Vojni i špijunski sateliti

3

Vojni i špijunski sateliti

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96529

‘Doomsday sputnik’: Russia said to launch new missile-attack warning satellite

Citat:After years of delay, Russia plans to deploy this year the first satellite of its new constellation replacing the space component of the early warning system, Russian media reported. It will also double as an emergency communication satellite.

The satellite was developed for the military, so naturally little is known about it. Identified by disambiguation ‘product 14F142’, it is expected to be launched in the fourth quarter of 2014, according to Kommersant newspaper.

The spacecraft will be the first in a constellation, aimed to replace the old Oko-1 early warning system, which allows Russia survey countries possessing nuclear-capable ballistic missiles and detect possible launches.


Arrow http://rt.com/news/174076-early-warning-satellite-russia/



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30225

Jesu Rusi potvrdili da im je neki dan spijunski satelit zveknuo od zemlju u Americi ? Ko laze ?



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Arrow http://www.spaceflight101.com/kosmos-2495-re-entry.html

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3189
  • Gde živiš: Kraljevo

Srbija nije dovoljno bezbedna bez satelita

Prof. dr Momčilo Milinović objašnjava zašto je važno da naša država iz svemira nadgleda osetljivu infrastrukturu, strateške objekte i različite pretnje.

SRBIJA nema sopstveni satelit i zbog toga mora što pre da se uključi u Evropski kosmički program i da koristi resurse evropskih satelita “Galileo” i “Kopernikus”. To nam je važno zbog celovite bezbednosti, ali i zbog telekomunikacija, zatim ekološkog i drugog teritorijalnog nadzora, a posebno zbog nadgledanja kritične osetljive infrastrukture, svih onih objekata koji su važni za nesmetano funkcionisanje zemlje. Potrebno je da imamo nadzor nad energetskim postrojenjima, skladištima, rekama, da pratimo migracije, ali i za druge objekte podložne rizicima i pretnjama različitog porekla.

Ovo je stav prof. dr Momčila Milinovića, profesora na katedri za sisteme naoružanja Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Pre više od godinu dana okupio je tim inženjera, ali i stručnjaka iz civilne bezbednosti i vojske da bi zajednički predložili i konkurisali za projekat sa temom “Nadzor posebno osetljive kritične infrastrukture pomoću tehnologija integrisanih sa satelitskim linkovima”, sa kojim su aplicirili kod Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja 2016. godine. Ovaj konkurs je, međutim, poništila Vlada Srbije, pa je projekat na čekanju.

I dok Srbija ne čini mnogo da se strateški pozicionira na nebu, i da iskoristi postojeće resurse bogatijih i razvijenijih država, pre svega evropskih, naše komšije ne sede skrštenih ruku. Bugari su pre nedelju dana lansirali sa Floride telekomunikacioni satelit koji sada može da vrši nadzor celog Balkana. Deset godina razvijali su ovaj program koji ih je koštao 238 miliona dolara, a cena samog lansiranja bila je 61,2 miliona dolara. Nosilac posla je privatna firma “Bulgaria SAT”. Satelit je geostacionarni i kretaće se uglavnom prateći rotaciju Zemlje, tako da će sve vreme imati mogućnost nadzora Balkana, ali i Crnomorskog regiona u celini. Životni vek mu je projektovan na 15 godina, a težina 3,7 tona.

Bugarska kompanija ocenila je da im je bilo važno da zauzmu svoj orbitarni nacionalni slot, te da će zahvaljujući ovom satelitu biti i više prisutni na tržištu Srbije, zahvaljujući svojoj ćerki firmi “Polaris”, koja već sada ima 35.000 korisnika satelitskog programa u Srbiji.
Prof. Milinović kaže da je bugarski satelit velika stvar za njihovu državu i čestita Bugarima na ovakvom projektu, jer pruža ogromne mogućnosti.

- Svaka im čast što su to uspeli da izvedu. Ali oni su još pre tri decenije razvijali kosmički program i leteli u kosmos sa Rusima, koji mi nikada nismo imali iako se početkom osamdesetih i ta ideja razmatrala u našim jugoslovenskim vojnotehničkim krugovima - kaže naš sagovornik.

On smatra da Srbija u sadašnjem trenutku nema mogućnost da se bavi samostalnim razvojnim programima za vlastito lansiranje raketa i samostalnu izradu samih satelita. Za nas bi, dodaje, bilo pametnije da koristimo postojeće evropske satelite, jer kada bismo bili punopravni član, mogli bismo da koristimo snimke kako slobodne tako i ograničene cirkulacije koji su nama kao državi na specifično osetljivom geopolitičkom prostoru neophodni.

Satelitski programi imaju tri segmenta, objašnjava naš sagovornik. Prvi deo je razvoj raketa i sistema upravljanja kojima bi se satelit lansirao i vodio. Drugi je izrada takozvanog korisnog tereta, dakle samog satelita, a treći deo je korisnički sistem za različite naučne i društvene delatnosti, uključujući i naučne, kosmičke, geofizičke, astronomske, astrofizičke, međunarodne istraživačke zadatke uz pomoć satelita kao kosmičke senzorske platforme određene namene.

- Samostalni program lansiranja raketa imaju samo velike sile - Amerika, Rusija i Kina i Evropa na čelu sa Francuskom. Tu su i Indija i Brazil, koji su imali neke pokušaje, ali još uvek nisu do kraja osvojile tehnologiju lansiranja ozbiljnih, velikih namenskih satelita. Mi imamo stručnjake koji bi mogli da se bave time, a i referentne svetske konstruktore koji su nekada učestvovali i vodili raketne programe na Zapadu, ali je to, u ovom trenutku, veliki zalogaj za zemlju kao što je naša - objašnjava prof. Milinović.

Ne veruje da bismo imali dovoljno kadrova za izradu samog satelita, ali je uveren da bismo lako i rado participirali i uspešno se uključili u tekuće programe. Uostalom, Bugarska je lansirala satelit američkom raketom “falkon 9”, što je dokaz da odavno rade na programu jeftinog lansiranja, namenjenog malim zemljama sa skromnijim budžetom.

- Za nas bi bilo važno da pristupimo evropskim satelitskim resursima. Ne bih imao ništa protiv da Srbija ima link ili participaciju i na drugim satelitima, kineskom, ruskom, pa što da ne i na bugarskom, ali to može biti i šire strateško pa čak i političko pitanje.

Satelita je, objašnjava, danas veoma mnogo i imaju različite namene. Može da se napravi i manji osmatrački, takozvani špijunski satelit, koji će da napravi nekoliko revolucija oko Zemlje na nižim orbitama, snimi šta je potrebno, ugasi se i izgori u atmosferi. Postoje i mali sateliti koji koštaju nekoliko desetina hiljada dolara, koji su deo međunarodnih studentskih projekata. Studenti ih konstruišu i iz njih očitavaju podatke za istraživanja. Veliki sateliti koštaju mnogo više, a koriste se za nadzor teritorije - praćenje atmosferskih prilika, ekoloških parametara, za telekomunikacije...
GUŽVA U KOSMOSU
OKO 40.000 komada različitog otpada, aktivnih i neaktivnih satelita kruži oko Zemlje. Putanja svakog novog objekta mora da bude perfektno isprojektovana, kako se u orbiti ne bi sudario sa nekim drugim objektom i napravio milionsku štetu.

- Postoje satelitski linkovi koji su besplatni, ali njih ne možete da usmerite tamo gde vama treba - objašnjava prof. Milinović. - Recimo, ako su elementarne nepogode, izbegličke krize ili nešto slično i vama treba satelitski snimak nekog objekta u realnom vremenu da procenite rizike i pretnje ili stepen ugroženosti, to ne možete u željenom trenutku da dobijete sa besplatnog linka, a posebno ne sa željenom rezolucijom.

Ali Srbija još nema ni zakonsku regulativu kompatibilnu sa evropskom o korišćenju satelita. A još 1998. godine, kaže naš sagovornik, u Beogradu je u organizaciji Saveznog ministarstva za telekomunikacije održan višednevni sastanak svih predstavnika balkanskih zemalja sa jednom od tema o izradi zajedničkog, balkanskog satelita gde su bili i bugarski predstavnici, a sastanku je prisustvovao i prof. Milinović. Pregovori su propali jer je bilo vreme sankcija, ali i, dodaje, zato što Grčka i Turska nisu prihvatile nijedan dokument bez uzajamne rezerve. Usledilo je bombarodavanje i blokada naših zvaničnika i eksperata da idu na dalje sastanke u EU.

Do 2006. godine ništa slično nije se ni pominjalo. Od tada su počele da se javljaju sporadične ideje o sinergiji i učešću, ali do danas u kosmosu ni najmanji šraf, a kamoli ceo satelit, nema srpsku oznaku.

SLOVENIJA SVUDA PRISUTNA

NA teritoriji bivše Jugoslavije samo je Slovenija uključena u sve evropske satelitske programe i ima stručnjake i za razvoj i za eksploataciju postojećih satelita. Hrvatska je član Evropske kosmičke agencije, ali ne čini ništa značajno na tom polju. Srbija nije član, kao ni BiH, Makedonija i Crna Gora.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktue.....z-satelita

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 2099

Ваљда је ово одговарајућа тема за ову вест:
Citat:Министарка одбране Француске Флоранс Парли оптужила је Русију да је покушала да пресретне комуникацију француске и италијанске војске преко њиховог сателита.
Она је навела да је реч о "акту шпијунаже".
Парли је рекла да се руски сателит Луш-Олимп приближио сателиту Атена-Фидус 2017. године толико да "би свако помислио да покушава да пресретне нашу комуникацију",


извор:
http://www.nspm.rs/hronika/florans-parli-rusija-pr.....ojske.html

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Акт шпијунаже? То је баш чудно за однос НАТО-Русија....

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2020
  • Poruke: 315

Lepe slike: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-90.....Earth.html

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96529

Francuzi
France sending its most capable optical spy satellite into space today
Citat:France is launching its CSO 2 spy satellite into space from its Guiana Space Center in South America today.
The satellite will be carried into space using a Russian Soyuz ST-A rocket. It is the second in the Composante Spatiale Optique series. The first satellite was launched in 2018. The CSO 2 will have the highest resolution camera for a European reconnaissance satellite.

http://alert5.com/2020/12/28/france-sending-its-mo.....ace-today/
https://spaceflightnow.com/2020/12/26/soyuz-vs-25-cso-2-preview/

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96529

Vijetnamci pazare
IAI beats Airbus and Thales to Vietnamese spy satellite deal
Arrow https://www.intelligenceonline.com/international-d.....689536-eve

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2020
  • Poruke: 315

Ima li neko neke bolje izvore o ovoj vesti: https://www.youtube.com/watch?v=gCTU8C06rww

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 971 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 6 sakrivenih i 927 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Ben Roj, Bobrock1, bojankrstc, Brana01, BRATORIII, cavatina, cenejac111, esx66, Excalibur13, FOX, galerija, HrcAk47, ivan1973, Još malo pa deda, Koridor 11, kuntalo, Leonov, ljuba, mercedesamg, mikrimaus, milanovic, Milos ZA, MilosKop, Mlav, moldway, nenad81, Pikac-47, raptorsi, Recce, Simon simonović, stegonosa, Stoilkovic, Tvrtko I, vladulns, wolverined4, |_MeD_|