Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

667

Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Iskakali su kroz prozore, isli na bolovanja (via neuropsihijatrijski kabinet), cupali kosu (ako nisu celavi) i mnogi pakovali kofere.
Ne znam ni koliko sam ih preziveo, bogu hvala, a da posle njih nisam bio nista ludji nego pre (istine radi, nisam bio ni pametniji od silnog prosipanja pameti gospode koja su zadnji put videli vojnika tamo negde u vreme krize oko Trsta).
I dalje ih volim, te silne znalce, postujem i cenim, cak mi i nedostaju, kao mila i draga tasta, daleko joj lepa vecna kuca.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

Imam jedno prosto pitanje. Ajde nek mi neko objasni nadleznosti vojne obavestajne sluzbe i kontraobavestajne? Sta koja radi? Jednom a za svagda i za ubuduce, svako koga sam pitao daje razlicita objasnjenja cak i bivsa vojna lica. I kakva je saradnja i nadleznost vojniih obavestajnih sluzbi i civilnih kod nas?



offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6627

Pa vojna obavestajna sluzba prikuplja podatke o neprijateljskoj i prijateljskoj vojsci, koliko imaju vojske, kakva im je doktrina, tehnika, ratni raspored, planovi u slucaju napada na tebe, sifre protivnika i slicne stvari koje su neophodne vojnim planerima. Kontra-obavestajna sluzba eleminise protivnicke spijune i domace izdajnike i sprecava curenje informacija koje stete tvojoj vojsci.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26242

Možda bi još prostije bilo da se obaveštajne delatnosti izvode izvan zemlje korisnika podataka.
Kontra je sušta suprotnost i istražuje obaveštajne podatke u matičnoj zemlji a ostalo je kep sve lepo napisao...

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

Hvala Ziveli
Mnogo mi je jasnije sada...

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11141
  • Gde živiš: Banja Luka

Bobo123 ::Imam jedno prosto pitanje. Ajde nek mi neko objasni nadleznosti vojne obavestajne sluzbe i kontraobavestajne? Sta koja radi?

Obavestajna sluzba je posebna organizacija i delatnost drzavnih organa angazovana na prikupljanju i izucavanju podataka o drugim drzavama. Obuhvata sve strukture drustva, pa i vojsku. Takodjer, usmerena je na otkrivanje i suzbijanje delovanja drugih obavestajnih sluzbi prema sopstvenoj drzavi. Organizovana je shodno prema podrucjima interesovanja, a mogu predstavljati samostalne obavestajne sluzbe kao sto su: politicka, ekonomska, naucno-tehnoloska, vojna obavestajna sluzba.....
Mogu biti centralizovane pod jednim rukovodstvom, ili samostalne. Obim i sadrzaj delovanja zavisi od drustvenog uredjenja zemlje, doktrinarnih stavova i spoljne politike drzave.

Kontraobavestajna sluzba je specijalizovana sluzba drzavnog aparata neke zemlje za borbu protiv stranih obavestajnih sluzbi, diverzija i drugih delatnosti usmerenih protiv vlastite drzave.
Cesto je ovlascena da se primenom vlastitih metoda i sredstava bori protiv organizatora i nosilaca obavestajne i drugih neprijateljskih delatnosti protiv drzave koju sluzba stiti.
Osnovni zadatak kontraobavestajne sluzbe je da spreci oticanje obavestajnih podataka ka obavestajnim sluzbama neprijatelja, da otkrije i identifikuje izvrsioce (ako podaci "procure), kao i otkrivanje kanala i veza kojim su vazni podaci dospeli do obavestajnih sluzbi neprijatelja.
Najcesca metoda je agenturni rad kojim cesto kontraobavestajna sluzba "progura" svoje ljude u sam vrh obavestajnih sluzbi protiv kojih se bore.

PS
Koriscena strucna literatura.

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3869
  • Gde živiš: Zemun

@Cezare hvala! Koja je to literatura i jel dostupna na netu negde?

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11141
  • Gde živiš: Banja Luka

@Bobo123 ...

Ne verujem da je neko kucao recnik vojnih izraza od 3000+ strana u pdf i kacio na net.
No, sve je moguce sem drvenog sporeta Smile

offline
  • Pridružio: 28 Jan 2009
  • Poruke: 758
  • Gde živiš: U drustvu Fallschrimjegera-a....

Bobo,procunjaj po limundu i slicnom sajtovima,,Vojni leksikon'' i bog da te vidi ,ja sam pre par meseci kupio u odlicnom stanju za 300 din ....

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2009
  • Poruke: 1159
  • Gde živiš: Kragujevac

Da li neko pouzdano moze da mi kaze da li je u velikom otadzbinskom ratu ucestvovala samohodna haubica
S-51. Ne znam koji top je koristila ali znam da je 203mm. Da dodam, nije usla u serijsku proizvodnju ali
to znam, ne znam samo da li je ucestvovala u akcijama protiv nacista....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1024 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 1004 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 9191vs, A.R.Chafee.Jr., Betty25, cojapop, Doc, Džekson, Fog of War, hyla, Jozo74, mnn2, Moldovan, PrincipL, Slodra, vobo, XBMC, Zorge