP-3, stim da elevacija bude kao kod samohodke.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

mean_machine ::Sto se tice kupole ja bih izabrao hibrid izmedju BMP-3 i Vena sahodke. Top od Vena a ostalo od BMP-3, stim da elevacija bude kao kod samohodke.
Занимљива идеја.
Али мислим да посредно гађање није неопходно за тенк (то може да се уради и из позадине), а купола са Вене је доста виша, односно већи циљ/већа маса за заштиту.
Ако би се топ монтирао исто као на БМП-3, онда остаје дилема ефикасности оруђа.

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Pomenuo si Merkavu kao najbolji koncept-zato su je i Izraelci napravili,za urbanu borbu u koju su cesto upadali.Top od 125mm je jedina mana kod urbane borbe,ali Izraelcima je ovo glavni tenk pa je morao da ga poseduje i to je kompromis u Merkavinom konceptu.Tenk+Teski BVP

Znaci dolazi mo ponovo do koncepta teskog BVP vozila na tenkovskoj sasiji.
Upravo si resio dilemu oko naoruzanja takvog BVPa.
Najbolje resenje je TOP 100mm spregnut sa topom 30mm kao kod BMP 3,znaci ruska kupola.
Takav BVP na sasiji tenka bi imao oklopnu zastitu na nivou Tenka uz ojacane bokove i tezinu od 44t.

Automatska kupola sa topom 100mm i 30mm bi se dobro pokazala i u gradu i u pratnji i sadejstvu sa tenkovima na otvorenom terenu.
Prakticno dobili bi Merkavu sa kupolom od BMP 3 koja je bolja za borbu u gradu.

Teski BVP ovi bi po otvorenom terenu pratili tenkove a pri nailasku na urbane zone ,tenkovi bi opkolili cilj dok bi BVPovi ulazili u sam grad i cistili teren sa pesadijom koju prevoze.Tenkovi nema sta da traze tu u gradu.
To bi bio univerzalan koncept,ne specijalizovan.Specijalizovano vozilo moze da se napravi poput Terminatora itd .Sa tisim motorom i predlozima koje si dao i koji su odlicni.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14764

Свевид,

Предлог који сам дао је прилично специјализован. Питање је колико би био употребљив ван града? Против лако наоружаних побуњеника вероватно би, али у класичном сукобу тешко.
Варијанта са хибридним мотором би вероватно била спорија, што на отвореном јесте мана.

За куполу нисам мислио на куполу са БВП-3, само на комплет наоружања.
Купола би више личила на ону са Армате - комплет наоружања са аутопуњачем у малој куполи, около по потреби додаци.

Садашњи тешки БВП-ови би са топом од 40-57мм могли да буду универзално решење, како си га описао. Граната 57мм јесте слабија од 100мм, али две-три би завршиле посао.

offline
  • Pridružio: 10 Feb 2010
  • Poruke: 3863

А шта кажете на мало возило попут танкете или мало веће, са топом 40mm, даљински контролосаним митраљезом 7,62mm, аутоматским бацачем граната 30mm и активном заштитом + решеткасти оклоп..

С'тим да би прдњи оклоп био довољан за 12,7mm.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1326 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 3 sakrivenih i 1274 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Acivi, amaterSRB, aramis s, babaroga, bankulen, bojankrstc, Botovac, Bubimir, comi_pfc, danilopu, darcaud, DENIRO, Dimitrise93, dule10savic, GandorCC, Georgius, HogarStrashni, HrcAk47, Ivan Campo, Ivan001, kalens021, Kubovac, kunktator, kybonacci, Luka Blažević, milanovic, milenko crazy north, milutin134, Mixelotti, Motocar, mrvica78, nenooo, Panonsky, Panter, robertino, ruma, Shinobi, sickmouse, slonic_tonic, Smajser, Sumadija34, suton, theNedjeljko, vathra, VJ, Vladko, vukovi