|
|
|
Poslao: 27 Avg 2016 20:25
|
offline
- MarKhan

- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Feb 2010
- Poruke: 3824
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: voja64, virked, Wiesel092, stalker, WS2, MB120mm, ssekir75, radionica1, cetka, Mirage 2000N, mk, indja
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Нема разлога да овим америчким лажовима верујемо било шта од ових детаља.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Avg 2016 09:51
|
offline
- voja64

- Stručni saradnik foruma
- Pridružio: 10 Okt 2012
- Poruke: 26244
|
Pilot te oborene 16ke je sad neka velika vojna zverka pa će lako neko da mu se šlihta i sve ekranizuje.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 28 Avg 2016 14:30
|
offline
- Drug pukovnik

- Legendarni građanin
- Pridružio: 31 Dec 2011
- Poruke: 5720
|
2.5. nije baš neki uspješan datum za pilote na ovim našim prostorima.
S obzirom na intezitet svih ratova i nije bilo tako puno obaranja, ali na ovaj datum čak 3 aviona su oborena ('92, '95 i '99).
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2016 12:44
|
offline
- Aleksandar.M

- Počasni građanin
- Pridružio: 17 Mar 2013
- Poruke: 730
- Gde živiš: Beograd
|
Evo Ruskog dokumentarca o obaranju F16 ali u bosni
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2016 15:01
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 33320
|
Neke poruke su kantirane, bez trolovanja teme, pisite konkretno kad vec imamo ove teme.
voja64 ::Pilot te oborene 16ke je sad neka velika vojna zverka pa će lako neko da mu se šlihta i sve ekranizuje.
Najveca zverka. Sada je general sa 4 zvezdice i od proletos je nacelnik staba USAF
Anicic je rekao da mu je ovo obaranje podjednako kao ono o F-117 jer je Goldfajn jos tada vec bio potpukovnik i komandant 555 FS u Avijanu.
------------------------------------------------------
Vazdusni rat nad Srbijom, general Jovica Draganic/ Bojan Dimitrijevic
Citat:I pored ogromnog pritiska na raketne jedinice i velikih žrtava koje su pretrpele, sistem PVO je i dalje predstavljao značajnu pretnju napadačima. Svaki proceduralni propust za avijaciju NATO mogao je da bude poguban. To se pokazalo u jutarnjim časovima 2. maja, kada je 3. raketni divizion PVO 250. brigade oborio još jedan avion američkog ratnog vazduhoplovstva.
Drugi oboreni avion bio je tipa F-16 podverzije CG (broj AF 88550). Pripadao je 555. skvadronu 31. vinga iz Avijana. Komandant skvadrona, pilot potpukovnik Dejvid Goldfejn u ovom avionu imao je pozivni znak „Hamer 34“. Prema američkim podacima, on je upravo završio dejstvo po raketnim položajima PVO kod Novog Sada kada ga je u odlasku pogodila raketa na 4.300 metara visine.
Podaci vođeni u raketnoj brigadi pokazuju da je avion pogođen u 02.09 časova dejstvom sa vatrenog položaja u selu Karlovčić. Kako je zapisano, cilj je bio na azimutu 315, daljini 12 km, visini 6 km, parametru 4 km, sa brzinom od 300 m/ s gađanje je izvršeno sa dve rakete V-601, metodom TT.
Elektronski izviđači 280. centra EIO registruju taj događaj tako što jedan iz grupe od četiri aviona F-16C prijavljuje da je pogođen u motor i da će pokušati da se izvuče na zapad, ali da gubi visinu. Pilot se potom katapultira na visini 4.000–5.000 fita. Posle dopune gorivom u vazduhu u vazdušnom prostoru BiH u zonu se vraća ostatak grupe od tri F-16, ali dolaze i još četiri F-16CJ iz SEAD grupe, radi pokušaja lociranja pilota. Operativni centar u Vićenci prekida aktivnost celokupne avijacije u regionu i formira grupu za spasavanje koju čini osam F-16 i tri F-16 iz grupe oborenog pilota, zatim 16 F-16CJ i 10 EA-6B za SEAD podršku, 4 A-10 za SAR podršku, 2 helikoptera MH-53 za izvlačenje i jedan MC-130H/P, kao avio-cisterna za helikoptere MH-53 i osam helikoptera AH-64 Apač sa aerodroma Tuzla, radi podrške spasavanja. Leteće komandno mesto (ABCCC) napušta južnu zonu rada i dolazi u severni deo zone nazvane „Puffy“ u širem rejonu Sarajeva. Za ovu akciju angažovano je 11 tankera u zoni Loznica – Bijeljina.
U 3,55 časova, pošto je pilot lociran i identifikovan, grupa za spasavanje ulazi u vazdušni prostor SR Jugoslavije. Helikopteri koji su krenuli iz Tuzle (dva MH-53J i jedan MH-60G) dočekani su vatrom lakih protivavionskih raketa, ali bez posledica nastavljaju prema mestu gde se nalazio oboreni pilot. Ubrzo dobijaju upozorenje o dva sistema PVO koji su bili u pripremi za gađanje. U 04.00 grupa je gađana sa tri pozicije. Na označenom mestu oborenog pilota nije bilo. Prema novoj kompjuterskoj identifikaciji on je bio čak 17 milja napred. Dok su leteli ka tom mestu na helikoptere je otvarana streljačka vatra, na koju su uzvraćali. Pilota, i pored jasnih koordinata i veze sa njim, nije bilo jednostavno pronaći. Helikopteri MH-53 su ga čak preleteli, ali je pilot MH-60 ugledao svetlo koje je upalio pilot i odmah se spustio niže. Iz helikoptera su iskočila trojica spasilaca, koji su ukrcali pilota. Srpski elektronski izviđači su registrovali da su u 04,41 časova helikopteri uspostavili radio-kontakt sa pilotom, a u 04,45 pilot je ukrcan u helikopter. U povratku, helikopteri su ponovo napadnuti streljačkom vatrom sa zemlje. Helikopter sa pilotom pratila su sa strane dva MH-53. Spasilačka grupa je nastavila let do aerodroma Tuzla, a u 06.00 časova pilot je avionom MC-130H/P prebačen u bazu Avijano. U toku operacije avioni EA-6B su neprekidno ometali sistem PVO.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 29 Avg 2016 20:05
|
offline
- Toni

- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jun 2008
- Poruke: 33320
|
Prvi deo su kadrovi iz Avijana 1998. drugi deo je obaranje i ostatci aviona i opreme na zemlji
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 30 Avg 2016 06:30
|
offline
- kondorrs
- Ugledni građanin
- Pridružio: 13 Feb 2008
- Poruke: 327
|
Slicno je i sa pilotom ciji je F16 oboren u RS,cak ima i dokumentarac na national gerografic-u.Cisto blejanje,kao krio se medju ovcama,kada su ga spasavali helikopter izresetan i sl.
|
|
|
|
|
|