Vojno Bezbedonosna Agencija - VBA

2

Vojno Bezbedonosna Agencija - VBA

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: Beograd

Вонобезбедносна агенција је наследник Службе безбедности ЈНА и ВЈ (ВСЦГ). Служба безбедости је формирана из КОС-а (Контраобавештајна служба) 1955.године. Иако то многи не знају КОС и Служба безбедности се разликују. Ово што пишем је скраћено и поједностављено. Прво, КОС је био само контраобавештајна служба под директним надзором Партије (официр КОС-а је био одговоран комесару). Официр безбедности је одговарао команданту јединице у чијем је саству био. Наравно и један и други су функционалном линијом, која је све време постојања била јако изражена, били подређени по стручној линији и надређеним органима КОС-а (УБ) и управи у Министарству одбране. Многима је то сметало. Заправо сметало је само онима који су имали путера на галави или су априори имали аверзују према безбедности.

Друго, официр безбедости је био задужен и за тзв. општу безбедност (официр КОС-а није) која подразумева физичку заштиту објеката, лица и команди, проверу лица, првентиву криминала и обављње предистражних радњи и сл. а био је надлежан и за предлагање употребе војне полиције (која је формирана истворемено када и Служба безбедности). Иначе, када је формирана, Служба безбедности је била организована у органе и јединице: На врху је била Управа безбедности ССНО (Савезни секретаријат за нарадну одбрану). Дакле, највише управни орган је био у министартсву одбране, као и сада. Касније , када је формирана СРЈ, Управа безбедности је ушла у састав Генералштаба. У свим јединицама закључно са нивоом пука су у саставу команде били официри безбедности. Заправо, они су имали звање помоћника команданта за безбедност. Начелно, армије су имале одељења, корпуси одсеке. У батаљонима (осим неких самосталних) по мирнодопској формацији није било официра безбедности. По ратној формацији постојао је "помоћник команданта за обавештајно-безбедносне послове". Дакле, заједнички, обавештајни и безбедносни официр. Иако је номинално био и контраобавештајни официр, начелници безбедности у пуковима и бригадама су се пре свега бавили општебезбедносном проблематиком. Они су предлагали употребу војне полиције и практично њоме руководили јер је она била саставни део те Службе безбедности. То што су се неки бавили рекал-казала и прикупљали информације од "радио - Милеве" и слично, зависило је пре свега од људи и менталитета. Ипак, не треба заборавити да су ти људи спречили низ саботажа, па и терористичких аката о чему се мало зна.

Не заборавите да свака војска има своју ВБА са задацима сличним нашој. И да знате да су тамо мере заштите и врло, врло строге, чак по много чему строжије него код нас. Биће тако и код нас када се усвоји закон о заштити тајности информација. Наравно за оно што јесте тајна и треба да буде строго, а тачно се мора знати шта јесте а шта није. Ни тамо не воле "безбедњаке".

Иначе, војна полиција од 2004. године више није део ВБА и представља посебну службу чији је управни орган - Управа војне полиције у саставу Генералштаба. Војнополицијске послове обавља за потребе и Војске и Министарства и тесно срађује са ВБА, аравно и МУП-ом.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Feb 2008
  • Poruke: 368

moj pokojni deda je imao pitanje "Za koga si Staljina ili Tita?"



offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@dzumba...
Citat:Официр безбедности је одговарао команданту јединице у чијем је саству био.
Ne znam istorijat varijacija u nadleznostima i potcinjenosti organa bezbednosti, ali mislim da organ bezbednosti nikad nije podnosio izvestaj k-dantu jedinice u kojoj je bio na sluzbi, vec svom prvopretpostavljenom.
Primera radi...oficir bezbednosti u pesadijskom puku nije podnosio izvestaj, niti je bio potcinjen k-dantu pes. puka, vec svom shefu na visem nivou organa bezbednosti. Cak je i komanda (u cijem satavu je radio oficir bezbednosti) na celu s k-dantom bilvala predmetom njegovog interesovanja
Mozda sam ja u zabludi i ako geresim, molim pojasnjenje Smile

offline
  • smardik 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 04 Mar 2007
  • Poruke: 69

Otpočela je javna rasprava o Nartu zakona o VBA i VOA. Taj dokument je dostupan na sajtu Ministarstva odbrane.
mod.gov.rs/cir/aktuelno/nacrt_zakona/Nacrt_zakona_VBA_VOA.pdf

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: Beograd

@Cezar 35
Мало касним јер не пратим форум свакодневно. Ево одговора. Није баш тако. Официр безбедноси је увек био самостални помоћник команданта за послове безбедности. Свакодневно је извештавао команданта о стању безбедности и за то одговарао. Кад кажем безбедности мислим на опште ствари типа: ред и дисциплина, физичко обезбеђење, полицијски послови, људска безбедност (безбедносне провере) и сл. Командант је увек могао (чак и био дужан, јер је за све у јединици ипак одговорна командант, чак и кад официр безбедности или било ко други, слабо ради) да му постави неки задатак у вези са тим или тражи и добије информацију. Он је и писао и потписивао службену оцену официру безбедности. Ако је имао неку примедбу по питању струке могао је увек позвати предпостављеног официра безбедности (или свог надређеног по командној линији) и указати на некоректност или слаб рад официра безбедности. Да ли су то овек и чинили у пракси је друго питање. Сигуран сам (и изнам) да су многи под фамом "свемоћне службе" и сами настојали да се додворе, ценећи да ће им то (подилажење официру безбедности) обезбедити бољу каријеру.

Међутим, официр безбедности команданту није одговарао по питањима тзв. оперативног рада или простије речено оног што се сматрало "тајним" радом. То је било и регулисано правилима тако да је са тим био упознат сваки командујући официр. На пример, ко су сарадници, које информације преносе, какав је оперативни задатак добијен од надређеног официра безбедности и сл. Није ни могао нити то правила струке игде у свету (за такву службу) то дозвољавају, да било кога (изван струке) информише о детаљима акције у току. То је (да информишу о оперативном раду) било право само главних шефова безбедности (начелници безбедности армија и Управе безбедности). Они су о томе извештавали само Савезног секретара за народну одбрану (наравно о најважнијим, не о свакој ситници), који је чак одобравао сваку важнију опертивну акцију. Команданти армија су били информисани (чак су и одобравали) о мањим акцијама. Прописом је било регулисано ко шта одобрава и ко какву информацију прима, добија. Иначе, било је уобичајено да одређене инфомације у виду билтена добијају најважнији руковдиоци тадашње ЈНА (начелницу сектора и управа, команданти армија, корпуса, а писале су се и информације за ниже нивое. Дакле, о свим акцијама тадашње Управе безбедност, као и о прикупљеним инфомацијама били су упознати надлежни команданти. Једино нису знали ко су извори информација. Ако те занима погледај како је Република Хрватска данас регулисала рад својих служби безбедности (закон је из 2006 или 2007, не сећам се) па ћеш видети да и данас управо то штите, изворе информација и сараднике.

Да не заборавим. На овај начин данас буквално функционише служба безбедности у Војсци Словеније, Македоније, као и у Француској (од које смо ми и преузели модел организације службе безбедности).И све остале службе безбедности, других армија врло слично функционишу.

Нешто о командантима као "предмету интересовања". Официр безбедности је био и главни "полицијски" официр јединице јер је имао и полицијска овлашћења, заправо она која имају припадници крлиминалистичке полиције. Он је и руководио и усмеравао рада војне полиције, пре свега криминалистичке службе. Ако није имао јединицу војне полиције сам је узимао изјаве, састављао службене белешке, достављао одговоре тужилаштвима и судовима. Ако се или других официра онда су били предмет опсервација. У 90% случајева командант официра који је био предмет рада службе безбедности (мислим на команданте бригада и више старешине) је имао информацију о томе (а командант армије 100%), али и обавезу да је чува док се она не оконча.

О томе да су официр безбедности све и свашта пратили, а посебно своје команданте (тек онако из ћефа), то су приче које су ширили управо неки официр, па и команданти (али и неки официр безбедности), посебно они са путером на глави. А било их је. У ЈНА је мало лица виших чинова који су судски процесуирани (пуковника и генерала) иако су неки требали. На жалост, на такав, погрешан, начин се "чувао" углед ЈНА. Они су најчешће били уклањани са руковдећих дужности или пензионисани, па би касније сами о себи ширили разне фаме (не сви) о прогонима и сл..

Са друге стране било је и свакаквих официра безбедности. Боље речено, као и у сваком послу, било је дилетаната и разних неспособњаковића коју су своју неспособност крили кроз информације типа "рекла-казала" из извора "радио-Милеве". Али то није била већина.

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: Beograd

Па не даје баш официр безбедности оцену о команданту. Наравно да се безбедност пита код сваког напредовања у служби, посебно код постављења на кључна места. На Западу је то тзв. безбедносна чистоћа, односно безбедносни сертификат да си безбедносно подобан да користиш поверљиве информације. Постоји више нивоа тих сертификата. Није иста провера за војника пешадинца, припадника специјалних снага или команданта корпуса или обавештајно-безбедносне службе. То се код нас није тако звало, већ безбедносна провера или њена допуна (ако си већ имао проверу) која се усмено саопштавала оном које тражио, али са своди на исто. Официр безбедности може да да оцену о команданту у безбедосном смислу (да ли је лопов, преварант, подложан утицају са стране, пороцима, како се односи према поверљивим информацијама и сл.), ако се то тражи, али не и о његовој стручности. У пракси ту оцену уобличава начелник безбедности команде која одлучује о напредовању или тражи ту оцену. Ту су могућа "штеловања" и у "плус" и у "минус". То ипак раде живи људи.

И овде код нас ће да уведу безбедносне сертификате који подразумевају различите нивое (виши ниво подразумева већу "дубину" и обим) безбедносне провере. Тако ће се смањити (бар би требало) субјективност било ког појединца код "безбедносног" оцењивања јер проверу ради тим и постоји могућност жалбе.

А што се тиче рада страних служби ништа ново. Идеал сваке обавештајне службе је да "њен" човек води кључни ресор у војсци, влади и др., или бар има могућност приступа кључним информацијама, па чак и да води ту, њима супростављену службу безбедности. Одувек се то покушавало. Ја се само надам да смо и ми тако офанзивни према другима. Мислим да је "10Х10" дао доста уверљиву оцену рада страних служби, али се не бих сложио да су наше баш разбијене. Сарадња мора да постоји, али не и додоворавање и стављање страног интереса изнад нашег. Сарадња може бити и корисна. Ако терористи и криминалци сарђују требало би и службе, као што полиције разних држава сарађују десетинама година.

Да ли смо ми као држава јасно дефинисали наш интерес и колико се ови наши (не само из служби) одупиру притисцима је друго питање. Политику рада свих служби ипак одређују политичари. Увек је то тако, уз веће или мање одступање. Сви они, не знам колико моћни шефови обавештајно-безбедносних служби,било где у свету, који су покушали да сами воде политику и одређује интересе били су одувани пре или касније. Може се донекле манипулисати, али брзо томе дође крај. Зато тврдим да су службе безбедности код нас 8али и другде) контролисаније него разна министарства (на пример она из категорије великих потрошача - здравства, просвете и сл.). То да они нису под контролом је фама. Обавештајно-безбедносне службе немају силу (извршну) већ информацију (која је сама по себи важна за моћ). Ако то што имају не дају некоме то је бескорисно. Кад је дају некоме онда је тај користи (или не користи) како зна и уме, а не службе. Код нас је кључно питање квалитета људи у тим службама.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

Predlozi zakona o VBA i VOA

Beograd -- Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o Vojno-bezbednosnoj agenciji (VBA) i Vojno-obaveštajnoj agenciji (VOA), izjavio je ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Šutanovac je na konferenciji za novinare rekao da očekuje da će taj savremeni i moderni pravni akt u skupštinsku proceduru biti upućen po hitnom postupku i da će se naći na dnevnom redu sednice parlamenta zakazane za 6. oktobar.

Šutanovac je naveo da je usvajanjem Predloga zakona o VBA i VOA zavrsena pravno normativna regulativa sa aspekta sprovođenja reformi u sistemu odbrane.

"To je i poslednji zakon kojim se zaokruzuje reforma sistema odbrane", precizirao je on podsetivši da su u skupštinskloj proceduri pet zakona i dve strategije iz oblasti sistema odbrane.

Šutanovac je rekao da Predlog zakona o VBA i VOA "treba da ispuni sve pretpostavke da VOA i VBA rade u interesu vojske i države i da omogući da se svi izazovi rizici i pretnje na vreme presecaju".

Prema njegovim rečima, u tom pravnom aktu novina je pre svega u uspostavljanju civilne kontrole, odnosno uspostavljanju, prvi put, institucije generalnog inspektora koji će kontrolisati rad tajnih službi.

Ministar odbrane je naveo da je predlogom zakona predviđena i unutrašnja kontrola koja će proveravati rad tajnih službi "po dubini". Predlog zakona je potpuno usklađen sa savremenim bezbednosno-obaveštajnim potrebama od značaja za odbranu Srbije i u potpunosti uvažava zahteve za efikasnošću vojnih službi bezbednosti u uslovima izmenjenog bezbednosnog okruženja.

Taj pravni akt, takođe, obezbeđujue savremene mehanizme za prikupljanje podataka koji su potpuno usklađeni sa najvišim međunarodnim standardima zaštite prava na privatnost građana. Predlog zakona stvara i uslove za značajnu racionalizaciju i poboljšanje efikasnosti rada VBA i VOA, kao i racionalnu upotrebu resursa, brzinu razmene informacija i pri procesu njihovog prikupljanja i analitičkog obrađivanja.

Tim pravnim aktom je, takođe, postignut optimalan sklad i ravnoteža između interesa operativnosti i efikasnosti primene mera i interesa i zaštićenosti ljudskih prava.



http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&....._id=383148

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 67
  • Gde živiš: Beograd

Нацрт закона је био на јавној расправи. Био је окачен на сајт Министарства одбране и кога је занимало могао је да погледа, па чак и да упути примедбе. Све у свему није баш најбоље, али у сваком случају боље од постојећег, застарелог, законског решења. Слажем се да је значајан напредак увођење механизма контроле и то стручне контроле. Ипак, то је само контрола Министарства одбране, а не права и пуна државна контрола.

Право решење је један закон за све "тајне" служне (БИА, ВБА, ВОА) са јединствено решеним екстерним системом контроле. То би значило да контрола полази из Скупштине и Председника а спроводи га тело чији избор верификује Скупштина (и/или Председник) и полажу рачуне њима. Имају право увида у све осим у изворе информација. Такође, службама одузети полицијска овлашћења. Бар у перспективи, јер код нас то изгледа још није сазрело.

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@dzumba....
Citat:Мало касним јер не пратим форум свакодневно.
I ja sam bio odsutan u vreme kad si pisao post, tako da sam ga sad registrovao Smile
Citat:Међутим, официр безбедности команданту није одговарао по питањима тзв. оперативног рада или простије речено оног што се сматрало "тајним" радом. То је било и регулисано правилима тако да је са тим био упознат сваки командујући официр.
Mislim da sam shvatio sustinu. Hvala na pojasnjenju!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1043 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 8 sakrivenih i 988 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., AF-1, airsuba, amaterSRB, bojank, bojcistv, Boris BM, Chainsaw, CikaKURE, comi_pfc, Dimitrise93, DonRumataEstorski, draganl, HogarStrashni, hooraay, HrcAk47, ILGromovnik, Ilija Cvorovic, JOntra, Karla, Krvava Devetka, Kvazar, kybonacci, ladro, Lieutenant, Luka Blažević, milenko crazy north, Milometer, milos.cbr, mocnijogurt, nemkea71, nick79, novator, nuke92, Parker, pein, procesor, sasa87, Shinobi, Sirius, sovanova95, Srle993, stegonosa, vathra, VP6919, vukovi, |_MeD_|